Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Job cu primul salariu "garantie"

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
M-a sunat un prieten azi ca vrea sa ma recomande pentru un loc de munca.
Oferta suna bine pana cand mi-a mentionat ca primul salariu se opreste ca "garantie" si iti este rambursat cand parasesti compania.
Cu alte cuvinte, primul salariu vine dupa 2 luni.
Nu mi se pare in regula. Chiar se practica treaba asta frecvent, voi ati auzit de asa ceva??

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
In ce domeniu este jobul?
N-am mai auzit de asa ceva, stiu ca mai opreste la anumite firme o suma drept garantie in cazul in care primesti echipament, dar nu intreg salariul.

#3
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 28.12.2005
Ridicol, cum sa iti opreasca salariul ca si garantie?

#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Poate daca jobul are legatura cu manipularea de bani sau este legat de gestiune?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vimann, on 14 mai 2018 - 11:13, said:

M-a sunat un prieten azi ca vrea sa ma recomande pentru un loc de munca.
Oferta suna bine pana cand mi-a mentionat ca primul salariu se opreste ca "garantie" si iti este rambursat cand parasesti compania.
Cu alte cuvinte, primul salariu vine dupa 2 luni.
Nu mi se pare in regula. Chiar se practica treaba asta frecvent, voi ati auzit de asa ceva??

Se practica treaba asta cand ai gestiune (depozit) pe mana... Banii se depun la banca in cont distinct si ii primesti la plecare. Problema e ca doua luni ar trebui sa muncesti degeaba si nimeni nu poate fi de acord cu asta. Adica... salariul ar trebui sa fie suficient de baban ca sa merite, iar in realitate nu e.

Daca nu esti foarte disperat, te sfatuiesc sa zici Pas.

#6
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Fugi, nu e loc de munca, e sclavie.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Daca este munca de gestiune DA pentru ca gestionarul are obligatia de a constitui o garantie in numerar.
Daca nu vrei sa-ti opreasca primul salariu, nicio problema - poti aduce bani de acasa sa-i depui ca si garantie

#8
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
De ce sa zica pas? daca amicul este de incredere si initiatorul poate sa se descurce doua luni fara salariu (din ceva bani pusi deoparte). Se poate dovedi un post bun.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Ai gestiune, vezi clar despre ce este vorba si daca e cu fise de gestiune, materiale , stocuri, inventariere ....vezi despre ce suma este vorba , in general sunt ocolite astfel de joburi pentru ca nu se pierd materiale cate se fura de sefi ...dupa tu platesti mai ales daca nu poti scoate pe uz sau casare .
Foarte rar am auzit s aretina din prima un salar , deobicei se retine 10-20% din salar pana la constituirea unui salar intreg, deobicei in 6-12 luni , dupa ramane acolo pana la lichidare si daca NU apar diferente in gestiune se restituie . Daca apar diferente se constituie o comisie de ancheta care "cauta vinovatul" si fiind unicul si singurul acei bani nu-i mai vezi.

Edited by ldpe, 14 May 2018 - 11:23.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
E ilegal, chiar dacă ar fi gestionar.  
ART. 12
Garantia in numerar va fi de minimum un salariu si de maximum trei salarii tarifare lunare ale gestionarului; ea nu va putea depasi valoarea bunurilor incredintate.
Pentru gestionarii retribuiti pe baza de cota procentuala, cuantumul minim al garantiei in numerar va fi echivalent cu câștigul mediu pe o luna, iar cel maxim cu câștigul mediu pe 3 luni.
ART. 13
Garantia in numerar se retine in rate lunare de 1/10 din salariul tarifar lunar sau din câștigul mediu pe o luna, dupa caz. Daca, din cauza altor retineri, ratele din contul garantiei in numerar nu pot fi
retinute, gestionarul este obligat sa le depuna.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
depinde cat iti este de foame.

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 laffin, on 14 mai 2018 - 11:23, said:

depinde cat iti este de foame.

Tine de cat de foame ii este?
Daca ii este foame tare, nu e ok.
Daca ii este doar pofta e ok.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Bibulus, on 14 mai 2018 - 11:19, said:

De ce sa zica pas? daca amicul este de incredere si initiatorul poate sa se descurce doua luni fara salariu (din ceva bani pusi deoparte). Se poate dovedi un post bun.

Mai.. depinde cat e de mare foamea si cum e tinuta gestiunea. Am intalnit cazuri in care avea si patronul si contabila cheie la depozit... Cum sa mai tii gestiune? Iei si un salariu de mizerie si iesi si in paguba la sfarsit. Trebuie cantarit foarte atent, de la caz la caz... vazut daca merita.

Peste 90% din joburile din RO nu merita - mai rau te complici decat castigi.

Edited by rosix, 14 May 2018 - 11:27.


#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 althea, on 14 mai 2018 - 11:22, said:


ART. 13 este incomplet
Iata si completarea;
Pentru angajatii temporari, altii decit cei prevazuti la art. 10 alineatul ultim, precum si pentru angajatii sezonieri, se vor putea stabili rate mai mari sau chiar obligativitatea depunerii, la incredintarea gestiunii, a garantiei integrale in numerar.

Asta inseamna ca nu este tocmai ilegal

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 Naijax, on 14 mai 2018 - 11:18, said:

Daca nu vrei sa-ti opreasca primul salariu, nicio problema - poti aduce bani de acasa sa-i depui ca si garantie
Posted Image Posted Image Posted Image

Din ce mi-a povestit suna a gestiune, dar totul din fata unui monitor. N-am nicio tangenta cu domeniul.
Jobul asta implica sa ma mut si sa scot din cur ceva bani pana vine primul salariu (chirie+garantie, utilitati, mancare, etc). Pana amortizez o iau razna.

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"Din ce mi-a povestit suna a gestiune, dar totul din fata unui monitor."
Spune 2-3 cuvinte despre el...
Altele : intr-o firma si daca esti operator pc poti sa ai in carca gestiune de la alte departamente , la inceput ranjesc toti, te perie iar dupa ce semnezi rapunzi .
Fisa postului in multe firme are un spatiu intre ultima fraza si semnatura de 2-3 cm unde in caz ca-i dai in judecata rapid baga ce vor ei ! atentie la acest aspect , nu este regula generala dar exista .

Despre un nou job rar afli de la fostul angajat din ce motiv a plecat dar fi atent la prima intrare, daca toti ranjesc pe sub mustata, se uita cu coada ochiului la tine atentie ca ceva e putred...

Edited by ldpe, 14 May 2018 - 11:44.


#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu cred ca este chiar foarte ilegal, se practica in multe domenii:
Cand primesti echipament
Cand faci anumite cursuri de calificare, perfectionare, etc
Gestiune

Astea-s care-mi vin in minte. Se practica si in afara Romaniei insa sub diferite denumiri, in functie de legislatia locala.
Am gasit de ex contract pe perioada determinata 1 an, din care prima luna este training platit. Dar plata trainingului, de fapt, este la al 12-lea salar. Astfel firma care cheltuie 1k USD pe tine e sigura ca tu nu pleci.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Naijax, on 14 mai 2018 - 11:30, said:

N-a zis că ar fi sezonier sau temporar, și nici n-a zis că ar fi vorba de garanție ci de un salariu întreg oprit deodată.

 vimann, on 14 mai 2018 - 11:36, said:

Din ce mi-a povestit suna a gestiune, dar totul din fata unui monitor.  
Tare-s curioasă cum e aia, gestiune fără să vezi faptic ce gestionezi...

 Lex404, on 14 mai 2018 - 11:45, said:

Nu cred ca este chiar foarte ilegal, se practica in multe domenii:
Dacă se practică nu înseamnă că este legal, și 100% e ilegal să nu primească salariu deloc după o lună de muncă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate