Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rugăminte participare la studiu/experiment lingvistic.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Sper să nu fie încălcate ceva reguli, dar doar vreau să specific că experimentul este încă în desfășurare.
Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

#20
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 Tetelu1980, on 12 mai 2018 - 11:46, said:



Rezultatele vor fi analizate Ă®ntro prezentare care va fie susținută la Ă®ntrunirea Societății Lingvistice Europene (Societas Linguistica Europaea) care va avea loc la Tallinn. Nu cred că va fi o problemă să fie pusă și la dispoziția voastră prezentarea după ce va fi susținută.



Mulțumesc. Urmărește tot timpul evoluția testării, este foarte curioasă cam ce fel de rezultate se conturează, fiecare nouă completare o bucură nespus. Chiar acum Ă®mi povestește cât este de intrigată de efectul dublei negații.
A depus foarte mult efort la concepția testului, Ă®n ultimele două săptămâni a lucrat pană pe la două noaptea, după serviciu, pentru a-l pune la punct.
Din păcate, după cum bine știți, este un domeniu de nișă, nu foarte bine plătit, Ă®n care rezultatele sunt obținute prin inclusiv sacrificii financiare proprii. Participarea la Ă®ntrunire este suportată din banii proprii, Ă®n condițiile Ă®n care firma la care lucrează Ă®n domeniul research&development nu i-a mai mărit salariul din 2010. Cât despre a lucra Ă®n mediul academic/universitar, nu cred că mai este cazul să mai povestim. Știți cam cum se poate intra Ă®n respectivul sistem.

[Ne putem aștepta la concluzii intro luna sau mai devreme?]

Edited by RMC Info, 24 May 2018 - 18:58.


#21
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Tetelu1980, on 12 mai 2018 - 12:59, said:

Ca să ne dăm seama la ce vă referiți, puteți să ne dați un exemplu? Dacă nu vă amintiți cu exactitate, puteți să construiți un exemplu asemănător.
Oricum din ce am înțeles în decursul timpului, eu fiind inginer de profesie și am prins astfel de amănunte din zbor, limba română oricum este o limbă oarecum ciudată, în sensul că deși are un lexic preponderent latin, mecanismele lingvistice care funcționează în limba română, de multe ori, sunt specifice limbilor slave. Mai mult, unele studii/proiecte au inclus limba română în categoria limbilor slave ca încadrare.
Hopa! Inginerii se gîndesc la limba română! Ciudat pt mine este că nu s-au gîndit și lingviștii la „mecanismele lingvistice care funcționează în limba română” și nu au observat că ele „sunt specifice limbilor slave”.
Am observat și eu asta și am pus aici problema dînd exemplu concret, dar mi-au sărit în cap și m-au jignit cu toții, adică latinomanii, dacomanii și admigraționiștii. Exemplul a fost următorul:
numeralele între 20 și 30 exprimate in română, bulgară, latină, italiană. Exemplu:
română două zeci și cinci
bulgară dve desiat i pet
latină viginti qvinque
italiană venti cinque
Se observă imediat că schema de formare in romînă și bilgară este identică.
Schema din latină și italiană este identică, dar diferită de română și bulgară.

#22
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Salutări din nou tuturor membrilor forumului și multe mulțumiri acelora care au ales să participe la experimentul lingvistic. Așa cum am promis la începutul topicului atașez articolul-rezumat care a rezultat în urma experimentului. Acest articol îl puteți găsi la pagina 501 a colecției de rezumate . De asemenea în aceeași colecție de rezumate veți găsi și alte rezumate care poate vi se vor părea interesante (colecția totalizează peste 600 de pagini de rezumate, așadar material de studiu se găsește din plin).
Prezentarea propriu-zisă va fi de asemenea postată aici după susținerea acesteia la conferința "51st Annual Meeting of the Societas Linguistica Europaea".
Articolul este scris în limba engleză, fapt pentru care îmi cer scuze, dar așa a și fost scris de la bun început, dat fiind că este special pregătit pentru conferința menționată.

Attached Files



#23
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 ionelmironescu, on 13 iunie 2018 - 16:25, said:


română două zeci și cinci
bulgară dve desiat i pet
latină viginti qvinque
italiană venti cinque
Se observă imediat că schema de formare in romînă și bilgară este identică.
Schema din latină și italiană este identică, dar diferită de română și bulgară.

Poti demostra orice daca alegi elementele potrivite!

Stii ce inseamna: vingt et un?
Donc: franceza este identica cu bulgara!? Hahaha.................

#24
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 Tetelu1980, on 12 mai 2018 - 11:46, said:


. Chiar acum îmi povestește cât este de intrigată de efectul dublei negații.


Iar eu sunt curios de ce este ea intrigata? De efect sau de raspunsurile la dubla negatie? As avea de comentat privitor la dubla negatie, dar astept finalizarea si rezultatul testului.

 TheStarkestTruthMatters, on 12 mai 2018 - 12:29, said:

Multe din propoziții / enunțuri sunt foarte nepotrivite, au o tentă de influență rusă/slavă.

Eu provin oarecum din vestul extrem al României, probabil asta mă face să detectez influența slavă în formularea acelor propoziții/enunțuri.
Poti sa dai un exemplu? Sa ne dumirim si noi, sau macar unii dintre noi.

 Tetelu1980, on 12 mai 2018 - 12:59, said:

Mai mult, unele studii/proiecte au inclus limba română în categoria limbilor slave ca încadrare.
Poti sa ne dai cateva exemple de studii, inclusiv autorii lor?

#25
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 Tetelu1980, on 21 iulie 2018 - 14:22, said:


Articolul este scris în limba engleză, fapt pentru care îmi cer scuze, dar așa a și fost scris de la bun început, dat fiind că este special pregătit pentru conferința menționată.
Era atat de greu sa fi tradus o pagina? Eu mi-am format o parere...

#26
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
Pentru mine a devenit clar care este scopul acestui topic: MANIPULARE!!!!!!!!!!!!...........
Nu numai a romanilor lipsiti de o bruma de carte, dar, si mai grav, pentru inducerea in eroare a altor lingvisti.
Asa cum a mai scris, poti demonstra orice apeland la elemente potrivite.

Apoi, autorul topicului a "uitat" sa prezinte rezultatul testului, la care au participat cativa dintre comentatorii(inclusiv subsemnatul) acestui topic.

Nu stiu daca atitudinea autorului contravine regulilior acestui Forum, dar consider ca acesta trebuie/merita sanctionat. Chiar cu excluderea.

P.S. Am prezentat unui fost coleg de scoala testul propus de autor. Totodata, l-am intrebat privitor la esenta limbii romane. Raspunsul a fost:

" Nu exista lingvist sa sustina o asa enormitate ! Limba română este o limbă romanică in care 60% din lexic este de origine latina, 20% de origine slava si 20% alte origini. Nici cei mai aprigi proletcultist nu au avut curaj sa sustina asa ceva .Ei spuneau că română este o limbă romanică de coloratură slava ! Structura gramaticală este latina."

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate