Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Optiuni finantare constructie regie proprie/credit

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Salut,

Voi la ce solutie ati recurs pentru a va finanta casa - alta decat "am avut toti banii"?

Cam ce optiuni stiu eu:
1. constructie cu firma, facturi, credit constructie casa pe baza facturilor - majoritatea bancilor
2. constructie regie proprie, facturi cel mult pt materiale - mult mai putine banci care accepta asta (Alpha Bank de ex.); ce banci ati recomanda, sa faca plata rapid si sa finanteze lucrarea cu totul pe baza unei evaluari, nu doar materialele?
3. o combinatie dintre cele de mai sus: facturi platite prin credit, partea de regie proprie/"alte lucrari" platite din bani proprii sau credit pentru constructie in regie proprie.

Cam de ce probleme v-ati lovit, cu ce banci ati lucrat bine, ce banci fac platile prompt si nici nu cer si pe mama si pe tata ca justificare, cum v-ati inteles cu constructorul, etc... ?

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Tuliman, on 10 mai 2018 - 10:49, said:

Salut,
Voi la ce solutie ati recurs pentru a va finanta casa - alta decat "am avut toti banii"?
Credit?

 Tuliman, on 10 mai 2018 - 10:49, said:

ce banci fac platile prompt si nici nu cer si pe mama si pe tata ca justificare
Nu ai nevoie nici de mama , nici de tata.
Sunt suficiente garantiile si veniturile.
Ai pe ce pune ipoteca?=>> ai credit aprobat.

#3
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Credit de nevoi personale fara ipoteca 20k eur la Transilvania in lei, dobanda fixa ->pentru tarla
Credit de nevoi personale cu ipoteca pe apartament 40k eur la Unicredit in lei, dobanda fixa
Credit de nevoi personale fara ipoteca 20k eur la Trasnilvania in lei, , dobanda fixa
Credit de nevoi personale fara ipoteca 20keur la Unicredit in lei, dobanda variabila

Am avut nevoie de codebitor(sotia) doar la Transilvania. Doua sunt ale mele si 2 ale sotiei. Succes!

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
ce casa poti face cu banii aia?
daca ai si tu o suma  destul de mare+ restul banca
daca vrei finantare totala nu cred ca poti

Edited by ceanu1980, 10 May 2018 - 12:09.


#5
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Pe mine ma intrebi? Posted Image  Ca iti arat.

#6
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Daca faci casa cu firma, care-ti factureaza totul, da, e relativ usor sa zicem sa faci un credit de constructie sau ceva similar, cu conditia sa ai niste garantii/un avans.
Dar daca nu faci cu firma, sau nu faci totul cu o firma? Posted Image Si faci in regie proprie, sau platesti cu banii-n mana?
Creditul de nevoi personale da, e o optiune, nu sunt foarte la curent cu dobanzile, dar ma tem de niste dobanzi semnificativ mai mari decat in cazul unui credit ipotecar/de constructie.

Eu unul am o parte din bani, pentru restul voi avea nevoie de un credit. Casa vreau s-o fac partial cu facturi/firma, partial regie proprie si bucata asta de regie proprie mi-e neclara.
Am aflat pana acum doar de 2 banci care mai crediteaza constructii in regie proprie. N-as vrea un credit de nevoi personale.

Ah, ar merge o combinatie gen, sa ridici casa la rosu printr-un credit de constructie casa, s-o intabulezi si apoi sa faci credit ipotecar folosind-o ca garantie?

In sensul ca-i mai avantajos un credit ipotecar prin comparatie cu unul de constructie casa? Terenul il am deja, e platit, il pot folosi ca garantie doar ca nu acopera decat in mica masura creditul pentru casa.

Edited by Tuliman, 10 May 2018 - 12:23.


#7
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
Vezi creditul ipotecar de la bt, pana in 35k nu iti trebuie firma, doar o declaratie pe proprie raspundere ca folosesti banii la constructie/finalizare.

#8
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 bobitzaaa, on 10 mai 2018 - 11:48, said:

Credit de nevoi personale fara ipoteca 20k eur la Transilvania in lei, dobanda fixa ->pentru tarla
Credit de nevoi personale cu ipoteca pe apartament 40k eur la Unicredit in lei, dobanda fixa
Credit de nevoi personale fara ipoteca 20k eur la Trasnilvania in lei, , dobanda fixa
Credit de nevoi personale fara ipoteca 20keur la Unicredit in lei, dobanda variabila

Am avut nevoie de codebitor(sotia) doar la Transilvania. Doua sunt ale mele si 2 ale sotiei. Succes!


Astea sunt partile frumoase, cand ajungi la banca incepe dansul, ca sa iei 40 de mii ipotecar trebuie sa ai o proprietate cu o valoare de cel putin 100K, eu m-am lovit de unicredit, am vrut sa imi ipotechez apartamentul sa imi fac o casa pe pamant, si cand am ajuns la bani, abia imi ofereau pretul unei garsoniere confort 3, am zis pas

#9
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Gresit, ca sa iei 40k de la Unicredit iti trebuie o evaluare de ~50k. Ti se da 85% din evaluare. Caz concret, nu vorbesc din oferte. Poate nu ai inteles tu ceva bine. Acel 85% poate varia de la banca la banca, dar nu atat de jos cum zici tu. Eu cel mai jos l-am gasit la 80%.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate