Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Schimbare baterie iphone 6S

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Wizkhalilff

Wizkhalilff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2017
Buna seara, ma intereseaza sa imi schimb si eu bateria de la batranul meu iphone 6S deoarece nu mai face fata si se descarca foarte repede.
Am inteles ca sunt 2 service-uri autorizate Apple, iStyle si Noumax iar suma este intre 200-212 lei.
Am citit recenzii pro si contro despre fiecare service in parte ( ba ca se descarca telefonul chiar mai repede decat inante de schimbare,ca sunt neseriosi,etc ) ,insa nu stiu la care sa apelez. Daca a fost cineva la unul dintre ele sau stie pe cineva acolo si imi poate recomanda as fi recunoscator, multumesc !

#2
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Iti comanzi una de pe un site online si o schimbi singur, te duce maxim 50-60 de lei si e acelasi lucru.
Telefonul oricum nu mai are garantie asa ca...

Baterie 1 49 lei
Baterie 2 39 lei
Kit surubelnite and shit 34 lei(il gasesti pe olx mai ieftin)
Magazinul asta are adresa in Bucuresti zona Obor. Eu am luat de la ei cateva chestii si m-am dus acolo ca sa evit plata transportului.

Edited by Tz3posu, 14 May 2018 - 17:05.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011

 Tz3posu, on 14 mai 2018 - 16:56, said:

Iti comanzi una de pe un site online si o schimbi singur, te duce maxim 50-60 de lei si e acelasi lucru.
Telefonul oricum nu mai are garantie asa ca...

Baterie 1 49 lei
Baterie 2 39 lei
Kit surubelnite and shit 34 lei(il gasesti pe olx mai ieftin)

daca faci cum spune colegul, atunci cu siguranta o sa te tina mai putin decat inainte sa o schimbi. Toate chinezariile pierd rapid din capacitate si dupa vreo 6 luni este la fel de praf ca inainte. Astia cu service-uri autorizate iti schimba cu o baterie originala care are aceasi capacitate ca si o baterie noua intr-un iPhone, pe langa asta ai garantie la bateria noua. Daca vrei sa mai ti telefonul 2-3 ani atunci merita 200ron investiti.

#4
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Salutare,

Apple are in desfasurare un program de schimbare a bateriilor iar in baza seriei IMEI s-ar putea sa o poti schimbi gratuit (a schimbat-o un prieten la un 6S) sau contra unei sumei destul de mici (am schimbat eu la un iphone 6). Dute la un apple service autorizat si intreaba despre acest program sau cauta in prealabil pe internet.

Edited by flavius1990, 14 May 2018 - 17:09.


#5
Wizkhalilff

Wizkhalilff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2017

 business11, on 14 mai 2018 - 17:05, said:


daca faci cum spune colegul, atunci cu siguranta o sa te tina mai putin decat inainte sa o schimbi. Toate chinezariile pierd rapid din capacitate si dupa vreo 6 luni este la fel de praf ca inainte. Astia cu service-uri autorizate iti schimba cu o baterie originala care are aceasi capacitate ca si o baterie noua intr-un iPhone, pe langa asta ai garantie la bateria noua. Daca vrei sa mai ti telefonul 2-3 ani atunci merita 200ron investiti.
Telefonul inca face fata foarte bine tuturor cerintelor mele si vreau sa il mai tin macar 3 ani (cam atat o sa mai primesc si update-uri pana cand o sa inceapa sa mearga in reluare) de aceea nu ma deranjeaza sa investesc 200 de lei acum.

 flavius1990, on 14 mai 2018 - 17:08, said:

Salutare,

Apple are in desfasurare un program de schimbare a bateriilor iar in baza seriei IMEI s-ar putea sa o poti schimbi gratuit (a schimbat-o un prieten la un 6S) sau contra unei sumei destul de mici (am schimbat eu la un iphone 6). Dute la un apple service autorizat si intreaba despre acest program sau cauta in prealabil pe internet.
Multumesc de pont, o sa verific. O intrebare, daca telefonul este achizitionat de la Vodafone si nu de la iStyle mai pot beneficia de aceasta oferta?

#6
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 business11, on 14 mai 2018 - 17:05, said:


daca faci cum spune colegul, atunci cu siguranta o sa te tina mai putin decat inainte sa o schimbi. Toate chinezariile pierd rapid din capacitate si dupa vreo 6 luni este la fel de praf ca inainte. Astia cu service-uri autorizate iti schimba cu o baterie originala care are aceasi capacitate ca si o baterie noua intr-un iPhone, pe langa asta ai garantie la bateria noua. Daca vrei sa mai ti telefonul 2-3 ani atunci merita 200ron investiti.
Am cumparat baterie de acolo pentru iphone 6 si pentru iphone 5 si tinea mai bine ca cea veche clar.
Nu exista baterie originala pe piata. Apple nu vinde piese oficial. Bateriile care arata la fel ca cele originale le poti considera "originale" pentru ca provin din aceleasi fabrici, dar prin alte canale de distributie.  
Daca se duce la un service oarecare ii pune fix de aia de mai sus, poate chiar mai ieftine.
Daca se duce la un service autorizat tot baterie din aia ii pune, dar venita pe cai albe.

#7
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Bateria de 8 sau de 10 euro nu sunt baterii echivalente OEM.

O baterie echivalenta cu una originala pleaca de la 25 de euro.

Si eu te sfatuiesc sa dai 40-45 de euro si sa o schimbi cu una originala in serice autorizat Apple (singurul loc dealtfel unde se gasesc baterii originale Apple).

Daca pui una non originala, nu vei mai vedea nici starea de sanatate a bateriei in setari care a fost introdusa de la ultimul ios.

 Tz3posu, on 14 mai 2018 - 17:13, said:

Daca se duce la un service autorizat tot baterie din aia ii pune, dar venita pe cai albe.

Service autorizat Apple lucreaza cu echipament OEM. Nu mai dezinforma.

Edited by izometric, 14 May 2018 - 17:15.


#8
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Toate sunt facute in China. Am la cineva in familie fix baterii din alea de mai sus si nu au nimic dupa mai mult timp, se comporta fix ca inainte si tine cum trebuie. Sunt montate de mine, foarte simplu si usor.
Daca el considera ca merita sa investeasca 30% din valoarea telefonului intr-o baterie noua atunci sa o faca. Daca vorbeam de un iphone 7-8 intelegeam.
Hai sa ne raportam si la valoarea telefonului.

Edited by Tz3posu, 14 May 2018 - 17:17.


#9
Wizkhalilff

Wizkhalilff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2017

 Tz3posu, on 14 mai 2018 - 17:17, said:

Toate sunt facute in China. Am la cineva in familie fix baterii din alea de mai sus si nu au nimic dupa mai mult timp, se comporta fix ca inainte si tine cum trebuie. Sunt montate de mine, foarte simplu si usor.
Daca el considera ca merita sa investeasca 30% din valoarea telefonului intr-o baterie noua atunci sa o faca. Daca vorbeam de un iphone 7-8 intelegeam.
Hai sa ne raportam si la valoarea telefonului.
Am facut prostia asta acum 4 ani cand am avut o panarama de Samsung S3 nou nouta si dupa 2 ani mi-am schimbat bateria cu una de 100 ron si dupa nici 2 luni deja se descarca mai nasol decat prima si m-am potolit.
Avand in vedere ca telefonul bate la fund multe flagship-uri care dupa 2 ani incep sa dea semne de lag si oboseala prefer sa investesc o suma rezonabila ca sa il readuc la viata fiindca inafara de baterie chiar nu am ce sa i reprosez. Daca bateria costa inante de scandalul cu incetinirea telefonul vreo 500 lei schimbarea, atunci da,era mult si probabil stateam cu cea originala pana cand imi luam un telefon nou, dar asa chiar nu merita sa ma zgarcesc pentru 100 lei.

#10
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Tu stii cel mai bine ce si cum, sunt banii tai. Eu ti-am spus din propria experienta ca am folosit bateriile alea si sunt ok. Momentan am un iPhone 7 Plus si probabil doar asa as da acei 200 de lei. Pentru un 6 sau 6s nu as da sincer, tocmai pentru ca nu au sigiliu la ecran si sunt foarte usor de schimbat bateriile. De la iphone 7 in sus este un dublu adeziv ce asigura rezistenta la stroprire.

PS: Apeleaza la Noumax, eu cu ei am avut tangente pana acum si sunt super ok.

Edited by Tz3posu, 14 May 2018 - 17:33.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La iphone 6 poti schimba singur bateria foarte usor. 200 lei este destul de mult pt telefon. Ca sa nu zic de faptul ca sunt fix aceleasi baterii. Nu iti imagina ca bateriile sunt facute in Germania etc. Toate sunt produse in china. Iar cea postata de 49 lei cu siguranta este fix aceeasi baterie cu cea montata in service apple.

Cu aia 200 de lei iti cumperi 4 baterii.

6s a fost produs in sept 2015. Adica acum 2,5 ani. Daca bateria aia de 50 lei ar tine jumate din anii astia1.2 ani, tot iesi mai castigat. Cu 4 baterii (total 200 lei) tii telefonul ~5 ani. Cu 200 lei platiti la service tii telefonul fix 2.5 ani. \

Fa tu caluclul unde iesi mai bine

Edited by MembruAnonim, 14 May 2018 - 18:07.


#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Doar ce am verificat si vad ca din Decembrie 2017 Apple are un program de schimbare a bateriilor foarte ieftin, de 29 de dolari. Parerea mea e sa aplici acolo si sa uiti de orice bataie de cap.
Sursa.
Vezi ca mai este un program de schimbare gratuita la ihpone 6s. Verifica daca te incadrezi in ea. Sursa.

#13
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007

 izometric, on 14 mai 2018 - 17:15, said:


Daca pui una non originala, nu vei mai vedea nici starea de sanatate a bateriei in setari care a fost introdusa de la ultimul iOS...

Serios?!? Înseamnă că bateria mea Nohon de 25$ comandată din China este originală:
Attached File  IMG_1128.JPG   129.58K   104 downloads

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

 izometric, on 14 mai 2018 - 17:15, said:


Daca pui una non originala, nu vei mai vedea nici starea de sanatate a bateriei in setari care a fost introdusa de la ultimul ios.

Aia e un praf in ochi. La al meu arata 91% dar daca butonez un pic pe net, un filmulet youtube cred ca in maxim 20 de min se stinge telefonul de la 100%...

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011

 Tz3posu, on 14 mai 2018 - 17:13, said:

Am cumparat baterie de acolo pentru iphone 6 si pentru iphone 5 si tinea mai bine ca cea veche clar.
Nu exista baterie originala pe piata. Apple nu vinde piese oficial. Bateriile care arata la fel ca cele originale le poti considera "originale" pentru ca provin din aceleasi fabrici, dar prin alte canale de distributie.  
Daca se duce la un service oarecare ii pune fix de aia de mai sus, poate chiar mai ieftine.
Daca se duce la un service autorizat tot baterie din aia ii pune, dar venita pe cai albe.

asta este o prostie, pentru ca Apple lucreaza cu fabrici in Asia printr-un contract unic. Aceste fabrici nu au dreptul sa vinda prin alte "canale de distributie". Ce vorbesti tu acolo sunt replici facute la niste fabrici tot din Asia. Chinezii nu sunt prosti, cumpara niste baterii iPhone si incearca sa le copieze. Dar ca sa faca si ei un profit, nu pot folosi aceleasi componente si aceasi performanta, astfel ca bateria este ok la inceput pentru o perioada de timp. Restul este can can. Doar bateriile OEM sunt ok si te tin.

Referitor la programul de schimbat baterii prin Apple, costa intre 48€ si 60€ si trebuie facut la dealeri autorizati. Mai multe informatii la ei pe pagina.

#16
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 business11, on 15 mai 2018 - 09:18, said:

Doar bateriile OEM sunt ok si te tin.

Sa nu generalizam. Eu am baterie compatibila care ma tine mult, mult mai bine decat a tinut vreodata bateria originala -> telefon cumparat nou din apple store.

Adevarat este ca am cumparat baterie compatibila scumputa: 29 de euro.

#17
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007

 Tz3posu, on 14 mai 2018 - 17:32, said:

...Eu ti-am spus din propria experienta... Pentru un 6 sau 6s nu as da sincer, tocmai pentru ca nu au sigiliu la ecran si sunt foarte usor de schimbat bateriile. De la iphone 7 in sus este un dublu adeziv ce asigura rezistenta la stropire
Înseamnă că nu ai desfăcut niciun 6s până acum... astea ce crezi că sunt? Attached File  IMG_1129.JPG   293.55K   66 downloads

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Iphone 6s a fost primul telefon rezistent la apa in mod neoficial. A venit cu adeziv intre display si carcasa, Apple practic a testat procedeul de etansare si a urmarit procentul de telefoane cu defectiuni din cauza apei in pregatirea lansarii iphone 7, primul iphone rezistent la apa in mod oficial.

Sunt mii de fimulete pe Youtube cu iphone 6s scufundate in apa cu orele care functioneaza dupa ce sunt scoase.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate