Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Aflarea celui de-al x-lea numar prim C++

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Maxbio1337

Maxbio1337

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2017
Ma chinui sa rezolv aceasta problema de cateva zile bune. Problema spune ca trebuie sa faci un program in care utilizatorul sa introduca un numar x < 1001 si programul sa afiseze cel de-al x-lea numar prim. Problema este ca incerc sa fac asta prin adaptarea algoritmului pe care il folosesc ca sa aflu daca un numar este prim sau nu insa ajung la un loop infint care printeaza fiecare numar, in ordine, fie ca este sau nu prim. Am nevoie de niste ajutor la problema. Multumesc!

Edited by Maxbio1337, 09 May 2018 - 22:00.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMaxbio1337, on 09 mai 2018 - 21:38, said:

Problema spune ca trebuie sa faci un program in care utilizatorul sa introduca un numar x < 1001 si programul sa afiseze cel de-al x-lea numar.
Cred ca ar fi bine sa reformulezi problema.

#3
Maxbio1337

Maxbio1337

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2017
Adica daca utilizatorul introduce numarul 4, trebuie sa fie aratat numarul 7 (adica al patrulea numar prim)

Imi cer scuze, acum am vazut ca am uitat sa precizez prim.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Prezinti codul concret pe aria dedicata C++

Edited by dani.user, 09 May 2018 - 22:38.


#5
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
pai daca ai o functie care spune daca un numar este prim sau nu, pur si simplu iterezi de la 2 pana cand functia returneaza true a k oara si aia e

#6
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Thank me later:

https://forum.softpe...lea-numar-prim/

#7
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostMaxbio1337, on 09 mai 2018 - 21:38, said:

Ma chinui sa rezolv aceasta problema de cateva zile bune. Problema spune ca trebuie sa faci un program in care utilizatorul sa introduca un numar x < 1001 si programul sa afiseze cel de-al x-lea numar prim. Problema este ca incerc sa fac asta prin adaptarea algoritmului pe care il folosesc ca sa aflu daca un numar este prim sau nu insa ajung la un loop infint care printeaza fiecare numar, in ordine, fie ca este sau nu prim. Am nevoie de niste ajutor la problema. Multumesc!
Cel mai simplu faci un program care calculeaza primele 1000 nr prime si le stochezi intr-un fisier. Apoi faci un program care citeste x<1001, si afiseaza al x-lea nr prim din fisierul in care le ai stocate :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate