Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

VW Passat 2018 Advance 1.4 TSI 125 CP

- - - - -
  • Please log in to reply
354 replies to this topic

#217
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View Postdarkdeejayz, on 06 noiembrie 2018 - 22:40, said:

Salutare,
Dupa 3 luni si aproximativ 2500 km de cand am masina ...
A mai intampinat cineva probleme de genu'?
Multumesc.
Eu am avut ceva asemanator, la o Fabia III (2017). La o saptamina dupa ce am ridicat-o de la dealer, am mers la ei deoarece la schimbarea vitezelor, la trecerea din mic in mare, imediat dupa eliberarea ambreiajului se auzea un mic tupait. Eu am observat asta chiar din clipa in care am ridicat masina de la dealer, insa era prima masina pe benzina (eu sunt si acum dieselar convins). Prima data i-am sunat si le-am zis despre chestia asta iar ei au zis ca e normal, ca alea-alea, ca asa "face toate"...  Am solicitat drivetest cu masina reprezentantei, eu la volan si el in dreapta, dupa care am intrebat "daca toate sunt la fel, asta de ce nu face asa"?
A doua zi eram deja cu masina la reprezentanta deoarece m-au sunat si mi-au zis ca-mi schimba ambreiaj, cutie sau tot ce e necesar pina se rezolva problema. De atunci totul e ok. Am in prezent peste 34k...
Man, atentie mare! GARANTIE ai doar 6 luni sau primii 10k km, deoarece ambreiajul si tot ce tine de el se considera a fi consumabile! Deci, mare atentie, du-te la ei, arata-le pisica (ANPC) si vezi ce zic. Sa nu plingi dupa! Masinile (gama VAG) pentru lumea a III-a (Romania, bulgaria si restul pulimii) trec cu foarte mare usurinta testarea CTC.

Edited by _R_A_D_U, 07 November 2018 - 19:09.


#218
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Daca masinile vag trec cu usurinta testarea calitativa, arata-ne vreun document!Demonstreaza ce spui!Sau n-ai nici o dovada si postezi de dragul de a face posturi...

#219
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Postez de dragul postarilor... sa se faca multe. Am auzit ca SF da premii consistente.

#220
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Pe lângã faptul ca esti habarnist, mai ai si tupeu...Sau atat te duce capul?Demonstreazã mai omule ca ce spui e adevarat!

Edited by raducut123, 08 November 2018 - 20:04.


#221
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Stiu o skoda care face de zece ani asa, funny e ca se si aude un trosc la eliberarea pedalei....si asta de pe locurile din spate...cica asa face toate, dar culmea, e singura la care am intalnit asta !
Parerea mea, cauta o adresa de e-mail de la juridic, mai mergi o data cu masina la service si apoi trimite-le pe mail reclamatia de a ANPC ! Cu mentiunea ca ai fost de 3 ori in service !

#222
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View Postraducut123, on 08 noiembrie 2018 - 20:03, said:

Pe lângă faptul ca esti habarnist, mai ai si tupeu...Sau atat te duce capul?Demonstrează mai omule ca ce spui e adevarat!

Cuget ca vrei sa-ti aduc un act semnat, stampilat, cu antet? S-a mai discutat treaba asta pe forumuri, n-are rost sa o luam de la inceput. Multi cumparatori au observat asta...

#223
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Si tu ca un om cult in cap, atotcititor al forumurilor, ai inteles sau ai dedus ca pentru estici se face rabat de la calitate?

#224
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Eu as zice sa nu incerci sa te dai mai destept decat esti ca devii penibil...

#225
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007

View Postdarkdeejayz, on 06 noiembrie 2018 - 22:40, said:

Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc.

O inregistrare video cu fenomenul. Daca zici ca se intampla la fiecare apasare a ambreiajului e simplu. Cu motorul oprit inregistrezi de la nivelul pedalelor cu sunet. De preferabil o camera cu microfon bun. Te duci cu inregistrarea la dealer si in acelasi timp ceri si parerea pe forumuri de specialitate (cu video postat).

#226
darkdeejayz

darkdeejayz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.01.2011
Chestia e ca au facut de 2 ori proba de drum cu masina, deci clar au vazut care este problema.. Si am ajuns la aceeasi concluzie, ca nu i-au facut nimic, si au preferat sa zica ca nu are nimic decat sa blocheze rampa in atelier cu masina..

Astazi am observat ca se aude exact ca in momentul in care pui presiune pe un arc, cand il strangi. Exact ala este sunetul cand apas si iau piciorul de pe ambreiaj. O sa fac si un video maine, si il postez.
Inceput sa tind sa cred ca sigur nu e din ambreiaj ci strict din pedala, din mecanismul pedalei. Sper sa nu vorbesc prostii, ca nu ma pricep, dar asta imi este impresia..

#227
darkdeejayz

darkdeejayz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.01.2011
Salutare,

Am revenit cu un videoclip in care se vede exact cum face ambreiajul.. Cred ca maine ma duc direct la PBN sa le arat clipul.

Attached Files



#228
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Ala e zgomot de arc (arcul pedalei). Ai incercat sa-l gresezi?

#229
Mike666

Mike666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.05.2013
Imi cer scuze, in ultima perioada nu am prea mai activat pe forum aici, incerc sa fiu un pic mai activ de acum incolo. In legatura cu zgomotul respectiv, la masina mea nu am observat nimic de genul. Nici nu-mi dau seama foarte bine din video ...
In rest, singura mica problema care am avut-o cu ea a fost ca mi s-a parut ca uneori intra mai greu in viteza 1-a si a 2-a, dar asta in special la inceput - probabil nici nu eram eu obisnuit cu schimbatorul, poate si schimbatorul s-a mai "asezat" pentru ca in ultimele 2 luni n-am mai avut problema asta. In rest, nu am avut nici o problema cu masina. Acum am aprox. 7500 km cu ea si am doar cuvinte de lauda pentru ea si injuraturi pentru soselele noastre.

#230
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Este una din motorizarile reusite de VW, pe aceasi motorizare 1.4 tsi din 2011 ca idee:
-pe la 120-150 de mii de km a inlocuit toata bucsararaia,bielete etc,
-pe la 240 de mii de km probleme la aprindere pe cilindri inlocuite bujii,fise,modul aprindere etc, a costat in jur de 500 euro.
-pe la 270 de mii de km ambreaiajul a picat inlocuit
-pe la 280 de km clima nu mai mergea are inca mizerie intre radiatorul de clima si radiatorul de antigel nu merge curatat cu jet de apa,trebuie demontat etc la lasat asa pe moment
-in acelasi timp temperatura cam trece de 90 de grade C, poate se trage de la radiator, problema neelucidata
-pedala de acceleratie uneori ramane jos o ridica cu picioru Posted Image
-la franare are o mica ezitare posibil lichid de frana neschimbat sau pompa de vacuum fisurata

Masina a trecut de 300 de mii de km,nu mai trage ca inainte, este pe dreapta, nu mai vrea sa bage bani in ea, intentia sa cumpere una noua Posted Image
In interior scaunele erau prea tari,nu pot sa spun ca nu erau comfortabile insa ceva ma jena,iar tinuta de drum ok insa nu extraordinara din ce stiu
au suspensie McPherson.Poate ca sunt eu prea pretentios in privinta scaunelor si tinutei de drum,conduc Audi vechi de 18 ani...
In rest in interior impresioneaza ochiul,simturile, ceasul de pe consola centrala troneaza impunator....Posted Image

View Postdarkdeejayz, on 11 noiembrie 2018 - 16:00, said:

Salutare,
Am revenit cu un videoclip in care se vede exact cum face ambreiajul.. Cred ca maine ma duc direct la PBN sa le arat clipul.

Mecanismul sau pompa de ambreiaj face asa se greseaza sau se inlocuieste.

Edited by iulian_1976, 31 December 2018 - 16:16.


#231
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

View PostMike666, on 13 mai 2018 - 14:11, said:

Salutare,
  In urma thread-ului: https://forum.softpe...au-alternative/ m-am decis sa iau masina respectiva, un VW Passat Advance 1.4 TSI cu 125 CP. Masina e nou-nouta. Am primit-o vineri seara, pana acum am aprox. 260 km facuti cu ea, dar urmeaza mult mai multi Posted Image
  Primele impresii: masina e f desteapta, are f multe feature-uri cu care trebuie sa ma obisnuiesc si sunt multe chestii de descoperit. Motorul, din experienta mea, mi se pare genial, cel putin pentru nevoile mele mi-a intrecut cu mult asteptarile. Turbo-ul isi face foarte bine treaba, intre 1400-4000 RPM te baga in scaun, dar are sprint chiar si in a 6-a daca esti cu 120 si accelerezi inspre 130-140 (mai mult de 140 nu vreau sa depasesc in perioada rodajului). Consumul in afara cu 2 persoane la drum lung si tinut 120 km/h pe tempomat e cam 6-6.5 . Prin oras nu stiu cat e de relevant, eu fiind din Arad, care nu are foarte mari probleme cu traficul (spre deosebire de Timisoara sau Bucuresti) plus ca deocamdata doar in weekend am condus, dar asa la cum am condus a fost pe la vreo 8-8.5 ... Probabil in Timisoara ar fi vreo 9-9.5 si in Bucuresti ar trece de 10. Android Auto e genail, ecranul de 8 inch e superb, farurile sunt foarte frumoase iar pe timp de noapte LED-urile fac toti banii... Schimbatorul e foarte fain, vitezele intra usor, reprizele sunt bune, ce mai ... e tot ce mi-am dorit de la o masina Posted Image
  Promit sa mai pun poze cu ea, dar deocamdata greu mi-am facut timp de forum, vineri seara si o mare parte din ziua de ieri doar am condus / am stat in ea si m-am jucat cu Android auto / computerul de bord si am incercat sa invat cat mai multe chestii despre masina.
Felicitari, e cu DSG?

View Post_R_A_D_U, on 08 noiembrie 2018 - 06:45, said:

Postez de dragul postarilor... sa se faca multe. Am auzit ca SF da premii consistente.
A fost odata...

View Post_R_A_D_U, on 09 noiembrie 2018 - 13:14, said:

Eu as zice sa nu incerci sa te dai mai destept decat esti ca devii penibil...

Nu va inflamati ca da greu la ficat!

#232
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
De unde stii de premii ca abia te-ai inscris azi, sau esti reincarnat :P

#233
KrYpToN77

KrYpToN77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2019
Salutare!
Am si eu o intrebare legata de acest model, portbagajul se poate deschide din cheie?

#234
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
da, se poate descuia din cheie, ai un buton separat pe cheie, iar daca tii lung pe el se si ridica in sus usa portbagajului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate