Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Windows Xp imposibil de rulat.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011
Am creat un  wind xp cu n lite pentru un laptop mai vechi.Problemele sunt ca nu pot accesa nici un site cu chrome pentru ca cuvintele apar aleator imprastiate pe pagina.Si mi se spune de fiecare data ca certificatlul  nu este de incrdere si totusi dau la advanced accesez dar apare problema cu pagina.Nu pot instala nici un fel de Flash Player pentru ca da eroare de instalare pe nici un browser.Am verificat ora si in bios si pe calc. si este ok.Nu se pot vedea videoclipurile,virus nu am.Am incercat si alte browsere.Si apare sus in coltul din stanga http nu rosu taiat si cu lacat.Oare trebuie dezactivate de undeva certificatele astea de securitate?Daca instalez wind xp full totul este ok.Stiu ca mai demult rezolvam problemele astea daca faceam update la wind mai ales daca instalam updetul de genuine KB si totul revenea la normal.Dar acum nu mai am de unde lua update pentru windows de microsft genuine KB.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mai merge sa navighezi cu XP-ul pe internet ?
De-abia mai merge sa stai pe net cu windows 7 ! asta daca pui ultima versiune de Internet Explorer compatibil.

Propunearea mea e sa injectezi ultimele versiuni de browsere in imaginea ISO a XP-ului
Poate asa il mai poti folosi  :habarnam:

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ai incercat si alt browser?

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
incearca  site-ul bing:)

#5
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Daca ai setat corect data / ora / locatia , incearca Chrome 32......este compatibil cu XP.

Edited by ChemTeacher, 14 May 2018 - 07:58.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 ChemTeacher, on 14 mai 2018 - 07:56, said:

Seteaza corect data / ora / locatia !

nu e asta... am incercat si eu sa rulez XP-ul si nu merge netul pe el..doar site-ul bing...atat..imi indica limited or no connectivity..in fine, poate la op e alta treaba

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Treaba e ca IE 6.0 din XP nu mai e compatibil cu internetul; poate doar limitat pe bing.com ?
Personal, nu stiu daca in prezent mai exista versiuni de browsere compatibile cu XP.

Propunerea mea e sa refaca windowsu-ul cu nLite si sa bage ultimele versiuni de:
IE (versiunea maxima compatibila fiind 8), Firefox, Opera, Vivaldi, Safari, Chorme si ce-o mai fi.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 SUPERMEGARAPTOR, on 14 mai 2018 - 07:29, said:

Am creat un  wind xp cu n lite pentru un laptop mai vechi.Problemele sunt ca nu pot accesa nici un site cu chrome pentru ca cuvintele apar aleator imprastiate pe pagina.Si mi se spune de fiecare data ca certificatlul  nu este de incrdere si totusi dau la advanced accesez dar apare problema cu pagina.Nu pot instala nici un fel de Flash Player pentru ca da eroare de instalare pe nici un browser.Am verificat ora si in bios si pe calc. si este ok.Nu se pot vedea videoclipurile,virus nu am.Am incercat si alte browsere.Si apare sus in coltul din stanga http nu rosu taiat si cu lacat.Oare trebuie dezactivate de undeva certificatele astea de securitate?Daca instalez wind xp full totul este ok.Stiu ca mai demult rezolvam problemele astea daca faceam update la wind mai ales daca instalam updetul de genuine KB si totul revenea la normal.Dar acum nu mai am de unde lua update pentru windows de microsft genuine KB.
Intrebarea intrebatoare e: De ce nu folosesti o distributie de Linux prietenoasa cu resursele? Puppy Linux sau Lubuntu sunt usor de instalat si folosit, si oricum de o mie de ori mai bune decat antichitatea de Xp.

 jimi91, on 14 mai 2018 - 07:59, said:

nu e asta... am incercat si eu sa rulez XP-ul si nu merge netul pe el..doar site-ul bing...atat..imi indica limited or no connectivity..in fine, poate la op e alta treaba
Ai instalat toate driverele?

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Merge foarte bine Windows XP cu Firefox 49-52, nu mai retin versiunea, pe cam orice site pe net (ma rog, google, youtube si facebook, da' ce, mai exista si altceva?! ;) ).
Verificat aseara.
Erau data si ora bulite, facebook mergea OK, pe youtube meargea cautare, dar apoi nu incarca complet pagina clipului selectat.
Am corectat datat si ora, si-a revenit instantaneu.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Hider141, on 14 mai 2018 - 08:12, said:

Intrebarea intrebatoare e: De ce nu folosesti o distributie de Linux prietenoasa cu resursele? Puppy Linux sau Lubuntu sunt usor de instalat si folosit, si oricum de o mie de ori mai bune decat antichitatea de Xp.


Ai instalat toate driverele?

cele de net da..si cateva extra, placa video, audio..

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
nLite permitea si integrarea update-urilor in kit, sunt cam multe, dar daca ai chef de experimente... Oricum SP3 si IE8 sunt obligatorii.
Iar ultimul browser cu suport ptr XP e Firefox - in el ar trebui ca site-urile sa apara ok.

Si eu as inclina ptr Linux... Un Mint ceva.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 eiffel, on 14 mai 2018 - 08:53, said:

nLite permitea si integrarea update-urilor in kit, sunt cam multe, dar daca ai chef de experimente... Oricum SP3 si IE8 sunt obligatorii.
Iar ultimul browser cu suport ptr XP e Firefox - in el ar trebui ca site-urile sa apara ok.

Si eu as inclina ptr Linux... Un Mint ceva.

exista sp3 pe win xp? mi se pare ca e pe x32...pe x64 e sp2

Edited by jimi91, 14 May 2018 - 09:04.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008

 super8, on 14 mai 2018 - 07:43, said:

Mai merge sa navighezi cu XP-ul pe internet ?
De-abia mai merge sa stai pe net cu windows 7 ! asta daca pui ultima versiune de Internet Explorer compatibil.

Propunearea mea e sa injectezi ultimele versiuni de browsere in imaginea ISO a XP-ului
Poate asa il mai poti folosi  Posted Image
Da, merge, pentru ca desktopul de ultima generatie il am conectat la TV si Home Cinema, la biroul de calculator, pentru a naviga pe forumuri, folosesc un HP Pentium IV cu Windows XP si Goagal Crom ca browser.

#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Probleme ar trebui sa apara doar la HTTPS - WindowsXP nu are o groaza de ciphere care acum sunt uzuale: toate cele de TLS1.2, nu mai zic de TLS1.3, nu are nici un cipher elliptic-curve...

SSL 3.0 a fost cam varful de criptare pe XP - dar a fost blocat de toti.

Cipherele sunt (sau nu sunt) in Windows, nu conteaza browserul folosit

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
E funny PC-ul ala(HP Pentium IV, ventilatorul decoleaza cand il pui pe video sau gifuri), are placa gigabit onboard desi nu poate mai sus de 22-30 mbps in speed test.

Edited by Neaceasca85, 14 May 2018 - 09:15.


#16
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 jimi91, on 14 mai 2018 - 07:59, said:


nu e asta... am incercat si eu sa rulez XP-ul si nu merge netul pe el..doar site-ul bing...atat..imi indica limited or no connectivity..in fine, poate la op e alta treaba
De la drivere se trage.
Eu folosesc xp zilnic pe un desktop si o moziila mai veche.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

 jimi91, on 14 mai 2018 - 09:04, said:

exista sp3 pe win xp? mi se pare ca e pe x32...pe x64 e sp2
Si a zis el cumva ca foloseste x64 ? Daca e un PC foarte vechi de trebuie sa foloseasca nLite ca sa ruleze XP cel mai probabil nici nu stie de x64.

E posibil ca si atunci cand a mai scos din el sa fi scos si ce nu trebuia...

#18
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
@SUPERMEGARAPTOR: de ce nu incerci o distributie de Linux? Consuma mai putine resurse si poti instala ultimele versiuni de Firefox, Chrome, Opera...
Browserul Google Chrome deschide aproape orice format video, Adobe Flash e de ani buni istorie.
Ti-a recomandat un coleg mai sus Lubuntu sau Puppy Linux, dar sunt si altele, ai de unde alege.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate