Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

QUICKMOBILE Jaf la drumul mare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tedeu

tedeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2006
Am facut o comanda la QuickMobile.
Mi-au gresit factura si cand am cerut factura corecta, m-au trimis la turbotax.ro, firma lor de contabilitate.
Le-am scris cum ca doresc schimbarea datelor facturii.
Mai jos va prezint raspunsul dumnealor!

Quote

Buna ziua,
Pentru a efectua modificari/dezarhivari, societatea noastra de contabilitate si consultanta,  percepe o taxa de 50 lei. In aceasta suma este inclus: modificarea facturii conform cerintelor dumneavoastra (si conform legilor in vigoare) si transmiterea acesteia pe email. Daca doriti sa o transmitem si fizic la o adresa indicata de pe teritoriul Romaniei, vom adauga o taxa de transport/curier in valoare de 20 lei.
Veti primii documentul solicitat dupa cofirmarea incasarii in RO85BTRL RON CRT0435192701 contul  deschis la Banca Transilvania, beneficiar Turbo Tax  Solutions CUI 38873762
Va rugam sa ne comunicati decizia dumneavoastra impreuna cu dovada platii.

Aceasta firma capusa de hoti si jnapani, are tupeul sa ceara 50 lei pentru a repara o greseala a lor.
Nu am intalnit in viata mea asa o nerusinare.
De azi inainte boicotez quickmobile.ro
Am facut o comanda, si am vazut cum este.

Telefonul comandat, un J5 din 2017 a venit cu adaptor separat, fiind facut pentru alta piata decat Romania.

Am sunat la QuickMobile.ro
I-am rugat sa ma ajute in problema aceasta, si cu un tupeu neobrazat, specific celor din firmele mari, mi-au expicat ca trebuie sa platesc.

Consultantul cu care am vorbit se numeste Andreea Les.

Acum vin cu o intrebare pe forum si va rog sa ma sfatuiti cum sa fac sa primesc factura corecta fara a fi nevoit sa platesc aceasta taxa, care mie personal mi se pare incorecta.
Cui sa ma adresez ?
Multumesc!

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Pai greseala e din start a ta. De ce ai vrut tu sa cumperi de la gigel srl? Te-a atras pretul mai mic? Probabil ca nici garantie nu ai daca nu e destinat pietei din Romania.
Telefoane se cumpara numai pe cale oficiala adica emag, altex, flanco, vodafone, orange, metro, sellgros, etc. In nici un caz de la firme ca quickmobile de unde in cel mai rau caz cumperi husa sau folie de sticla.
Factura probabil ca nu vei primi, fa retur la produs, spera ca vei primi banii inapoi (macar partial) si cumpara de la un vanzator de incredere.

Edited by Kroghy, 10 May 2018 - 16:19.


#3
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 04.11.2014
De ce nu ai consultat inainte forumul/forumurile cu pareri despre aceasta firma ? Iti spun sigur ca nu mai faceai comanda la ei daca te-ai fi informat inainte.



Edit: Cel mai bine ii suni iar si ii ameninti cu ANPC. Daca nici atunci nu iti rezolva problema, o sa trebuiasca sa faci reclamatie la ANPC si sa astepti.

Edited by uNNNk, 10 May 2018 - 16:21.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Kroghy, on 10 mai 2018 - 16:17, said:

Telefoane se cumpara numai pe cale oficiala adica emag, altex, flanco, vodafone, orange, metro, sellgros, etc.
Eh lasă, eu mi-am luat-o in mufă de la MediaGalaxy aka Altex, deci se poate și la case mai mari.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 tedeu, on 10 mai 2018 - 16:10, said:

....

Acum vin cu o intrebare pe forum si va rog sa ma sfatuiti cum sa fac sa primesc factura corecta fara a fi nevoit sa platesc aceasta taxa, care mie personal mi se pare incorecta.
Cui sa ma adresez ?
Multumesc!
Eu , unul , nu te cred ! Nu aveau cum sa-ti greseasca factura daca dadeai datele corect , restul e can-can !

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nu cred ca ti-au gresit factura...cred ca o vrei modificata putin. spune toata povestea, te rugam.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Greșeala cu un "i" în plus este făcută de tine, sau ai copiat mesajul întocmai?
Dacă ai greșit tu, ești scuzat. Dacă au greșit ei, este grav.
Stai departe de acest site și toate fără un renume bun!

Și dacă vrea să modifice factura, ce?! Lol. Nu mi-a cerut nimeni bani pentru așa ceva.
Doar Wizzair mai sunt așa idioți. Dar îi ocolesc. Pe toți.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Bazaconii
Daca factura era gresita din cauza lor, o modificau imediat si fara niciun cost aditional.
In cazul asta, cel mai probabil factura se modifica la cererea clientului care si-a dat seama ca ... e cu capul in mori

#9
tedeu

tedeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2006
Ok.
Aici e chiar forfota.
Imi place.

Da greseala mea ca am comandat de la ei.
Nu o sa se mai repete.

Desi am bifat acolo persoana juridica, ei mi-au facut factura pe persoana fizica.

Chiar daca ar fi greseala mea. Si vom spune de acum inainte ca asa este, pentru ca vad ca e mai usor de citit, si nu vin atatea comentarii acide, sa MODIFICI o factura, nu poti sa ceri 50 lei.
Nu a trecut luna fiscala sa trebuiasca sa depuna rectificativa, nu trebuie scoasa factura de la saltea si modificata.

Factura este acolo.
Trebuie doar sa schimbe datele.

Am sunat si la Protectia consumatorului.
Ei au zis ca or sa controleze si m-au indrumat si catre ANAF, lucru care o sa il fac maine, deoarece astazi, la ora aceasta este inchis.

Revin cu intrebarea.
Cum sa fac sa imi dea factura corecta fara a fi necesara plata suprataxei de 50 lei?

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

 tedeu, on 10 mai 2018 - 16:42, said:

Cum sa fac sa imi dea factura corecta fara a fi necesara plata suprataxei de 50 lei?
Insisti... stai cu telefoanele pe ei pana te rezolva. Eu asa am facut cu un retur... nu i-am lasat pana nu au acceptat sa primeasca returul si sa nu platesc taxa de retur(produsul comandat nu era cel prezentat pe site, era alta versiune). Si zi-le si ca vei discuta cu ANAF, sa isi dea si ei si cu parerea, poate ii convinge asta mai usor.

P.S. Incearca sa inregistrezi absolut toate convorbirile cu ei ;)

Edited by tigerheart, 10 May 2018 - 16:57.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 tedeu, on 10 mai 2018 - 16:42, said:

Revin cu intrebarea.
Cum sa fac sa imi dea factura corecta fara a fi necesara plata suprataxei de 50 lei?

Returneaza produsul
Primesti banii inapoi
Comanzi din nou acelasi produs de la alt comerciant

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 tedeu, on 10 mai 2018 - 16:42, said:

Desi am bifat acolo persoana juridica,
Deci ai cumparat/vrei factura pe persoana juridica.
In acest caz:
- ANPC nu te ajuta cu nimic (nu stiu de ce te-au trimis la ANAF)
- diferendele intre persoane juridice se rezolva amiabila sau in instanta
- probabil ai alte conditii/termeni la garantia produsului
- fa retur acum, pina nu modifica factura. Persoanele juridice nu au dreptul de retur.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai bifat PJ dar datele le-ai mai completat sau ai crezut ca vor stii ( consultand globul de cristal ) ?
Ti s-a dat rezolvarea , returnezi produsul si faci o noua comanda cu atentie la ce completezi pe acolo .

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 tedeu, on 10 mai 2018 - 16:42, said:

Desi am bifat acolo persoana juridica, ei mi-au facut factura pe persoana fizica.
Ar trebui sa fii fericit, daca luai ca persoana juridica, nu mai aveai drept de retur conform legii.

Edit: corectat

Edited by gumball3000, 10 May 2018 - 18:19.


#15
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 gumball3000, on 10 mai 2018 - 17:53, said:

Ar trebui sa fii fericit, daca luai ca persoana fizica, nu mai aveai drept de retur conform legii.

juridica vrei sa zici

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate