Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

De ce v-ați luat mașină?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
@ BlueKing-69 : de aia am zis depinde de unde e piaţa. Că uneori ai nevoie de maşină, alteoeri te poţi descurca. Depinde de om, necesitate, localitate. Idem cu vacanţa. În unele locuri poţi merge cu trenul, în altele nu.

#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 11 mai 2018 - 23:33, said:


Acum urmeaza intrebarea de ce ti-ai luat nevasta.

eu cred ca incearca un raspuns

View Postdjl, on 11 mai 2018 - 23:40, said:

. Că uneori ai nevoie de maşină, alteoeri te poţi descurca. Depinde de om, necesitate, localitate.


#39
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
   "De ce v-aţi luat maşină? Întrebare pentru cei care au. "



[ https://emojipedia-us.s3.amazonaws.com/thumbs/120/samsung/137/zipper-mouth-face_1f910.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 11 May 2018 - 23:49.


#40
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Pentru ca nu suport sa depind de nimeni altcineva, sa astept autobuze, trenuri, avioane etc. Pentru ca parcurg distante mari, pentru ca am un job la care uneori trebuie sa plec de acasa la 4 dimineata iar la ora aia nu circula transportul in comun, pentru ca daca suni un taxi ai de asteptat si cate doua ore (in cele mai fericite cazuri).
Si pentru ca mereu calatoresc in conditiile mele, cat vreau, pe unde vreau, opresc atunci cand am nevoie, ma simt libera si stapana pe situatia, nu sunt la mana nimanui.
Pentru ca nu exista magazine la colt de strada, toate sunt in centru si nu am de gand sa ma car 5-6 km cu cumparaturile rupandu-mi bratele.

#41
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu cand mi'am cumparat masina, ultimul lucru la care m'am gandit a fost acela ca va veni o zi cand cineva ma va intreba: da de ce?
de fapt mint, nici macar ultimul lucru nu a fost, asa ca nu m;am gandit, prin urmare nu stiu de ce. da chiar, de ce mi'am luat masina? ia sa'mi spui tu!

Edited by argentum, 11 May 2018 - 23:57.


#42
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 09.08.2009
Eu mi-am luat masina strict pentru naveta la locul de munca. Fac naveta la 20 km de casa, si inainte mergeam 2-3 km pe jos pana la drumul judetean, vreo alti 13-14 km cu "ia-ma nene" si inca vreo 3-4 km cu transportul in comun extrem de aglomerat! Timp pierdut pe drum 1,5-2 ore dimineata, si alte 1,5-2 ore seara. Acum acelasi drum il fac in 25-30 de minute cu masina.

#43
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
De prost...

#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Puhhhh...
Un om realist :D
Ori ecologist.

#45
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
altfel te duci cu prietenii la o shaorma la 3 noaptea cu masina. Altfel iesi in oras cand vrea sufletul tau.
Altfel te duci la o intalnire cu o gagica in campus la agronomie sa stai in masina de...vorba si altfel te duci pieton.

deci vezi, djl masina chiar este o necesitate. ai masina fwti. nu ai masina faci laba.

#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Din necesitate clar, in cazul alor mei, mai ales la ce confort precar si torturabil avea Dacia 1410, vedea-le-as la topitorie pe toate.

Cum in provincie satul de bastina se afla mai mereu la 40-80 km de resedinta de judet in care s-au mutat, fara masina nu ajungeai acasa, de exemplu acum la Spineni, din Slatina, doar cu ocazia daca nu ai masina.

Acum iti poti lua pentru confort, faci ce vrei, o tunezi cum vrei, pleci cand vrea lula ta si unde vrea lula ta (eu nu sunt calator de fel dar tot a inceput sa-mi placa sofatul desi la inceput, pana in 2014 la 29 de ani, fugeam ca dreaq de tamaie), dai AC-ul cat de tare vrei, dai muzica cat de tare vrei, mergi pe ce traseu vrei, cu masina ai cel putin impresia ca esti boss si stapan pe situatie.

Totusi in Bucuresti as prefera metroul, prea complicat si obositor condusul si parcatul pe acolo, aici in Slatina e joaca de copii, dar nu suport Bucurestiul in general si caut sa nu ajung prea des pe acolo, prefer oriunde in tara.

Eu nu am rau de masina, aveam insa rau de Dacie. Posted Image

#47
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Ca s-o vând

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Cine are familie si copii (mai ales de la 2 in sus) nu se poate lipsi de masina.

Si e bine sa aiba si nevasta masina ei, ca sa nu te streseze pe tine ca barbat, cum ma streseaza uneori (pe mine sau pe fratele meu) maica-mea.

View Postbossake, on 12 mai 2018 - 01:13, said:

altfel te duci cu prietenii la o shaorma la 3 noaptea cu masina. Altfel iesi in oras cand vrea sufletul tau.
Altfel te duci la o intalnire cu o gagica in campus la agronomie sa stai in masina de...vorba si altfel te duci pieton.

deci vezi, djl masina chiar este o necesitate. ai masina fwti. nu ai masina faci laba.
Shaorma mananc doar in noptile de weekend cand o includ in tabietul meu de facut miscare din fiecare seara/noapte. Iau shaorma pe furis cand merg pe jos, cu masina o iau cand imi cer altii din familie si imi iau si eu. Posted Image

Cat despre ultima parte, nu e deloc o regula. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 12 May 2018 - 01:28.


#49
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
exact, a fost o perioada cand aveam un copil la gradinita si celalalt la scoala, fara masina era imposibil sa-i duc pe amandoi plecand cu 15 minute inainte de ora 8. in prezent ne-am mutat la tara si facem naveta cu ei zilnic 2 x 10 km doar ca a trebuit sa mai cumpar si a 2-a masina.

#50
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
În vara lui '91 sau '92, student falit (sau ăsta e pleonasm?) fiind, m-a prins prima grevă CFR în vacanță, fără bani să-mi prelungesc șederea până decid tovarășii că au suficienți bani și au futut viața la suficienți oameni. A trebuit să folosesc banii pe care îi păstrasem pentru tren ca să ajung cu "ia-mă nene" la o rudă din București de la care să împrumut alți bani cu care să ajung acasă. Atunci am zis că nu mai vreau să am de-a face cu asemenea mizerabili și mi-am luat mașină (well, o dacie de-o vârstă cu mine) de îndată ce am putut (1998). Bună decizie!

#51
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postrosix, on 11 mai 2018 - 22:42, said:

Din nevoie.. Cat crezi ca poti sa mergi la cumparaturi cu sacosa sau la parinti cu un microbuz de autogara?
Plus ca, oricat ai iubi RATB-ul, vine cate o ploaie si trebuie sa ajungi undeva, la o adresa... eventual imbracat office... Ce faci?  Iei o umbrela si circuli printre baltoace?
da ! ... din respect ptr parintii si bunicii nostri ! ... te-ai gandit vreodata la asta ?

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPaz, on 11 mai 2018 - 21:59, said:

Multi isi iau masina pt ca "toata lumea are".
Traim intr-o lume competitiva si fiecare trebuie sa apara conform standardelor.
Sa inteleg ca TU nu faci parte din "Multi"... Asta inseamna ca n-ai?

View Postdjl, on 11 mai 2018 - 21:53, said:

Întrebare pentru cei care au. Pot fi şi cei care şi-au luat din pasiune, pot fi cei care şi-au luat din nevoie. Iar unii nu ar fi simţit nevoia de exemplu dacă transportul în comun ar fi fost mai calitativ sau dacă ar fi avut transport în comun la dispoziţie.
Masinile mi le-am luat din necesitate. S-au dus demult timpurile in care masina era un lux. In plus, daca transportul in comun ar fi bine pus la punct (ca-n tarile adevarate), nu prea ai avea nevoie de asa ceva, cu toate ca marile magazine sunt la margine in fiecare oras... Oare, daca n-ai avea masina, cum ai veni cu 20-30 kg de cumparaturi?

View Postdjl, on 11 mai 2018 - 21:53, said:

Întrebare pentru cei care au. ...
Astept urmatorul set de intrebari... De ce:
1.  v-ati luat nevasta?
2. masina de spalat
3. aragaz
4. tv, etc

Se numeste progres! Iti face viata mai usoara.

#53
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

View Postrealduc, on 12 mai 2018 - 05:46, said:

[...]din respect ptr parintii si bunicii nostri ![...]
Bagă și tu o explicație, că eu unul nu văd legătura între ce zici tu și ce-a zis @rosix

#54
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
In ultimii 2 ani nu simteam f. tare nevoia.Trans. public superdecent.8 quids pe zi d/i.pierdeam cam  1 ora juma.Dar incep luni in alta parte-12 pounds +2,5 ore numai dus.Plus lucrez in schimburi si noaptea nema transport.Drept urmare am luat o coaja(vw polo din 02 cu 800).Tre sa ma tina 1 an.Dupa upgradam.     DECI PT.NAVETA.SI TIMP CASTIGAT.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate