Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Drum montan accesibil cu caruciourul de copil (aproape de Bucuresti)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
e_kingstone

e_kingstone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.05.2008
Salutare,

Sunt din Bucuresti si vreau sa dau o fuga la munte 1 zi si sa intru si in padure (ca doar de accea mergem) insa copilul nu poate merge atat de mult pe jos si vom lua si caruciorul de copil cu noi.

Insa intrebarea mea e, unde pot sa fac trasee montane aproape de Bucuresti pe unde sa pot merge cu caruciorul de copil?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce varsta are copilul ?

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  Skoda-stroller.jpg   106.37K   36 downloadsAttached File  carucior-off-road.jpg   88.04K   36 downloads
Traseele montane nu cred că sunt ok cu căruciorul.
Mai degrabă o cărare prin pădure, asta da.

Edited by exceswater, 11 May 2018 - 15:20.


#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Mai bine iei un rucsac din ala special de dus copilul in spate. Ca un port bebe mai mare.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Poste_kingstone, on 11 mai 2018 - 15:08, said:

Salutare,

Sunt din Bucuresti si vreau sa dau o fuga la munte 1 zi si sa intru si in padure (ca doar de accea mergem) insa copilul nu poate merge atat de mult pe jos si vom lua si caruciorul de copil cu noi.

Insa intrebarea mea e, unde pot sa fac trasee montane aproape de Bucuresti pe unde sa pot merge cu caruciorul de copil?

In primul rand trebuie sa te uiti pe o harta sa vezi unde sunt muntii. Cei mai apropiati de Bucuresti sunt, ghici unde... unde se duce toata lumea puhoi, buluc - Valea Prahovei.
In al doilea rand, o drumetie pe munte cu caruciorul e absolut impractica  - chiar presupunand ca vei accede o panta lina, gandeste-te ca trebuie sa impingi cca. 12 kg pe un plan inclinat timp de 2 ore, prin pietre, hartoape, radacini de pom si altele.
Cum crezi ca e?

Edited by rosix, 11 May 2018 - 15:38.


#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 24.11.2002
Omul cere drum in titlu, deci transBucegi(DJ713) sau drumul de cota 1400(DJ134). Doar ca o sa fie si cateva masini pe acolo, poate si ursi.

#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Poste_kingstone, on 11 mai 2018 - 15:08, said:

Salutare,

Sunt din Bucuresti si vreau sa dau o fuga la munte 1 zi si sa intru si in padure (ca doar de accea mergem) insa copilul nu poate merge atat de mult pe jos si vom lua si caruciorul de copil cu noi.

Insa intrebarea mea e, unde pot sa fac trasee montane aproape de Bucuresti pe unde sa pot merge cu caruciorul de copil?

Merge catre : Susai, Trei Brazi, Gura Diham, Dichiu, Piatra Arsa, Padina, Pestera...si poate altele.

Cu observatiile celor de mai sus...Posted Image

#8
e_kingstone

e_kingstone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.05.2008

View PostNaijax, on 11 mai 2018 - 15:17, said:

Ce varsta are copilul ?

In jur de 4 ani

View Postexceswater, on 11 mai 2018 - 15:19, said:

Attachment Skoda-stroller.jpgAttachment carucior-off-road.jpg
Traseele montane nu cred că sunt ok cu căruciorul.
Mai degrabă o cărare prin pădure, asta da.

Padure am si aproape de Bucuresti si e plin de tantari...

View Postbarbosa, on 11 mai 2018 - 15:21, said:

Mai bine iei un rucsac din ala special de dus copilul in spate. Ca un port bebe mai mare.

Cand oboseste vrea si sa doarma si nu e asa de comod plus ca e foarte greu...

View Postrosix, on 11 mai 2018 - 15:37, said:

In primul rand trebuie sa te uiti pe o harta sa vezi unde sunt muntii. Cei mai apropiati de Bucuresti sunt, ghici unde... unde se duce toata lumea puhoi, buluc - Valea Prahovei.
In al doilea rand, o drumetie pe munte cu caruciorul e absolut impractica  - chiar presupunand ca vei accede o panta lina, gandeste-te ca trebuie sa impingi cca. 12 kg pe un plan inclinat timp de 2 ore, prin pietre, hartoape, radacini de pom si altele.
Cum crezi ca e?

De mers pot merge o zi intreaga, iar daca e prea inclinat mai pot face pauze dar nu se compara atmosfera, aerul, privelistea... important e sa fie drumul cat mai bun ca am roti maricele la carucior (nu asa mari desigur lol)

View PostMizu, on 11 mai 2018 - 15:39, said:

Faptul ca un om care pune astfel de intrebari s-a inmultit ma deprima.

Haha, sa vedem ce intrebari mai pui tu cand nu dormi si copilul iti pune o mie de intrebari pe minut... ma deprima ca judeci prea mult si traiesti/ajuti prea putin...

View Postvestale, on 11 mai 2018 - 15:47, said:

Omul cere drum in titlu, deci transBucegi(DJ713) sau drumul de cota 1400(DJ134). Doar ca o sa fie si cateva masini pe acolo, poate si ursi.

Am incercat sa schimb dupa dar nu am mai putut, insa si un drum montan e bun daca nu e prea circulat...

View Postsuperm, on 11 mai 2018 - 15:48, said:

Merge catre : Susai, Trei Brazi, Gura Diham, Dichiu, Piatra Arsa, Padina, Pestera...si poate altele.

Cu observatiile celor de mai sus...Posted Image

Multumesc!

Edited by e_kingstone, 11 May 2018 - 15:58.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
In cazul asta sugerez sa incerci trasee scurte dar va cam trebui sa uiti de "aproape de Bucuresti" si "mers cu caruciorul pe munte"
Un traseu scurt poate fi parcurs fara probleme de copil deci iata propunerile mele;

BUCEGI
TRASEE CU PLECARE DIN POIANA TAPULUI
Poiana Tapului (860 m) – Cascada Urlatoarea (1100 m)
MARCAJ: Punct albastru DURATA: 1 ora

TRASEE CU PLECARE DIN BUSTENI
Busteni (885 m) – Cascada Urlatoarea (1100 m)
MARCAJ: Punct rosu DURATA: 1 1/2
Busteni (900 m) – Cabana Gura Diham (987 m) - Cabana Poiana Izvoarelor (1455 m) – Pichetul Rosu (1445 m)
MARCAJ: Banda rosie DURATA: 2 ore

TRASEE CU PLECARE DIN AZUGA
Azuga (940 m) – Saua Baiului (1363 m) -Cabana Diham (1320 m)
MARCAJ: Triunghi galben DURATA: 2 1/2

TRASEE CU PLECARE DIN PREDEAL
Predeal (1030 m) – Valea Iadului – Saua Baiului (1363 m) – Cabana Diham (1320m)
MARCAJ: Triunghi rosu DURATA: 3 ore

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Du-te la Peștera Ialomiței. Vede și copilu o peșteră, pe urmă îl plimbi prin pădure sau pe la soare, că ai și una, și alta. Pînă acolo e asfalt. Dacă e frumos, urcați cu telecabina la Babele și faceți niște pași pe platou.

#11
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Poste_kingstone, on 11 mai 2018 - 15:58, said:

Cand oboseste vrea si sa doarma si nu e asa de comod plus ca e foarte greu...


Poate sa doarma destul de bine si in ala. Are perna in fata. Poate mai bine decat intr-un carucior care se hurducaie prin pietre.

Desi la 4 ani cred ca e destul de mare sa parcurga singur un traseu mai lejer. Ceva de genul Babele - Crucea Eroilor si retur.

#12
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015

View Poste_kingstone, on 11 mai 2018 - 15:08, said:

Salutare, Sunt din Bucuresti si vreau sa dau o fuga la munte 1 zi si sa intru si in padure (ca doar de accea mergem) insa copilul nu poate merge atat de mult pe jos si vom lua si caruciorul de copil cu noi.
Insa intrebarea mea e, unde pot sa fac trasee montane aproape de Bucuresti pe unde sa pot merge cu caruciorul de copil?
Te contrazici singur prin faptul că realizezi dificultățile pe care vei fi nevoit să le înfrunți ... însă tu, totuși Posted Image ai dori și niscaiva confort ... ori așa ceva nu se poate,
nu atunci când hoinărești pe traseele montane având cu tine un copil de doar 4 ani, un copil care nu a mai avut astfel de experiențe până acum.
Nota bene, e vorba de un țânc încă neobișnuit cu efortul prelungit, un copil mic neobișnuit să se plimbe pe coclauri (''prin pădure și poieni Posted Image cutreierând suișuri și coborâșuri'').
în plus e bine să eviți zonele une e posibil să apară câini ciobănești de la vreo stână, poate urși răzleți, cine știe chiar vreo ursoaică avnd puii prin preajma ei, lupi si alte lighioane.
Vei avea nevoie de tot felul de lucruri (consumabile sau nu) și diverse accesorii specifice pentru cel mic, deplasarea voastră o să devină o adevărată corvoadă, Posted Image  poate chiar o ''tortură''. Fă cum vrei, voi veți suporta consecințele ... Posted Image
Posted Image http://www.dailymail...-bear-cubs.html

Edited by TheStarkestTruthMatters, 11 May 2018 - 21:05.


#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Fiica-mea la 2 ani si vreo 2-3 luni a parcurs pe jos Cheile Turzii dus-intors. De manuta cu sotul, dar a mers singurica. La 4 ani am facut cu ea in Apuseni traseul de la Groapa Ruginoasa. Am mai fost pe la munte cu copiii si in tara si in strainatate. Anul trecut (avea 5 ani) am facut un traseul de 4h dus intors la munte prin Germania

Idei:
- la 4 ani copilul deja e prea mare de acel rucsac de dus in spate; caruciorul merge bine doar pe alei asfaltate, in rest e mai mare chinul
-alege trasee scurte gen Cascada Urlatoarea din Busteni, copilul sa fie odihnit la plecare (ori plecati dimineata ori dupa somnul de pranz)
-sa aveti gustarele la voi
-daca se plictiseste de mers deschideti mici discutii despre animale, pasarile din natura (o discutie despre cuiburi ne-a salvat o intoarcere pe un drum forestier)
-potecile mai abrupte sau inguste adesea sunt mai interesante pt copil decat drumul forestier larg si drept
-incaltaminte adecvata si voi si copilul
-ghiozdane cu gustari/apa/haine la voi in spate, copilului nu-i puneti nimic chiar daca vrea pt ca apoi oboseste si ramaneti cu un ghiozdanel de dus in mana

Daca sunteti o familie care iubeste drumetiile in natura cel mai bine e sa obisnuiti copiii de mici, treptat, cu drumetiile, pe masura puterilor lor.

Alte idei: zona Polovragi: pestera Polovragi si pestera Muierii (copiii iubesc pesterile), cheile Oltetului, cheile Sohodolului.

Lacul Rosu, se poate da turul lacului cu copiii, se pot face plimbari cu barca pe lac, mai sunt poteci prin imprejurimi.

Am mai fost in mici drumetii in zona Herculane.

De la Sambata de sus poti sa o iei in sus, iarasi e frumos.

Ups, acum am vazut ca s-au cerut sugestii pentru o zi, eu am venit cu sugestii mai departe, pentru un week-end sau o minivacanta sau chiar vacanta.

Poate totusi iti vor fi de folos alta data.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate