Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Lacrimi, usturime...posibila infectie?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,

De aproximativ 4 luni ma confrunt cu o problema.
In luna Ianuarie am observat ca dupa ce conduc un drum Mangalia - Suceava ma ustura ochii. Inainte nu aveam nici macar o problema chiar si la drumuri mult mult mai lungi.
Am mers la doctor si mi-a dat picaturi - ceva cu “blue” si daca tot nu imi trece sa schimb picaturile cu “endocyre”. O perioada a fost mai bine dar dupa aproximativ doua saptamani iarasi am inceput sa am probleme. Am mers la doctor si mi-a scazut putin din cilindru - de la 0,75 la 0,50 si iar picaturi. Pe reteta scrie conjuctivita. Mi-am cumparat alte lentile am urmat si tratamentul dar degeaba. Am ajuns in situatia ca numai pot sa conduc deloc, imi lacrimeaza ochii si ma ustura ingrozitor.
Dimineata cand ma trezesc sunt in regula, nu am absolut nimic  in prima parte a zilei dar dupa-amiaza numai pot nici macar sa imi desfasor activitatea. Am observat ca daca stau fara ochelari nu am absolut nimic doar ca fiind miop imi este greu fara ei.
Am ajuns singur la concluzia ca ochelarii pe care ii port nu sunt buni cu toate ca am fost la medici diferiti si ambii mi-au pus aceleasi dioptri.
Ce sfat imi dati? ce este de facut? La ce medic sa mai merg?  Deja am cumparat doua rame si doua perechi de lentile.
De o saptamana numai port deloc ochelarii si sunt super ok - nu ma ustura ochii, nu lacramiez dar trebuie totusi sa fac ceva in legatura cu asta.  



#2
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
De cate ori te speli pe ochi (pe fata) in cursul zilei?

Pleoapele secreta permanent un "lubrifiant" (glandele sebacee Meibomius) care se adauga lichidului lacrimal. In cursul zilei, mai ales dupa efortul vizual prelungit cu privirea mentinuta mult timp fixa (condus, calculator, manopera migaloasa etc.), suprafata globului ocular devine incarcata, te ustura si lacrimezi, apoi te ustura si mai tare. Ba te mai trezesti si cu un salazion.

La 2-3 ore, incearca sa te speli pe ochi cu sampon bland (care nu ustura), tine plepapele stranse si clabuceste bine, apoi clateste in jet de apa rece bine-bine si usuca prin tamponare cu servet de hartie.

Sa te speli inseamna sa te speli, nu sa cureti cu servetel muiat.

Chestia asta este si un masaj benefic al nervului vag.

#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Ma spal pe ochi doar dimineata cand ma trezesc din somn. Intotdeauna am procedat asa.
Port ochelari de aproximativ 20 de ani si niciodata nu am avut probleme. Cred ca toata povestea a inceput dupa ce mi-am schimbat rama, ma gandesc ca nu este compatibila cu fata mea sau poate lentilele sunt montate prost. In mod normal doctorul trebuie sa observe lucrurile astea dar poate sunt si exceptii.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Cum stai cu filtrele in masina si intreg sistemul de AC?
L-ai curatit vreodata? Schimba filtrele, mergi la o firma specializata si fa-i mentenanta ca la carte.

#5
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Scuze, dar un drum Mangalia - Suceava este cale lunga, te prafuiesti si transpiri, apoi au cam trecut anii -  si ce era cand erai adolescent se mai schimba, creste cantitatea si si de modifica in rau calitatea secretiilor. Repet, scuze, dar sa te speli pe fata doar dimineata, in conditiile date, este riscant. Incearca solutia mea, ce te costa?

In privinta ramei, intradevar, rama prea ingusta oboseste la condus, trebuie sa baleiezi tot timpul, campul vizual este mic si umbra ramei te streseaza continuu.
Daca vezi clar prin lentile, la distanta de condus, nu ar trebui sa oboseasca ochii. Mai dificil ar fi pentru privirea de aproape, aici s-ar pune problema mai acut.

#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am mentionat chestia cu condusul pentru ca atunci am observat. Nu conduc zilnic, sunt zile in care nu conduc deloc. Vineri am fost pana la birou pe jos, pe la ora 15 am plecat acasa ca numai puteam sa stau, ma usturau ochii si clipeam in continuu in conditiile in care nu am stat cu ochii in monitor, nu am condus...
In weekend nu am purtat deloc ochelarii, am stat in fum de gratar, am facut curat la beci si am stat in praf - nu am nici pe naiba. De aici trag concluzia ca ceva nu este in regula cu ochelarii sau cu dioptriile, poate sunt prea puternici si imi obosesc ochii, poate mi-au dat dioptrii gresite... nu stiu ce sa zic.

Imi aduc aminte ca pe la 20 de ani nu aveam dioptri cu cilindru. Aveam simplu: -1,75 la ambii ochii asta pana in urma cu vreo 6 ani cand am fost la un doctor si mi-a bagat cilindru. De atunci am mai facut control la ochi in fiecare an si am ramas cu cilindru. Ma gandesc ca poate iar numai am nevoie de cilindru... nu stiu ce sa zic.

Edited by Y0samiteSam, 13 May 2018 - 18:43.


#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Prea puternici inseamna efort de a vedea clar. Chiar daca prescriptia se face in urma masuratorilor cu aparate dedicate, proba finala este sa privesti pe afara, la lumina zilei si sa constati disconfortul.

Incearca sa schimbi medicul, sa-ti faca control, fara sa-i prezinti ochelarii vechi, tipul de lentile, detalii despre ceilalti medici la care ai fost. Spune-i ca ai pierdut ochelarii in excursie, fa-te ca nu te pricepi sa-i relatezi ce ochelari aveai, nu pomeni de cilindru. Vezi ce rezultat ai, iei viata de la inceput, esti tanar.

#8
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Da, cred ca pana la urma o sa merg la alt medic si spun ca mi-am pierdut ochelarii si nu am habar de nimic (nici cilindru, nici dioptrie)

Pe de alta parte voiam sa ajung tot la doctorul unde am mai fost de doua ori si sa il rog sa reluam de la 0 - determinare dioptrie, etc... sa ii explic ca nu este normal sa dau atatia bani pe lentile doar ca el nu isi face treaba.

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu port ochelari, insa de cateva ori am avut si eu probleme cu usturimea la ochi, in gneneral dupa-amiaza si seara, cam in 2-3 saptamani trecea cu ajutorul lacrimilor artificiale. N-am idee ce cauza acea usturime, simteam ochii uscati, ca si cum as fi stat in bataia vantului si imi dadeau lacrimile.

#10
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
exact asa patesc si eu. Simt ochii uscati si ma ustura. Am incercat si lacrimi artificiale dar degeaba.
Am observat ca ochii secreta un lichid lipicios si cred ca asta este motivul - se lipesc pleoapele

#11
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Nu am rezolvat nimic. Am mers la doctor si mi-a fost micsorata dioptria de la -1,70 la -1,50 si cilindru de la 0.75 la 0.50 plus tratament - picaturi Tobradex de 3 ori pe zi si unguent Tobradex seara la culcare. Am urmat tratamentul si dupa 10 zile parca sunt mai rau, clipesc si ma ustura ochii de nu stiu ce sa mai fac. Astazi de dimineata m-am trezit cu un fel lichid galben la baza ochilor.
Attached File  ochii mei.JPG   199.93K   6 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate