Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Dilema desfacere contract de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Buna ziua! Am un angajat care nu s-a prezentat la munca de cca o saptamana. Ieri, am fost sunat de mama lui daca poate sa vina ea sa ii scrie demisia ca "baiatul a plecat la mai bine" si sa ridice restul de bani care mai ramasesera. Este legal? Pot pati ceva apoi? Multumesc!

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
E mort sau a plecat la mai multi bani? Misteriosule :)
Nu e legal, normal.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e legal. Asa ca nu fa ilegalitati in firma. Sa vina mama cu procura.

Edited by neagu_laurentiu, 13 May 2018 - 11:13.


#4
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
A intrerupt orice forma de comunicare cu mine de cca o saptamana. Am telefonat, am trimis mesaje, etc. Ieri, mama lui m-a contactat. As accepta demisia scrisa de ea sau adusa de ea dar ce fac cu banii? Eu vreau sa platesc dar cum stiu ca apoi nu stiu sa am probleme din partea fostului angajat la intoarcerea acestuia in tara. Alta varianta ar fi sa suspend contractul de munca dupa cercetarea disciplinara asa cum spune legea dar ajung tot la bani. Femeia ameninta cu ITM-ul dar nu vad ce vina am eu. Multumesc de eventuale raspunsuri.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca ai contract de munca cu el in care este mentionat preazivul in cazul demisiei ...nu ii mai dai nimic . Ii desfaci contractul de munca si gata . Unilateral .

#6
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Exista contract de munca, exista mentionat preavizul. Eu nu inteleg ce poate sa faca ITM-ul? Scuza invocata de mama lui a fost ca e tanar (20 de ani) si ca el nu se pricepe la acte si de aceia vine dumneaiei sa rezolve. Repet, vreau sa inchei contractul cu el dar sa fie legal.

Edited by curentarul, 13 May 2018 - 11:22.


#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Nu poti pe sustau cu mama lui. Desfaci pe motiv disciplinar, il informezi pe ce modalitati ai la dispozitie.

#8
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai desfaci contractul de munca pentru neprezentare, nu ai nevoie de mama lui sau baliverne precum disciplinat.
Ce e asa de greu?

Edited by ddaannii, 13 May 2018 - 11:31.


#9
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
În niciun caz nu o lăsa pe mă-sa să semneze în locul lui. Ea n-are nicio treabă cu compania ta.

Neprezentarea la muncă constituie o abatere disciplinară. Pentru perioada în care a lipsit nemotivat la muncă trebuie să faci o decizie de suspendare a salariului. În funcție de CIM și de regulamentul intern al firmei, poți să incluzi și pierderile pricinuite de absență, pe care ulterior poți să le scazi din salariul datorat. Legat de ultima parte, trebuie să se uite cineva pe situație pentru că nu se aplică întotdeauna.

Apoi scrii convocare pe care o trimiți prin recomandată la adresa din contract. Dacă angajatul nu se prezintă și nu invocă motive obiective, poți să-i desfaci CIM fără comisie disciplinară.

În niciun caz nu face pe bunul samaritean când vine vorba de firma ta. Dacă individul a recurs la mizerii de genul n-are sens să-ți faci probleme pentru el.

#10
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Daca mama lui ar avea procura atunci ar sta altfel lucrurile, nu?

#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Nu. Omul a incalcat prevederile contractului de munca. Urmezi pasii din Regulamentul interior al firmei.

#12
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 curentarul, on 13 mai 2018 - 11:06, said:

Buna ziua! Am un angajat care nu s-a prezentat la munca de cca o saptamana. Ieri, am fost sunat de mama lui daca poate sa vina ea sa ii scrie demisia ca "baiatul a plecat la mai bine" si sa ridice restul de bani care mai ramasesera. Este legal? Pot pati ceva apoi? Multumesc!
Pai daca ma-sa are procura poate sa ridice restul de bani; daca nu, nu. Dupa 3 zile de absenta nejustificata poti sa-l dai afara.

#13
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu e legal.
Tu trebuie sa il concediezi, nu sa o pui pe mama lui sa faca fals si tu sa faci uz de fals.

#14
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Multumesc de raspunsuri. Am inteles ca legal, pot sa il concediez. Intrebarea mea este: ce fac cu restul de bani? Il astept pe el sa revina in tara? Este legal?

#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 curentarul, on 13 mai 2018 - 11:06, said:

Buna ziua! Am un angajat care nu s-a prezentat la munca de cca o saptamana. Ieri, am fost sunat de mama lui daca poate sa vina ea sa ii scrie demisia ca "baiatul a plecat la mai bine" si sa ridice restul de bani care mai ramasesera. Este legal? Pot pati ceva apoi? Multumesc!
Nu e legal.Daca a murit, ii poti da banii mamei.Daca a gasit loc de munca mai bun, exista riscu ca apoi sa vina si el sa iti pretinda banii

 curentarul, on 13 mai 2018 - 11:55, said:

Multumesc de raspunsuri. Am inteles ca legal, pot sa il concediez. Intrebarea mea este: ce fac cu restul de bani? Il astept pe el sa revina in tara? Este legal?
Da, e problema lui ca nu a venit dupa ei.II spui mamei ca ii dai cu placere cand vine el personal dupa ei.

#16
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Il astepti.
Sau ii virezi in cont, dar presupun ca asta cade deja ca era angajat la plic.

#17
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 curentarul, on 13 mai 2018 - 11:55, said:

Multumesc de raspunsuri. Am inteles ca legal, pot sa il concediez. Intrebarea mea este: ce fac cu restul de bani?

Inteleg ca a plecat fara sa-si faca lichidarea si fara sa fie platit la zi. Dupa decizia de concediere i se calculeaza salariul restant si concediul neplatit aferent perioadei cat a activat. Ii trimiti instiintare despre cati bani are de ridicat iar el poate da procura altcuiva sa-i ridice in numele sau.

#18
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 09.08.2009
Lucrurile astea ar trebui sa le stie contabilul tau.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate