Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rugăminte participare la studiu/experiment lingvistic.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Bună ziua, am avea nevoie de mai multe persoane dornice să participe la un experiment lingvistic.

Experimentul presupune evaluarea unor propoziții (mai exact, 50), pe o scală de la 1 la 7, în funcție de cât de naturale și de acceptabile sunt pentru un vorbitor nativ de limba română.

Teoretic, evaluarea celor 50 de propoziții nu ar trebui să dureze mai mult de 10 minute (experimentul are mai multe seturi de propoziții, dar numai un singur set este afișat unui singur utilizator, în funcție de opțiunile anterioare ale acestuia).

Link:  https://goo.gl/forms/4ljSnPzqlrphGS5a2

Formularul semnalează un nr. de 155 de pagini, dar numai 50 de propoziții vor fi afișate unui singur utilizator, începând de la mesajul care confirmă începerea experimentului, până la butonul Submit.

Mulțumim!

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Gata formularul.

#3
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Vă mulțumesc anticipat pentru participare. Scopul studiului este analiza percepției semnificațiilor expresiilor multicuvânt (MWE) și a elementelor cu polaritate negativă (NPI) în vorbirea comună. Unele propoziții pot părea ciudate însă sunt alese din corpusuri. Studiul este întreprins de prietena mea și în urma muncii depuse, pentru a avea rezultate cât mai reprezentative, este de dorit un număr cât mai mare de răspunsuri.
Linkul testului se poate transmite și prietenilor,colegilor, dacă aveți plăcerea și amabilitatea.
Vă mulțumim încă o dată pentru sprijin.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mi se pare interesant acest studiu pentru ca, in limba romana, de multe ori se intalnesc exprimari care lasa de dorit din astfel de contexte ligvistice.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Interesant. Merita sa-l parcurgi, pentru a-ti verifica limbajul.
Sa-ti traiasca prietena, e desteapta.Posted Image

Edited by myshyk, 12 May 2018 - 11:00.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Rezultatul ar fi si mai interesant.

#7
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007

 dani.user, on 12 mai 2018 - 11:08, said:

Rezultatul ar fi si mai interesant.

Rezultatele vor fi analizate întro prezentare care va fie susținută la întrunirea Societății Lingvistice Europene (Societas Linguistica Europaea) care va avea loc la Tallinn. Nu cred că va fi o problemă să fie pusă și la dispoziția voastră prezentarea după ce va fi susținută.

 myshyk, on 12 mai 2018 - 10:59, said:

Interesant. Merita sa-l parcurgi, pentru a-ti verifica limbajul.
Sa-ti traiasca prietena, e desteapta.Posted Image

Mulțumesc. Urmărește tot timpul evoluția testării, este foarte curioasă cam ce fel de rezultate se conturează, fiecare nouă completare o bucură nespus. Chiar acum îmi povestește cât este de intrigată de efectul dublei negații.
A depus foarte mult efort la concepția testului, în ultimele două săptămâni a lucrat pană pe la două noaptea, după serviciu, pentru a-l pune la punct.
Din păcate, după cum bine știți, este un domeniu de nișă, nu foarte bine plătit, în care rezultatele sunt obținute prin inclusiv sacrificii financiare proprii. Participarea la întrunire este suportată din banii proprii, în condițiile în care firma la care lucrează în domeniul research&development nu i-a mai mărit salariul din 2010. Cât despre a lucra în mediul academic/universitar, nu cred că mai este cazul să mai povestim. Știți cam cum se poate intra în respectivul sistem.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Completat. Sa revii si cu rezultatul.

#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

 Tetelu1980, on 12 mai 2018 - 09:44, said:

Bună ziua, am avea nevoie de mai multe persoane dornice să participe la un experiment lingvistic. Mulțumim!
Multe din propoziții / enunțuri sunt foarte nepotrivite, au o tentă de influență rusă/slavă.

Eu provin oarecum din vestul extrem al României, probabil asta mă face să detectez influența slavă în formularea acelor propoziții/enunțuri.

#10
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
+1

#11
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Tocmai mi-a spus că imediat s-a văzut că studiul este completat de utilizatori de pe forumuri, este evident că sunt deștepți, "sunt mai tari" din comentariile, observațiile și sugestiile aduse.

#12
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007

 TheStarkestTruthMatters, on 12 mai 2018 - 12:29, said:

Multe din propoziții / enunțuri sunt foarte nepotrivite, au o tentă de influență rusă/slavă.

Eu provin oarecum din vestul extrem al României, probabil asta mă face să detectez influența slavă în formularea acelor propoziții/enunțuri.

Ca să ne dăm seama la ce vă referiți, puteți să ne dați un exemplu? Dacă nu vă amintiți cu exactitate, puteți să construiți un exemplu asemănător.
Oricum din ce am înțeles în decursul timpului, eu fiind inginer de profesie și am prins astfel de amănunte din zbor, limba română oricum este o limbă oarecum ciudată, în sensul că deși are un lexic preponderent latin, mecanismele lingvistice care funcționează în limba română, de multe ori, sunt specifice limbilor slave. Mai mult, unele studii/proiecte au inclus limba română în categoria limbilor slave ca încadrare.

Edited by Tetelu1980, 12 May 2018 - 13:06.


#13
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Pot sa intreb si eu o chestie? Ma apucasem sa completez si am dat de asta (in fotografia atasata)
Pt mine, e acceptabila doar in cazul in care propozitia respectiva ar fi interogativa, in care deci s-ar termina cu semn de intrebare. Astfel ca nu prea pricep care ar trebui sa fie raspunsul meu... Ultima optiune cumva?

Attached Files



#14
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007

 AroundYou, on 12 mai 2018 - 13:16, said:

Pot sa intreb si eu o chestie? Ma apucasem sa completez si am dat de asta (in fotografia atasata)
Pt mine, e acceptabila doar in cazul in care propozitia respectiva ar fi interogativa, in care deci s-ar termina cu semn de intrebare. Astfel ca nu prea pricep care ar trebui sa fie raspunsul meu... Ultima optiune cumva?

Încercați să răspundeți excluzând intonația interogativă, pentru că propoziția este formulată ca o afirmație (conform cu semnul de punctuație de la final, adică "punct"). Încercați să analizați propoziția fără a o percepe ca pe o interogație.
Mulțumiri.

#15
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
ok, am inteles acum.

#16
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

 AroundYou, on 12 mai 2018 - 13:16, said:

Pot sa intreb si eu o chestie? Ma apucasem sa completez si am dat de asta (in fotografia atasata)
Pt mine, e acceptabila doar in cazul in care propozitia respectiva ar fi interogativa, in care deci s-ar termina cu semn de intrebare. Astfel ca nu prea pricep care ar trebui sa fie raspunsul meu... Ultima optiune cumva?
Este total inacceptabilă în forma prezentată. Doar forma interogativă poate sa fie acceptată, nu mă pronunț cu privire la utilizarea expresiei în limba ''moldovineascâ''.

 Tetelu1980, on 12 mai 2018 - 11:46, said:

Rezultatele vor fi analizate întro prezentare care va fie susținută la întrunirea Societății Lingvistice Europene (Societas Linguistica Europaea) care va avea loc la Tallinn. Nu cred că va fi o problemă să fie pusă și la dispoziția voastră prezentarea după ce va fi susținută.  ...
Posted Image молодец Posted Image

#17
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Tetelu1980, on 12 mai 2018 - 09:44, said:

Bună ziua, am avea nevoie de mai multe persoane dornice să participe la un experiment lingvistic.

Experimentul presupune evaluarea unor propoziții (mai exact, 50), pe o scală de la 1 la 7, în funcție de cât de naturale și de acceptabile sunt pentru un vorbitor nativ de limba română.

Teoretic, evaluarea celor 50 de propoziții nu ar trebui să dureze mai mult de 10 minute (experimentul are mai multe seturi de propoziții, dar numai un singur set este afișat unui singur utilizator, în funcție de opțiunile anterioare ale acestuia).

Link:  https://goo.gl/forms/4ljSnPzqlrphGS5a2

Formularul semnalează un nr. de 155 de pagini, dar numai 50 de propoziții vor fi afișate unui singur utilizator, începând de la mesajul care confirmă începerea experimentului, până la butonul Submit.

Mulțumim!
La mine au fost 55 de propoziții. Poate ar fi trebuit să se sublinieze faptul că propozițiile trebuie luate ca atare, exact în formularea dată, fără eventuale completări (de exemplu, un Poate, la început... sau alte semne de punctuație decât cele existente), care ar fi putut schimba/altera sensul.

Edited by stancosty, 13 May 2018 - 11:37.


#18
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Cele 5 de la început au fost pentru exersare. Pentru acuratețea testului s-a încercat să se ofere doar informațiile minim necesare, pentru a se evita astfel influențarea în vreun fel a participanților. Mulțumiri pentru sprijin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate