Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultate de Geografie

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
RAZVANB7

RAZVANB7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.04.2016
Salutare,

Sunt încă într-a XI-a și am, la fel ca o bună parte din liceeni, o mare dilemă în legătură cu facultatea pe care vreau să o urmez. Sunt la filologie, am intrat aici pentru că nu am putut niciodată să mă împac cu științele exacte. Îmi plăcea fizica și chimia, însă când matematica intervenea în unele situații îmi cam punea piedici. În fine, ceea ce vreau să spun e că tot ceea ce vreau e să călătoresc, cât mai mult posibil și oriunde. Am în plan și să devin steward, însă diplomele AACR nu îți asigură loc de muncă și, mai mult de atât, mulți spun că și la ROMATSA se intră cu pile. Singura opțiune pe care o văd e fie facultatea de geografie (despre specializare încă nu m-am decis, oricum va fi între geografie simplă și geologie). Am tot căutat pe parcursul a 5 luni cât mai multe informații, însă nimic. Mulți spun că în România domeniul geografiei e mort, dacă te duci pe stradă și întrebi pe cineva ce e un geolog zice că nu știe. Știu că facultatea asta e foarte frumoasă, însă mă sperie ceea ce nu știu, ceea ce urmează abia după ce o termin. În alte țări probabil că domeniul ăsta merge super, dar în România nici eu nu văd vreo soluție. Țin să menționez că am încercat să urmez spre M.A.I, însă la testele de oftalmologie s-a dovedit că am discromatopsie și nu voi putea fi admis la examenul medical. În orice caz, am divagat deja prea mult de la subiect. Nu știu ce să fac în legătură cu facultatea, nu vreau să stau într-un singur loc și să muncesc pe salariul minim pe economie. Vreau să mă plimb, vreau să cunosc lumea: țările, istoria, totul. Ce sfat îmi dați?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cum te ajuta mai exact facultatea de geografie sa te plimbi?

#3
RAZVANB7

RAZVANB7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.04.2016
Păi habar n-am! Nu știu efectiv ce să fac...

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 dani.user, on 09 mai 2018 - 20:26, said:

Cum te ajuta mai exact facultatea de geografie sa te plimbi?
Absolventii de facultate nu muncesc "pe" saklariul minim.
Ei au din start un astfel de salariu / zi lucratoare.

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Romania are nevoie si de geografi !

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Conteaza cate cunostine ai acumulat, cat ai citit, conteaza experienta de viata, ce stii sa faci, ce esti dispus sa faci, nu facultatea pe care o absolvi ( cu mici execeptii gen MIT, Sorbona, etc.).

Edited by pasilla, 09 May 2018 - 20:35.


#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Geografia e frumoasa.Da nu tine de foame.Geologia la cum se fac studii si expertize pt infrastructura tot flamand vei fi.

#8
RAZVANB7

RAZVANB7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.04.2016

 OPEDI, on 09 mai 2018 - 20:30, said:

Absolventii de facultate nu muncesc "pe" saklariul minim.
Ei au din start un astfel de salariu / zi lucratoare.
Păi facultățile de geografie nu asigură ofertă de muncă, din câte știu..

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Am intrat adineori pe univ.geo.Buc. Au aia 4 ramuri de studio,specializare.Sincer as marsa pe prima si a treia.Go for it.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 dani.user, on 09 mai 2018 - 20:26, said:

Cum te ajuta mai exact facultatea de geografie sa te plimbi?


Pai se plimba prin carti si afla chestii despre fiecare tara banuiesc, ca altfel bani din job-ul de "geograf" nu cred ca o sa isi permita :)

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
nimeni nu asigura garantat locuri de munca dupa.

#12
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 RAZVANB7, on 09 mai 2018 - 20:37, said:

Păi facultățile de geografie nu asigură ofertă de muncă, din câte știu..
Cum nu?
ajuta la identificarea cu precizie a campurilor cultivate cu "Fragaria viridis".
prin urmare si asa deci, banii vin, dar trebuie sa te apleci pentru ai recolta!

Edited by OPEDI, 09 May 2018 - 20:43.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 RAZVANB7, on 09 mai 2018 - 20:21, said:

însă diplomele AACR nu îți asigură loc de muncă
Singura opțiune pe care o văd e fie facultatea de geografie
Pai mai degraba diploma aia de insotitor te ajuta sa-ti gasesti un job la o companie aeriana decat licenta in geografie!

Edited by neagu_laurentiu, 09 May 2018 - 20:53.


#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Poți călători ca ghid turistic, muncă mai repetitivă, plecări mai dese și scurte, practic viața ta se desfășoară tot aici, sau poți fi reprezentant al unei agenții în altă țară, dar probabil ar fi vorba de o destinație vizitată de români, gen Grecia sau Turcia, unde să stai permanent, deci mai subțire cu călătoritul.
Sau poți călători ca angajat al Ministerului de Externe. Plecări mai lungi, la cîte un post, și mai scurte, cu cîte vreo misiune gen „observator la alegerile din Zimbabwe” etc. Din diplomație poți ajunge angajat al NATO sau UE sau alt organism din ăsta. Pentru asta ai mai multe opțiuni de facultăți: filologie, științe politice, drept, economie, dar cheia e după aia, să reușești să te angajezi la Externe.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Asta cu observator prin tari bananiere imi da idei nu prea ortodoxe

#16
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
La ce sa faci geografia. S-a inventat google maps.

Edited by alex14dlk, 09 May 2018 - 21:11.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Geografia inseamna mult mai mult decat google maps... generatia asta Posted Image

 RAZVANB7, on 09 mai 2018 - 20:21, said:

Vreau să mă plimb, vreau să cunosc lumea: țările, istoria, totul. Ce sfat îmi dați?
Mai intai sa-ti permiti financiar... dupa aia visezi la plimbari (inivestitie). Sunt oameni care muncesc 50 ani ca sa apuce sa se plimbe la batranete in style...

Edited by andreic, 10 May 2018 - 00:44.


#18
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
Universitățile formează profesori și cercetători.
Deci după terminarea facultății te poți angaja profesor de geografie (clasele 1-8), dacă faci un master, profesor pentru clasele (1-8, 9-12) iar cu un doctorat în învățământul universitar - evident acolo ajung numai premianții.
Ca cercetător, în țară sunt doar câteva institute de cercetare pe profil. Ca să ajungi acolo trebuie să ai rezultate foarte, foarte bune + doctorat (articole publicate în reviste de specialitate din România și din afară cotate în sistemul academic, participări la simpozioane etc.). Rar câte un loc ici colo pe la diferite instituții de stat (ministere, agenții, etc).

În țară în momentul de față există o inflație de absolvenți de geografie (numai Facultatea de Geografie de la Universitatea din București școlarizează anual mii de absolvenți).

Facultatea e frumoasă te va ajuta, învăța să vezi într-un alt mod natura, lumea însă după absolvire e grav de tot. Nu prea ai ce să faci cu diploma.

Edited by sbanica, 10 May 2018 - 07:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate