Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cat este de util acest dispozitiv,intr-o microferma de vaci ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salutare !
Daca sunt detinatori,sau persoane care au folosit si verificat un dispozitiv electronic diagnoza gestatie vaci,ar putea sa-mi spuna daca este intradevar util acest dispozitiv,daca te poti baza pe el si daca merita facuta o astfel de investitie .

Attached Files


Edited by softaipan, 13 May 2018 - 20:35.


#2
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018
Ala e un microfon amplificat, ceva de genul de ascultat bataile inimii la bebelusii din burtica ? 34 milioane?? Posted Image

Edited by MircoDust, 13 May 2018 - 20:37.


#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostMircoDust, on 13 mai 2018 - 20:37, said:

34 milioane?? Posted Image
faraTVA.
cu TVA costa peste 40 de milioane. mai bine bagi mana in cur la vaca si de banii aia iti mai cumperi vaci si fan.

#4
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Ultrasunete...
Pai de aia intreb ca poate a vazut,folosit,experimentat ,cineva,eventual pe afara prin ferme.. ca sa dau 40 si de milioane si sa vad ca nu m-ajuta cu nimic,parca nu prea-i convenabil.

#5
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017
De ce nu- ti cumperi un ecograf, cel mai simplu si mai ieftin?  Nu mai puneti botul la toate jucariile puse pe piata de niste escroci.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
dacă ai avea 500 de vaci poate.dar după cum îl văd este asemenea aparatelor care alungă șoarecii,șobolanii.cârtițele etc

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postandroholic, on 13 mai 2018 - 20:42, said:

faraTVA.
cu TVA costa peste 40 de milioane. mai bine bagi mana in cur la vaca si de banii aia iti mai cumperi vaci si fan.
vaca naste pe cur ?...

#8
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Nu naşte...fată,dar controlul de gestaţie se face introducănd mâna pe rect şi palpând coarnele uterine.

#9
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

View Posttehnics, on 13 mai 2018 - 20:49, said:

vaca naste pe cur ?...
Cred ca ar trebui sa- ti schimbi semnatura, ceva in genul......scriu rar si prost.

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Verifica / cauta seriozitatea firmei care-l vinde si, daca nu sunt probleme, cumpara-l.
Vei avea la dispozitie 14 zile sa-l poti testa. Daca nu te ajuta sau nu corespunde standardelor, il poti returna si ramai doar cu paguba datorata transportului.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postandroholic, on 13 mai 2018 - 20:42, said:

faraTVA.
cu TVA costa peste 40 de milioane. mai bine bagi mana in cur la vaca si de banii aia iti mai cumperi vaci si fan.
Si ce te faci daca ai 100+ vaci?

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
capeti multa experienta...

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postsoftaipan, on 13 mai 2018 - 20:34, said:

Salutare !
Daca sunt detinatori,sau persoane care au folosit si verificat un dispozitiv electronic diagnoza gestatie vaci,ar putea sa-mi spuna daca este intradevar util acest dispozitiv,daca te poti baza pe el si daca merita facuta o astfel de investitie .
Daca esti medic si stii ce trebuie sa auzi, te ajuta, altfel nu ajuta la nimic.

#14
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postfqx, on 14 mai 2018 - 06:36, said:

Daca esti medic si stii ce trebuie sa auzi, te ajuta, altfel nu ajuta la nimic.
Trebuie sa auzi bataile cordului ,fatului...ma rog ...vitelului. Dar legat de acest aspect am vorbit mai demult cu un medic veterinar despre cat de bine auzi aceste batai cu un stetoscop. Mi-a raspuns ca nu prea le auzi datorita multitudinii de zgomote adiacente din interiorul vacii..
  Adevarul este ca am tras o concluzie gresita despre acest dispozitiv,deoarece l-am comparat cu un ecograf(in ciuda faptului ca se bazeaza pe ultrasunete,asa cum reiese din descriere).Deci as putea zice ca este un stetoscop mai complicat...si mai scump !
  M-am hotarat si l-am taiat de pe lista unei posibile achizitii...Aveti mare dreptate...as risca prea multi bani pt nimic !

#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postsoftaipan, on 14 mai 2018 - 06:51, said:

Trebuie sa auzi bataile cordului ,fatului...ma rog ...vitelului. Dar legat de acest aspect am vorbit mai demult cu un medic veterinar despre cat de bine auzi aceste batai cu un stetoscop. Mi-a raspuns ca nu prea le auzi datorita multitudinii de zgomote adiacente din interiorul vacii..
  Adevarul este ca am tras o concluzie gresita despre acest dispozitiv,deoarece l-am comparat cu un ecograf(in ciuda faptului ca se bazeaza pe ultrasunete,asa cum reiese din descriere).Deci as putea zice ca este un stetoscop mai complicat...si mai scump !
  M-am hotarat si l-am taiat de pe lista unei posibile achizitii...Aveti mare dreptate...as risca prea multi bani pt nimic !
Exact de asta ziceam eu ca trebuie sa fii medic, ca sa te ajute.Daca nu, nu o sa poti face diferenta intre fat si stomacul vacii:)

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
https://youtu.be/QBfTsDlCQIc?t=1m10s

#17
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
"Rezultate f. bune dupa 90 de zile de la inseminare" ???

Pai eu puneam diagnostic de gestatie la 45 de zile in 80% din cazuri, iar la 60 de zile ajungeam la 100%.

Ce sa mai fac cu "utilajul" dupa 90 de zile ???

In fine, controlul de gestatie e ultra-necesar in fermele de vaci de lapte, fiindca acolo reproductia ii contra-cronometru.

La fermele de bovine de carne, acolo unde taurul sta cam tot timpul in efectiv, cele care raman gestante, raman, iar cele care nu raman, nu raman din motive foarte serioase si pleaca cu primul tren la abator...
Pur si simplu lasi natura sa-si faca treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate