Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Infiintare Magazin Fizic Accesorii GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 YourFan, on 14 mai 2018 - 19:57, said:

Mai mergea acu' 15 ani...
Mai merge si acum daca identifici din timp oportunitatea si te proptesti primul in zona cu magazin.
Am pe cineva care mi-a "furat" o idee si a dat lovitura, nu vindea in celelalte locatii cat vinde in locatia asta.
Dar astfel de oportunitati apar mai rar.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011

 PaunDutzi, on 14 mai 2018 - 19:45, said:

Toata lumea spune ca nu merge, dar sa-i vezi cu ce masini umbla buticarii din piete.

buticarii care ii cunosti tu sunt bisnitari care fac bani din orice si au si ei o taraba care vand ca sa para totul legal. Tu crezi ca dintr-un butic in piata te mai imbogatesti in ziua de azi? Ce vezi tu sunt ilegalitati.

#21
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
In Mall in Alba Iulia erau numai 2 chioscuri dinastea. Acuma is 6, oare deaia s-au mai deschis inca 4 pentru ca nu merge ? Apropo o folie nu costa nici 1$ in China si aici se vinde cu 20-30 lei. Sa nu mai zic la schimbat sticla cat profit au, numai cauta pe olx un anunt dinasta si uitate sa vezi cate vizualizari are.

#22
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Merge, se duce lumea in prostie la aplicat folii, crezand ca fata aia de acolo e experta in pus si ei ar fi incapabili sa o puna... ce nu stiu ei e ca si fata aia stie si e la fel de priceputa ca ei, si ea a invatat din prima zi de angajare cand s-a prins ca orie prost poate sa lipeasca o folie daca vrea.

#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011

 logy, on 15 mai 2018 - 11:36, said:

In Mall in Alba Iulia erau numai 2 chioscuri dinastea. Acuma is 6, oare deaia s-au mai deschis inca 4 pentru ca nu merge ? Apropo o folie nu costa nici 1$ in China si aici se vinde cu 20-30 lei. Sa nu mai zic la schimbat sticla cat profit au, numai cauta pe olx un anunt dinasta si uitate sa vezi cate vizualizari are.

locatia conteaza, la coltul blocului nu o sa mearga. In mall poate schimba si el 2-3 folii pe zi la basinosi care se dau in figuri si sunt prea tampiti sa isi puna singuri o folie pe telefon.

Si eu prost acum vreo 6 ani cand mi-am luat primul smartphone un Galaxy de la Samsung, m-am dus la un mall sa imi puna astia folie. Normal nu cunosteam si am zis mai bine o pun ei ca nu am griji. 3 folii a pus gresit ala si abea la a 4 a ii reusise. Clar marja de profit este imensa la o folie dar cate pui pe zi. 3-4? In malluri ai avantajul ca nu ai nevoie de un magazin intreg si doar de un loc minim undeva la 2-3m2. Chiria este minima si nu ai nevoie de curent si alte rahaturi, doar ca trebuie sa lucrezi singur ca altfel costa angajatul.

Edited by business11, 15 May 2018 - 12:02.


#24
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ai nevoie de curent, ca toate au casa si PC.

Chiar daca nu le folosesc decat rar.

#25
Robertiniho

Robertiniho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.03.2017
Cu autorizația de funcționare aveam eu întrebări ...trebuie sau nu?

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011

 lexis1, on 15 mai 2018 - 12:05, said:

Ai nevoie de curent, ca toate au casa si PC.

Chiar daca nu le folosesc decat rar.

la astia cu gheretele alea amplasate in mijlocul mall-ului curentul intra in chiria sub forma unei sume x.

#27
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006

 androholic, on 14 mai 2018 - 18:03, said:

Mai bine deschizi un magazin cu alimente și pâine, astea se vând zilnic și nu duci lipsă de clienți dacă pui niște prețuri decente.
Wrong, in orase ai concurenta marilor lanturi, imposibil de invins. Iar in mediul rural si orasele mici daca vrei sa vinzi cat de cat trebuie sa dai pe caiet la produsele alimentare, bautura si tigari.

 Robertiniho, on 15 mai 2018 - 12:07, said:

Cu autorizația de funcționare aveam eu întrebări ...trebuie sau nu?
Nu ai nevoie de autorizatie de functionare ci de acord de functionare, ca nu vinzi produse alimentare. Vezi la primaria orasului in care intentionezi sa deschizi. Sunt e drept si primarii care nu cer astfel de acord, dar in principiu ai nevoie de acord de functionare.
La astfel de magazine se mai vand uneori si telefoane, noi sau second-hand. O parte buna din profit cred ca e facuta si din telefoanele second-hand.

Edited by LunaCrystal, 16 May 2018 - 19:23.


#28
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012

 business11, on 15 mai 2018 - 09:06, said:

buticarii care ii cunosti tu sunt bisnitari care fac bani din orice si au si ei o taraba care vand ca sa para totul legal. Tu crezi ca dintr-un butic in piata te mai imbogatesti in ziua de azi? Ce vezi tu sunt ilegalitati.
Nu pot sa intru in amanunte pt ca nu cunosc. Sund de acord ca fac si ilegalitati ca altfel ar pierde vremea acolo degeaba. Cred ca principala ilegalitate a lor e nefiscalizarea produselor vandute.

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011

 PaunDutzi, on 21 mai 2018 - 19:56, said:

Nu pot sa intru in amanunte pt ca nu cunosc. Sund de acord ca fac si ilegalitati ca altfel ar pierde vremea acolo degeaba. Cred ca principala ilegalitate a lor e nefiscalizarea produselor vandute.

Asta ar fi cea mai mica problema. Cate produse nu vand astia pe sub masa fara sa fie bagate in inventar si cate combinatii fac ei habar nu ai.
Aveam un vecin in Romania care avea 2 tarabe in piata moghiorosi si nevasa vindea bors, dulceata si alte rahaturi si el avea taraba cu produse pentru casa. Facea la bani omul incredibil si ambele tarabe nu erau neaparat hotspot de vanzare. Dar combinatiile paralele fac banul in piata.

#30
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 lexis1, on 14 mai 2018 - 20:34, said:

Am pe cineva care mi-a "furat" o idee si a dat lovitura, nu vindea in celelalte locatii cat vinde in locatia asta.

Magazin de paine?!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate