Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce salariu mai aveti, firma la care munciti si postul ocupat.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#73
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postlexis1, on 14 mai 2018 - 09:34, said:

Doar ca nu e asa.
Sunt o gramada de cazuri in care s-au pus clauze la gramada aiurea si in instanta s-au anulat toate tocmai pe motiv ca erau ilegale.
Cum ar fi celebra clauza de neconcurenta si celebra clauza de obligativitate a munci X luni acolo. Legea o vede ca pe o clauza de sclavie, si cum sclavia e abolita...

Asta se intampla inaintea erei noastre.
In ziua de azi contractele individuale de munca sunt imposibil de combatut.
Ai semnat - la revedere

#74
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Se intampla chiar in 2018... si chiar si in tara cea mai democrata US.

Jeguri de patroni care inca se cred detinatori de sclavi sunt peste tot.

#75
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postredbotos, on 14 mai 2018 - 09:24, said:

eu cam trebuie sa o iau de la zero sa ma mut in alta zona.
stau la sat de munte , si am un pic de gospodarie, porci , oi, pesti , vaca, ogoare , nu prea am teren , iau in arenda de unde pot.
iar furajele le cumpar .
de asta mi-e greu cu plecarea.
chirie si altele, necesita un salaru bun.
de asta muncesc asa mult, zeci de ore suplimentare si plus gospodaria, este enorm.
daca asi fii la oras, asi mai cauta ceva de munca , chiar si la negru.

Nu e locul bun sa intrebi de salariu, pe-aici bintuie foarte multi cu salarii mari, din orase mari sau de-afara, care n-au nici o relevanta pentru situatia ta. Exista salarii mari, nu sint o legenda, dar in general necesita MULTI ani de pregatire si experienta. O alta varianta este ca jobul sa fie foarte periculos sau stresant. Salariul mare nu vine din senin, el vine pentru ca exista foarte putin oameni care sa faca respectiva activitate.

Salariul ala de 2600 este nu bun, ci foarte bun pentru situatia ta, chiar daca trebuie sa lucrezi mai mult. Stai la sat, nu platesti chirie si nici nu dai 60 de lei pe un kil de jumari. Da, ai citit bine, 60 de lei un kil de jumari :w00t:

Cu un salariu ca ala abia iti inchiriezi ceva decent de 2 camere in Cluj. Atunci se pune intrebarea ce vrei sa faci, sa stai la sat cu porci adevarati sau sa imparti o locuinta cu ceva porci umani, in timp ce maninci conserve ca sa-ti ramina bani sa platesti incalzirea? :first:

Singuru lucru spre care ma gindesc ca ai putea sa te indrepti este sofer de tir, da nici aia nu prea e viata decit daca n-ai nimic impotriva sa-ti vezi familia o data la 2-3 saptamini... Si evident ca tre sa ai ceva talent sa conduci o magaoaie din-aia...

#76
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
@redbotos: In partea de Sud, Slatina. Unii ajung pana la 1700 de lei pentru postul de motostivuitorist, bineinteles ca salariul este peste minimul de 1162 de lei, dar si munca este alta. Totusi in Slatina s-au facut investitii in industrie, chiar mai mult decat in alte orase mai mari, dar angajatorii nu au marit salariile, parca ar fi intelesi intre ei.

Este un salariu bun " pentru acel post, comparand cu alte salarii din Romania ", dar salariu bun este salariu ca in tarile vestice, 1500 euro salariul minim din care scadem chiria sau rata la locuinta care este mai mica la noi, in rest preturile sunt apropiate, deci salariul minim ar trebui sa fie 1000 euro.

#77
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ca sa ajungi la salarii din vest trebuie sa evoluezi ca tara, salarille nu pica din ceriuri. Salariul minim din Romania nu e determinat de salariile din Jermania sau Franta, ci de situatia economica locala. Oamenii din tarile alea au muncit ca sa ajunga acolo, dupa razboi n-aveau salariu minim de 1500 de euro, abia aveau ce minca. Din pacate la noi, dupa aproape 30 de ani de democratie, sintem vai si-amar. Deci nu tre sa dai vina pe patroni sau pe straini, ci pe poporul roman, care e praf si pulbere in esenta lui :w00t:

#78
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu e vorba de evolutie de tip economic, asta deja e facuta si se face in continuare. Banii exista deja, problema e distributia lor inechitabila in care patronul (conducerea firmei) ia tot si angajatul nimic.
E vorba de o evolutie de tip revolutie, ca aia din afara nu au obtinut salarii mari din bunavointa patronilor, ci pentru faptul ca au facut revolutie si patronii n-au avut incotro decat sa le mareasca salariile ca altfel nu mai aveau pe ce sa fie patroni si ajungeau muritori de foame.
La noi lumea inca nu isi cere drepturile, asta e problema, deasta isi permit patronii sa pastreze ei banii si angajatilor sa le arunce firmiturile, sa isi bata joc de oameni si cand vor o marire binemeritata le spun ca nu are bani, dar a doua zi vezi ca a venit cu alt mertan de zeci de mii de euro sa colecteze incasarile sau si-a cumparat alta casa. Din ce bani, evident din banii muncitorilor care in loc sa ajunga la muncitori i-a pus deoparte pentru sine, ca doar nu e prost sa plateasca muncitorii, doar asta e scopul de a fi patron, acela de a detine sclavi care abia supravietuiesc in timp ce tu esti din ce in ce mai prosper spre top500.

#79
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
In Romania e putin diferit. Dar nu tare. Comparam doar salariile cu altii dar nu comparam si munca, si productivitatea.  Si la noi unde chiar se munceste se dau salarii. Se dau pentru ca altfel patronii nu isi pot pastra muncitorii capabili si harnici. Altfel se merge  bine pe sistemul "Noi ne facem ca muncim si voi va faceti ca ne platiti".

Am mai auzit si o vorba desteapta de la unii. " Plateste-ma cat vreau eu si muncesc cum vrei tu. Daca ma platesti cat vrei tu muncesc cum vreau eu." Si am fost de acord. Zi-mi cat iti trebuie, nu negociez un ban in jos. Pe urma iti spun eu ce ai de lucru pentru banii aia. Aceeasi persoana a refuzat. Deci doar lozinca era buna. Cand te ofereai sa respecti lozinca lui te refuza.
  Si sa nu ziceti ca nu e asa. Stiu zilieri necalificati in constructii platiti cu 200 de lei/zi.  Patronul nu sta langa ei. Nu e nevoie. Oamenii isi fac treaba. Am vorbit cu patronul si i-am zis ca ii palteste bine. Da, ii platesc, dar decat sa dau 80 de lei la unul care se opreste din lucru  imediat ce m-am intors cu spatele prefer sa le dau cate 200 de lei la astia si nu am griji.

Edited by PoeOvidiu, 18 May 2018 - 07:23.


#80
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Cand iei pe o poarta amarata 500 euro care se face in 1 ora, ar fi si nesimtire sa nu platesti omul care face acea poarta cu macar 200 de lei/zi.

Sper sa nu fi gresit si tu erai ala cu portile.

#81
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Mah, asta foarte vocal, de ce nu incerci sa fii si tu patron sa vezi ce misto e?
Aaaa, nu te duce capu? Naspa atunci.
Nu ai sange in instalatie sa-ti risti banii intr-o afacere? Naspa atunci.
Nu ai chef sa muncesti de 2 ori mai mult decat atunci cand erai angajat? Naspa atunci.
Sa vezi ce misto e cand, desi platesti foarte bine oamenii pentru zona si domeniul in care esti, ori te fura, ori iti fac paguba (ca de ce nu in plm), ori se fac ca muncesc, ori ... ori ... ori...
Salarii la timp, taxele la timp, munca...cand ne aducem aminte.
M-am lamurit eu si cu tipatul ca din gura de sarpe ca nu sunt locuri de munca, ca se plateste putin.

Munca ta ti-o vinzi cui da mai mult. Daca te vinzi ieftin - doar nu o sa fiu prost sa iti zic asta.
Ia fa si tu poarta intr-o ora cu 500 euro si vezi cum iti iei si mertan... da da, in visele erotice.

#82
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Intamplator familia chiar detine o astfel de firma cu lucrari metalice.

Cat despre prostiile alea cu sangele, cu riscul, cu munca dubla ca patron e doar propaganda de 2 lei. Ultima oara cand a muncit cineva din familie a fost pe vremea comunismului.

Pana acum cei ce tipa mai mult sunt patronii care vor sclavi, ba au ajuns chiar sa plateasca advertoriale la TV prin care sa minta ca nu gasesc oameni sa ii angajeze... dar uita sa mentioneze ca ei nu ofera salarii si cauta sclavi nu angajati si deaceea nu gasesc.

#83
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Tot cerere si oferta se cheama indiferent din ce parte priviti.

#84
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postlexis1, on 18 mai 2018 - 07:28, said:

Cand iei pe o poarta amarata 500 euro care se face in 1 ora, ar fi si nesimtire sa nu platesti omul care face acea poarta cu macar 200 de lei/zi.

Sper sa nu fi gresit si tu erai ala cu portile.
  Cate porti ai facut? Inca nu am reusit sa termin poarta in o ora. De obicei dureaza cateva zile. Un set de porti cu 500 de euro (atentie ca aici intra si materialul) se face in 5 zile. Din care mai scadem  200 de euro materialul (minim) si ramai cu 300 de euro poate nici atat. Din care dai 200/de lei/zi la om si ramai cu cat? Tu ca patron. Ii dai la om 220 de euro (din aia 300) ii mai platesti contributiile la stat dupa aia 220 de euro. Si ajungi la o cheltuiala de 350 de euro pentru 300 de euro care i-a produs. Adica putin pe minus. De aceea nu vreau sa platesc la zi. Pentru ca ma trezesc facand aceeasi poarta in 7 zile in loc de 5. Daca este platit la lucrare se schimba radical datele problemei.
  Eu iti dau 200/zi in conditiile in care imi faci o poarta la maxim 3 zile.  300/zi daca o faci in doua zile.

Daca tu imi faci o poarta de 500 de euro intr-o ora te angajez azi. Si iti dau 2500 de euro/luna net. Si iti platesc si toate contributiile conform salariului pe care ti-l dau.

Edited by PoeOvidiu, 18 May 2018 - 07:56.


#85
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Lasa-l mah ca el stie cu feru...nu stii tu.
Intamplator cred ca mananci gogosi - nu am vazut pe nimeni care sa fi fost angajat prima data si dupa aia patron si sa fie vocal cum esti tu.
Da, asa am fost si eu inainte sa am afacerea. Vocal, ne fura patronii, ne pun sa muncesc, ne scalvagesc... ete pl. Nu-i asa.
Cerere si oferta.
Eu fac ca Ovidiu - ai salariul asta de baza. Iti dai interesul, esti serios si aduci vanzari? Ai procentul asta si poti sa ajungi la asta daca chiar vrei sa faci bani. Ca, daca tu faci bani, inseamna ca si eu am facut bani.

#86
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Cred ca am fost destul de clar ca nu eu sunt "patronul". Nu am nici o implicare si nici nu vreau sa am in astfel de activitati. Eu sunt independent, nu imi place jugul si lantul.
Nu stiu cum e la tine in familie, dar la noi in familie fiecare are propriile opinii, nu gandeste toata familia in mod unitar. Nu e ca la partide unde ce spune tatucul aia repeta toti ca papagalii.
Pe vremea lui Ceausescu doar nomenclaturistii erau "patroni", restul angajati. Foarte multi din cei ce azi sunt milionari pe vremea lui Ceausescu au fost simpli angajati (unii cu functii mai mari altii cu functii mai mici). Dupa lovitura din 89 fiecare a pus mana pe ce a apucat, daca te-a prins in functie buna la varf la o intreprindere sansele sunt ca ai devenit patronul acelei intreprinderi sau ai luat banii sa o dai cuiva pe 2 lei. Daca te-a prins un sef mai mic, ai furat echipa si contactele si te-ai privatizat. Si tot asa... asta era jocul anilor 90 si chiar si anilor 2000.

Ca ultima intrebare: Daca mama ta pupa imaginea cu Dragnea mai des decat o icoana inseamna ca si tu o faci? In functie de raspunsul la intrebarea asta o sa realizezi mai multe.

Edited by lexis1, 18 May 2018 - 09:06.


#87
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Deci ramane cum am stabilit... unii vorbesc mult, prost si fara rost.
Ref la comunism - eram in generala cand a fost revolutia - dar stiu ca ai mei lucrau in fabrica si nici nu li s-a prins de mana vreo uzina. Asa ca... despre ce vorbesti tu?

Iar ref la icoane sau altele - fiecare cu ce-l doare.

In afara de a te plange de exploatatori ai ceva util sa zici?

LE. Familia are o afacere cu fer...dar ultima data cand au muncit a fost pe timpul comunismului - ce povestesti acolo cu privatizari prin 1990-92 e ce au facut ai tai?
Atunci e clar de ce nu au muncit.

Din pacate eu muncesc pentru fiecare leut. Inca nu am gasit gaina cu oo de haur....

Edited by petman, 18 May 2018 - 09:22.


#88
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostsSorsy, on 13 mai 2018 - 15:39, said:


Forumul Softpedia, singurul loc unde poti gasi oameni de peste 1.85 m, cu jucaria de peste 25 cm si cu salariul net de peste 10k lei.

View PostYoda, on 13 mai 2018 - 19:31, said:


Oh, fir-ar, doi centimetri Ăźmi lipsesc să fiu și eu Ăźn centrul atenției...

Mie imi lipsesc vreo 10. Am 175...

#89
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Si afacerea aia cu fer implica aprovizionare de la CFR ? sine, macazuri si vagoane pe gestiune ?

#90
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Deci care sunt salariile?
Pana la urma despre asta era topicul
Eu am 12k net+ bonuri de masa, companie IT, post de consultant tehnic senior

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate