Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Problema Peugeot 206 roata spate dreapta inclinata

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Rolland09

Rolland09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.01.2015
Salut.
Mentionez ca sunt nou in ale condusului,am carnet de jumatate de an si am avut ghinionul si prostia sa reusesc sa intru putin cu roata dreapta din spate la un viraj intr-un podet.
Aveam cam 15km/h banuiesc,in orice caz,eram in viteza a 2-a, si impactul s-a simtit cat de cat,dar nu foarte tare.
Am observat ca roata arata asa,sunt aproape 0 in mecanica auto deci sunt constient ca faptul ca postez aici nu ma va ajuta sa dau 2 ciocane in roata si sa se repare,dar macar sa imi fac o idee cat o sa ma coste si cam care ar putea fi problema inainte sa o duc la service,avand in vedere ca nu este masina mea personala.
Ce parere aveti ?
Pun niste poze ca sa se vada...
Si roata din stanga spate pare sa aiba o deviatie foarte usoara insa nicidecum precum cea din dreapta.
Am facut 3 drumuri de aproximativ 10km dus intors si masina nu pare sa traga in stanga/dreapta,nu scoate niciun sunet,volanul nu joaca,totul se comporta normal dupa parerea mea,dar roata aia cu siguranta nu e normal sa stea asa.
Ce credeti?

Attached Files



#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Clar tebuie dusa la un doctor sa trateze puntea spate
Set rulmenti dreapta cam 250lei, posibil imbinari punte inca vreo 200lei si bineinteles manopera + ce mai descopera mecanicul pe acolo.
Nu este chiar usor sa dai jos o punte spate la Peugeot 206 deci pentru toata "afacerea" ar trebui sa ai in buzunar cam 200EUR (manopera+piese)

#3
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Inceput de sfarsit punte spate . E buba lor !

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Puntea spate. Asta e buba la 206.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Ce se vede acolo, nu se face cu 15 la oră. Dar bună, e. Mergi la mecanic. Colegii știu mai bine. Eu știu că ce se vede în poză, nu este urmare a incidentului provocat de tine. Poate a ajutat și acesta, dar la 15 la oră, nu se poate așa ceva, deci este boală veche.

#6
Rolland09

Rolland09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.01.2015
Pe bune,200 de euro tot?
Amuzant sau nu,chestia e ca nu m-am uitat niciodata la roata aia inainte de accident ca sa spun ca era sau nu dreapta in totalitate...
Sa zicem ca n-au fost 15km/h ,au fost 20,cum am spus,viteza a 2-a,dar chiar in halul asta?
Sa inteleg ca e o problema comuna la modelul asta ? Comuna sau nu...banii tot s-au dus.

#7
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Nu incerca variante....cauta direct alta punte la dezmembrari....poti gasi o astfel de punte cu 500lei.
Esential este sa vezi masina de la care va fi demontata aceasta punte...sa nu fi fost lovita masina....
mai exista si varianta...'cu garantie',...dar pe banii de manopera ai tai, nu te incalzeste cu nimic....

Edited by valecris16, 12 May 2018 - 12:27.


#8
Rolland09

Rolland09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.01.2015
Evident ca daca e o solutie mai ieftina,o aleg pe aceea.
Deci sa inteleg ca si fara accident puntea ar fi ajuns asa la un moment dat?
Nu este vreo solutie mai ieftina prin care sa rezolve problema cu roata ?
Masina are 60000 km in 10-11 ani...nu e foarte umblata deci,ma refer la o solutie de avarie mai ieftina care sa permita rularea ei in continuare ( 30-40km pe saptamana ) si cate un drum mai lung de 150km pe luna.
Tocmai am facut iarasi un drum de 15km si desi pare totul in regula,la fiecare denivelare sau sunet ciudat scos imi vine in mintea roata aia desi cel mai probabil sunetele sunt normale pentru drumurile de la noi si pentru suspensia spate de la Peugeot...paranoia.

Edited by Rolland09, 12 May 2018 - 12:27.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Rolland09, on 12 mai 2018 - 12:26, said:

Nu este vreo solutie mai ieftina prin care sa rezolve problema cu roata ?

Care solutie mai ieftina ?
200EUR este minim de minim de minimum
Acum intelegi ?
A - cea mai ieftina solutie este sa o lasi asa cum e si sa tragi de ea pana cade de tot

#10
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,969
  • Înscris: 16.02.2017
Puntea spate la 2006 este pe bara de torsiune.
Posibil sa ai rulmentii de punte(nu rulmentii de roata) 'termenati total'', sau bara de torsiune de pe partea respectiva rupta.
https://www.ebay.de/...6-/181778417780

http://autodelta.iai...06-5150-77.html

Edited by Music-Box, 12 May 2018 - 12:33.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007

 valecris16, on 12 mai 2018 - 12:21, said:

Nu incerca variante....cauta direct alta punte la dezmembrari....poti gasi o astfel de punte cu 500lei.
Esential este sa vezi masina de la care va fi demontata aceasta punte...sa nu fi fost lovita masina....
mai exista si varianta...'cu garantie',...dar pe banii de manopera ai tai, nu te incalzeste cu nimic....
Greu gasesti buna, nu stii cat tine. E o problema de proiectare la puntea aia.
Initiator, vezi topicul pe forum la pejo. E lung cat o zi de post negru, dar gasesti solutii.

#12
Rolland09

Rolland09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.01.2015
Multumesc mult baieti pentru sfaturi...adevarul e ca stau intr-un stres continuu pana nu o duc la service.
Sper doar sa nu nimeresc la unul care sa imi faca treaba de mantuiala si sa imi ia banii aiurea.
In concluzie,banuiesc ca cel mai bine e sa o duc direct la o inspectie si acolo mi se va spune daca am noroc sau nu.

#13
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Am avut 206 și am fost sfătuit sa dau puntea jos, să schimb rulmenții și să montez nipluri de gresare în punte unde o dată pe an băgam vaselina cu decalimetrul.
Când am dat puntea jos a curs apa din ea și la un rulment erau sărite două ace iar la altul un ac. Am aflat și cauza, simeringurile se uzează și intră apă, praf și se distrug rulmenții care uzează fusurile punții. Și gândește-te că mașina mea avea 3 ani. Nu am avut niciodată probleme.
După ce vei schimba puntea, în starea aceea șansele de reparat sunt zero, ai în vedere să faci ce ți-am spus. Vaselina împiedică apa să producă coroziune și protejează rulmenții.
Nu te panica, mașina este foarte fiabilă și ieftin de reparat și întreținut, super faină la condus, duce multe sute de mii de kilometri fie că e vorba de benzină sau diesel. Puntea aia e singurul ei punct slab, de fapt forte pentru că dacă o ai în stare bună și cauciucuri bune stă impecabil în curbe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate