Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Temperament ciobanesc de bucovina

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
SEAL007

SEAL007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.04.2014
Salutare,mi-am achizitionat de curand un catel de bucovina ca si caine de paza pentru curte.Catelul are aproape 3 luni si inca nu se vad semne de personalitate impunatoare si protectivitate,toate acestea fiindu-i necesare ca si caine de paza.Din cate stiu,ciobanescul de bucovina este un caine impunator si protectiv, excelent pentru paza zis si "cainele barbat".
Este posibil ca temperamentul catelului meu sa se dezvolte mai tarziu,facandu-l un caine impunator,potrivit pentru paza?

Numele lui este Seth <3
ps: in poza are 2 luni.

[ https://i.imgur.com/RCU6U5K.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E mic...inca! Nu seamana un caine cu altul, la aceeasi rasa. Cainii mari ajung mai tarziu la maturitate si traiesc mai putin.

Pregateste-te de consum.

Edited by arab, 11 May 2018 - 17:52.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Stai linistit
Inca e pui - abia pe la 7~8 luni mai stam de vorba

#4
SEAL007

SEAL007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.04.2014

View PostNaijax, on 11 mai 2018 - 17:52, said:

Stai linistit
Inca e pui - abia pe la 7~8 luni mai stam de vorba
7-8 luni? nu e cam mult?

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostSEAL007, on 11 mai 2018 - 17:45, said:

Numele lui este Seth <3
Egipteanul ăsta o să fie prieten cu pisicile. :D

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai nu l-ai dresat, ca asa de capul lui, niciun caine nu stie sa faca nimic.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostSEAL007, on 11 mai 2018 - 17:57, said:

7-8 luni? nu e cam mult?

Deloc
Este un caine de talie mare deci ajunge la marimea maxima dupa aprox. 2 ani
Cand va avea 1 an, in ani umani asta inseamna cam 15 deci, pe la 7~8 luni se poate spune ca este un adevarat "adolescent" care isi formeaza personalitatea.

P.S - este foarte simpatic

#8
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

View PostSEAL007, on 11 mai 2018 - 17:45, said:

Salutare,mi-am achizitionat de curand un catel de bucovina ca si caine de paza pentru curte.Catelul are aproape 3 luni si inca nu se vad semne de personalitate impunatoare si protectivitate,toate acestea fiindu-i necesare ca si caine de paza.Din cate stiu,ciobanescul de bucovina este un caine impunator si protectiv, excelent pentru paza zis si "cainele barbat".
Este posibil ca temperamentul catelului meu sa se dezvolte mai tarziu,facandu-l un caine impunator,potrivit pentru paza?

Numele lui este Seth <3
ps: in poza are 2 luni.

[ https://i.imgur.com/RCU6U5K.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pacat ca nu ai luat doi. Cand sunt impreuna altfel se comporta, se joaca, se indeamna la mancare, in general sunt mai sociabili cu stapanii. Se vede tristetea din ochii lui ca e singur.

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
initial cand am citit "temperament" si "ciobanesc" am banuit ca e un topic despre Gigi Becali

#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAldulescu, on 11 mai 2018 - 18:21, said:

Pai nu l-ai dresat, ca asa de capul lui, niciun caine nu stie sa faca nimic.
   Dresajul incepe de la varsta de 3 luni pana la un an.
  La un an cainele este matur. Cu aproximatie, in functie de rasa. Cand apare maturitatea sexuala de fapt.
Am un vecin care are un astfel de caine.
  De cate ori ma duc la tara, ii duc de mancare, ceea ce-mi prisoseste prin frigider.
    Geaba, nici o prietenie fizica intre mine si ciobanescul vecinului. Doar ca nu ma mai latra.  In schimb, pe timp de noapte stiu daca prin curtea mea trece si-o matza.
    Fii linistit, n-o sa-ti para rau.

Edited by Topp, 11 May 2018 - 19:32.


#11
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Asa sunt caini, ai mei s-au obisnuit cu mine pe la 5 luni. Din cate stiu ciobanesti in general sunt teritoriali si nu le trebuie dresaj de protectie sunt genu ala de caini care au perimetru lor si daca il incalci ca strain esti mancat. Acum nu face mare lucru de la 8-9 in colo asteapta-te sa iti rupa prin curte una alta in joaca si sa inceapa sa latre zi si noapte. Si vezi ca mananca mult. Nu ii da oase de pui porc sau orice alt animal doar oase de vita nefierte. Nici grasime nu mananca cainele nu e buna. Nu ii da dulciuri. Nu ii da mancare proasta din comert (Royal Canind, Pedigree) cea mai buna ar fi Acana, Orijen. Dar cum mananca mult si 15kg de Acana ar fi cam 300 de lei si mananca 700+ pe zi daca vrei sa fie mare si voinic sa iti apere curtea. Cel mai bine ii gatesti e mai economic pentru marimea lui. Si ai grija la animalele mici daca ai sa fie obisnuit cu ele de mic sa nu ti le manance. Bafta cu puiutul e frumos.

#12
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Am si eu un copil de 6 luni ! Ma bazez pe el daca vin hotii Posted Image ! Cainele va deveni protector de la minim 1 an !

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Al meu ciobănesc mioritic din avatar s-a făcut brusc rău pe la un an. Atunci a devenit el băiat(i s-au lăsat scuzați expresia c_iele). Până atunci era mascota curții.

Eu sunt singurul care îl pune la punct acum. Nu se înțelege nici cu ceilalți membri ai familiei.

Attached Files



#14
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015

View PostSEAL007, on 11 mai 2018 - 17:45, said:

Salutare,mi-am achizitionat de curand un catel de bucovina ca si caine de paza pentru curte.Catelul are aproape 3 luni si inca nu se vad semne de personalitate impunatoare si protectivitate,toate acestea fiindu-i necesare ca si caine de paza.Din cate stiu,ciobanescul de bucovina este un caine impunator si protectiv, excelent pentru paza zis si "cainele barbat".
Este posibil ca temperamentul catelului meu sa se dezvolte mai tarziu,facandu-l un caine impunator,potrivit pentru paza?

Numele lui este Seth <3
ps: in poza are 2 luni.

[ https://i.imgur.com/RCU6U5K.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image Dresează-l foarte bine, adecvat și intens, altfel o să îți pară rău!

#15
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostAldulescu, on 11 mai 2018 - 18:21, said:

Pai nu l-ai dresat, ca asa de capul lui, niciun caine nu stie sa faca nimic.
Am niste pui de maidanezi 4 la numar cam de 1-2 luni, cand latra masa sau tasu latra si ei, si la alti oameni si la alti caini , cred ca la inceput trebuie sa invete de undeva si anume de la alti frati sau caini mai mari /parinti si probabil conteaza si gena la ai mei de ex sunt buni ca si tasu e rau .
P.S initiator e simpatic tare catelu zici ca e de companie :))

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am un Presa Canario . Animalul are in jur de 80 de kg , fiind foarte mare pentru rasa lui . Pe langa el mai am trei caini , dintre care doi erau in curte inaintea lui . Desi era imens de mic , temperamentul lui nu s-a manifestat decat in jurul varstei de un an si jumatate . Atunci , brusc , total si definitiv ....s-a facut sef . Cainii de talie mare se maturizeaza mai greu . Este o greseala sa incerci sa inraiesti cainele dincolo de temperamentul lui normal , deoarece va deveni agresiv si un caine agresiv este un caine inutil ...poate avea utilitate doar pentru idioti . Cainele , asa cum il cresti , asa il si ai . Trebuie sa ai rabdare cu el si sa nu ceri mai mult decat poate oferi , inainte sa poata oferi . Cine ti-a spus ca un ciobanesc de Bucovina este caine de paza la curte te-a cam pacalit . Cainii ciobanesti , sunt caini care pazesc turmele de alte animale , nu proprietatea de alti oameni. Sigur , poti face din orice caine un caine de paza dar este nevoie sa ai rabdare ca el sa isi asume acest rol , nu sa ii impui tu momentul in care se va intampla asta . Cainii ciobanesti au un caracter bun , echilibrat , dar au viteza lor , nu viteza pe care o vor stapanii. Va apara teritoriul cand si-l va suma , nu inainte . Nu spera la nimic inainte de un an , nu incerca sa intervii ca o sa il strici ( din povestea ta se simte ca nu prea stii cu ce se mananca psihologia canina asa ca deja imi pare rau pentru cainele tau - no offence ) . Nu incerca dresaj ...ciobanestii nu sunt prosti dar sunt independenti ca fire si nu accepta sa faca "sluj" de cate ori ti se nazare tie sau la altcineva din familie . Daca vrei parerea mea , un caine ciobanesc de Bucovina nu-i caine pentru un incepator . Ai sanse 90 % sa-l strici . Sper sa gresesc .

Edited by JurasikMan, 11 May 2018 - 21:57.


#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTopp, on 11 mai 2018 - 19:26, said:

    Geaba, nici o prietenie fizica intre mine si ciobanescul vecinului. Doar ca nu ma mai latra.  In schimb, pe timp de noapte stiu daca prin curtea mea trece si-o matza.
cum stii daca trece si o mata? si de ce ai vrea sa stii ca trece o matza?

Probabil te referi la faptul ca latra ca nebunu... romanul asta viseaza, caini care sa latre, sa fie rai...

In alte tari, un caine care latra ar fi eutanasiat, sau i s-ar elimina corzile vocale. Cum ar fi sa aiba in curte toata lumea latratori din astia non stop ca tre sa stie daca trece si o matza... tre sa vrem si noi o tara ca afara candva vreodata, sa ne mai civilizam. Pt curti pazite existe camere cu infrarosu. Cainele trebuie sa fie un companion placut si atat.

#18
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: colegul Jurasik ti-a dat ceelee mai pertinente sfaturi!
as adauga: ai grija sa nu fie gras in perioada de crestere, asigura-i mancare de calitate si suplimente pentru articulatii, macar 20 zile/luna.
cere-i veterinarului (sau fa-i tu) vit AD3E injectabil, lunar cam 2ml.
in rest: rabdare si joaca!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate