Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Telekom router wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008
Problema : Recent am achiziționat de la Telekom pachetul lor de internet prin fibra optica, odată cu asta și routerul Sagecom Pack F@st 5655v2 SC RF, toate bune și frumoase.
Problema : Viteza este relativa în funcție de dispozitiv. Spre ex la mobilul meu Asus Zenfone 4 MAX este undeva pana în 50 Mbps la download și 45 la upload la fel și la laptop, problema devine interesanta  la un Samsung Galaxy S6 sare de 120 Mbps la  la fel și la un A8 2018.
Întrebare : am văzut ca routerul are setări ceva gen 2.4 GHz și 5 GHz. Se poate face ceva din setări? E din cauza plăcilor de rețea a dispozitivelor?
Some help..

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Nu inteleg ce vrei sa faci.De conectat ti se conecteaza,viteza ai vad ca stii ceva si de diferentele de viteza in functie de capabilitatile wi-fi ale dispozitivelor.
Ce nu-ti ajunge ca... din exprimarea ta nu inteleg ce astepti de la router... sa faca si cartofi prajiti pe 5Ghz sau ce?

#3
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008
Pai de ce pe un device merge full speed ca in contract și la unele doar jumătate.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Probeaza dispozitivele si in alta parte, pe alte routere.
Pe de alta parte, par viteze bune, care este, de fapt, problema ?

#5
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
E din cauza dispozitivelor. In teorie daca conectezi toate telefoanele alea pe 5 GHz ar trebui sa ai viteza mai mare decat pe 2.4 GHz (dar o sa sacrifici distanta si semnalul) , in practica, nu cred ca o sa iti sara Zenfonul de 100 mb/s deoarece pe acolo e limita la telefoanele mid-range. (Pe telefoanele high-end/flagship viteza e mai mare pentru ca au placi de retea/wi-fi mai bune)

Oricum, tu faci diferenta intre acele viteza in utilizarea de zi cu zi ? Eu iti recomand sa le conectezi pe toate pe 2.4 Ghz ca sa nu consumi bateria aiurea, diferenta dintre 10 mb/s si 100 mb/s pe telefon o face doar cand downloadezi ceva mare, adica cam 1% din timp.

Edited by uNNNk, 09 May 2018 - 12:44.


#6
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008
Bun bun pe mobile ca pe mobile dar cu laptopul? Cum sa îl conectez pe 5 GHz. Routerul e deja default pe 5 GHz.

 uNNNk, on 09 mai 2018 - 12:39, said:

E din cauza dispozitivelor. In teorie daca conectezi toate telefoanele alea pe 5 GHz ar trebui sa ai viteza mai mare decat pe 2.4 GHz, in practica, nu cred ca o sa iti sara Zenfonul de 100 mb/s deoarece pe acolo e limita la telefoane. (Pe telefoanele high-end/flagship viteza e mai mare pentru ca au placi de retea/wi-fi mai bune)

Oricum, tu faci diferenta intre acele viteza in utilizarea de zi cu zi ? Eu iti recomand sa le conectezi pe toate pe 2.4 Ghz ca sa nu consumi bateria aiurea, diferenta dintre 10 mb/s si 100 mb/s pe telefon o face doar cand downloadezi ceva mare, adica cam 1% din timp.


#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 sir_emylian, on 09 mai 2018 - 12:37, said:

Pai de ce pe un device merge full speed ca in contract și la unele doar jumătate.
Ehe prietene... este greu IT-ul si la fel de greu sa-ti explic in 3 randuri ce-am invatat unii dintre noi in decenii de activitate!
Daca unele dispozitive stiu numai standardul N,aferent benzii de 2,4 Ghz, se vor conecta cu viteze cuprinse intre 50 - 110Mb/sec aproximativ.Daca acele dispozitive au si capabilitati de 5Ghz se vor putea conecta pe standard A/C si vei putea vedea viteze superioare celor de pe 2,4Ghz.NU toate dispozitivele sunt construite identic DPDV al performantelor wireless.Distanta fata de router influenteaza si ea viteza,banda pe care te conectezi... de asemeni.
In final... ce nu-ti ajunge la o conexiune wireless de 50 Mb/sec? Crezi ca vei observa vreo diferenta daca navighezi pe net cu oricare din telefoane? Si cel ce merge cu 50 mb/sec si cel ce merge cu 120 Mb/sec... vor avea aceeasi perceptie la navigarea pe net.Routerul merge normal,perfect normal.
Ce mai vrei? Cartofi prajiti... din pacate nu stie sa faca!

#8
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Orice router care stie ambele standarde trebuie sa aiba in optiunile lui setarile benzilor. Din setarile alea poti sa denumesti benzile cum vrei tu. Eu le-am denumit generic x 2.4 Ghz si x 5Ghz. Dupa ce le setezi numele si ce mai trebuie pe acolo, o sa iti apare ambele retele pe telefoane/laptop. Te conectezi de acolo pe 5Ghz si gata.

Edit: Cum ti-a spus si @Tehnicianul1970 , telefoanele/laptopul trebuie sa cunoasca standardul A/C / 5 GHz.

Ti-am atasat o poza cu pagina "status" de pe routerul meu.

Attached Files


Edited by uNNNk, 09 May 2018 - 13:00.


#9
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 sir_emylian, on 09 mai 2018 - 12:43, said:

Bun bun pe mobile ca pe mobile dar cu laptopul? Cum sa îl conectez pe 5 GHz. Routerul e deja default pe 5 GHz.
Laptopul se conecteaza in functie de reteaua pe care o "vede".Daca este si cu posibilitate de 5Ghz si gaseste acea banda se va conecta acolo cu userul si parola stiuta.
Este posibil sa vezi 2SSID-uri,unul pentru 2,4 si altul pentru 5Ghz.
Uite o captura de ecran sa te convingi.Asa este la mine pe un router MikroTik.

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 09 May 2018 - 12:53.


#10
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008
Bun ma rog sunt lămurit la mine se conectează pe 2.4 bănuiesc  la laptop deoarece apare o singura  banda. Nu întreb dacă pot conecta la 5 ca bănuiesc ca se conecta automat dacă avea placa de rețea de la laptop capacitatea asta. Chiar și asa nu trebuia sa răspunzi atât de acid, banuiesc ca de asta e forum sa te edifici sau mai corect niște absolvenți de facultăți înalte ca dumneavoastra sa ajute niște iobagi ca mine.

 Tehnicianul1970, on 09 mai 2018 - 12:53, said:

Laptopul se conecteaza in functie de reteaua pe care o "vede".Daca este si cu posibilitate de 5Ghz si gaseste acea banda se va conecta acolo cu userul si parola stiuta.
Este posibil sa vezi 2SSID-uri,unul pentru 2,4 si altul pentru 5Ghz.
Uite o captura de ecran sa te convingi.Asa este la mine pe un router MikroTik.


#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
La router:
- nu exista default pe 5 GHz.
Poate a fost dezactivata aia pe 2.4 Ghz, ceea ce e o mare prostie, nu toate dispozitivele stiu sa mearga pe 5 si, oricum, fiecare are avantaje si dezavantaje
- 2.4 si 5 inseamna 2 retele diferite, teoretic cu nume diferite.
Daca nu au nume diferite, le pui tu manual, din setarile routerului.

La dispozitive:
- citesti punctul 2 de mai sus: adica vei vedea 2 retele diferite.
Te conectezi la care vrei tu (aia de 5) si faci teste.
Vezi ca aia de 5 o sa scada dramatic viteza, functie de distanta si obstacole.
Adica faci diverse probe, pina gasesti situatia ideala.
- spune exact modelul de laptop (de obicei scrie pe spate), poate nu stie frecventa de 5 Ghz (citeste pct. 1 de mai sus)

Pe de alta parte, tu nu ai spus concret vreo problema.
Faptul ca nu iti merg testele la viteza maxima e destul de irelevant.
Adica neah, presupun ca mai faci si altceva pe net, nu doar teste.
Eh, cind vei avea probleme in cazul unei folositi "normale" (adfica NU teste), abia atunci poti sa spui ca ai o problema.

Edited by trollerul_de_serviciu, 09 May 2018 - 13:03.


#12
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Poti cumpara un adaptor wireless pe USB care are banda de 5Ghz si te conectezi cu el.Ai oferte bune pe net.Este o solutie Ok pentru laptop.

#13
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008

 trollerul_de_serviciu, on 09 mai 2018 - 13:03, said:

La router:
- nu exista default pe 5 GHz.
Poate a fost dezactivata aia pe 2.4 Ghz, ceea ce e o mare prostie, nu toate dispozitivele stiu sa mearga pe 5 si, oricum, fiecare are avantaje si dezavantaje
- 2.4 si 5 inseamna 2 retele diferite, teoretic cu nume diferite.
Daca nu au nume diferite, le pui tu manual, din setarile routerului.

La dispozitive:
- citesti punctul 2 de mai sus: adica vei vedea 2 retele diferite.
Te conectezi la care vrei tu (aia de 5) si faci teste.
Vezi ca aia de 5 o sa scada dramatic viteza, functie de distanta si obstacole.
Adica faci diverse probe, pina gasesti situatia ideala.
- spune exact modelul de laptop (de obicei scrie pe spate), poate nu stie frecventa de 5 Ghz (citeste pct. 1 de mai sus)

Pe de alta parte, tu nu ai spus concret vreo problema.
Faptul ca nu iti merg testele la viteza maxima e destul de irelevant.
Adica neah, presupun ca mai faci si altceva pe net, nu doar teste.
Eh, cind vei avea probleme in cazul unei folositi "normale" (adfica NU teste), abia atunci poti sa spui ca ai o problema.
Wrong.. se conectează automat din ce vad eu acum  pe care ii convine. Vad ca spre ex S6 e automat pe 5 GHz in timp ce laptop și Asus meu pe 2.4.
Attached File  1525863988555.jpeg   79.49K   31 downloads

#14
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008
Am dezactivat band steering sa pot crea 2 rețele distincte. Laptopul vede pe ce-a de 5 GHz nu se poate conecta..
Mulțumesc de lămurire. O zi buna la toată lumea..

#15
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

 sir_emylian, on 09 mai 2018 - 13:07, said:

Wrong.. se conectează automat din ce vad eu acum  pe care ii convine. Vad ca spre ex S6 e automat pe 5 GHz in timp ce laptop și Asus meu pe 2.4.
1525863988555.jpeg
Pai da, pentru ca S6 are standard AC la wi-fi, iar telefonul Asus nu are, si cel mai probabil nici laptopul daca e putin mai vechi.

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Orice chestie "automata" se poate pune foarte simplu si usor pe manual.
Nu situ de ce te complici atit de mult, tot nu am inteles daca ai vreo problema exacta si precisa.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Routerul asta are default doua retele WiFi cu acelasi nume, deci pe toate dispozitivele vei vedea fix O SINGURA retea wifi, apoi cu functia band steering routerul va incerca (daca este posibil) sa iti faca telefonul/laptopul sa se conecteze in 5Ghz.

Eu zic sa il lasi asa, cu band steering activat. Inainte au mai fost ceva probleme, dar acum se pare ca s-au rezolvat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate