Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Dispozitiv fix (router) pt cartela de date mobil .

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna.
Am internet de la vodafone cu 100 gb pe luna si restrictie la 512 kbps dupa terminarea celor 100.
M-am jucat pe router can am setat antena exterioara (o antena yaghi de 13 dbi de banda larga) si am gasit Orange, Vodafone, Digi, 3g si telecom 4g.
Am sunat la ei , si au spus ca au o oferta de internet nelimitat, dar pe dispozitiv mobil , gen tableta.
Fara antena externa de amplificare semnal , nu am nici semnal la telefon sa vorbesc.
Deci nu pot conecta antena la tableta , care o au inclusa in abonament , sa maresc semnalul si sa fac hotspot in casa.
Imi trebuie un dispozitiv fix gen un router, care sa accepte cartela de mobil .
Am intrebat daca cumpar un router si introduc cartela in dispozitiv , merge, au zis ca nu.
Ce scula trebuie sa iau, sau exista asa ceva pe piata, ori bat campii?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai daca ai deja un abonament, de ce nu il folosesti pe acela?

Operatorii aia cu care vorbești habar nu au, poti lua un sim si sa il bagi într-un modem care suportă antena externă: gen huawei b310.

#3
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postredbotos, on 14 mai 2018 - 11:06, said:

Buna.
Am internet de la vodafone cu 100 gb pe luna si restrictie la 512 kbps dupa terminarea celor 100.
M-am jucat pe router can am setat antena exterioara (o antena yaghi de 13 dbi de banda larga) si am gasit Orange, Vodafone, Digi, 3g si telecom 4g.
Am sunat la ei , si au spus ca au o oferta de internet nelimitat, dar pe dispozitiv mobil , gen tableta.
Fara antena externa de amplificare semnal , nu am nici semnal la telefon sa vorbesc.
Deci nu pot conecta antena la tableta , care o au inclusa in abonament , sa maresc semnalul si sa fac hotspot in casa.
Imi trebuie un dispozitiv fix gen un router, care sa accepte cartela de mobil .
Am intrebat daca cumpar un router si introduc cartela in dispozitiv , merge, au zis ca nu.
Ce scula trebuie sa iau, sau exista asa ceva pe piata, ori bat campii?
Router cu 4G pe wan cu port USB in care bagi modemul in care bagi SIM-ul.

#4
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postaddelin, on 14 mai 2018 - 11:17, said:

Pai daca ai deja un abonament, de ce nu il folosesti pe acela?

Operatorii aia cu care vorbești habar nu au, poti lua un sim si sa il bagi într-un modem care suportă antena externă: gen huawei b310.
asta il folosesc de cand au inceput cu net fix acasa, dar se termina repede aia 100gb , cateva filme bune si ceva muzica pe youtube, sau telefoanele prin casa, plus musafirii care vin pe la noi , in doua saptamani se termina.
nu todeauna, dar ce mai inseamna 100gb in zilele noastre pe luna.
am sa achizitionez o cartela si sa o introduc in receptorul de la vodafon care este Huawei b310.
intrebarea , nu este codat?

View Postradu2014, on 14 mai 2018 - 11:27, said:

Router cu 4G pe wan cu port USB in care bagi modemul in care bagi SIM-ul.
care modem, ca nu inteleg?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La Telekom ai net nelimitat, fara scaderea vitezei. Incearca o cartela de la ei si vezi cum e acoperirea in zona ta. :)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cauta un B310 decodat pe site-urile de vanzari, ar trebui sa gasesti destul de ieftin.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca ai ceva vechime, poti negocia sa-ti mareasca la ce depasesti. Ceilalti cum stau cu semnalul in zona? Nu de alta, dar degeaba ai la Telekom nelimitat, daca viteza lor este sub ce ai nevoie.

App: ce ai consum mai mare? Poate obtii un pass sau ceva de la Voda pentru video (practic sa elimini din consum YouTube, Netflix si ce mai au ei pe acolo ca si continut video). Eu am reusit performanta de a consuma 7.5 GB luna trecuta (6 pe RDS si 1.5 pe mobil la orange). Adevarul e ca am conectat la net doar TV si 2 telefoane (destul de necesar WiF-ul la telefoane deoarece stau prost cu semnalul in casa si e aproape inutilizabil daca vrei un clip video; daca am 4G afara, la interior imi fluctueaza intre 3-4 linii Edge cu 1-2 H+, indiferent ca telefonul e in Orange sau Vodafone).

#8
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Cam youtube consuma mai mult , si netflix din când in când. In rest mă descurc cu 50 de gb.
Asa si eu cu semnalul la telefon.
Nu am mai deloc in casa.


Cilalti sau luat dupa mine si au pus antena de amplificare.
Au ori de la orange 75 de gb, ori de la voda ca mine.
Dar toti au antene .


Am un router d link , primul care la dat Vodafone la abonament.
Îl pot decoda?
Acasa eu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate