Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Card cumparaturi Raiffeisen - vesnica ciuguleala

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 rosix, on 10 mai 2018 - 09:49, said:

Atentie la Raiffeisen - card de cumparaturi galben:

Au inceput sa amestece doua luni distincte intr-un singur ciclu de tranzactionare respectiv, in loc ca ciclul de tranzactionare sa inceapa pe 01 ale lunii si sa se termine in 30 sau 31 ale lunii, cum ar fi normal, au inceput sa le seteze dupa cum le convine lor adica 03.04-02.05, spre exemplu, astfel incat o plata facuta in 01.05 sa fie prinsa in extrasul curent, in loc de cel urmator, cu diminuarea perioadei de gratie si scadenta in aceeasi luna.  

Prin aceasta manevra Raiffeisen ciuguleste zile din perioada de gratie - la cumparatura din 01.05 care nu ar avea, in mod normal, ce sa caute in extrasul de aprilie (03.04-02.05).  In mod normal acea cumparatura din 01.05 ar trebui sa aiba scadenta in 25 iunie, deci 55 zile de gratie. Prin includerea acesteia in ciclul curent, are doar 24 de zile de gratie.

Daca ii suni in call-center sa soliciti ciclu de tranzactionare 01-30 iti raspund ca nu se poate.

Niste golani. Nu recomand Raiffeisen.  Inchideti toate conturile si orientati-va spre Revolut.
nu tu spuneai nu de mult ca nu ai nici un fel de card?? iar angajatorii exact in revolut vor face viramentele pentru salarii!

#38
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Daca am ales ca ciclul de tranzacționare să înceapă pe 22 ale lunii, cum e mai bine sa procedez la cumpărături?

Salariu intra pe 15 in fiecare lună (sau mai devreme 1/2 zile).

#39
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
La cardurile de cumparaturi cel mai indicat este sa faci tranzactia in ziua urmatoare ultimei zile cuprinsa in extrasul de cont, astfel incat sa se regaseasca abia pe extrasul lunii urmatoare si sa beneficiezi de perioada maxima de gratie.

Exemplu : Extrasul se emite pe 10 ale lunii septembrie si cuprinde tranzactiile efectuate in perioada 1-31 august, iar scadenta este 25 septembrie.
Daca efectuezi o tranzactie pe 1 septembrie, aceasta se va regasi abia pe extrasul emis in 10 octombrie iar scadenta pentru acoperirea respectivei sume este pe 25 octombrie, caz in care beneficiezi de perioada de gratie de 54 zile (55 daca septembrie ar fi avut 31 zile) - care este de fel perioada maxima cea mai comunca oferita de banci.
In cazul in care ai efectua tranzactia pe 30 septembrie ai beneficia de perioada minima de gratie, pentru ca s-ar regasi tot pe extrasul din octombrie/ar avea scadenta pe 25 octombrie, deci 25 zile perioada gratie.

Sunt 3 elemente principale de care trebuie tinut cont pentru a utiliza corect/in avantajul tau un card de credit cu perioada de gratie :

- perioada cuprinsa in extrasul de cont
- data scadenta
- ultima zi cuprinsa in extrasul de cont (pentru a efectua tranzactii in ziua urmatoare, astfel incat sa beneficiezi de perioada maxima de gratie)

Edited by TheGrudge, 26 September 2018 - 10:05.


#40
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 03.03.2007

 musicallro, on 25 septembrie 2018 - 21:48, said:

Daca am ales ca ciclul de tranzacționare să înceapă pe 22 ale lunii, cum e mai bine sa procedez la cumpărături?

Salariu intra pe 15 in fiecare lună (sau mai devreme 1/2 zile).

Si eu am ales 22,dar n am inteles mai nimic din ce repezinta data aia:)) tipa ai mi a zis ca de la 22 mai am 20 de zile in care sa platesc ce am cheltuit.Nici n a stiut sa mi zica mare lucru.  Saptamana asta o sa mi vina cardul si o sa vreau sa mi iau ceva in 6 rate , prima rata cand trebuie sa o platesc? Incepand din 22 decembrie intr o perioada de maxim 20 zile  ca sa nu platesc dobanda? poate ne ajuta  @TheGrudge

#41
Szaby_26

Szaby_26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.06.2007
Bună. Mi-am făcut un card de cumpărături la Raiffeisen și tipa de acolo a zis ca am taxa de administrare 0 deoarece am pachetul zero tot. Am cumpărat un tel. de la mediagalaxy și când ma uit pe aplicație am -40RON taxa întreținere cont. Știe cineva de ce?

#42
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 Szaby_26, on 28 noiembrie 2018 - 22:28, said:

Bună. Mi-am făcut un card de cumpărături la Raiffeisen și tipa de acolo a zis ca am taxa de administrare 0 deoarece am pachetul zero tot. Am cumpărat un tel. de la mediagalaxy și când ma uit pe aplicație am -40RON taxa întreținere cont. Știe cineva de ce?

Am cardul de un an, nu am platit nimic pt taxa de administrare. Vezi sa nu fie asigurarea cumparaturilor. Eu ma facut cerere sa o inactivez ...e o suma destul de mare, proportionala cu limita utilizata

#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
40 lei e taxa anuala de administrare a cardului de credit iar 1,5 lei/luna e taxa lunara de "servicii".

#44
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Esti sigur ca ai pachetul zero tot activat?  Se vede si in aplicatia de Mobile

Mergi la banca si intreaba  - luni ca maine e inchis.

Edited by unknown_35, 29 November 2018 - 19:19.


#45
Szaby_26

Szaby_26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.06.2007
Da, scriesi in aplicatie tip cont: pachetul zero tot. Da duc luni si intreb.

#46
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Ai rezolvat ?

Ai verificat printre tranzactiile din perioada curenta daca taxa de administrare nu e returnata?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate