Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

[Tehnoredactare] Cum ar putea arăta mai bine această pagină?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ai scris vreo carte/vreun articol sau chiar vreun subiect de examen și nu ești mulțumit de aspectul final?

Conține vreun desen/grafic, ceva formule matematice sau chiar reacții chimice?

Dacă nu te deranjează să faci publică o pagină, atunci "întreabă publicul". Poate vine cu sugestii interesante.

#2
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

 dani.user, on 12 mai 2018 - 13:06, said:

Conține vreun desen/grafic, ceva formule matematice sau chiar reacții chimice?

Inteleg ca este vorba despre tehnoredactare, nicidecum despre un laborator unde se pot realiza astfel de experiente.

Edited by addumi, 12 May 2018 - 14:09.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Sa redactezi ecuatia unei reactii chimice, ca in linkul de mai jos, nu e chiar lucru usor. Mai usor scrii cu pixul pe hartie.

http://www.chegg.com...cal-e-q16277983

#4
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 dani.user, on 12 mai 2018 - 14:30, said:

Sa redactezi ecuatia unei reactii chimice, ca in linkul de mai jos, nu e chiar lucru usor. Mai usor scrii cu pixul pe hartie.

http://www.chegg.com...cal-e-q16277983

ChemSketch sau orice alt software asemănător rezolvă problema.

Ideea threadului e bună. E plin de oameni care-și trec în CV competențe avansate în pachetul Office, dar de fapt sunt cancer la tehnoredactare. Sunt două lucruri care aș vrea să se prindă de toți cei care scriu documente:

1. Limba română este scrisă cu diacritice. Nu fără, nu parțial.
2. Justify pe blocuri de text

Cred că ar fi o idee bună să le adaugi la ghidul din semnătura ta.

#5
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Adică ??????? :P

#6
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 dani.user, on 12 mai 2018 - 14:30, said:

Sa redactezi ecuatia unei reactii chimice, ca in linkul de mai jos, nu e chiar lucru usor. Mai usor scrii cu pixul pe hartie.
Nicidecum, le faci rapid in paint sau autocad si apoi ScreenShot si apoi direct in Word, aplicant OOP-ul la nivelul de ecuatie chimica.
Hehe, cunoscatorii stiu....Posted Image

Hint: aplicii OOP-ul la nivel de redactare  a unui document si la nivel de formula chimica.
O  formula chimica este  un obiect format dintr-o retea de obiecte denumite simboluri chimice , cu propietati diferite toate care
implementeaza o interfata ce reprezinta definitia unui simbol chimic.
Pana si modelul chimic al unei ecuatii chimic poate fi modelat OOP in diagrame UML.

Am scris cateva carti folosind metoda de mai sus.

Edited by WinstonMontana, 12 May 2018 - 18:00.


#7
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 WinstonMontana, on 12 mai 2018 - 17:51, said:

Nicidecum, le faci rapid in paint sau autocad si apoi ScreenShot si apoi direct in Word, aplicant OOP-ul la nivelul de ecuatie chimica.
Hehe, cunoscatorii stiu....Posted Image

Hint: aplicii OOP-ul la nivel de redactare  a unui document si la nivel de formula chimica.
O  formula chimica este  un obiect format dintr-o retea de obiecte denumite simboluri chimice , cu propietati diferite toate care
implementeaza o interfata ce reprezinta definitia unui simbol chimic.
Pana si modelul chimic al unei ecuatii chimic poate fi modelat OOP in diagrame UML.

Am scris cateva carti folosind metoda de mai sus.
De fapt, nu ai nevoie să folosești vreun editor grafic extern, îl poți folosi direct pe al Word-ului. E foarte bun, condiția e să înveți să lucrezi cu el. Oricum, importul unei imagini din Paint într-o altă aplicație nu se face prin „ScreenShot”, sunt alte mijloace mai bune.
În altă ordine de idei, nu văd care este legătura dintre programarea orientată pe obiecte cu tehnoredactarea ...

Edited by stancosty, 13 May 2018 - 10:41.


#8
Silenthunter

Silenthunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.02.2011
Salut!
O mica nelamurire va rog.
Am de scris o lucrare de licenta care trebuie redactata folosind times new roman cu caractere drepte..nu italic, etc.
Problema este ca caracterele imi apar inclinate ( ca si cand ar fi stilul italic activat..dar nu este :( ).
Folosesc office 2007. Aveti vreo solutie va rog mult. Vreau ca scrisul sa fie drept, nu inclinat. Bifez regular..dar degeaba, apare tot inclinat.

#9
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,848
  • Înscris: 11.10.2006
Vezi sa nu lipseasca vreo componenta din fontul respectiv sau sa fie corupt softul/fontul. Asa patesc in Corel, vreau Arial Black drept si mi-l livreaza numai italic, desi nu lipseste nici o forma din font. Cu altele incapatanate - MistralR si staccato222. ma lovesc in Photoshop, unde unul din ele nu vrea neam sa scrie caciulita de la î, lasa un i fara punct; aceleasi fonturi, instalate pe W10 nu mai for sub nici o forma sa faca ş si ţ. iar treaba cu i fara punct ramane valabila si aici. Dar daca scriu ceva in word cu ele totul e corect (apoi copy paste unde e nevoie).

In word, ce e scris mai demult in times new roman si-a pierdut formatarea cu diacritice si afiseaza numai patratele (inlocuind cu alt font toate sunt la locul lor), dar daca incepi unul nou, merge.

E unul asemanator cu tnr - dutch806 parca, instaleaza-l si vezi daca merge.

#10
Silenthunter

Silenthunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.02.2011
pai in fontul times new roman am doar stilurile regular, bold si bold italic. Regular bifez degeaba, tot inclinat apare. Daca setez fontul pe Cambria ( exemplu ) la stiluri apare, pe langa cele 3 enumerate, aldin, italic ..iar scrisul este drept ( nu pot folosi acel fnt la lucrarea mea )
Am incercat cu wordpad, am zis sa incerc celebrul copy paste..si in wordpad aceeasi problema..cu tnr scrisul e inclinat.. Tind sa cred ca, fie softul este corupt fie anumite fonturi nu sunt puse corect..si nu stiu unde sa umblu :(
Inca ceva, am trimis cateva pagini unei colege, la ea scrisul apare normal, drept. Mi l-a retrimis pe mail si ce sa vezi, cum l-am deschis cu word cum aceeasi problema. Ma gandeam sa mi-l trimita in pdf, dar ea are word 2010 si din ce am vazut, desi scrisul a fost remediat, apar probleme de aranjat in pagina.

Concluzia ar fi office corupt in cazul asta?

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Daca deschizi documentul cu alt utilitar office (ex. vreunul gratuit) ce rezulta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate