Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

James Bond

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
James Bond intotdeauna a fost reprezentat de un actor cu clasa, carismatic...toti actorii au avut aproape aceeasi fizionomie a fetei. Pentru mine, pentru generatia mea...james bond a fost pierce brosnan:)

Ce reprezinta James bond? Barbatul perfect din absolut toate punctele de vedere:)..

Ma uitam la noile filme James Bond, cu Daniel Craig, sunt filme bune:)...dar, parca lipseste ceva:)..pe langa faptul ca nu are aceeasi fizionomie ca ceilalti actori, parca nu are clasa:|..mi se pare usor fortat tipul:|...parca nu mai e Jamesc Bond cum il stiam eu...tipul care vorbea bine, care reusea sa iasa din incurcaturi doar prin vorba. Daniel Crag nici nu cred ca are asa de multe replici:|- a devenit un film strict de actiune:|...

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Inseamna ca Roger Moore a fost jaf? PS: Sir Roger Moore. Aha Pierce+Daniel.Posted Image

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 MikeSpike, on 13 mai 2018 - 15:16, said:

Inseamna ca Roger Moore a fost jaf? PS: Sir Roger Moore. Aha Pierce+Daniel.Posted Image

cum ai ajuns la concluzia asta? tu nu observi ca majoritatea actorilor care l-au interpretat pe james bond au aceeasi fizionomie a fetei? din punctul meu de vedere, sean connery a fost cel mai bun james bond... eu vorbeam de generatia mea...pierce brosnan a fost actorul generatiei mele..Danile craig parca nu e un james bond prea reusit..in primul rand, pentru ca e blond si are capul ca o ceapa:|..nu vorbeste mult si toate gagicile nu prea sunt de nasul lui...in ultimul film, gagicile au devenit snoabe:|..
Ideea e ca, nu ma identific deloc cu el:|..

Edited by jimi91, 13 May 2018 - 15:21.


#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 jimi91, on 13 mai 2018 - 15:20, said:

Ideea e ca, nu ma identific deloc cu el:|..

Te crezi james bond?

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Tu  uiti ce zici in post 1. PT mine..... PIERCE B. IN POST 1.    Din pct. meu de vedere..... Sean  Conn.-POST 3.   Clar ai nevoie de luteina.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu au semanat intre ei, ba au fost chiar diferente extrem de mari.

Actorul ales reprezinta si perioada si moda vremii.

Sean Connery ( '62, '63, '64,'65,'67 ) la acea vreme reprezenta tipul agresiv-viril, insa revazand acum cum era atunci - pare foarte grosolan, si foarte diferit de cum arata la varsta mai inaintata unde este complet diferit, mult mai rafinat fata de tinerete.
George Lazenby ('69) un australian, care reprezenta deja o lume mai cosmopolita, mai relaxata, insa oricum nu-l reprezinta mult pe actor care a prestat nemultumit si a refuzat sa mai joace in urmatoarele filme.
Sean Connery a mai jucat odata in '71...
Roger Moore ( '73, '74, '77, '79, '81, '83, '85) era mai comic si avea o carisma complet diferita, era mai rafinat, aristocratic, si mult mai chipes as spune, mai putin partea parietala a craniului care arata cam funny...
Timothy Dalton ( '87, '89) a pus capat lungului sir comic anterior, fara sa vina cu o carisma foarte personala.
Pierce Brosnan ( '95, '97, '99, 2002) a fost mult mai carismatic si chipes, revenind si la o statura/inaltime mai moderata, a reusit sa imbine foarte bine actiunea cu accentele comice, si a reprezentat destul de bine moda vremii in materie de barbati, nici f inalti, nici f musculosi, dar inteligenti si carsimatici.
Daniel Craig ( '06, '08, '12, '15, si urmeaza si 2019 - in ciuda faptului ca dupa cel din 2015 sustinea ca s-a saturat si nu mai vrea ), pastreaza statura moderata a lui Brosnan, dar este mai aspru, mai spartan, oarecum amintind de perioada Bond - Sean Connery, si probabil reflecta iar moda vremii care cere o contrabalansare/raspuns la unele tendinte contemporane de pizdificare a barbatului, reprezentand totusi categoria de metrosexual...

Edited by loock, 13 May 2018 - 15:55.


#7
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Dupa ce a aparut Daniel Craig in rolul lui James Bond nu am mai putut revedea celelate Filme...ceilalti Actori nu mai reuseau sa imi transmita acceiasi...emotie...din punctul meu de vedere EL este James Bond!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MdDRtDIhxcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Adrianradu, 13 May 2018 - 16:13.


#8
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

 jimi91, on 13 mai 2018 - 15:02, said:

Ma uitam la noile filme James Bond, cu Daniel Craig, sunt filme bune:)...dar, parca lipseste ceva:)..pe langa faptul ca nu are aceeasi fizionomie ca ceilalti actori, parca nu are clasa:|..mi se pare usor fortat tipul:|...parca nu mai e Jamesc Bond cum il stiam eu...tipul care vorbea bine, care reusea sa iasa din incurcaturi doar prin vorba. Daniel Crag nici nu cred ca are asa de multe replici:|- a devenit un film strict de actiune:|...
Daniel Craig e mai degraba genul bruta, chiar si tras la costum, decat genul rafinat, baiat fin cu priza la femei, cum erau Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan... Sincer, l-as vedea mai degraba intr-un rol negativ.

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ce atata interes ca baiat pentru james bond? Personal sunt gelos pe toti james bonzii lumii....
Pentru femei inteleg, ele plangeau si la concertu' lui maical jackson....
Dar stii ce...m-am resemnat ...femeile uneori sunt...usoare...asa ca trebuie sa inveti sa te detasezi...cu cat mai repede cu atat mai bine....

#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
mie cel mai bond mi s-a parut brosnan. hai, poate si roger moore, insa filmele cu el au fost prea departe in trecut...

#11
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 Wotan, on 13 mai 2018 - 15:54, said:

Daniel Craig e mai degraba genul bruta, chiar si tras la costum, decat genul rafinat, baiat fin cu priza la femei, cum erau Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan... Sincer, l-as vedea mai degraba intr-un rol negativ.
Aceeasi parere si eu. Parca nu-i sta bine in smoching. Nici cu paharul de Martini. Pare a fi mai aproape de cei ce gandesc cu pumnul. Eu raman cu Sean Connery, cred ca si timbrul vocii are un rol aici.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sean Connery - pe vremea cand era tanar si in rolul Bond, era mai bruta si mai grosolan.

Sean Connery s-a rafinat si schimbat enorm fata de perioada lui Bond.

Rolul lui Craig e probabil mai putin over-the-the-top cum era la Brosnan - care desigur era asa datorita rolului in primul rand, a regiei, scenenografiei si filmarilor.
Pare mai credibil personajul interpretat de Daniel Craig, mai aproape de viata reala, chiar daca pt. spectacol pare mai interesant ce au facut cu Brosnan.
Nu doar actorul conteaza, ci toata regia. Desigur au ales in fiecare caz o potrivire intre actor si regie.

La Moore a fost inca si mai over-the-top, era foarte comic si era si f. inalt, iar regia era si ea pe masura.

Am vazut Moonraker prin 86 sau 87, pe video si TV color, cu intarziere mare pt ca filmul e din '79, si la vremea aia parea wey-wey over the top, cu sagetici trase din bratara ceasului, bombe lasate din salupa, decolare cu deltaplanul din salupa peste cascada, zbor cu naveta spatiala in cosmos si tras cu laser dupa bombe cosmice cu nerve-gaz care atacau Pamantul...etc.

Curios e ca Brosnan nu pare f. inalt in filme, insa se pare ca ar avea 1,88m daca sta drept, si Sean Connery 1,89m.
Si ceilalti au majoritatea 1,85-1,86, cu exceptia lui Daniel Craig care are 1,78m.
Pt. un personaj care are licenta de pilot militar, doar el are o inaltime credibila, si la Brosnan au filmat din unghiuri alese a.i. sa para mai scund.

Edited by loock, 13 May 2018 - 16:45.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Discutia asta a mai fost pe un topic, cu ceva timp in urma.

Si eu il consider pe Brosnan cel mai bun Bond, mai mult prin prisma tipului jucat - a avut suficient umor britanic dar si carisma. Pe locul doi Sean Connery - oarecum similar cu Brosnan, dar parca la carisma nu era chiar asa bun.
Roger Moore e pe locul 3 - un pic prea comic - si el a recunoscut asta. Dar prezenta buna.
Daniel Craig - pe ultimul loc. Nici filmele lui nu-mi plac prea mult. E actor de actiune si atat. Umorul britanic a disparut complet. Si filmele sale se bazeaza prea mult pe actiune si efecte speciale. Dialoguri... parca nici nu ar fi in stare sa le poarte. Oarecum si normal, ptr ca nu mai exista baza ptr scenarii - acum fac combinatii din cele 14 carti ale lui Ian Fleming, nu se mai bazeaza 100% pe ele ca vechile filme.

Si nu, chiar daca ultmele 2 filme cu Craig au fost mai bune, nu mai este James Bond. Nu asa cum a fost creat de Ian Fleming si aratat in restul filmelor - un personaj carismatic, cu umor, afemeiat si cam misogin dar descurcaret in orice situatie. Cu Craig avem pumni si impuscaturi si cam atat.

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 eiffel, on 13 mai 2018 - 17:58, said:

Discutia asta a mai fost pe un topic, cu ceva timp in urma.

Si eu il consider pe Brosnan cel mai bun Bond, mai mult prin prisma tipului jucat - a avut suficient umor britanic dar si carisma. Pe locul doi Sean Connery - oarecum similar cu Brosnan, dar parca la carisma nu era chiar asa bun.
Roger Moore e pe locul 3 - un pic prea comic - si el a recunoscut asta. Dar prezenta buna.
Daniel Craig - pe ultimul loc. Nici filmele lui nu-mi plac prea mult. E actor de actiune si atat. Umorul britanic a disparut complet. Si filmele sale se bazeaza prea mult pe actiune si efecte speciale. Dialoguri... parca nici nu ar fi in stare sa le poarte. Oarecum si normal, ptr ca nu mai exista baza ptr scenarii - acum fac combinatii din cele 14 carti ale lui Ian Fleming, nu se mai bazeaza 100% pe ele ca vechile filme.

Si nu, chiar daca ultmele 2 filme cu Craig au fost mai bune, nu mai este James Bond. Nu asa cum a fost creat de Ian Fleming si aratat in restul filmelor - un personaj carismatic, cu umor, afemeiat si cam misogin dar descurcaret in orice situatie. Cu Craig avem pumni si impuscaturi si cam atat.

noul james bond ma duce cu gandul la mission impossible,dar o varianta mai slaba:|

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 MikeSpike, on 13 mai 2018 - 15:16, said:

Inseamna ca Roger Moore a fost jaf? PS: Sir Roger Moore. Aha Pierce+Daniel.Posted Image
Sa ne fie cu iertare, noi de Roger stim ca se spune cand vorbesti in "radio"
Totusi un pic de realism, cei mentionati de tine ii prindeam la Antena1, nu la cinema.
Apoi, data fiind varsta nu ne visam ca Roger, ci ca Pierce.

Edited by MarianG, 13 May 2018 - 19:43.


#16
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Pentru mine, James Bond a fost Roger Moore. Asta, poate pentru ca in anii '80 am vazut cele mai multe filme cu agentul 007. Mi-a placut si Brosnan pentru rolul din Goldeneye, dar si Timothy Dalton. Cat despre Daniel Craig, asta imi aminteste mai mult despre Putin al Rusiei.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Daniel craig si mie la fel mi se pare. Pare un fel de dolph lungren daca te uiti la fizionomie , dar ceva mai versat. Insa departe de brosnan, idolu' la gagici :)
Eh fiecare visam la ce nu putem fi si am vrea, si devenim ranchiunosi si suparaciosi din cauza asta. Dar oare e normal sa porti ranchiuna?

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 KLMN, on 13 mai 2018 - 20:32, said:

Pentru mine, James Bond a fost Roger Moore. Asta, poate pentru ca in anii '80 am vazut cele mai multe filme cu agentul 007.
Sa inteleg ca nu erai in tara inainte de 89 ? Ca n-am reusit sa fac rost de vreun film cu el pana mult dupa 90... Era interzis.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate