Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Chitanță în original la Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Fraților, sunt un pachet de nervi. Nu obișnuiesc să mă plâng lucrurile care merg prost în țara asta, dar acum m-a luat cu mâncărimi.

Să vă povestesc: fiul meu a vrut în urmă cu un an să cumpere ceva de pe okazii. Componentă electronică, ceva de genul. În loc de asta, a primit o porcărie, să iasă la gramaj. Avea 18 ani împliniți, s-a dus singur și a făcut plângere penală împotriva escrocului, l-a speriat pe idiot de i-a trimis banii înapoi. Apoi s-a dus din nou la poliție, declarație de renunțare, NUP, aia a fost.

Primesc în urmă cu 2-3 săptămâni o adresă de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Brașov. Adică fiu-meu primește, dar cum el e plecat din țară, fac eu oficiile.
În adresă deja am întâlnit un limbaj contondent, milițienesc: "achitați 25 RON cheltuieli de judecată și apoi depuneți de îndată chitanța la grefa de pe lângă Parchetul"... bla-bla.

Cum adică să depun chitanța? În original? M-am simțit teleportat în anii defunctei miliții, când chitanța trebuia trimisă la secția de care aparținea agentul constatator.

În fine. Am plătit suma (deși, ca păgubit, nu mi se pare normal să suport cheltuieli judiciare, dar asta e altă poveste) și m-am dus să depun chitanța. În copie, evident.

Începe circul. Încă de la intrare un jandarm îmi atrage atenția că au nevoie de original. Omul fain, cu cei șapte ani de acasă, mi-a spus zâmbind de câteva ori că asta e procedura. Tot zâmbind, i-am spus și eu că originalul vreau să-l înrămez (la naiba, fac ce vreau cu o chitanță emisă pe numele meu, nu-i așa?). Jandarmul săritor încearcă o excepție, o cheamă pe o cucoană parchetăreasă la poartă.

Oameni buni, a venit o doamnă cu capsa pusă și gură cu stație de amplificare încorporată, croită să mă pună la punct. După explicații fragmentate a trecut la un ton imperativ:
- Trebuie să depuneți chitanța în original!
- Nu sunt de acord. Vă ofer copia, dacă nu o acceptați, asta e.
- Cum doriți, o să vă dau în debit și o să vă trimit adresă de...
- Eu am plătit. Faceți cum credeți, debitor nu sunt.

Și am plecat. Probabil că va rămâne dosarul neînchis, voi mai primi adrese, etc. Mă doare-n cot, banii sunt la Trezorerie.

Cum naiba să mai ceri cuiva în 2018 să depună chitanța în original? În ce lume trăim?

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Puteai si tu sa ii dai chitanta in original si sa nu iti mai bati capul atata pt o chitanta de 25 de lei. Acum sa il dai in judecata pe escroc sa iti plateasca cheltuielile, aia 25 de lei.

Edited by SpeedDemon, 10 May 2018 - 08:38.


#3
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
SpeedDemon, e vorba de principii. Chitanţa în original aparţine plătitorului.
Chiar ar fi mişto să escaladeze porcăria asta, am şi eu şansa vieţii să apar la ştirile ProTV. Cine ştie, cu puţin noroc chiar invitat în studio la Antena 3... Posted Image

Edited by Yoda, 10 May 2018 - 08:45.


#4
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
te faci de ras

#5
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Nu stiu de ce va mirati,tara aia e in evul mediu timpuriu...intr-o tara normala faceai o plata electronica si se inregistra automat in orice sistem era necesar,fara sa mai faci drumuri si sa te umpli de nervi...dar,cum spuneam mai sus, abia au scapat de epoca bronzului,degeaba latra cu orice ocazie ce industrie it au...

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eh, lasa, ca si eu am patit ceva similar ieri.
Am platit, pe pagina de internet CEZ, o factura cu un cod de client gresit.
Pe linga faptul ca restul datelor (nume, nr. factura) din acel formular de plata sint inutile, a trebuit sa merg la un centru CEZ, consider ca e mai sigur decit pe mail.
Acolo am fost abordat lejer si cam nesimtit de bodyguard (dar asta e alta poveste).
Ajung la ghiseu, ii dau 2 foi tanticii aleia: dovada de plata payu si extras de cont de la banca pentru tranzactia respectiva.
Ii spun ca am platit pe pagina lor de internet.
Si nici n-o ia, nici n-o pune: "imi trebuie chitanta de plata"
Atentie: chitanta, nu dovada platii.
"Uitati acolo, v-am dat dovada de plata, am platit online, pe pagina dvs."
"Ah, da......"
Deci asta cu chitanta.... e treaba universala pe la noi.
Sa nu mai spun ca pe cererea aia de rectificare greseala a trebuit sa scriu de 3 (TREI) ori adresa.

#7
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postmediasick, on 10 mai 2018 - 08:49, said:

te faci de ras

Te rog să dezvolţi punctul tău de vedere, să mă dumireşti ce e ilar în situaţia asta.
Adiţional, să-mi răspunzi la o întrebare: dacă le dau chitanţa în original şi ei nu o operează corect în sistemul lor, mai primesc încă o adresă de plată, cu ce demonstrez că am plătit deja?

@trollerul_de_serviciu: îmi pare rău că ai avut astfel de experienţe. Şi pentru faptul că ţi s-a cerut adresa în mod repetat. Mai sunt chestii stupide prin formulare, cum ar fi aia cu "act de identitate, eliberat la data". Dar astea sunt pasive, pot fi trecute cu vederea, în opinia mea.

Edited by Yoda, 10 May 2018 - 09:04.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostSpeedDemon, on 10 mai 2018 - 08:38, said:

Puteai si tu sa ii dai chitanta in original si sa nu iti mai bati capul atata pt o chitanta de 25 de lei. Acum sa il dai in judecata pe escroc sa iti plateasca cheltuielile, aia 25 de lei.
Si ce te faci daca aia trimit din greseala o nota la taxe si impozite cum ca nu ai platit taxa? Cu ce dovedesti ca ai platit?

Am platit amenda. Cand platesc impozitul imi zice ca am amenda neplatita. Caut si aduc chitanta.
Pai lasati la noi chitanta.
De ce?
Sa avem dovada ca ati platit.
Pai la voi am platit, aveti dovada. Va dau o copie.
NU. Trebuie originalul.
De ce? Daca la anul va treziti iar ca nu am platit? Cu ce va mai dovedesc? Ca voi imi luati dovada platii.
Pai nu, ca noi inregistram ca ati platit si nu mai apareti cu amenda neplatita.
Ati inregistrat si anul trecut ca am platit. Ca la voi am platit. Am trimis si copia unde scria pe PV.


Deci uite de aceea nu dau nici eu originalul. Ca ma trezesc la urma ca mai trebuie sa platesc o data pentru ca aia nu fac inregistrarea si nu mai am nici dovada platii.

Edited by PoeOvidiu, 10 May 2018 - 09:05.


#9
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
nu ai explicat suficient de clar:

achitaţi 25 RON cheltuieli de judecată şi apoi depuneţi de îndată chitanţa la grefa de pe lângă Parchetul

te-ai judecat cu cineva? a fost trimis cineva in judecata?

cum adica cheltuieli de judecata daca tu ti-ai retras plangerea si s-a lasat cu NUP?

probabil suma aia este taxa pe care o datorezi parchetului, pentru ca i-ai pus sa faca hartii aiurea la plangerea ta.

cu alte cuvinte, faci frumos plata la trezo, iei chitanta originala si o depui cu adresa de inaintare la parchet, unde scrii ca depui in original acea chitanta.

nu mai fa spume, ca nu ai de ce,

#10
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
fa-i o copie legalizata la chitanta, si pastrezi acea copie

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și totuși parchetăreasa avea dreptate dar nu a știut să explice de ce. În cazul taxelor/cheltuielilor judiciare se depune chitanța în original pentru a nu exista posibilitatea cererii de restituire a plății. În situațiile în care se ajunge la necesitatea restituirii taxei, (cazul concret al cauțiunilor) se întocmește o decizie/minută și se restituie chitanța în original iar justițiabilul merge cu chitanța și-și recuperează banii.

Edited by MembruAnonim, 10 May 2018 - 09:14.


#12
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@mediasick, am explicat cât se poate de clar, dacă nu pricepi, nu-i bai. caută alt topic. Vezi că sunt şi d-alea cu poze, unele chiar mişto.
Aici este vorba despre inepţia de a solicita depunerea chitanţei ÎN ORIGINAL. Nicio instituţie nu poate cere asta fără a cădea în ridicol.

@Gabi_B_HD: îţi mulţumesc pentru explicaţie, dar ce spui tu arată o carenţă a sistemului. Dacă există acest risc, al restituirii, ar trebui ca la trezo să se emită chitanţă în dublu exemplar. În cazul cauţiunilor, restituirea să fie făcută numai în cazul în care sunt prezentate ambele chitanţe.

@obionekenobi: da, copia legalizată e o soluţie elegantă. Dar încep să îmbătrânesc, am obosit să caut soluţii la problemele create de alţii.

Bottom line, eu ca plătitor trebuie să am permanent la mine o chitanţă în original. Ăsta e un drept al meu la care nu sunt dispus să renunţ. Restul sunt probleme de sistem.

Edited by Yoda, 10 May 2018 - 09:24.


#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu ti-ar fi oprit chitanta, nu au voie, ar fi facut o copie dupa ea pe care o stampilau "conform cu originalul", ti-ar fi dat inapoi chitanta si gata. Este normal sa platesti cheltuielile judiciare, doar in cazul in care nu te-ai inteles cu reclamatul sa le plateasca el.

#14
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ce porcarie birocratica sinistra.

La fel ca aia cu contractele de inchiriere, de trebuie sa faci vreo 5 exemplare - unul pentru proprietar, unul pentru chirias, si vreo trei originale pentru Fisc.

Cand legea zice clar ca un contract se intocmeste in atatea exemplare cate parti cu interese contrare sunt.

La fel si cu chitanta.

Foarte bine ca nu le-ai dat-o. Este un document care ti s-a emis tie ca dovada a efectuarii platii, si nu are nimeni dreptul sa te deposedeze de el. Cel mult cineva poate sa iti ceara SA VADA originalul, dar cam atat.

Pune-o bine (eventual fa-i si un scan si urca-l in Google Drive sau ce solutie de cloud ai tu pe acolo) si lasa-i in pace.

#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eu am platit 3000 lei odata, taxa judecare succesiune si a trebuit sa depun chitanta in original la judecatorie la dosar. Am ramas cu copia.

Asa e sistemul! Te mai miri ca fuge lumea din tara?

Edited by arab, 10 May 2018 - 09:35.


#16
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Nu mă mir că fuge lumea din ţară. Îmi doresc să schimbăm lucrurile care merg prost, poate o parte din cei plecaţi s-or întoarce.

@spooky51: Zici că "nu ti-ar fi oprit chitanta, nu au voie"? Crede-mă, o opresc. Ce spui tu fac cei de la bancă, de exemplu. Logic şi corect. Vezi originalul, copiezi, garantezi ca angajat pentru conformitate.
La Parchet e însă altă lume, aia din scrierile lui George Orwell.

Edited by Yoda, 10 May 2018 - 09:42.


#17
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009
Stai sa vezi cand iti cere o tanti de la magazin bonul cand te duci cu un produs in garantie sa ti-l schimbe. Chiar daca ai garantia produsului unde scrie clar seria lui, nr. bon de casa...etc. , ei ii trebuie bonul.... Ei asa ii cere sistemul...

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostYoda, on 10 mai 2018 - 08:32, said:

În fine. Am plătit suma (deşi, ca păgubit, nu mi se pare normal să suport cheltuieli judiciare, dar asta e altă poveste) şi m-am dus să depun chitanţa. În copie, evident.

Bine, aici știi că nu mai există păgubit cât timp ți-ai retras plângerea. Dacă fiul tău mergea înainte și-și primea banii prin instanță, atunci și cheltuielile de judecată îi reveneau făptuitorului, dar retrăgându-și plângerea, nu mai există părțile în proces, fapta e văzută ca și nu s-ar fi petrecut.


Acum privitor la cealaltă problemă... Da, sunt vechile prostii, cu chitanța dusă la dracu' când ei au dovada plății, tu o ai, toată lumea poate verifica dacă ai plătit, dar fac pe proștii. Nu există program electronic la trezorerie, ăia efectiv lucrează cu hârtii, adică eu dacă mă duc să fac un transfer, îl depun pe hârtie, angajații trezoreriei, trec iar cifrele alea pe alte hârtii sau în sistemul lor intern, acolo, deci e loc de erori prin plimbatul ăsta prostesc, duc efectiv o bucată de hârtie, care se poate pierde, probabil de-asta cer chitanțe.

Singura diferență între chitanța în original și copia după aceasta e faptul că semnătura casierului e cu pixul pe aia în original. Ce legătură are, nu-mi pot da seama. La fel mai strâmbă din nas pe la instituții când le duci adrese trase la xerox. Nu înțeleg ce contează că e cu pixul sau cu tuș de imprimantă, cât timp ăla care o depune și-o asumă. A, dar dacă pui o formă cu tuș pe care scrie "conform cu originalul", devine în regulă. Sunt niște inepții rămase din vremurile comuniste, care par chiar la limita absurdului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate