Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Norvegia - drumetii montane

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
In luna Iulie voi pleca intr-un concediu Romania - Copenhaga (3 nopti) - Norvegia (12 zile) - Malmo (3 nopti) - Romania.

Ideea este de-a descoperi muntii norvegieni, iar ca si punct central am ales "Otta", aflata intre 3 parcuri nationale. Scopul este de-a petrece cate 4 zile in fiecare parc.
Suntem un mic grup, avem un van cu care ne deplasam si inoptarea planuim sa o facem in cort.

A facut cineva o asemenea tura? Sfaturi? Intamplari? Pericole? Orice informatie e bine-venita.

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
N-am ajuns inca prin zona aia da are foarte putina zona plata cam toata Norvegia e plina de munti

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai ceva obiective de vazut pe care sa le postezi aici sa ma uit si eu pe la imagini ? :) M-ai facut curios
Obiective pe parcursul traseului, nu doar cel "central".

#4
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Nu exista Pericole in Norvegia...cel putin eu cat am trait acolo asta am simtit.
La inceput cand am inceput sa "explorez" imprejurimile Oslo-ului am intrebat acelasi lucru niste norvegieni...s-au uitat la mine ciudat...i-am intebat initial de Caini...veneam din Romania...apoi de "pericole"...nu sunt.

Edited by Adrianradu, 10 May 2018 - 22:37.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Adrianradu, on 10 mai 2018 - 22:29, said:

Nu exista Pericole in Norvegia...cel putin eu cat am trait acolo asta am simtit.
La inceput cand am inceput sa "expolorez" imprejurimile Oslo-ului am intrebat acelasi lucru niste norvegieni...s-au uitat la mine ciudat...i-am intebat initial de Caini...veneam din Romania...apoi de "pericole"...nu sunt.
haha f bine spus.
La noi te musca cainii si in oras, si pe munte, si mai nou avem si ursi tot mai multi si tot mai agresivi.
Am fost si eu prin elvetia prin munti si tot asa ma gandeam la pericole... mi-am dat seama ca nu exista.
Vipere? nu cred ca au. Caini? Am intalnit ce-i drept niste caini la o stana dar nici macar nu latra darmite sa atace.
Ursi? nu exista.

Mi-am dat seama ce relaxare m-a cuprins comparat cu stresul de la noi...

#6
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Echipament adecvat ?

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
https://forum.softpe...tarile-nordice/

#8
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 TruculMagic, on 10 mai 2018 - 22:28, said:

Ai ceva obiective de vazut pe care sa le postezi aici sa ma uit si eu pe la imagini ? Posted Image M-ai facut curios
Obiectivele sunt doar muntii. Dar cu drag pot aduce poze din excursie.

 Supermax, on 10 mai 2018 - 23:21, said:

Echipament adecvat ?
Intrebarea este putin cam vaga. Tarnacop de gheata nu avem, insa lucrurile de baza cred ca le avem.
In camping sper sa nu prindem sub 5 grade. E totusi iulie.
Similar, in drumetii sper sa nu fie nevoie de mai mult decat niste parazapezi.

Edited by [ady], 11 May 2018 - 00:02.


#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
pericol in afara de sa ramaneti fara bani nu exista.....atentie! nu ma refer ca o sa fiti jefuiti in sesul clasic al cuvantului. In rest eu cred ca o sa va placa, relieful este foarte misto cam peste tot.

Edited by alexpet, 11 May 2018 - 04:30.


#10
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Uite aici ceva recent:
http://bloguldecalat...ulpit-rock.html
poze superbe, noua zile de plimbare...

Edited by d-ardeleanu, 11 May 2018 - 07:51.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 [ady], on 11 mai 2018 - 00:00, said:

In camping sper sa nu prindem sub 5 grade. E totusi iulie.
Similar, in drumetii sper sa nu fie nevoie de mai mult decat niste parazapezi.

Noaptea s-ar putea sa prindeti sub 5 grade lejer - depinde de zona.
Am fost in Norvegia intre 20 si 30 iulie. Prin coclauri am avut si 6 grade maxim ziua. La soare era ok, mergea temperatura si spre 20 de grade. Dar soare la ei e ceva rar.
Si e extrem de umed - ploua foarte des.

Si asa cum v-a zis cineva mai sus - e una din cele mai scumpe tari din lume - cea mai scumpa din Europa.

#12
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Daca ati mai putea prelungi putin programul, ati putea sa o luati prin nordul Danemarcei, pe la Hirtshals, de acolo aveti un feribot direct Hirtshals - Stavanger - Bergen (e cam 35 Euro/ persoana + vreo 100 euro masina), dar voi coborati in Stavanger, unde puteti merge la Trolltunga si/ sau la Preikestolen, iar de acolo mergeti cu masina spre Otta. Oricum, in zona aleasa de voi Åndalsnes cred ca merita vizitat (nu am ajuns, dar data viitoare cred ca as merge si acolo), mie mi s-au parut mai frumoase zonele din sud-vestul Norvegiei comparativ cu cele centrale. In nord e frumos la Lofoten, dar e mult de mers. Mancarea e cam scumpa si la supermarket, iar de restaurante nu va puteti apropia, sa va luati apa ca e scumpa si platiti aproape mai mult pe sticla de plastic decat pe continut. In rest, daca va gatiti o sa vedeti ca nu o sa fie prea scump, erau unele chestii chiar mai ieftine decat la noi, gen conserve de ton dar depinde de magazin, mie Kiwi mi s-a parut OK, dar nu prea e intalnit des, eu l-am gasit doar o singura data in Stavanger. Pericole nu prea am remarcat, noi am calatorit cu trenul, inclusiv noaptea si a fost ok.

#13
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 Florin_Alex, on 11 mai 2018 - 09:13, said:

sa va luati apa ca e scumpa si platiti aproape mai mult pe sticla de plastic decat pe continut.

Apa este Potabila de la orice robinet in Norvegia...in plus Apa nu se plateste in Norvegia (...ca utilitate)...si mai in plus este foarte buna la gust
Nu cumpara nimeni apa in Norvegia de la magazin...(gen "industrial" cu bax-urile cum car apa de la supermaket aici)
...fapt...deca te duci la Restaurant vei primi la masa apa de la robinet...(nu va fi pe nota)

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Corect. Apa de la robinet e potabila - e apa de izvor. Au destula.
Am avut sticle insa - in care sa-mi pun apa sa o am la mine. Le umpleam de la robinet de cate ori aveam ocazia.

P.S. Cu ceva noroc o sa intalniti si case traditionale.
Atentie - au WC-ul in curte... ( nu se vede in poza - era un pic mai in stanga )
Attached File  Untitled-1.jpg   302.29K   24 downloads

#15
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Nu prea am avut acces zilnic la robineti si banuiesc ca nici ei daca merg la cort. La restaurante/ baruri daca voiai apa calda pt termos te taxau cu 15 NOK (7,5 Lei).

#16
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Banuiesc ca izvoare gasim pe coclauri, pentru apa...

Multumesc pentru sfaturi

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Si eu am visat la asa ceva ... dar preturile din Norvegia m-au trezit la realitate. Sunt alte locatii de vizitat pe lista, asa ca poate sa mai astepte. Sunt totusi interesat de bugetul excursiei. Daca s-ar putea sa tineti o evidenta cat mai stricta a cheltuielilor ar fi excelent Posted Image

#18
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 Bursul, on 15 mai 2018 - 13:04, said:

Si eu am visat la asa ceva ... dar preturile din Norvegia m-au trezit la realitate. Sunt alte locatii de vizitat pe lista, asa ca poate sa mai astepte. Sunt totusi interesat de bugetul excursiei. Daca s-ar putea sa tineti o evidenta cat mai stricta a cheltuielilor ar fi excelent Posted Image
Ok, pot face asta :)
Oricum, avem un buget destul de limitat overall. Te anunt la final

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate