Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

De ce se scorojes pereții ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 sandel1, on 10 mai 2018 - 07:29, said:

Prima data inainte sa te apuci de spart peretii, cumpara un higrometru ca nu-i scump (gasesti si cu 40-50 lei). Dupa ce vezi ca-ti arata umiditatea peste 55 -60%, ori te apuci sa mai faci o aerisire cum s-a mai scris mai sus, ori cumperi un dezumidificator de minim 20l/24 h.Varianta a doua nu e de viitor ca trebuie aparatul tinut tot timpul in priza , e zgomotos, consuma curent si trebuie golita apa la 2-3 zile daca nu ai canalizare in beci.
Mai poate fi problema si de la glet (daca ai mare noroc) si poti scapa daca îl dai jos si freci peretii bine cu o perie de sarma si-i lasi asa o vreme sa vezi daca mai apar saruri.
Daca pui sare pe jos sau saculeti cu sare prin beci nu dispare umezeala ? Stiam ca sarea absoarbe bine umeazeala. Sau sa isi faca podea din cuburi de sare in beci ca am vazut.

#20
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011

 realduc, on 10 mai 2018 - 07:50, said:

nu este umezeala responsabila ! ...
este doar un "factor ajutator" ! ...
responsabila la asa-numita "igrasie" este o ciuperca, anaeroba,
careia ii place apa si lipsa de oxigen ! ...
asadar cu cat o acoperi mai mult cu atat se inmulteste mai "tare" ! ...
tratament: o perie aspra "de radacina", ochelari si costum de protectie, si frecati zdravan
peretii cu hipoclorit de sodiu ! ... uscat fortat cu o lampa de gaz, si vopsit ulterior cu var ! ...
se repeta operatia dupa 2-3 luni !
Daca nu rezolva problema cu umezeala, tratamentul tau este complet inutil si va trebui repetat la nesfarsit, inainte de alea 2-3 luni. Si nici nu-i sigur ca-i vorba de o ciuperca acolo.
alex14dlk: nu stiu daca rezolva ceva cu sare ca nu am folosit. Dar ca idee, daca are umiditate mare acolo, un dezumidificator poate scoate chiar si 5 litri de apa pe zi. Ma gandesc totusi ca sarea aia nu poate face minuni.

Edited by sandel1, 10 May 2018 - 08:27.


#21
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 sandel1, on 10 mai 2018 - 08:00, said:

Daca nu rezolva problema cu umezeala, tratamentul tau este complet inutil si va trebui repetat la nesfarsit, inainte de alea 2-3 luni.
ai incercat tu ? ... Posted Image
stii vreo casa tencuita cu slam sau mortar de var care sa aiba igrasie ?

Edited by realduc, 10 May 2018 - 08:17.


#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,217
  • Înscris: 05.06.2002

 alex14dlk, on 10 mai 2018 - 07:52, said:

Daca pui sare pe jos sau saculeti cu sare prin beci nu dispare umezeala ? Stiam ca sarea absoarbe bine umeazeala. Sau sa isi faca podea din cuburi de sare in beci ca am vazut.
acolo ar trebui scosi litri de apa zilnic din umiditatea aerului. sarea aia absoarbe umezeala si ce face cu ea? o dreneaza la canalizare?

am si eu la casa demisol si cu o camera cu fix aceiasi problema (casa e construita acu 100 ani, nu cred ca are hidroinzolatie). am vorbit cu doi prieteni care-s ingineri constructii si am ajuns la concluzia ca cel mai bine o las asa si daca am nevoie de spatiu suplimentar sa mai masardez o bucata de pod ca ies mult mai ieftin, simplu si am lumina naturala berechet.

#23
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 Fane, on 10 mai 2018 - 08:26, said:

acolo ar trebui scosi litri de apa zilnic din umiditatea aerului. sarea aia absoarbe umezeala si ce face cu ea? o dreneaza la canalizare?

am si eu la casa demisol si cu o camera cu fix aceiasi problema (casa e construita acu 100 ani, nu cred ca are hidroinzolatie). am vorbit cu doi prieteni care-s ingineri constructii si am ajuns la concluzia ca cel mai bine o las asa si daca am nevoie de spatiu suplimentar sa mai masardez o bucata de pod ca ies mult mai ieftin, simplu si am lumina naturala berechet.
Sarea mentinea umezeala in ea, cand simti ca e umeda o schimbi.

#24
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011

 realduc, on 10 mai 2018 - 08:01, said:

ai incercat tu ? ... Posted Image
stii vreo casa tencuita cu slam sau mortar de var care sa aiba igrasie ?
M-am lovit de problema asta.
La o casa, la etaj a curs apa din jgheab infundat pe un perete exterior, iar la interior s-a umflat gletul si s-au depus zilnic saruri albe. Am dat cu toate solutiile posibile, chiar si cu ce ai scris tu, si apoi am uscat portiunea afectata cu suflanta de aer. Zero rezultate, a trebuit sa dau jos gletul complet si frecat bine cu peria de sarma. Deocamdata am lasat tencuiala la vedere si nu mai apar saruri albe iar peretele s-a uscat. Nu stiu cu ce glet sa repar ca sa nu apara iar probleme.
În beci am dat cu var cum ai spus tu, direct pe beton, e bine cam un an, dupa care se innegresc peretii. Dar acolo am umiditate extra ca trebuie sa folosesc pompa cu flotor daca nu vreau piscina acoperita.
La o casa batraneasca tencuita cu mortar de var, s-a ridicat umezeala pana aproape de tavan si nu s-a putut locui din cauza mirosului. A trebuit sa reduc umiditatea de la 80 la 50 % cu aparatul, dar din pacate trebuie sa mearga cel putin 12 ore pe zi, altfel urca la loc.

Edited by sandel1, 10 May 2018 - 08:50.


#25
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 realduc, on 10 mai 2018 - 08:01, said:

ai incercat tu ? ... Posted Image
stii vreo casa tencuita cu slam sau mortar de var care sa aiba igrasie ?
Iti raspund eu. Exista pe piata o serie de produse de tencuiala pe baza de solutie bituminoasa. Se foloseste  la interior si inchide porii peretelui foarte bine, in cazul in care ai infiltratii in pereti din exterior. DAR atata vreme cat camera nu este incalzita la cel putin acceasi temperatura ca si celelalte camere...VA APAREA CONDENSUL din interior.
Solutia tencuielii si tratamentului pe baza de solutie bituminoasa nu este pentru acoperisuri, nu confundati, este pentru interioare, DAR nu este o solutie permanenta. Te poate tine si cativa ani, dar tot trebuie sa elimini sursa infiltratiei.

Edited by costin001, 10 May 2018 - 10:52.


#26
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Am dat o gaura de 10x10cm chiar unde era cel mai afectat, in viitor voi monta si un ventilator.
Am racait peretii cu spaclu ( nu am avut nevoie de perie de sarma fiindca s a luat foarte usor ).
Intrebarea mea este daca las asa peretii, este vreo problema ? ( fara sa mai dau glet etc )
Fiind beci, spatiu de depozitare nu ma incurca vizual :D

#27
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Fara glet si var, peretele respira mai bine, dar tot nu iti rezolva problema pe termen lung.

#28
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Lasa peretii asa cum ai curatat, monteaza acel ventilator si mai curata in timp pina cand se stabilizeaza.

#29
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Salut, am cumparat urmatorul higrometru ( 2 bucati ) si ambele imi arata 99%
https://www.aliexpre....27424c4dxFeb7p

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate