Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Primaria nu raspunde in 30 zile, ce pot sa fac ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
UWE

UWE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.09.2008
Salutare

Detin o casa in care nu locuiesc, a fost a parintilor. Vecinul de linga mine a modificat o anexa de linga hotar, a adaugat o mansarda, cu care sa latit peste constructia deja existenta, inspre terenul meu, astfel incat acum apa de la ploaie cade pe pamintul meu.

Am facut o cerere la primarie, prin intermediul unui cabinet de avocatura, in care am cerut sa-mi transmita daca are autorizatie pt modificare. In mod normal nu puteau sa-i dea in conditiile actuale sau poate are si nu a respectat-o.

Intrebarea mea este, cum pot sa aflu daca are autorizatie sau ce prevede aceea autorizatie ?

Ce pasi am de urmat impotriva primariei care nu raspunde in 30 de zile ?

Un dialog cu vecinul e imposibil, e conflictual si procesoman.

Multumesc !

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai asteapta 15 zile, audienta la primar, cativa pasi pentru inceput. In final ajungi la proces poate.

Edited by arab, 10 May 2018 - 11:23.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sunt 30 de zile de la data inregistrarii cererii sau sesizarii sau ce o fi.
Cine stie cand au inregistrat cererea dumitale - poate la o saptamana dupa ce ai trimis-o.
Sunt institutii de la care primesti raspunsul si la 50 de zile de la data depunerii cererii.
Traim in Romania asa ca ... mai ai putina rabdare

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ai grija ce cuib de viespii starnesti, mai ales daca nu locuiesti acolo. Te deranjeaza asa tare apa aia de ploaie cat sa pui vecinul sa reconstruiasca?
https://www.snopes.c...e-thy-neighbor/

[ https://us-east-1.tchyn.io/snopes-production/uploads/images/photos/risque/graphics/utahhouse2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta ii povestea unui om care a trebuit sa isi refaca acoperisul ca vecinul lui crapa pt 45 de cm inaltime.

Edited by SpeedDemon, 10 May 2018 - 11:37.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De fapt sunt 32 de zile. Prima zi (in care se face adresa) si ultima (practic "data scadenta") nu sunt luate in calcul (e un articol in Codul Civil, nu-l mai retin). La cele 30 de zile, se pot adauga inca 15, la care se mai adauga timpul alocat sa ajunga raspunsul la tine (mai bine zis la avocati), adica sa trimita prin Posta scrisoarea (cel mai probabil avocatii au cerut raspuns in scris la biroul lor).

Dupa cele 45 ar fi bine sa mai iei in calcul inca vreo 10 zile pentru Posta. Daca nu primesti nimic, se poate incepe proces in Contencios Administrativ impotriva Primariei.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Singura chestie care poate sa-i grabeasca este judecata, cu costuri si pierdere de timp din partea ta.

Oricum, mie mi se pare ca vei primi raspuns negativ - adica nu e treaba ta daca vecinul are sau nu autorizatie.
Adica nu pot sa-ti spuna tie ce acte are vecinul, nu e vorba despre persoana/actele tale, ci ale unei terte persoane.
Poate nu au formulat asa cererea avocatii.
Poate ca ar fi trebuie sa faci o reclamatie privind regimul constructiilor si picatura (cred ca exact asa se numeste si in lege/termeni tehnici).
Atunci era vorba in mod direct despre proprietatea ta si probabil mergea treaba mult mai usor.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 SpeedDemon, on 10 mai 2018 - 11:36, said:

Asta ii povestea unui om care a trebuit sa isi refaca acoperisul ca vecinul lui crapa pt 45 de cm inaltime.

Paguboasa mentalitate.
Sa fie doar 1 mm ilegal si ajunge.Nu trebuie sa crape nimeni,in schimb toata lumea trebuie sa respecte legea,buna-rea,cum o fi.

 UWE, on 10 mai 2018 - 11:18, said:

Salutare
Ce pasi am de urmat impotriva primariei care nu raspunde in 30 de zile ?

Te adresezi prefecturii,apoi sectiei de contencios-administrativ.
Dar pentru inceput iti sugerez sa aplanezi cat mai amiabil conflictul.
Un vecin recalcitrant iti va manca ficatii cat va trai el.Sau tu.

ps.
Pentru incepu ,o audienta la primar ar fi binevenita.Sa ai grija insa sa nu faci pe eroul,chiar daca consideri ca legea-i de partea ta.Si sa nu-i amintesti in prima faza de legea,justitie si drepturile tale ca cetatean european UE.Fii sigur ca si primarul cunoaste aceste lucruri.

#8
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Da` o inventie antica, ca cea din poza, nu se poate monta, chiar asa sa ajungeti la procese?

Attached Files



#9
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@UWE, si ce te deranjeaza de fapt, picaturile de apa sau faptul ca s-a inaltat?
Daca doar apa, atunci vorbeste cu vecinul sa isi puna jgheab de preluare si burlanul sa dea la el in curte. Chiar daca jgheabul ar iesi inspre partea ta, nu vad de ce sa te deranjeze la inaltimea aia.
Nu stiu cum te-ar satisface treaba asta pentru ca vad ca desi nu locuiesti acolo tu ai o problema cu vecinul...

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Intrebarile/comentariile alea cu "te deranjeaza?" sint destul de inutile.
Este clar si evident ca pe om il deranjeaza.
Dar, ce este si mai deranjant, este ca voi, practic, intrebati "de ce te deranjeaza ca este legea asa si vecinul nu respecta legea?"
Pina una alta, asa e legea.
O fi buna, o fi proasta, nu conteaza, nu despre asta e discutia.
Discutia este despre o persoana care nu respecta legea.
De fapt, cam 2 persoane care nu respecta legea: vecinul si primaria.
Deci, de ce intrebati voi: "te deranjeaza nerespectarea legii?" ???

#11
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@troller-e , nu crezi ca e un punct de plecare sa stim care din cele 2 lucruri il deranjeaza? Adicadaca este vorba doar de apa, asta se poate rezolva cu un jgheab si asa pastrezi si relatia de buna-vecinatate.
Daca s-a inaltat pe spatele casei iar nu o vad ca fiind o problema pentru initiator atata timp cat nu ii afecteaza lumina.
Asa ca, da..este important ce il nemultumeste.
Din primul post se pare ca este deranjat cam...degeaba si doar din motive de cearta.Dar poate nu a stiut sa ne explice exact ce este la fata locului si noi doar ne dam cu parerea asa aiurea...

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai, in primul rind, il deranjeaza primaria care n-a raspuns in 30 de zile.
Deci nerespectarea legii.
Apoi vecinul, din motivele expuse mai sus.
Deci, din nou, nerespectarea legii.
Rezolvarea... treaba lui, adica a vecinului.
Poate omul nostru deja a incercat sa dicute cu vecinul si nu a functionat.
Poate omul nostru a mers direct cu reclamatia la primarie.
Asta nu are absolut nici o importanta.
In acest moment exista 2 chestiuni care nu respecta legea, dupa cite stim noi.
Deci, ce rost au alte discutii ?
Sa se fi dus omul nostru sa monteze el jgheabul sau ce ?
Apare din nou chestiunea aia cu moralitatea si... alte sentimente (nu gasesc acum alta rima), cum era zilele trecute la topicul cu traversare pietn neregulamentara / lovit pietoni pe sosea.
Moralitatea/sentimentele n-au nici o treaba aici, nu conteaza CE si DECE il deranjeaza pe omul nostru.
Aici e vorba de o chestiune (2) legala (e).

Edited by trollerul_de_serviciu, 10 May 2018 - 12:21.


#13
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Potrivit art. 612 din Codul Civil, orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 cm faţă de linia de hotar (care desparte cele două proprietăţi), dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism. Aşadar, între cele două construcţii, distanţa minimă este de 120 cm.
Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor, exprimat printr-un înscris autentificat la notar. De asemenea, potrivit art. 611, cel care construieşte este obligat să-şi facă streaşina casei astfel încât apele provenind de la ploi să nu se scurgă pe terenul vecinului.

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Parerea mea ca indiferent de situatie rezolvarea problemei trebuie incercata pe cale amiabila. Daca rezolvarea pe cale amiabila nu este posibila atunci se merge mai departe. Dar sunt si persoane puse direct pe scandal si sar peste partea cu rezolvarea amiabila.

  Din punctul meu de vedere problema reala este faptul ca nu s-a discutat cu vecinul. Se incearca direct "arderea" lui. Acest lucru o sa conduca la o relatie minunata de convietuire intre vecini. Ala o sa stea cu ochii pe gard, cum calci stramb cum o da in reclamatii si el.

La ai mei pe strada un vecin i-a dat voie celuilalt sa isi faca garajul  la 30 de cm de gard. Dupa o vreme s-au certat si a venit la el sa darame garajul. Normal ca omul a zis ca nu il darama. L-a dat in judecata, s-a scos expert topograf la masurat si surpriza. Garajul respecta distanta dar cel cu scandalul trebuie sa isi retraga gardul 80 de cm deoarece e pe terenul celuilalt. Si asa a inceput distractia Posted Image

Sa nu aiba si initiarorul astfel de surprize. La tara gardurile sunt puse asa mai ochiometric dupa masuratori facute cu pasul.

Edited by PoeOvidiu, 10 May 2018 - 12:27.


#15
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 08.12.2001
Eu cred ca vecinul trebuia sa discute intai cu omul acesta. Daca e deranjanta apa de la ploaie inseamna ca e foarte aproape de gardul comun, adica ar fi trebuit acordul vecinilor pentru treaba asta. Ceea ce nu cred ca s-a intamplat.

#16
UWE

UWE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.09.2008
Salutare

Si multumesc pt raspunsuri !

Ca sa lamurim problema nu eu sint personajul negativ aici !

Disensiunile intre noi au inceput in momentul in care vecinul a cumparat casa de linga mine. Cele doua proprietati au o intrare comuna, prinsa in actul de vinzare cumparare al lui.

Cu toate astea , la scurt timp a ridicat un gard pe jumatatea intrarii, motivand ca e pamintul lui si face ce vrea. Orice reconciliere a fost imposibila asa ca l-am dat in judecata, am castigat dupa 4 ani, are sa-mi dea vreo 4000 lei, a fost nevoit sa dea gardul jos si acum plateste in contul executorului 1/3 din salariu.

Cu toate ca a pierdut , nu sa lasat, ma dat in judecata si imi cere chirie pe intrarea comuna / servitute, proces aflat deja de 1,5 ani in derulare. Asta desi a pierdut primul proces, instanta a hotarat limitele intrarii comune ..etc.

Casa nu tocmai la tara cum spune un coleg, e ultracentral intr-o statiune din Jud Valcea, are o valoare destul de mare, mai mult din pozitionare / teren,  si nu sint dispus sa las pe nimeni sa-si bata joc de mine.

Din poza atasata, se vede anexa veche de caramida, pe care el a ridicat monstuozitatea din OSB pt care sint sigur ca nu are autorizatie.

Nu ma intereseaza o reconciliere, caci e imposibila, omul mai are cateva procese cu alti vecini la alta proprietate pe care o detine. Vreau sa se respecte legea, nu pot sa-l las sa faca ce vrea el !

Am depus cererea de 45 de zile, mai astept inca 15 si vad ce fac mai departe.

Nu mi se pare normal, sa nu primesc raspuns de la primarie, in conditiile in care am sesizat ca nu a afisat un panou cu nr autorizatiei plus alte detalii necesare pe perioada construirii plus ca nu respecta legea cu cei 60 cm pina la gard !

Orice sfat avizat eventual cu referirea la un articol din lege e bine venit !

Multumesc !

ps - scuze am uitat sa atasez fotografia.

Attached Files


Edited by UWE, 10 May 2018 - 13:08.


#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Et voila, uite ca a discutat si degeaba.
Deci, primarie si apoi instanta, din pacate, cam astea sint solutiile.

#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 SpeedDemon, on 10 mai 2018 - 11:36, said:

Ai grija ce cuib de viespii starnesti, mai ales daca nu locuiesti acolo. Te deranjeaza asa tare apa aia de ploaie cat sa pui vecinul sa reconstruiasca?


[ https://us-east-1.tchyn.io/snopes-production/uploads/images/photos/risque/graphics/utahhouse2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta ii povestea unui om care a trebuit sa isi refaca acoperisul ca vecinul lui crapa pt 45 de cm inaltime.
Astea sunt legile,daca ar sta unul langa tine si in loc de 2 metri cat ai voie la gard si-ar unul face unul de 3 si ti-ar umbri curtea?Mori pentru un amarat de metru?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate