Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandare scaun gaming/birou

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Salutare,

In ultimu' timp am avut un ikea markus, care nu imi prea place si as vrea altceva, ma cam las in jos pe scaun, si am inceput sa am dureri la coccis (mai jos de lombar).

Problema e ca eu sunt cam fitos Posted Image  , asa ca va explic doleantele Posted Image

1. Manere/cotiere cu padding, nu pot sta cu coatele pe birou ca e mare monitoru', asa ca toate greautatea e pe coate, deci neaparat ceva cu invelis, de la manerele de plastic am dureri in cot.
2. Suport lombar care se poate lasa foarte jos, am incercat ergohuman v1, dar suportu' lombar nu coboara destul, daca il cobor prea tare e prea scund spataru..
3. Sa aiba tetiera/ceva suport pt bostan.
3. Pret nu prea conteaza, poate sa fie si 2000-3000 lei, mai mult parca n-as vrea sa cheltui.
4. Nu prea conteaza daca e mesh, desi parca nu ofera acelasi suport ca un material fara "gauri", oricum nu prea transpir.
5. Spatar care se poate rabata/bloca la 135 de grade, stau si eu ca divii cand ma uit la un serial.

Am 1.84 m si 75 de kg.

Ceva ce s-ar incadra in cerintele mele este asta https://www.emag.ro/...g/pd/DKQL70BBM/
Inteleg ca e chinezarie dar:

Spatar inalt de 86cm, pernita la cap, pernita la spate care pot sa o cobor la "nada curului", sunt foarte limitat in oferte din cauza cotierelor, majoritatea sunt de plastic, cum sunt slab, mi se par foarte tari, dar paddingu e musai.

Sunt dispus la orice recomandari.

Edited by Ythrixium, 11 May 2018 - 19:45.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Ca scaun, DxRacer sunt singurele bune de "gayming". Ca birou, fite tata, fite. Chestiile cu "gayming" in coada sunt pentru prosti, ca sa ia firma banu mai mult de la prostu care pune botu la "gayming".

#3
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
http://www.workspace.../scaunul-embody
https://www.steelcas...-chairs/please/

#4
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
@ alexandru...faci tu pe interesantu cu scaunele de gayming, ca ai auzit tu ca nu sunt bune....si nici nu citesti una din cerintele mele cele mai importante, padding la armrest, ai trantit tu un scaun de care ai auzit ca e bun, desi din poze imi dau seama ca e praf la suport lombar sau mai jos

@arkangel
Si tu ai trantit 2 linkuri cu 2 firme care nu fac absolut nimic interesant, ce mi-e ergohuman, ce mi-e steelcase, nici tu nu ai citit cerintele mele, cotiera nu e moale,tetiera e horror sau deloc, suport la coccis zero...

#5
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Nu stiam ca le-ai incercat. In cazul asta ia-ti un pat. Multa sanatate!

#6
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Ce sa incerc...ai postat 2 firme care fac scaune fara tetiera, desi am zis ca e musai, si cu cotiere din plastic/cauciuc tare, desi am zis ca vreau ceva sa nu-mi rupa coatele.

Citim si apoi postam sau doar ne bagam in seama sa fim cool.

#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Daca vrei tu neaparat scaun cu padding la cotiera atunci cauta mai bine si o sa gasesti destule. Exista IKEA, exista Jysk, si alte felurite de magazine unde au scaune. Plimba-te, aseaza-te, testeaza-le, fa-le ce vrei, numai nu cumperi scaun fara sa fi stat in el macar 1 nanosecunda. Daca vrei padding la cotiera dar fara tetiera, atunci "Kring Bokai" de la Emag vrei. Daac vrei tetiera fara padding la cotiera, atunci orice de la DxRacer. Si vezi ca nu doar am trantit un scaun acolo, pe auzite, ci am stat destul de mult intr-un echivalent mult mai scump al lui, si este briliant. Daca vrei suport lombar,atunci ia-ti perna lombara. Nu exista scaun cu de toate.

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

 arkhangel, on 11 mai 2018 - 20:37, said:

Cel mai bun/confortabil scaun pe care am stat e Herman Miller Embody(l-am testat aprox 2 saptamani).
Imi doresc unul si acasa dar din pacate pretul e prea mare.

 Ythrixium, on 12 mai 2018 - 12:33, said:

Ce sa incerc...ai postat 2 firme care fac scaune fara tetiera, desi am zis ca e musai, si cu cotiere din plastic/cauciuc tare, desi am zis ca vreau ceva sa nu-mi rupa coatele.

Citim si apoi postam sau doar ne bagam in seama sa fim cool.
Herman Miller Embody se poate configura cu cotiera din piele sintetica. Daca ai ocazia te rog sa il testezi, sincer e extrem de confortabil, dar da din pacate nu are tetiera.

#9
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Imi postati aici scaune de 40-50 de meleoane si apoi imi spuneti ca scaunul perfect nu exista...daca si la banii astia trebui sa fac compromisuri si sa fac carpeluri cu perne de suport lombar, adaugari de pe amazon la cotiere sau sa renunt la tetiera...atunci ma duc dracu si ma spanzur...

Edited by Ythrixium, 12 May 2018 - 22:29.


#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

 Ythrixium, on 12 mai 2018 - 22:29, said:

Imi postati aici scaune de 40-50 de meleoane si apoi imi spuneti ca scaunul perfect nu exista...daca si la banii astia trebui sa fac compromisuri si sa fac carpeluri cu perne de suport lombar, adaugari de pe amazon la cotiere sau sa renunt la tetiera...atunci ma duc dracu si ma spanzur...
HME e scaun modular... direct de la distribuitor il iei cu ce vrei pe el(culoare tapiteriei, culoarea scheletului, maretial cotiere, etc - se configureaza ca si o masina). Nu trebuie sa cumperi de pe amazon cotiere.

#11
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Mai degraba ii raspundeam lui alexandru, HME a cazut din start, n-are spatar destul de inalt pentru suport la cap, dau 1000 coco si n-am pe ce sa sprijin bostanu....
Mai caut :)

Edited by Ythrixium, 13 May 2018 - 10:38.


#12
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Deci, ai găsit?

#13
drexdis

drexdis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.08.2010
Salutare, care firma distribuie scaunul Herman Miller Embody in Romania, de unde se poate cumpara?

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Eu am DXRacer de vreo doi ani si se pisa din satelit pe toate scaunele pe care le-am avut vreodata, inclusiv unu de piele piele facut la comanda, care s-a dezintegrat ca nava Enterprise cind a fost torpilata de romulani. In plus, arata ca nou dupa atita timp... Sigur ca nu-s atit de sensiblu sa ma doara in cot de la cotiera, sint barbat ce plm...

#15
kalashnik21

kalashnik21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.04.2013

 Ythrixium, on 13 mai 2018 - 10:38, said:

Mai degraba ii raspundeam lui alexandru, HME a cazut din start, n-are spatar destul de inalt pentru suport la cap, dau 1000 coco si n-am pe ce sa sprijin bostanu....
Mai caut Posted Image

Ai încercat și  https://www.ergohuma...ss-premium.html ?

#16
dgalea

dgalea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.04.2008

 Ythrixium, on 13 mai 2018 - 10:38, said:

Mai degraba ii raspundeam lui alexandru, HME a cazut din start, n-are spatar destul de inalt pentru suport la cap, dau 1000 coco si n-am pe ce sa sprijin bostanu....
Mai caut Posted Image
O alta varianta ar fi acest model, este un scaun ultra ergonomic care arata si foarte bine https://ergoseat.ro/...-birou-vank-v6/

#17
ironzel

ironzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.11.2020
Îți recomand sa probezi scaunul înainte sa il cumperi. Eu am luat un scaun Ergohuman Njoy basic, 1550 de lei. Am probat si mai scumpe, important este sa ai o poziție corectă și sa fie confortabil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate