Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Casa D(?)+P+E jud. Cluj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#19
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Ba, avem si dirigente. De la el am inteles ca e OK cu pietris.

#20
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Da-l afara fmm de dirigente!

#21
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E bine sa pui pietris, nimic de zis, dar pui si tu 30cm acolo, nu arunci banii sa umpli 160cm cu pietris, ce naiba.

#22
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Fapta asta e consumata deja, nu mai avem ce face. Continuam cu partea care a ramas  asa cum e in proiect si vom fi mai atenti si mai fermi pe viitor.

#23
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 06.01.2014
Unde (pe ce deal) construiești ?

#24
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
In Dezmir.

#25
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Multe premiere la dvs. Sort la umpluturi, hidroizolatie (care probabil e doar o amorsa bituminoasa) pe interior ?? De unde cucu sa mai vina apa de la interior ??...si cu 2 m de sort.
Aveti dreptate ca e mult haos, betoane prost vibrate, risipa la beton si piatra. Va sfatuiesc sa angajati un diriginte competent pe care sa il platiti corespunzator si care o sa va economiseasca multi bani pana la final.
In situatia data va mananca de viu acei muncitori si isi bat joc de investitia dvs.

#26
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Postnotalone, on 28 aprilie 2019 - 21:45, said:

Multe premiere la dvs. Sort la umpluturi, hidroizolatie (care probabil e doar o amorsa bituminoasa) pe interior ?? De unde cucu sa mai vina apa de la interior ??...si cu 2 m de sort.
Aveti dreptate ca e mult haos, betoane prost vibrate, risipa la beton si piatra. Va sfatuiesc sa angajati un diriginte competent pe care sa il platiti corespunzator si care o sa va economiseasca multi bani pana la final.
In situatia data va mananca de viu acei muncitori si isi bat joc de investitia dvs.

Hidroizolatia e exces de zel din partea noastra. S-a dat cu un strat de amorsa si 2 straturi de bitum pensulabil. Restul e risipa. Dirigintele a fost recomandat din multe locuri, nu cred ca sunt probleme cu competenta lui, doar ca in cazul nostru nu a fost prezent decat dupa turnarea de beton, iar despre pietris doar inainte cu o seara vorbisem putin. Speram sa se imbunatateasca lucrurile ca deja am consumat multi nervi (si bani degeaba).

#27
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Un dren probabil e util acolo pentru apa care vine de pe deal. Nu am vazut in poze nici impamantarea care e accesibil de realizat la nivel de sapaturi dar probabil mi-a scapat.
Succes cu proiectul!

#28
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Adevarat ca a Inviat!
Pentru ca ma simt vizat, sunt dator cu cateva observatii. Fiecare lucrare ii diferita pentru ca implica proiecte diferite, beneficiari cu necesitati diferite si tot felul de constructori. In situatia de fata m-am trezit ca am ajuns oarecum prins intre beneficiar si constructor si am incercat sa evit excaladarea tensiunilor, aducandu-i la un numitor comun. Pentru ca constructorii isi planifica lucrarile, in situatia de fata a inceput sa scartie cu montarea polistirenului pe interiorul elevatiilor si aceea hidroizolatie care nu erau in detalii, sunt lucrari suplimentare si asta ii dau peste cap planificarea. Au mai fost si tensiuni cu comenzile de fier, care au fost facute de beneficar si care au intarziat. Dar astea le-am rezolvat, pentru ca in final ceea ce trebuie urmarit si ceea ce conteaza is beneficiile investitorului:
- s-a vrut hidroizolatii pe interior la elevatii. S-a aplicat o amorsa si peste o pensulabila in doua straturi. Daca beneficiarul o vrea, intr-un final din postura de diriginte nu ma pot opune. Se explica doar avantaje vs. costuri, ca dezavantaje nu au cum sa fie.
- s-a vrut polistiren pe interiorul elevatiilor, da nu sunt pe detalii si in PT, nu stiu ce s-a discutat intre beneficiar si constructor financiar, dar am convins constructorul sa monteze polistirenul in ciuda faptului ca nu se mai incadra in timp.
- pentru ca beneficiarul a ales furnizorul de fier, facand o economie per ansamblu, ii intarziat la maxim (in raport cu ce se construieste in Cluj is cantitati mici si is comandate de un beneficiar care nu reprezinta nimic pentru furnizori). Aici a trebuit doar sa ii planific un pic lucrarile la executant in asa fel incat sa nu ii stea oamenii, in asteptatea fierului. Pana aici oarecum am reusit. Posted Image

Pe final de saptamana (miercuri/joi) nu am mai ajuns pe santier datorita unui deces in familie. Aici pentru a grabi lucrurile constructorul a incercat o "nefacuta". Sa rezolve umpluturile cu sort. Cred ca dorea sa aiba placa pe sol turnata pana la Pasti. Telefonic am avut o discutie pe contre cu el: accept asa ceva daca grosimea stratului final nu depaseste sa zicem 40-50 cm (decat sa fac umpluturi, compactari...mai bine sort). Dar aici sunt cateva ochiuri in care intra cantitati nejustificate, plus exista pamant in exces rezultat din sapaturi. Am ramas ca chiar daca nu are compactor, pentru beneficiar ii mai ieftin sa inchirieze unul decat sa plateasca sort.

Ar trebui ca lucrarile sa se regleze un pic dupa turnarea placii pe sol. Cred ca constructorul nu a anticipat dificultatea fundatiilor (dar asta nu ii treaba noastra), intarzierile si lucrarile suplimentare. Blocul de beton simplu a fost turnat in trepte diferite, atat la partea inferioara cat si la partea de sus, plus elevatiile armate iarasi la cote diferite sus si jos.

Mergem inainte...

Attached Files



#29
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cine a venit cu ideea polistirenului montat pe interiorul fundațiilor , daca acest detaliu nu era trecut în proiect ?

#30
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Postnotalone, on 29 aprilie 2019 - 08:47, said:

Un dren probabil e util acolo pentru apa care vine de pe deal. Nu am vazut in poze nici impamantarea care e accesibil de realizat la nivel de sapaturi dar probabil mi-a scapat.
Succes cu proiectul!
Drenul si impamantarea sunt in plan, vor urma. Mersi de pont.

View Postroman_roman, on 29 aprilie 2019 - 10:17, said:

Cine a venit cu ideea polistirenului montat pe interiorul fundațiilor , daca acest detaliu nu era trecut Ă®n proiect ?

View Postroman_roman, on 29 aprilie 2019 - 10:17, said:

Cine a venit cu ideea polistirenului montat pe interiorul fundațiilor , daca acest detaliu nu era trecut Ă®n proiect ?

Ideea era a noastra; noi am insistat, dar apare pe planurile de sectiuni de arhitectura. Oricum, noi am discutat despre asta cu constructorul.

Edited by shov54, 29 April 2019 - 10:33.


#31
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Daca deja incep contrele..se intrevede o despartire in curand..Discuta totul cu ei..cat de in avans poti..pt a-i pune in garda..si pt a va intelege financiar..mai ales ca vad ca-s presati de termene..si nu vor munca in plus si timp pierdut pe aceeasi bani.

#32
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Eu sunt curios de niste planuri dupa vizita la structurist.
Pietrisul (asa mult cum e) nu mai necesita compactare?

#33
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Postmanghels, on 02 mai 2019 - 12:43, said:

Daca deja incep contrele..se intrevede o despartire in curand..Discuta totul cu ei..cat de in avans poti..pt a-i pune in garda..si pt a va intelege financiar..mai ales ca vad ca-s presati de termene..si nu vor munca in plus si timp pierdut pe aceeasi bani.

Speram totusi sa nu ajungem la despartire. Am povestit mai multe cu dirigintele si se pare ca am revenit la normalitate. Vedem mai exact saptamana viitoare cand se reincep lucrarile. E un inceput mai greu; cu toata documentarea facuta, ne mai scapa chestii.

#34
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Postcrocko.dilul, on 02 mai 2019 - 13:00, said:

Eu sunt curios de niste planuri dupa vizita la structurist.
Pietrisul (asa mult cum e) nu mai necesita compactare?

Asta ar fi planul de la structurist.

Attached Files


Edited by shov54, 02 May 2019 - 18:41.


#35
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Ma refeream la un plan de arhitectura final. Asta e un plan fundatie.

#36
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Incerc sa atasez planurile finale de arhitectura.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate