Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Eurovision 2019, Israel, ediția a 64-a. Olanda a câștigat Eurovision 2019 și marchează prima victorie după 44 de ani!

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#37
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Metrou :)? In Tel Aviv?! Israel?!!

Ani met po :)!

#38
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,392
  • Înscris: 04.08.2010
TVR a anunţat cele 24 de piese care vor intra în semifinalele selecţiei naţionale Eurovision 2019.

Baya (Speechless) - M I H A I
Daina Letitia Moisescu & Sensibil - Balkan
Dear father- Laura Bretan
Destin - Trooper
Discrete - Xonia
Give up now - Johnny Badulescu
High heels on - Echoes
Ielele - 2 Gents
Independent - Xandra
Make me your man - TWM
On a Sunday - Ester Peony
Pierd - Dan Bittman
Right now - Olivier Kaye
Rock this way - Ommieh x Anakrisez
Skyscraper - Teodora Dinu
Tears - Georgy
The call - Berniceya
The song of my heart - The four
The way it goes - Steam
Underground - Vaida
We are the ones - Claudiu Mirea
Weight of the world - Nicola
Without you (Sin ti) - Dya & Lucian Colareza
Your journey - Aldo Blaga

20 ianuarie 2019 - Prima semifinală (Arad)
27 ianuarie 2019 - A doua semifinală (Iaşi)
17 februarie 2019 - Finala (Bucureşti)

Piesa României va fi aleasă în proporţie de 50% prin televot şi, pentru prima dată, celelalte 50% vor fi alcătuite dintr-un juriu internaţional. În caz de egalitate, juriul internaţional are prioritate.

#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Cand le pun si pe net, sa auzim si noi ce si cum?

Asa, privind doar lista numelor, mi-ar place sa ia Trooper, sunt o formatie buna de rock. (Stiu ca nu prea au sanse, dar pot sa visez :D) Sunt curios si de pieas lui Oliver Kaye, mi-a placut tipul la Cerbul de aur.

LE: iata-i si pe cei responsabili pentru alegerea pieselor. Sunt cel putin cateva nume dubioase, pe langa cativa profesionisti de marca:

Quote

Realizatorii de emisiuni radio Bogdan Pavlică, Felix Crainicu (Radio România), Răzvan Popescu (Radio Zu), Oliver Simionescu – DJ Olix (Kiss FM), Horea Ghibuțiu, jurnalist muzical - unsitedemuzica.ro, Dragoș Vulgaris, jurnalist muzical - ProFm & Chill FM,  Bogdan Miu, jurnalist, realizator progame radio -  DigiFM, George Balint, jurnalist - Realitatea Muzicală, Andreea Remețan, realizator programe radio -  Virgin Radio, Liana Stanciu, jurnalist TVR și Gabriel Scîrlet, director muzical TVR, sunt jurații preselecției din acest an.
Sursa

Ma mir ca nu e nimeni de la EFM, doar faimosul Vulgaris de la Digi/Pro...

#40
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,392
  • Înscris: 04.08.2010
N-am idee când le pun pe net, dar au apărut câteva piese puse pe cont propriu de artişti pentru a începe promovarea. Nu le-am ascultat pe toate, dar parcă-l văd pe Trăistariu câştigând selecţia. Ne-a ameninţat că va avea o coregrafie "cum n-a văzut Parisul", fiind ajutat de coregrafa de la Te cunosc de undeva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/swL5Qo6Uznc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a5SLsCfJ1WE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_IBq3VulBUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0t2GjI7vAQA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FAuHwxGCQLg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Ioooi, ce manea oribila baga Traistariu! :puke: Dar, cine stie, poate avem sanse cu asta, ca Israelul e langa arabi, si piesa are ceva influente arabe :P

Imi place Trooper, melodia asta daca ar fi promovata ar putea deveni "imn de stadion", pacat ca la noi stadioanele sunt mai mult goale... Nu stiu daca e potrivita pentru ESC, dar ar merita sa incercam.

In rest melodii plangacioase, deprimante. N-as vrea sa mergem cu asa ceva la Eurovision.

#42
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Printre primele participante care si-au ales reprezentantul:

ALBANIA - Jonida Maliqi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iQWNLc4eLT8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,392
  • Înscris: 04.08.2010
TVR a început să încarce piesele calificate în semifinale pe YouTube: https://www.youtube....8YZe4dbJ06I4RFZ

Rămâne de văzut cine îl va înlocui pe Dan Bittman care şi-a anunţat retragerea înainte de anul nou. De asemenea, TVR s-ar putea să ofere şi câteva wild-card-uri, printre cele mai vehiculate nume că va primi o astfel de invitaţie fiind cel al câştigătoarei X Factor 2018, Bella Santiago.

#44
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
Laura Bretan pentru mine...

#45
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Azi a fost dat publicitatii Logo concursului

Attached File  eurovision-2019-logo.jpg   38.55K   9 downloads

#46
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
O (noua) magarie marca TVR. S-au gandit sa dea si niste wildcard-uri, nu se stie pe ce criterii, ce juriu le va alege etc. Nu era mai de bun-simt sa aleaga 1-2 piese de rezerva, in caz ca se retrage vreun concurent (cum a fost cazul lui Bittman)? :ciocan:
https://andreipartos...-e-10-ianuarie/

#47
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,392
  • Înscris: 04.08.2010
Din ce se discută pe grupurile de Eurovision, se pare că Laura Bretan ar fi lăsat să se înţeleagă că se va retrage dacă va fi primită Bella Santiago sau orice alt wildcard. Bella şi-a înregistrat varianta finală a piesei "Army of love" zilele trecute şi este doar o chestiune de timp până va fi anunţată de TVR.

#48
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Nicio surpriza, TVR merge pe sistemul PCR la fel ca orice alta institutie de stat :puke:

#49
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
Am intrat si eu in vreo doua grupuri cu Eurovision pe facebook insa am iesit rapid cand am vazut ce comunitate pro gay e...

#50
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Maine seara la 22 puteti vedea selectia franceza pe France2 si TV5Monde.

#51
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,392
  • Înscris: 04.08.2010
Este oficial, Bella Santiago a primit un wildcard și va participa la Selecția Națională cu piesa "Army of love". Piesa e de Eurovision...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MEqN_pXN04g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De asemenea, avem și un al 2-lea wildcard oferit Lindei Teodosiu pentru piesa "Renegades".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gE9b8b3Hh4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta vine după ce Mihai Trăistariu a spus zilele trecute la Neatza cu Răzvan și Dani că există o petiție semnată de 6 concurenți prin care informau TVR că se vor retrage dacă vor fi acordate wildcard-uri. Ar fi păcat, avem selecție puternică anul acesta.

Edited by Cipry7, 12 January 2019 - 08:58.


#52
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
Nu e de Eurovision, hai sa fim seriosi...

#53
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Sincer, nu-l sufar pe Traistariu dar are perfecta dreptate. Daca organizezi un concurs si alegi anumite piese, le lasi pe alea. Eventual ai 1-2 rezerve in caz ca se tretrage cineva. Dar chestia asta cu wildcardurile e o MARE porcarie marca TVR. Iar porcaria SI MAI MARE ar fi sa castige una din aceste piese. Atunci ar fi clar ca toata treaba a fost aranjata de la bun inceput.

PS Imi place mai mult piesa Lindei Teodosiu (strict dintre cele 2), dar nu stiu daca ar avea potential sa faca ceva in Israel. De asemenea, Laura Bretan mi se pare mult supraevaluata. Are voce foarte faina, dar melodiqa e slaba si nu prea e de Eurovision. Numai ca ea are un avantaj urias:
Spoiler
PS Tot ce am spus in spoiler e parere personala si mi-o asum :P

#54
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011

View Postpufonel, on 12 ianuarie 2019 - 22:50, said:

Sincer, nu-l sufar pe Traistariu dar are perfecta dreptate. Daca organizezi un concurs si alegi anumite piese, le lasi pe alea. Eventual ai 1-2 rezerve in caz ca se tretrage cineva. Dar chestia asta cu wildcardurile e o MARE porcarie marca TVR. Iar porcaria SI MAI MARE ar fi sa castige una din aceste piese. Atunci ar fi clar ca toata treaba a fost aranjata de la bun inceput.

PS Imi place mai mult piesa Lindei Teodosiu (strict dintre cele 2), dar nu stiu daca ar avea potential sa faca ceva in Israel. De asemenea, Laura Bretan mi se pare mult supraevaluata. Are voce foarte faina, dar melodiqa e slaba si nu prea e de Eurovision. Numai ca ea are un avantaj urias:
Spoiler
PS Tot ce am spus in spoiler e parere personala si mi-o asum Posted Image
Nu vad ce e de asumat, pana la urma e rau ca sunt uniti? La fel as putea zice si despre comunitatea gay si ei sunt uniti si asta s-a vazut de multe ori...dar una e sa te impinga de la spate oamenii pe facebook si alte e sa te impinga TVR, care nu cred ca are o afinite pentru baptisti, penticostali sau adventisti, deci nu cred ca te-ai referit ca e impinsa de la spate de TVR, altcineva e.. mucu lucu cucu lucu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate