Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Sfat Planseu Bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
_bin

_bin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2018
Mulțumesc pentru sfat. Ca să fiu sigur că înțeleg corect, șapa armată care ar veni peste stratul termoizolant, este defapt beton cu plasă de buzău?

Dacă da, ce grosime ar trebui să aibe în medie? Ar fi o idee ca acea șapă armată să fie beton amprentat? Astfel să nu mai fie nevoie de dale/gresie? Mulțumesc.

#20
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
DA - sapa armata vine peste stratul termoizolant
Cea mai recomandata metoda in cazul tau ar fi sa amesteci fibre din polipropilena (fibre metalice) direct in sapa / beton.
Astfel se reduce si timpul de executie si iesi ceva mai ieftin in plus scade greutatea portanta.
Exemplu de fibre aici;
https://www.tehnocon...-0-5-kg-7694985

De ce vrei sa te complici cu beton amprentat ?
Nu crezi ca arata mai bine cu dale/gresie ?

#21
_bin

_bin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2018
Sigur că e mai bine cu dale/gresie, dar îmi imaginez că șapa armată ar avea o grosime undeva la 8cm, iar la un calcul ajung la totalul de 40 de tone pentru 250mp, mă gândeam să nu mai adug greutate cu dale/gresie. Fac eu confuzie? șapa armată ar fi mai subțire și în consecință mai ușoară?

Mulțumesc.

#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
DA - tipul de sapa armata pe care l-am recomandat se toarna mai subtire deci este mai usor
Aprox. 5 cm - deci aprox. 20kg/mp

#23
_bin

_bin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2018
Ah..super! Exact asta aveam nevoie. Deci șapa va conține fibrele din polipropilena neavând nevoie să mai existe plasă de buzău și în felul ăsta se va reduce greutatea totală cu mult. Ok, va urma amorsa, șapa de egalizare și gresie/dale.

Pare a fi soluția câștigătoare. Mulțumesc mult.

#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Corect
Daca amesteci fibrele direct in sapa / beton nu mai este nevoie de plasa de Buzau - este inutila
In plus, asa cum am spus, timpul de executie se reduce si iesi mai ieftin

#25
_bin

_bin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2018
Este perfect, asta căutam. Tocmai de asta am scris pe forum, știam eu că sigur aveți idei. Mulțumesc din nou, acum trebuie să caut firmă care să realizeze lucrarea, orice sugestie este bine venită. Mulțumesc.

#26
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Cu placere si ... spor la treaba

P.S. Nu uita sa ne dai poze cu rezultatul final

#27
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
eu am o pivnita in afara casei (cam 20 mp) si deasupra e terasa in curte
cand am refacut curtea am pus membrana cea mai buna si sapa beton 8-10 cm, dupa vreo 10 ani a inceput sa cedeze si sa intre apa la ploi mai serioase
mi-a fost sila sa sparg 10 cm beton

asa ca am cumparat membrana EPDM dintr-o bucata si deasupra am pus cam 3-5 cm nisip cu ciment (sapa semi-uscata) si dale de 2.2 cm grosime

daca tine apa in iazuri la presiune de cativa metri adancime, tine si la ploaie, mare atentie insa la imbinari (preferabil ar fi sa nu fie niciuna, vine gata termo-sudata, vulcanizata)

la nevoie se lipeste doar cu banda butilica

Edited by Oxigen1234, 14 May 2018 - 15:22.


#28
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Daca pui sapa peste membrana,  cum mai ai acces sa repari hidroizolatia?
Ca peste 15 ani sigur o sa fie nevoie.

Edited by rich1974, 14 May 2018 - 15:26.


#29
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Peste 15 ani o sa faca exact ce fac toti romanii care stau la etajul 4 - mici reparatii / carpeli - iar peste 20 de ani va reface hidroizolatia + termoizolatia.
Motivul ? Umbla vorba prin targ cum ca lucrarile astea nu sunt garantate pe viata.
O fi adevarat ? N-o fi adevarat ?

Edited by Naijax, 14 May 2018 - 15:45.


#30
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Postul 10,17,28 sant bune.Am pus pe ploturi(nu stiam denumirea -le ziceam ciupercute).Erau facute reglabile sa-ti iasa planeitatea si stateau 4 dale la 90 grade si tot asa.Dureaza o vesnicie sa le duci sus(dalele),dar le montezi in 2,3 zile .Poti cand vrei sa le indepartezi pe portiuni si sa refaci ce ai acum,fara stress.O dala dea aia avea cam 4 cm grosime pe 45 sau 50.

Vezi ca sant flotante,nu se chituiesc,apa trece printre ele si pe dedesubt in scurgerile care cred ca le ai deja.

#31
_bin

_bin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2018
O mică întrebare, am văzut că pe acele ploturi se pot pune și plăci de granit. Greutatea totală afectează cartonul bitumat de pe terasă? Mulțumesc.

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Naijax, on 14 mai 2018 - 15:44, said:

Peste 15 ani o sa faca exact ce fac toti romanii care stau la etajul 4 - mici reparatii / carpeli - iar peste 20 de ani va reface hidroizolatia + termoizolatia.
Motivul ? Umbla vorba prin targ cum ca lucrarile astea nu sunt garantate pe viata.
O fi adevarat ? N-o fi adevarat ?
In cazul asta un decking wpc e mai recomandat decat sape si placari cu dale/ gresie , parerea mea .

#33
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Eu le-am montat.3,4 ani nu am auzit nimic de cartonul(impropriu) de desubt.Banuiesc ca amprenta plotului exista.Dar ai permanent recircul de aer dedesubt dale.Acuma ca vrei sa distribui greutatea exercitata de dale din piciorusul plotului pe o suprafata mai mare vezi tu.Oricum nu se incinge cartonul ala bitumat,stai linistit.   Pt. mine marele avantaj e ca pot umbla dedesubt cand vreu(daca as fi beneficiar)

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Plus ca daca e cum ar trebui sa fie, nu vei putea turna sapa asa subtire pe cat speri, daca iti doresti o pardoseala orizontala.
Daca ai panta 1% si 5m intre atic si scurgere, sapa care incepe cu grosimea minima, sa ii zicem 5cm, va avea 10cm in capatul opus, un nivel mediu de 7.5cm.
Daca ai mai mult, cum e probabil, intra mai multa sapa. Apoi functie de inaltimea finala iti pui problema cu ce o pompezi pana sus, unde pui pompa langa bloc, gramada de nisip si ce faci cu ce-ti ramane.
In plan secundar te gandesti cine te injura cand va trancani pompa o zi intreaga, eventual si generatorul daca nu ai de unde le da trifazic.
Si dupa ce ai terminat toate astea, tot cam 10 ani rezista la inghet dezghet inainte sa aiba nevoie de refacere.

#35
_bin

_bin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2018
Vorbisem deja estimativ cu o cifă care să vină să toarne tot betonul. Dar sunt tot mai convins de partea cu terasă flotantă cu plăci de travertin/piatră/granit. Ca și preț iese mai scump ca betonul, dar mai ieftin ca wpc.

Ploturile pentru terasa flotantă, trebuie prinși sau stau sub greutatea plăcilor de granit? îmi imaginez că prinderea lor e complicată sau neindicată, fiindcă ar însemna găurirea hidroizolației.

#36
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pe vrenuri, peste membrana de hidroizolatie, se punea margaritar spalat. peste margaritarul asta, se pot pune placi. mi se pare o idee buna. apa trece printre placi, prin margaritar, catre scugere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate