Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Expirare card, situație refund?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Ce se-ntâmplă cu sumele de bani care sunt returnate, dar cardul este expirat? E vorba de sume cheltuite cu paypal in extern.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stau acolo cuminți.
Cardul expirat n-are treabă cu contul, nu ?

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Cardul expira, dar contul ba... tu ai trimis bani din cont folosind cardul - ca sa intelegi mai bine. Contul poate fi doar inchis, nu expira.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Că poate e utilă informația, ca să scoți banii te duci la bancă cu un act de identitate VALABIL sau soliciți alt card. Nou neexpirat.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sa nu cumva sa intrebi la banca si in nici in caz sa nu citesti contractul cu banca.
In general fiecare banca emite automat carduri noi pentru inlocuirea celor expirate iar in contractul de emitere al cardurilor exista, de regula, paragrafe cu instructiunile ce trebuie urmate in astfel de situatii.
Deci, este mai mult decat recomand sa consultati contractul pentru mai multe amanunte sau sa contactati banca pentru detalii suplimentare.

#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostNaijax, on 11 mai 2018 - 14:26, said:

Sa nu cumva sa intrebi la banca si in nici in caz sa nu citesti contractul cu banca.
In general fiecare banca emite automat carduri noi pentru inlocuirea celor expirate iar in contractul de emitere al cardurilor exista, de regula, paragrafe cu instructiunile ce trebuie urmate in astfel de situatii.
Deci, este mai mult decat recomand sa consultati contractul pentru mai multe amanunte sau sa contactati banca pentru detalii suplimentare.
E vorba de un IFN, cardul e de mulți ani, mai bine de 10, dar e prima dată când se-ntâmplă asta. Contractele se schimbă des, iar informațiile ce vin de la un IFN sunt minime spre zero. La telefon aștept minim 15 minute. Cât despre sfaturile de solicitări de carduri și acte de identitate neexpirate, vă rog, nu am oripilat pe nimeni, cine nu poate să nu răspundă. Sunt niște lucruri puțin mai complexe, e vorba de Euroline IFN-ul Bancpost, preluată de ceva vreme de BT. Cardul cel nou a sosit, nu și PIN-ul. Nu pot vedea nimic online cum fac la o bancă. De 2 ori am vorbit și de fiecare dată am primit informații diferite referitoare la PIN. O dată mi s-a spus că s-a trimis, altă dată după vreo 3 săptămâni, că merge cel vechi, dar bineînțeles nu mergea...

Edited by partyman, 11 May 2018 - 14:47.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postpartyman, on 11 mai 2018 - 14:41, said:

E vorba de un IFN, cardul e de mulți ani, mai bine de 10, dar e prima dată când se-ntâmplă asta. Contractele se schimbă des, iar informațiile ce vin de la un IFN sunt minime spre zero. La telefon aștept minim 15 minute. Cât despre sfaturile de solicitări de carduri și acte de identitate neexpirate, vă rog, nu am oripilat pe nimeni, cine nu poate să nu răspundă.

Si de ce nu dai toate detaliile de la bun inceput ? Crezi ca avem globuri de cristal pe aici ?
Deci - este vorba despre un card NEBANCAR care NU au in general acoperire internationala.
Despre ce IFN vorbim si despre ce tip de card ?

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
stai, daca inchizi cardul, nu se inchide automat contul atasat cardului?...fck

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu tu ai un cont la care e atasat un card. banii sunt in cont si pot fi accesati fie prin intermediul cardului, fie direct la banca/ifn (pot fi transferati cu un ordin de plata sau pot fi scosi la casierie)
asa cum a mai spus cineva: cardul expira, contul nu.


@jimi91: cardul nu se inchide :). poate sa expire sau poate fi anulat. cel care se inchide este contul.

Edited by _Smiley_, 11 May 2018 - 14:57.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  globu.jpg   545.81K   2 downloads

E ok stați calmi.
Așa zice globul meu.

Banii e bine mersi.

Edited by exceswater, 11 May 2018 - 15:04.


#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Contul bancar e baza, plasticul e unul din modurile de a accesa acel cont.

#12
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostNaijax, on 11 mai 2018 - 14:48, said:


Si de ce nu dai toate detaliile de la bun inceput ? Crezi ca avem globuri de cristal pe aici ?
Deci - este vorba despre un card NEBANCAR care NU au in general acoperire internationala.
Despre ce IFN vorbim si despre ce tip de card ?
Am scris despre ce IFN e vorba. Are acoperire internațională, e Mastercard, am plătit în multe locuri din UE cu el la POS, iar online și din afara UE. Am pus o simplă întrebare, am creat mai multă agitație decât micii lui Dragnea...am înțeles ideea contului la care se atașează cardul. Fiind IFN, m-am gândit că poate diferă ceva, am văzut multe clauze abuzive la bănci, nu m-aș mira de IFN.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Se pare ca ai inteles gresit
Intentia noastra nu este sa te suparam dar sa te ajutam cumva
Fiind vorba de IFN, lucrurile pot diferi semnificativ mai ales ca aceste institutii sunt cunoscute cu foarte multe neregului.
Numai anul trecut ANPC a descoperit o gramada de nereguli
http://www.conso.ro/...ctele-de-credit

Cred ca cel mai intelept lucru ar fi sa termini colaborarea cu ei.
Ai si motiv - Lipsa informarii corecte

#14
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.04.2008

View Postpartyman, on 11 mai 2018 - 14:41, said:


E vorba de un IFN, cardul e de mulți ani, mai bine de 10, dar e prima dată când se-ntâmplă asta. Contractele se schimbă des, iar informațiile ce vin de la un IFN sunt minime spre zero. La telefon aștept minim 15 minute. Cât despre sfaturile de solicitări de carduri și acte de identitate neexpirate, vă rog, nu am oripilat pe nimeni, cine nu poate să nu răspundă. Sunt niște lucruri puțin mai complexe, e vorba de Euroline IFN-ul Bancpost, preluată de ceva vreme de BT. Cardul cel nou a sosit, nu și PIN-ul. Nu pot vedea nimic online cum fac la o bancă. De 2 ori am vorbit și de fiecare dată am primit informații diferite referitoare la PIN. O dată mi s-a spus că s-a trimis, altă dată după vreo 3 săptămâni, că merge cel vechi, dar bineĂ®nțeles nu mergea...
În mod normal dacă se reînnoiește un card, pinul rămâne același.

#15
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postblotunga, on 12 mai 2018 - 20:25, said:

În mod normal dacă se reînnoiește un card, pinul rămâne același.
la mine nu merge

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate