Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Petru Rares 1259

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#73
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 ptap, on 20 ianuarie 2019 - 10:26, said:

Daca si Petru Rares e proiect de lux. In primul rand se aude/simte trenul, asta e cel mai mare dezavantaj. Cine nu crede, sa-si gaseasca drum la cineva care sta in blocurile din capul strazii(spre Calea Grivitei) sau sa intre in vorba cu locatarii. In al doilea rand, strada aia e foarte ingusta si la cate apartamente au de gand sa faca numai lux nu e. Vecinii de pe strada nu-s bronzati cum insinua cineva, pentru ca blocurile astea ocupa cam toata strada, mai sunt vreo 2 case in capatul spre Cuza, la una din ele tocmai am vazut ca  isi mai construiau vreo 2 etaje. Haos urbanistic.  Bronzatii sunt mai mult pe Cuza.


... Strada foarte ingusta, deja este complet blocata la 8 dimineata si 5 dupa amiaza, de masini care vor sa intre pe Grivitei si nu prea reusesc (acolo au cedeaza). Dupa ce se vor da in folosinta cateva sute de apartamente, dintre care foarte multe vor avea si autoturisme "atasate", practic strada va fi complet blocata... permanent. Cum parcarile vor fi toate subterane (pe 3 sau 4 niveluri sub pamant), masinile vor face trenuletul groazei zi de zi pentru a iesi din catacombe... daca vor avea pe unde (strada fiind blocata la suprafata de alte masini).

Blocurile mi se par suspecte, m-am plimbat pe acolo anul trecut, iar stalpii de rezistenta mi s-au parut foarte ingusti. In plus, pentru un proiect care se marketeaza la 2000E/mpu in stadiu nefinalizat (si probabil peste 2200 E/mpu dupa finalizare), faptul ca au folosit BCA, si nu caramida pentru pereti mi se pare absolut aiurea.

 marinescu_ion, on 16 ianuarie 2019 - 21:24, said:

că era vreo 180.000-200.000 euro un apartament din ăla.
pai atat costa...

Din aceeasi zona, a se vedea si
http://www.craft-hou...ct-cuza-99.html
preturi:
http://www.vanzaride...uri/cuza-99-157

la fel de dubios ca zona si preturi, doar putin mai aratos...

#74
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018

 alex1vasile, on 23 ianuarie 2019 - 21:22, said:



... Strada foarte ingusta, deja este complet blocata la 8 dimineata si 5 dupa amiaza, de masini care vor sa intre pe Grivitei si nu prea reusesc (acolo au cedeaza). Dupa ce se vor da in folosinta cateva sute de apartamente, dintre care foarte multe vor avea si autoturisme "atasate", practic strada va fi complet blocata... permanent. Cum parcarile vor fi toate subterane (pe 3 sau 4 niveluri sub pamant), masinile vor face trenuletul groazei zi de zi pentru a iesi din catacombe... daca vor avea pe unde (strada fiind blocata la suprafata de alte masini).

Blocurile mi se par suspecte, m-am plimbat pe acolo anul trecut, iar stalpii de rezistenta mi s-au parut foarte ingusti. In plus, pentru un proiect care se marketeaza la 2000E/mpu in stadiu nefinalizat (si probabil peste 2200 E/mpu dupa finalizare), faptul ca au folosit BCA, si nu caramida pentru pereti mi se pare absolut aiurea.


pai atat costa...

Din aceeasi zona, a se vedea si
http://www.craft-hou...ct-cuza-99.html
preturi:
http://www.vanzaride...uri/cuza-99-157

la fel de dubios ca zona si preturi, doar putin mai aratos...
Nenea cu baba.. te rog sa lași aprecierile legate de structura de rezistența.. sunt destui specialiști pt asta..
mai bine mai analizează încă o baba ca dai lovitura..
In plus e și domeniul tau.. ai experienta

#75
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Cica e zona dubiosa. Mai baieti, voi aveti idee ce cladiri sunt pe Cuza, cat de dezvoltat e bulevardul respectiv ? Eu am apartament acolo din 2012 si nu am avut niciodata probleme cu zigeunerii. De fapt pe intreg bulevardul, sunt doar vreo doua-trei familii de rromi atat, rromi romanizati care-si vad de treaba lor. In rest, acolo sunt numai romani care locuiesc in vile interbelice cochete precum vezi prin Cotroceni sau Str.Paris.
Dap, eu cu masina daca o iau pe Titulescu ajung la Victoriei in doua-trei minute cand nu e rush hour, tramvaiul 1 il iei de la Banu Manta ( langa Primaria Sectorului 1) si ajungi in maxim 5 minute la Piata Victoriei => deci pozitionarea zonei e excelenta, mai ales daca esti corporatist si ai serviciu pe Nicolae Titulescu sau la Victoriei.
Basca trei statii de metrou in imediata vecinatate : Gara de Nord, Basarab si Victoriei.

 ptap, on 20 ianuarie 2019 - 10:26, said:

Desi nu stiu care ar fi scopul sa ajunga cineva in Victoriei in mod special. Starbucks? Antipa? Guvern?

Normal ca ne raportam la Piata Victoriei, doar e al doilea centru al capitalei, de fapt e chiar principalul centru financiar al Bucurestiului ( mult peste Pipera).

Edited by doxan, 23 January 2019 - 23:07.


#76
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

 alex1vasile, on 23 ianuarie 2019 - 21:22, said:

... Strada foarte ingusta, deja este complet blocata la 8 dimineata si 5 dupa amiaza, de masini care vor sa intre pe Grivitei si nu prea reusesc (acolo au cedeaza).
In comparatie cu aglomeratia din Militari, acolo e parfum. Iar problema supra-aglomerarii si a lipsei locurilor de parcare e o problema omniprezenta in centru. Cuza/Petru Rares/Titulescu nu sunt diferite din perspectiva asta fata de ce se intampla pe acele stradute paralele cu blvd. Magheru, unde este aproape imposibil sa parchezi o masina.

Edited by doxan, 23 January 2019 - 23:12.


#77
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 doxan, on 23 ianuarie 2019 - 23:10, said:

In comparatie cu aglomeratia din Militari, acolo e parfum. Iar problema supra-aglomerarii si a lipsei locurilor de parcare e o problema omniprezenta in centru. Cuza/Petru Rares/Titulescu nu sunt diferite din perspectiva asta fata de ce se intampla pe acele stradute paralele cu blvd. Magheru, unde este aproape imposibil sa parchezi o masina.
Nu compara Blv. Titulescu, care are o deschidere de 12-15 metri intre trotuare, cu str. Petru Rares, cu deschidere de 4-5 metri... 4-5 metri pe care sunt deja parcate masini si ramane o sfoara de 3 metri pe mijloc... De aia au facut-o cu sens unic, poti doar sa vii dinspre Cuza si sa iesi in C Grivitei, daca te lasa traficul.

Dap, eu cu masina daca o iau pe Titulescu ajung la Victoriei in doua-trei minute cand nu e rush hour, tramvaiul 1 il iei de la Banu Manta ( langa Primaria Sectorului 1) si ajungi in maxim 5 minute la Piata Victoriei => deci pozitionarea zonei e excelenta, mai ales daca esti corporatist si ai serviciu pe Nicolae Titulescu sau la Victoriei."

Normal ca e bine sa fie central, dar asta nu justifica preturile acelea. Cum am spus si mai sus, bca si stalpi de rezistenta de 20cm la blocuri inalte de 7-8 etaje nu e ok, atunci cand se cere 2000E/mpu stadiu nefinalizat.

Vezi ca mai este cel putin un complex in zona, chiar la Titulescu (in spatele primariei sect 1 - cred ca asta e un apartament al lor https://www.imopedia...sti-555RUN14257), cam cu aceleasi preturi, dar formidabil construit, si formidabil amplasat... Acolo da, se justifica 2200-2300 E/mpu , mai ales ca o parte e finalizata.

Edited by alex1vasile, 24 January 2019 - 09:08.


#78
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
L-am gasit:
https://www.imobilia...amere-XV0C00LBL

"ICON RESIDENCE"

#79
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
Mda, super zona la Gara de nord: aurolaci, cersetori, betivi, boschetari, ciorditori, curve etc....
Noaptea nu as avea curaj sa merg singur pe jos in zona aia dubioasa.

#80
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

 Cool_Kick, on 24 ianuarie 2019 - 14:44, said:

Mda, super zona la Gara de nord: aurolaci, cersetori, betivi, boschetari, ciorditori, curve etc....
Noaptea nu as avea curaj sa merg singur pe jos in zona aia dubioasa.

Portoricanii s-au rarit ca au zburat la ciordeles in Vest, au ramas portoricanii batrani si puradeii!


#81
coolmike

coolmike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.11.2007
Ca tot vorbiti de imobile in zona - Cuza 99 este frumos, dar este si vandut din 2014-2015 (de aici si preturile pe care le-am vazut mai sus, erau alte preturi atunci).
Icon Residence, frumos, locatie buna, dar si el vandut. Sunt doar proprietari care mai vad acum. Au speculat pret cu discount si acum vand peste pretul dezvoltatorului. 2 camere la 140-170k.

Zona este frumoasa, oricat ati vrea voi sa o stricati :)) Este o zona cu potential de crestere ca valoare, zona cautata.

alex1vasile - ai poze cu structura cum o descrii? Ca eu am fost si azi in zona si mi-am aruncat un ochi peste gard spre blocul care inca e in constructie. Nu am vazut stalpi de 20 de cm.
Si chiar daca ar fi, esti inginer constructor si ai avut proiectul in fata? Ai reusit sa calculezi punctele de rezistenta si ti-a dat ca stalpii sunt prea subtiri? Cum ziceam mai sus, constructorul este Voinea, un om cu o experienta de 30 de ani in ridicare de structuri. Este apreciat in Romania si in Germania. El alege daca sa ia un proiect sau nu. Daca a ales sa lucreze aici, eu sunt fericit :)

#82
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 coolmike, on 24 ianuarie 2019 - 16:21, said:

Ca tot vorbiti de imobile in zona - Cuza 99 este frumos, dar este si vandut din 2014-2015 (de aici si preturile pe care le-am vazut mai sus, erau alte preturi atunci).
Asa stiam si eu,
dar , trecand prin zona aproape zilnic, nu vad lumini aprinse...

Quote

Icon Residence, frumos, locatie buna, dar si el vandut. Sunt doar proprietari care mai vad acum. Au speculat pret cu discount si acum vand peste pretul dezvoltatorului. 2 camere la 140-170k.
... Nu prea. Prin noiembrie cand am fost acolo nici nu era finalizat... Mi-e foarte greu sa cred ca un complex atat de mare s-ar fi vandut integral in faza nefinalizata.

Quote

Si chiar daca ar fi, esti inginer constructor si ai avut proiectul in fata? Ai reusit sa calculezi punctele de rezistenta si ti-a dat ca stalpii sunt prea subtiri? Cum ziceam mai sus, constructorul este Voinea, un om cu o experienta de 30 de ani in ridicare de structuri. Este apreciat in Romania si in Germania. El alege daca sa ia un proiect sau nu. Daca a ales sa lucreze aici, eu sunt fericit Posted Image
nu sunt inginer constructor,
dar sunt un om plimbat pe santiere , atat in interes de serviciu cat si personal.
Stalpii mi se par subtiri, eu zic ca nu au mai mult de 20cm grosime.

Plus, bca-ul e mai ieftin decat caramida (pe metru patrat), ofera o izolatie termica inferioara (pe unitatea de volum), si nu se foloseste la constructii premium. Dar pretul este unul premium, deci ceva nu se leaga.

#83
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018

 alex1vasile, on 24 ianuarie 2019 - 16:55, said:


Asa stiam si eu,
dar , trecand prin zona aproape zilnic, nu vad lumini aprinse...

... Nu prea. Prin noiembrie cand am fost acolo nici nu era finalizat... Mi-e foarte greu sa cred ca un complex atat de mare s-ar fi vandut integral in faza nefinalizata.


nu sunt inginer constructor,
dar sunt un om plimbat pe santiere , atat in interes de serviciu cat si personal.
Stalpii mi se par subtiri, eu zic ca nu au mai mult de 20cm grosime.

Plus, bca-ul e mai ieftin decat caramida (pe metru patrat), ofera o izolatie termica inferioara (pe unitatea de volum), si nu se foloseste la constructii premium. Dar pretul este unul premium, deci ceva nu se leaga.
Tu ai probleme și cu construcțiile și cu babele.. unde ai văzut tu BCA mai ieftin ca , Caramida..? Stii tu tipul de BCA folosit? Ai auzit plimbatule de Y TONG ? Ia vezi ce valoare termică are!!!vezi ca nu vorbesti cu babe pe aici!

#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acum are si Bobitoi dreptate. Ytong e mai scump decat caramida, se pune relativ usor chiar si cu necalificati pentru ca are mortar in pat subtire, izoleaza foarte bine si nu este casant. Are greutatea mai mica iar asta apasa mai putin pe structura de rezistenta.

La caramida mortarul gros lasa multe goluri si creaza punti termite, basca mai e si casanta. Cand vii cu diblurile la polistiren faci varza caramida aia, nu mai e buna de nimic.

Edited by MembruAnonim, 24 January 2019 - 22:20.


#85
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 Bobitoi, on 24 ianuarie 2019 - 22:06, said:

Tu ai probleme și cu construcțiile și cu babele.. unde ai văzut tu BCA mai ieftin ca , Caramida..? Stii tu tipul de BCA folosit? Ai auzit plimbatule de Y TONG ? Ia vezi ce valoare termică are!!!vezi ca nu vorbesti cu babe pe aici!
Bobitoaie, nu m-ar interesa parerea ta nici daca te-ai arunca de la etaj in timp ce ai spune-o.
Mirosi urat.

 MembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 22:17, said:

La caramida mortarul gros lasa multe goluri si creaza punti termite, basca mai e si casanta. Cand vii cu diblurile la polistiren faci varza caramida aia, nu mai e buna de nimic.
ytong e alta clasa si nu cred ca era ytong pus in opera... dar sa zicem ca tine.
Care e durata de viata a bca-ului ytong si care e a caramizii de buna calitate (porotherm de exemplu) ? Care material confera mai multa rezistenta structurala ?

Edited by alex1vasile, 24 January 2019 - 22:41.


#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Niciunul nu confera rezistenta structurala la blocuri. Poate la o casa formata din parter si mansarda, caramida sa aiba un rol structural.

#87
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Foarte multi proiectanti nu ar fi de acord cu tine. Sa nu zic majoritatea.

#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce rol sa aiba caramida si BCA-ul cand ele se foloseste exclusiv la compartimentari si inchideri, cand trebuie prinse in centuri de beton si samburi, cand in partea de sus majoritatea sunt prinse cu "pene" de lemn de planseul din beton armat ?! Ce proiectat spune ca BCA si caramida moderna are rol structural?

Cred ca esti putin dezinformat.

Edited by MembruAnonim, 24 January 2019 - 23:05.


#89
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Alex , chiar nu înțelegi ca tu înțelegi precum babele cu care trăiești?ti a explicat shase f clar.. nu mai insista
Referitor la porotherm.. cine dracu te a păcălit ca e o Caramida de calitate? E de o calitate jalnica..
ia cauta CEMACON. Asta e o Caramida de calitate..
Shase, nici la case nu are rol structural Caramida sau BCA ..asa ca Alex cred majoritate..
E un anume tip de Caramida care are rol structural.. și e scumpa .. soceram fabrica asa ceva.. dar fiind cerere mica nu găsești in depozite . Numai pe comanda

Edited by Bobitoi, 25 January 2019 - 10:58.


#90
marin_nae

marin_nae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.01.2019
alex1vasile - Nu au rol structural pereții din BCA și cărămidă cu găuri. Numai pereții din cărămidă plină pot sustine pe perioadă limitată o clădire dacă fracturează stâlpii din beton la un cutremur. La consolidări tocmai din cauza asta nu se sparg și pereții exteriori din cărămidă roșie plină și doar cei interiori care se înlocuiesc cu diafragme din beton armat.

Pereții exteriori se decopertează (se dă toată tencuiala jos pe ambele părți) și se toarnă pe ambele părți beton de 15 cm grosime și rezultă grosimea zidurilor exterioare cam 75 centimetri, adică 45 cm zidul din cărămidă plină și 2x15 cm zidurile din beton care se toarnă pe ambele părți.

Ministerul ăsta așa a fost consolidat și se vede clar grosimea zidurilor exterioare. În interior au fost sparți toți pereții și înlocuiți cu diafragme din beton. La fel se procedează la toate consolidările din centru inclusiv la blocurile vechi de apartamente.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by marin_nae, 25 January 2019 - 11:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate