Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Antievaporant pentru prevenirea fisurilor la turnarea plăcii peste parter

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Salutare,

Cum la turnarea plăcii de egalizare m-am trezit cu aproape toată placa fisurata (fisuri de contracție), incerc acum, la turnarea plăcii peste parter sa preîntâmpina aceasta problema folosind un antievaporant de la o firma din Germania. Ce părere aveți?
Betonul folosit -B300 de la un producător de renume olandez, compactat chiar de mine cu vibratorul, udat chiar de mine la 20-30 min la început până seara târziu (8 h) apoi continuata udarea zilele următoare. Am înțeles că nu a fost compactata bine umplutura -ok. Dar, pe porțiunea mica (2-3 mp) unde nu am compactat betonul, nu s-a fisurat, culmea. Vibratorul in poziție verticală, 10-15 sec, până nu au mai ieșit bule de aer. Degeaba.
Meșterii "mă încurajează" că toate plăcile pe care le-au turnat ei au avut fisuri de contracție și nu am ce face.
Am întrebat producătorul cimentului și m-am îndrumat să iau acest antievaporant nb1.
Vor folosi folie de plastic pe cofragul plăcii la turnare.
A mai folosit cineva acest antievaporant la turnarea unei placi peste parter? E o idee buna?

Mulțumesc frumos pentru sfaturi!

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Nick_28, on 11 mai 2018 - 15:29, said:

Meșterii "mă încurajează" că toate plăcile pe care le-au turnat ei au avut fisuri de contracție și nu am ce face.
Am întrebat producătorul cimentului și m-am îndrumat să iau acest antievaporant nb1.

Nu exista placa de beton armat turnata din beton facuta dupa reteta si bine vibrat care sa se crape din contractie. Tu crezi ca blocurile lu Ceasca sau Casa Poporului au avut in compozitia betonului prafuri din Germania.  Cred ca incearca sa te pacaleasca ala cu betoniera, sa cumperi de doua ori sau sa iei cine stie ce kkturi scumpe.  Spune-i ca nu construiesti Casa poporului si sa-ti aduca un beton dupa normativ, ca nu-i nevoie de prafuri. Iar betonul se prepara in statia de betoane si se aduce cu betoniera.. nu se invarte la sapa sau alte mijloace.

Cum adica "udat de tine tot timpul", de dimineata pana seara in doua schmburi?  Placa de beton nu se uda decat a doua zi dupa ce se intareste "beton"

Sunteti siguri ca stiti ce faceti acolo?

Edited by rosix, 11 May 2018 - 15:49.


#3
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@rosix...betonul se uda imediat dupa finalizarea prizei ...adica 2-3 ore de la turnare...si da...apar peste tot fisuri de contractie daca nu il uzi...ca l-au udat si tot au aparut fisuri aia nu e ok...cate zile l-ai udat?

#4
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
eu spun sa citesti cateva jurnale de casa. nu a turnat nimeni asemenea aditivi in beton. ceva ciudat se intampla la casa ta. ori sunt meseriasii, ori tu, ori ala care iti trimite betonul. exista o singura explicatie... trebuie sa o gasesti

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 brawnie, on 11 mai 2018 - 15:54, said:

@rosix...betonul se uda imediat dupa finalizarea prizei ...adica 2-3 ore de la turnare...si da...apar peste tot fisuri de contractie daca nu il uzi...ca l-au udat si tot au aparut fisuri aia nu e ok...cate zile l-ai udat?

La blocurile construite de Ceasca crezi ca a stat cineva sa ude placile dupa turnare ??? Stai linistit, prietene... betonul isi vede de treaba lui si cu udare si fara. Daca s-a respectat reteta si a fost vibrat nu are voie sa se crape.

#6
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

 rosix, on 11 mai 2018 - 15:58, said:


La blocurile construite de Ceasca crezi ca a stat cineva sa ude placile dupa turnare ???


nu, dar puneau rogojini peste placa dupa ce turnau si intra putin in priza

#7
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

 rosix, on 11 mai 2018 - 15:58, said:



La blocurile construite de Ceasca crezi ca a stat cineva sa ude placile dupa turnare ??? Stai linistit, prietene... betonul isi vede de treaba lui si cu udare si fara. Daca s-a respectat reteta si a fost vibrat nu are voie sa se crape.

Betonul este de la Holcim. Nu știu alt furnizor mai serios în preajma :(

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 conu71, on 11 mai 2018 - 16:07, said:



nu, dar puneau rogojini peste placa dupa ce turnau si intra putin in priza

Se pun rogojini cand da inghetul ... eu nu stiu sa se acopere sau sa se stropeasca intoteauna placa. Gandeste-te la aia care construiesc zgarie-nori, crezi ca uda fiecare placa in parte?

#9
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
In aprilie anul trecut, la placa parter am ascultat de toti (arhitect, diriginte, constructor, cei de la statia de betoane) si am inceput sa ud cand nu mai e apa pe placa, dar sa fie umeda. Au aparut microfisuri.
La sfarsitul lui iulie anul trecu, la placa peste parter am facut cum am crezut eu, am avut grija ca tot timpul sa fie apa pe placa. Stropeam ca o ploaie cu un stut la furtun. Cum vedeam ca intr-o parte aproape s-a uscat, cum udam. N-am avut nicio fisura.

#10
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pfff ma doare capul....
In primul rand antievaporantul eu stiu ca e o solutie care se da cu vermorelul dupa ce s-a turnat betonul...nicidecum un aditiv de bagat in beton. Uite aici la Sika antievaporant - "Produs folosit pentru tratarea ulterioară a suprafeţelor din beton turnate." - citat din specificatii...tratare ulterioara.
Pentru a mia oara...betonul se hidrateaza pentru ca reactiile din interiorul lui sunt de tip exoterm - degaja caldura. E normal sa apara microfisuri daca nu hidratezi betonul...
PS: Durata minima a tratarii betonului depinde de evolutia rezistentei betonului si poate ajunge pana la 7zile ....nu il uzi in seara turnarii si a doua zi il lasi sa stea in 30 de grade.

LE: Video cu aplicare antievaporant...exact cum ziceam..cu vermorelul dupa turnare.

#11
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
A funcționat pe 90% din placa. Pe laterale, unde betonul era gros, adică centuri, tot s-a mai fisurat și în concluzie l-am stropit cu apa. Am aplicat soluția imediat după netezirea betonului cu vermorelul și apoi am mai dat o mână după ce a început să se usuce un pic. Am folosit aproape un bidon (30kg - aproape 30 litri) pe o suprafață de 110 mp. După zvântarea soluției, apa nu mai intra in beton- betonul devine impermeabil la apa - apa se comportă că și când ai fi aplicat un ulei pe beton. Am sa folosesc soluția și la placa peste etaj.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate