Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

renovare si mansardare casa batraneasca

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sorin2018

sorin2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2018
Buna ziua.
Sunt interesat de renovarea si mansardarea unei case batranesti, situata in Dambovita, suprafata 79 mp, fundatie de piatra, structura de lemn, pereti de pamant. Cei interesati sau care imi pot da referinte despre persoane care executa astfel de lucrari sunt rugati sa imi trimita un email.
Multumesc anticipat pentru ajutor.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Si eu vreau sa fac o mansardare a unei case vechi, ai facut expertiza tehnica? Sau vrei s-o faci pe neve, la pachet cu posibilitatea sa-ti cada sandramaua-n cap?

Apropo, unde dracu sa trimita mail? :lol:

#3
sorin2018

sorin2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2018
nu am facut inca expertiza. o fac cand gasesc echipa, care sa faca si proiectul in baza caruia sa obtin aprobarea. in nici un caz nu fac la neve. nu sunt atat de priceput ca tine. daca cineva imi raspunde si imi poate da o mana de ajutor ii trimit adresa dea de email.
Bafta ca pentru succes trebuie sa muncesti

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
a, "proiectul" se face cu echipa de dorei care executa lucrarea? Posted Image

Edited by laffin, 09 May 2018 - 14:53.


#5
sorin2018

sorin2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2018
de ce vrei sa te inscrii?

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
ma intereseaza ca vreau sa fac la fel si te-am vazut mai istet. vreau sa ma deescurc si eu, ca tine.

Edited by laffin, 09 May 2018 - 14:55.


#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
oamenilor, treziti-va ! ... credeti ca o casa de pamant poate fi expertizata ?
daca da, credeti ca merita "investitia" ?
arhitectul de structura o sa-ti recomande sa sapi sub fundatie, ptr a turna beton,
iar in interior sa pui grinzi si stalpi de otel conectati la fundatia noua de beton ! ...
este mai scump si mai complicat decat sa o faci de la "zero" !

Edited by realduc, 09 May 2018 - 15:26.


#8
sorin2018

sorin2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2018
daca mentii fundatia de piatra si structura de lemn da merita. si se si poate mansarda teoretic, ca orice casa de lemn. Cred ca merita investitia daca iti plac casele traditionale

#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Confirm, te costa mai scump decat sa o iei de la zero (vazut asta) si rezultatul poate nu este exact ce ai vrut
Eu zic fie renovezi casa existenta, fara modificari de structura, fie o pui jos si faci alta

#10
sorin2018

sorin2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2018
tocmai am discutat cu un inginer. Mi-a spus ca daca mansardarea se face numai cu lemn si nu se foloseste beton nu e nevoie de aprobare. Poate confirma cineva?

#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004

 sorin2018, on 09 mai 2018 - 17:44, said:

tocmai am discutat cu un inginer. Mi-a spus ca daca mansardarea se face numai cu lemn si nu se foloseste beton nu e nevoie de aprobare. Poate confirma cineva?
Daca i-ai dat ceva bani pentru consultatia asta, fuga si cere-i inapoi.
Cum sa faci mansardare fara aprobare? Fie si numai pentru calcularea noului impozit, marindu-se suprafata locuibila, tot trebuie un proiect.

#12
sorin2018

sorin2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2018
nu i-am dat bani discutia a fost pe un alt forum. El spune ca se modifica doar cadastrul conform proiect si ca atare si impozit pe suprafata locuita.

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Asta poate fi valabil cand amenajezi un pod inalt fara a aduce modificari structurii si fatadelor. Cine stie ce ai inteles tu, sau cum ai prezentat situatia ca sa conduci spre raspunsul la care sperai.

#14
sorin2018

sorin2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2018
eu nu sper la un raspuns anume. am intrat pe forumuri tocmai ca sa caut sfaturi si opinii de la persoane care se pricep. Incerc sa invat. Cat despre modul de prezentare a fost cam asa: i-am trimis poze pe whatsup ca mi-a dat numarul lui i-am spus ce vreau si mi-a dat raspunsul. Intrucat a fost singurul care mi-a dat acest raspuns am intrebat si pe acest forum sa ma clarific.

#15
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Sigur era inginer constructor? Daca da atunci imi pare rau ca exista astfel de specimene prin breasla. Poate era ceva inginer horticol ala de l-ai intrebat :)
Referitor la problema ta...confirm si eu, daca mai este nevoie, ca este mai ok sa razi tot si sa faci din nou, cu fundatii dimensionate corespunzator, pereti portanti care sa preia incarcarile de la mansarda....etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate