Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Primaria nu raspunde in 30 zile, ce pot sa fac ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,339
  • Înscris: 01.12.2001

View PostUWE, on 10 mai 2018 - 11:18, said:

astfel incat acum apa de la ploaie cade pe pamintul meu.
E chiar asa de rau acest lucru?

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
În satul bunicilor era un tip care nu avea simțul umorului.
Omu era cuminte era pe treaba lui dar nu accepta glumele de nici un fel.

Glumeai ceva cu el îl luai la perpulis în noaptea aia îți lua foc șura.
Adică asta
Care la unii era aproape de grajdul cu animale și ieșea un fel de barbeque dar mai crispy spre ars.

Attached File  167590721_2_644x461_grajd-sura-vechi-de-110-ani-circa-100-m3-de-lem-fotografii_rev002.jpg   45.67K   41 downloadsAttached File  florii cioncului (1).JPG   641.29K   40 downloadsAttached File  È˜ură_de_fân_-_panoramio.jpg   569.71K   38 downloads

Nu insinuez nimic.
Încearcă să stai de vorbă cu vecinul. Dacă e neam prost reclamație sau cumperi chibrituri.

Edited by exceswater, 10 May 2018 - 13:07.


#21
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
initiator, daca explicai toate astea din primul post nu mai existau intrebarile puse...
In cazul asta , mergi pe calea legala si asta e.
Intrebarile au venit prin prisma curiozitatii legate de faptul ca te deranja apa de ploaie care pica pe terenul tau. Pe orice om normal nu l-ar fi deranjat.
Dar in lumina noilor clarificari, atunci se schimba perspectiva.

#22
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postexceswater, on 10 mai 2018 - 13:05, said:

sau cumperi chibrituri.
Pai baga puscarie ca popicu'.

#23
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Eu cred ca din ce a povestit omul, n-are rost sa stea la discutii. Daca ala intelege prin proprietate comuna sa isi faca un gard pe jumatatea "lui", n-ai ce zice. Si ce rromie a facut peste structura aia, vai vai.

Din cate stiu, politia locala face poze cu constructiile, cauta-i si pe ei si zi-le ca nu crezi ca are autorizatie de constructie si posibil sa fie interesati sa ii faca niste poze.

#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Se pare ca vecinul e cel pus pe  galceava, nu initiatorul.  Astea fiind conditiile   nu ai alta solutie decat calea legala.
Pe la mine prin zona s-a dat sentinta definitiva pentru demolarea unui bloc construit pe smecherie.  A scos autorizatie pentru casa si a facut bloc.

https://www.clujust....cin-de-la-casa/

#25
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Si la inspectoratul de stat in constructii poti face reclamatie. Dar vezi sa fii tu cu toate in regula, ca stiu un caz cand o persoana a chemat controlul pentru vecin, si au sfarsit amandoi cu amenda.

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,093
  • Înscris: 17.01.2012
...se pare că-i o modă în zonă să nu pui jgheab de colectare apă!!!

#27
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
din poza (in afara de faptul ca e urata cosmelia), nu prea imi pare motiv de galceava , doar faptul ca sunteti in certuri.
Dar strict pe ce apare in poza...sa fim seriosi , un jgheab cu burlan rezolva situatia.

#28
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
'ai de mine, si dupa ce a explicat omul si tot mai sint unii cu "da' de ce te deranjeaza" si "vorbeste cu vecinu'".
MOR ! :) :(

Am vazut si eu poza.
In primul rind, da, arata destul de nasol.
In al doilea rind, de la inaltimea aia curge apa foarte departe de baza cladirii, probabil destul de aproape de cealalta cladire, a initiatorului.
In al treila rind, daca e si subreda,  e pericol sa zboare peste casa omului.
Deci, bafta pe mai departe.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdorin_2k, on 10 mai 2018 - 13:05, said:

E chiar asa de rau acest lucru?
Depinde cat ii ia regia de apa pentru ape pluviale suplimentare :P

#30
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Hmm...are si camere de supraveghere mansarda aia, care dau pe de laturi parca cu vizibilitatea!

#31
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca primaria nu raspunde in termenul legal , direct hartie la prefectura , la care anexezi sesizarea catre primarie cu numarul de inregistrare . Pierzi timpul cu alte demersuri .

#32
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postarab, on 10 mai 2018 - 14:32, said:

Hmm...are si camere de supraveghere mansarda aia, care dau pe de laturi parca cu vizibilitatea!
asa , si? Care e problema? Stii tu cumva ca nu are zone mascate ? Doar faptul ca o camera este indreptata spre o alta proprietate nu inseamna ca si se inregistreaza ce trece de proprietate, se pot face zone mascate si atunci nu ai nici o problema.Desi , cred ca mai util ar fi sa fie lasate nemascate , in caz de ceva s-ar putea ajuta si vecinul de filmari in cazul unei efractii.
Dar na... unii vecini se simt lezati si nu vad utilitatea....

#33
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View PostdaniMMM, on 10 mai 2018 - 13:04, said:

Astea sunt legile,daca ar sta unul langa tine si in loc de 2 metri cat ai voie la gard si-ar unul face unul de 3 si ti-ar umbri curtea?Mori pentru un amarat de metru?
Din partea mea sa si-l faca si de 8 metri, imi place umbra, am plina curtea de copaci sa am umbra peste tot.

#34
UWE

UWE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.09.2008
Salutare

Citesc si ma minunez !

Stimati colegi, din cauza atitudinii unora dintre voi a ajuns tara asta in halul in care este ! Toti vrem o tara ca afara dar nu facem nimic pt asta !

Nu trebuie sa ne lasam calcati in picioare la orice interactiune cu statul, legea prevede ca am dreptul la raspuns il vreau ! Nu primesc ma indrept impotriva functionarului / institutiei.

In acceptiunea mea, legea e lege si trebuie respectata !

Concret :

In poza, gardul din stinga e gardul meu, delimiteaza intrarea comuna. Casa mea nu se vede este in stinga gardului !

Chiar e cineva care vede mansarda aia la 60 cm de gard, care reprezinta limita de proprietate / intrarea comuna ?

Daca legea 287/2009 art 612 precizeaza acesta limita, punct, nu e respectata !

Intrebarea mea a fost simpla, ce pot face impotriva primariei care nu-mi da raspuns, in termenul prevazut de OUG 27/2002 actualizata in 2016.

Imi dau seama ca tot la judecata ajung, dar vreau sa-mi fie respectate drepturile de cetatean ce plateste impozite !

Va rog, fara sfaturi puerile gen foc, violenta etc, haideti sa pastram topicul curat, poate o sa mai fie si alcuiva de folos.

Multumesc !

#35
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Camera video supravegheaza proprietatea comuna?
Daca nu e camera falsa, are acordul tau sa filmeze partea ta de proprietate ?

#36
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
pai atunci nici apa nu ajunge la tine ca doar se scurge in laterale si inteleg ca acolo este proprietatea lui...
Deci tu vrei cu orice pret sa te judeci cu el sau mai degraba te roade ca si-a mai facut si el o cosmelie ....
Vezi cum s-a intors isr situatia cand dai detalii? Posted Image
Offf...cu asa vecin mai bine lipsa , daca nu poti dormi linistit din cauza cosmeliei aluia.
Nu e vreo zona din Beverly Hills sa fie ceva de nemaivazut, dupa cate se pare nici zona ta nu e chiar rupta din rai...
Poate daca am fi mai buni si intelegatori , lumea asta s-ar misca un pic...

LE: apropo de 60 de cm. Vezi ca s-ar putea sa fie iesire in consola, nu stiou daca se aplica aici dar vad ca nu are geamuri care sa dea spre proprietatea ta. Teoretic putea construi fix pe hotar daca nu are geamuri. Practic... cel mai probabil ca nu are autorizatie dar nu vad de ce te-ar interesa pe tine.

Poti spune adevaratul motiv pentru care te deranjeaza cosmelia aluia? E clar ca nu de la picatura de apa s-a iscat problema...

View Postpaso87, on 10 mai 2018 - 15:38, said:

Camera video supravegheaza proprietatea comuna?
Daca nu e camera falsa, are acordul tau sa filmeze partea ta de proprietate ?
citeste mai sus, poate fi setata sa filmeze doar ce vrea cel care a instalat-o. Acum daca a si facut-o proprietarul este alta poveste...

Edited by flp014, 10 May 2018 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate