Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Probleme dupa portare: fara apeluri si sms-uri venite din o anumita retea

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Salut, intampin următoarea problema:
Cartelă Vodafone portata la abonament Telekom.
Portarea e finalizată de doua zile, primesc apeluri si sms-uri din Telekom, din Vodafone, dar din Orange nu vine nimic. Cei care ma suna primesc mesajul ca numarul de telefon nu exista, deci apelul din Orange se duce catre reteaua Vodafone, presupun.
S-a mai confruntat cineva cu astfel de probleme? Se rezolvă de la sine sau nu?

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am rezolvat după ce i-am amenințat cu ANCOM, dar problema era din Telekom în Digi.Mobil?

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postalexis27, on 09 mai 2018 - 21:02, said:

Salut, intampin următoarea problema:
Cartelă Vodafone portata la abonament Telekom.
Portarea e finalizată de doua zile, primesc apeluri si sms-uri din Telekom, din Vodafone, dar din Orange nu vine nimic. Cei care ma suna primesc mesajul ca numarul de telefon nu exista, deci apelul din Orange se duce catre reteaua Vodafone, presupun.
S-a mai confruntat cineva cu astfel de probleme? Se rezolvă de la sine sau nu?
Incearca la serviciul clienti, vezi ce zic.Posibil sa se rezolve de la sine.

#4
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
La 1234 cand apelez, daca aleg sa introduc numărul de telefon pentru identificarea clientului, îmi spune ca numărul nu e in baza de date a Telekom.
Infocost nu funcționează nici el.
Cred ca nu e finalizată portarea, mai aștept, nu e panica.

#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
E abonament stand_alone (adica nu e combinat cu alt serviciu)?

#6
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Trei abonamente de mobil, asta e singurul facut prin portare, nu e combinat cu alte servicii.

#7
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Nu au fost actualizate informatiile de Rutare...

#8
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.05.2004
orange nu si-a actualizat baza de date si trimite apelurile catre vodafone.

se rezolva cu o reclamatie la serviciul clienti telekom

#9
sergiu1968

sergiu1968

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.01.2019

 Adrianradu, on 09 mai 2018 - 21:56, said:

Nu au fost actualizate informatiile de Rutare...


Salut

Am portat si eu un nr din digi in telekom si nu mia primesc sms-uri de la nr scurte- ex 1836 -paypal , 1895 etc

Telekomul este responsabil pt actualizarea informatiilor de rutare?

#10
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Unul dintre numerele pe care l-am portat din Digi in Telekom, nu poate sa primeasca apeluri, din nicio retea, inclusiv Telekom(mesaj de eroare, numarul nu exista), de asemenea nu pot sa trimit sau sa primesc SMS-uri. Portarea este finalizata de vreo patru zile, nu dau semne ca s-ar agita sa rezolve, desi problema este reclamata. Interesant este ca e vorba despre un numar care a fost, pe vremuri, in reteaua Romtelecom CDMA, iar acum practic s-a intors in reteaua mama.

Edited by brasoveanul, 13 January 2019 - 18:19.


#11
sergiu1968

sergiu1968

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.01.2019

 brasoveanul, on 13 ianuarie 2019 - 18:19, said:

Unul dintre numerele pe care l-am portat din Digi in Telekom, nu poate sa primeasca apeluri, din nicio retea, inclusiv Telekom(mesaj de eroare, numarul nu exista), de asemenea nu pot sa trimit sau sa primesc SMS-uri. Portarea este finalizata de vreo patru zile, nu dau semne ca s-ar agita sa rezolve, desi problema este reclamata. Interesant este ca e vorba despre un numar care a fost, pe vremuri, in reteaua Romtelecom CDMA, iar acum practic s-a intors in reteaua mama.

sa vedem daca o sa mi se rezolve problema. va tin la curent

#12
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
De rezolvat, se va rezolva, este vorba despre niste setari facute incorect sau nefacute. Problema este ca nu mi se pare normal ca o asemenea problema sa apara dupa portare si sa nu fie rezolvata imediat. Macar tu poti sa primesti din unele retele, eu nu pot sa primesc nimic, nici macar SMS-uri, sunt aproape patru zile de la portare.

#13
sergiu1968

sergiu1968

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.01.2019
sa speram ca o sa se rezolve. eu am probleme doar cu sms-urile primite de la nr scurte ex 8456, dar nu pot sa folosesc bankingul, paypalul etc bazate pe autentificare sms

 brasoveanul, on 13 ianuarie 2019 - 19:07, said:

De rezolvat, se va rezolva, este vorba despre niste setari facute incorect sau nefacute. Problema este ca nu mi se pare normal ca o asemenea problema sa apara dupa portare si sa nu fie rezolvata imediat. Macar tu poti sa primesti din unele retele, eu nu pot sa primesc nimic, nici macar SMS-uri, sunt aproape patru zile de la portare.


#14
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 sergiu1968, on 13 ianuarie 2019 - 17:01, said:



Salut

Am portat si eu un nr din digi in telekom si nu mia primesc sms-uri de la nr scurte- ex 1836 -paypal , 1895 etc

Telekomul este responsabil pt actualizarea informatiilor de rutare?
Fiecare Operator in parte este responsabil pentru actualizarea informatiilor de Rutare.
In cazul dumneavoastra,de exemplu PayPal-ul foloseste un tert pentru comunicare si acela trebuie notificat

#15
sergiu1968

sergiu1968

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.01.2019
S-a rezolvat azi cu sms-urile primite de la nr scurte. S-au miscat repede baietii ( o zi de la sesizare)

 sergiu1968, on 13 ianuarie 2019 - 18:27, said:

sa vedem daca o sa mi se rezolve problema. va tin la curent

Edited by sergiu1968, 14 January 2019 - 21:50.


#16
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 16.02.2008
Este incredibila bataia de joc a Telekom la o simpla portare. Dupa 7 zile SIM-ul nu este activ in retea, nu este in baza de date, nu primesc apeluri si SMS-uri din nicio retea, nu pot reincarca online SIM-ul pentru ca numarul nu apare in baza lor de date, desi am semnal pe acest SIM Telekom iar vechiul SIM e dezactivat de multe zile.

#17
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 04.10.2005
Cât a durat portarea? Aatept de o săpt și nimic

#18
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 16.02.2008
Am 9 zile azi de cand am depus cererea scrisa. Nu primesc apeluri, nici SMS, nu pot reincarca aceasta cartela. Nu exista in sistemul lor CRM...!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate