Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ferry boat in Grecia - Traseu, orar, preț

- - - - -
  • Please log in to reply
430 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,435
  • Înscris: 15.06.2007
Practic , nu a facut decat sa piarda timp suplimentar de acasa, cu cautat de site, completat formulare, plata online..  daca oricum trece pe la ghiseu.


#38
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

View Posttfmercedez, on 13 august 2018 - 10:26, said:

Practic , nu a facut decat sa piarda timp suplimentar de acasa, cu cautat de site, completat formulare, plata online..  daca oricum trece pe la ghiseu.

nu e chiar asa, are siguranta ca mai gaseste bilete disponibile. Nu e prea placut sa astepti urmatorul ferry care poate fi ziua urmatoare...

#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,435
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlaurentis, on 13 august 2018 - 11:30, said:



nu e chiar asa, are siguranta ca mai gaseste bilete disponibile. Nu e prea placut sa astepti urmatorul ferry care poate fi ziua urmatoare...
nu stiu daca in perioada asta a anului , este vreo insula turistica deservita de un singur ferry pe zi. Niciodata n-am patit sa pierd o noapte la ferry, de fiecare data am gasit bilete  pentru vasul urmator. Eventual am ajuns tocmai cand pleca deja vaporul. Acuma depinde si de destinatie. Pentru Corfu chiar nu e cazul. In Zakyntos sunt mai rare si intervalele orare sunt mai neconvenabile.

Edited by tfmercedez, 13 August 2018 - 12:32.


#40
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 06.11.2008

View PostOvidiuNS, on 13 august 2018 - 00:37, said:

Vezi să te prezinți Ăźn port să-ți dea bilete adevărate, ce e listat la imprimantă nu e valabil la urcarea pe vas.
Te duci cu printurile la casa de bilete și primești biletele originale. Abia după aceea vă suiți pe vas.


Sănătate și drum bun !

Fara supărare Ovidiu cat și pentru cei ce au comentat după tine...atât timp cât se face o rezervare și se cumpără e-ticket NU Mai trebuie sa te prezinți la ghișeu pentru biletele printate...ori îi arăți telefonul unde ai fiecare bilet download-at ori printezi acasă acel bilet.. mai multe detalii pe site-ul celor de la Levante - https://www.levantef...om/en/e-ticket/

#41
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Scuze, n-am ştiut că au avansat aşa mult. Eu în Grecia nu pomenisem încă. Anul acesta în Kavala ne-am prezentat la ghişeu şi ne-au printat biletele originale. Anul trecut în Pireu m-am dus cu biletele primite pe e-mail şi printate, şi ne-au printat biletele individual şi pt. dus, şi pt. întors (2 persoane + maşina = 6 bilete).
Acum pe site văd că trebuie să printezi fiecare bilet separat, ceea ce e logic. Bravo lor !

Oricum, bine că ai intervenit, altfel rămâneam în urmă cu informaţiile.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 13 August 2018 - 16:09.


#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,435
  • Înscris: 15.06.2007

View Postprotecties, on 13 august 2018 - 14:48, said:



Fara supărare Ovidiu cat și pentru cei ce au comentat după tine...atât timp cât se face o rezervare și se cumpără e-ticket NU Mai trebuie sa te prezinți la ghișeu pentru biletele printate...ori îi arăți telefonul unde ai fiecare bilet download-at ori printezi acasă acel bilet.. mai multe detalii pe site-ul celor de la Levante - https://www.levantef...om/en/e-ticket/
am patit noi, ca au momit-o pe nevasta-mea cu 50% reducere la retur daca cumpara bilet dus-intors. Si ne-am dus noi ca rusu' la ferry cu biletul in dinti, si ne-a dat ala cu praf de mers, sa facem check-in la casa de bilete, si la revedere la urmatorul ferryboat- cu al respectivei firme, desi ala era peste 4 ore, si intre timp mai plecau vreo 3 curse dar de la alte firme.  Chestia aia ne-a fost invatatura de minte, sa mai luam bilete in avans. Am poerdut jumate de zi din cauza aia. In loc sa plecam la ora 10 sau la 11, am plecat cu urmatorul ferry de la 15, am ajuns la 17 in Igoumenitsa, si de acolo marș acasa 1000 de km, desi eram treziti de la 7 dimineata.
Anul trecut am avut bilete foarte ieftine dus intors prin Lefkimi, dar am vrut musai sa mai cumparam ceva din Corfu Town. De acolo trebuia sa facem minimum o ora pana in Lefkimi la ferry, asa ca am preferat sa folosim ora aia pentru placerea noastra, si am luat primul ferry din Corfu spre Igoumenitsa, la pret mai mult decat dublu.


#43
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 06.11.2008
Ai pățit chestia cu bieletele la Levante? Sau la alta firmă?

#44
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

View Postprotecties, on 13 august 2018 - 20:32, said:

Ai pățit chestia cu bieletele la Levante? Sau la alta firmă?
La Kefalonialines sigur trebuie mers la casa, in iunie 2018.

#45
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 06.11.2008
Cumva am zis eu despre Kelonialines? Eu am spus că cei de la Levante ferry au acest E-ticket ...am pus și link către site-ul lor!

#46
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,755
  • Înscris: 18.04.2007
Iei bilete sau faci rezervare în avans pentru destinații unde nu sunt ferry din oră în oră, dacă plimbi și mașina (că poate nu mai prinzi loc și pentru dânsa), dacă e foarte important să nu întârzii câteva ore sau 1 noapte, mai sunt reduceri dacă iei mai din timp, dacă vrei cabină, etc. Dar întotdeauna citești cum e cu biletele: te duci cu rezervarea la ghișeu să-ți dea bilete, sau iei direct electronice (unde se poate, nu peste tot). Dacă trebuie să treci pe la ghișeu te interesezi și unde e ghișeul (de regulă e unul și în port, dar poate fi și undeva în oraș).

#47
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 06.11.2008
De pe site-ul celor de la Levante Ferry - ""We kindly inform you that on Monday, September the 3rd 2018, due to the strike of the Panhellenic Seamen's Federation, Ionian Group's itineraries will not be executed"" ...posibil ca in toata Grecia feriboturile sa NU functioneze pe data de 3 septembrie 2018!

#48
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Din păcate mai sunt si evenimente mai puțin plăcute.

https://m.mediafax.r...-navei-17494785

#49
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Eu la Levante Ferry m-am dus cu biletele printate de acasa, nu cu cele de la ghiseu, si n-am avut nicio problemă.Si la dus si la intors din Zakyntos.

#50
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Salut
Stie cineva cat costa efectiv tranversarea unei remorci mici (lungimea maxima a remorci 3 m)bineintales agatata de un autoturism pe insula Thassos?
Pe site http://thassos-ferri.../ro/tickets.php nu intaleg ce inseamna 12 metri?

#51
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Cred că 12 metri e lungimea maximă a remorcii, şi pe relaţia Keramoti - Limenas e 48 euro, iar pe relaţia Kavala - Prinos e 5 euro pe metru, cel puţin aşa scrie acolo. Nu înţeleg de ce 48 de euro, când maşina e 18 sau 22 de euro. E ceva în neregulă, inclusiv cu "tranversarea".

Mă gândesc că e posibil ca o remorcă mică (de 3 metri) să se includă în lungimea autoturismului şi să plăteşti 22 de euro pt. remorcă + maşină împreună. Pe de altă parte, nici aşa nu e-n regulă, costă prea puţin dacă judecăm că pe dincolo costă 15 euro remorca (3 metri x 5 euro metrul).
Nu ştiu, ar trebui întrebat direct.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 24 September 2018 - 21:49.


#52
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View PostOvidiuNS, on 24 septembrie 2018 - 21:39, said:

E ceva în neregulă, inclusiv cu "tranversarea".

Mă gândesc că e posibil ca o remorcă mică (de 3 metri) să se includă în lungimea autoturismului şi să plăteşti 22 de euro pt. remorcă + maşină împreună. Pe de altă parte, nici aşa nu e-n regulă, costă prea puţin dacă judecăm că pe dincolo costă 15 euro remorca (3 metri x 5 euro metrul).
Nu ştiu, ar trebui întrebat direct.


Sănătate şi tcb !

Si eu ma tot gandesc cat ar trebui platit pentru remorcuta  si nu imi iese din cap nici "tranversarea".De intrebat poate la anul cand se deschide noul sezon, nici pe email greci nu raspund la dilema mea!

#53
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View PostOvidiuNS, on 24 septembrie 2018 - 21:39, said:

Cred că 12 metri e lungimea maximă a remorcii, şi pe relaţia Keramoti - Limenas e 48 euro, iar pe relaţia Kavala - Prinos e 5 euro pe metru, cel puţin aşa scrie acolo. Nu înţeleg de ce 48 de euro, când maşina e 18 sau 22 de euro. E ceva în neregulă, inclusiv cu "tranversarea".

Mă gândesc că e posibil ca o remorcă mică (de 3 metri) să se includă în lungimea autoturismului şi să plăteşti 22 de euro pt. remorcă + maşină împreună. Pe de altă parte, nici aşa nu e-n regulă, costă prea puţin dacă judecăm că pe dincolo costă 15 euro remorca (3 metri x 5 euro metrul).
Nu ştiu, ar trebui întrebat direct.


Sănătate şi tcb !

Salutare nea Ovidiu,uite ce am gasit pe un alt forum,se pare ca remorcile trase de autoturisme,ca si rulotele sunt taxate la metru un 4 euro/metru.

https://www.anethfer...es-ro/prices-ro

#54
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Deci 5 euro pe metru pe ruta Kavala - Skala Prinos, şi 4 euro pe metru pe ruta Keramoti - Limenas. Bravo, cu 12 euro te-ai scos !


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate