Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Crestinii si politica

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
763 replies to this topic

#19
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ortodox in majoritatea limbilor planetei insemna :"cel care are o conduita perfecta in societate " ! ...
sau neortodox : "cel care insala, minte, fura, etc" ! ...
se pot considera politicienii de kkt, ai Romaniei, ortodocsi ? ... Posted Image

Edited by realduc, 09 May 2018 - 11:27.


#20
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Intoleranta este si in biblie. E pacat sa fii homosexual. Cum e sa bei fara masura, sa fii afemeiat, sa furi etc. Un crestin adevarat de paste nu sta sub masa. Am mai auzit eu pe cineva "nu pot sa stau fara bautura". Orice morav se rezolva pe lumea asta.

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 11:15, said:

Bagi tu mana in foc ca retrograzii si intolerantii sunt crestini cu sufletul sau sunt crestini cu numele?
Pe forum am observat ca sunt crestini cu numele, unii care sunt cei mai mari intoleranti.
Si poti coincide ca de fapt nu sunt decat niste ipocriti care-si camufleaza propria ipocrizie, in crestinism.


#21
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Un crestin autentic(traitor) tolereaza pacatosii( in sensul ca-i compatimeste) dar nu tolereaza pacatele lor.

#22
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postalex14dlk, on 09 mai 2018 - 11:26, said:

Intoleranta este si in biblie. E pacat sa fii homosexual.

Biblia e scrisa in urma cu +2000 de ani. Acolo scrie si ca e pacat si sa faci sex inainte de casatorie, sa folosesti metode contraceptive, samd.

View PostMKdens24kw, on 09 mai 2018 - 11:32, said:

Un crestin autentic(traitor) tolereaza pacatosii( in sensul ca-i compatimeste) dar nu tolereaza pacatele lor.

Si cum face asta? Cum il desparte pe pacatos de pacatul lui? Ce face in privinta pacatului altuia?

#23
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:18, said:

Bag mana in foc ca ei cred cu tarie ca sunt crestini, si nu doar pozeaza in crestini ca sa castige voturi (exista si categoria asta, dar nu prea au ce cauta pe forum, ca nu castiga nimic de aici). Asta daca nu cumva vrei sa spui ca cei care sunt "crestini cu sufletul" nu se opun "casatoriilor" gay, avorturilor, educatiei sexuale, etc. Si considera intoleranta ca fiind o calitate Posted Image
Hai sa lamurim termenii.
Crestinii nu practica avortul, homosexualitatea si au o atitudine decenta in ceea ce priveste monogamia s.a.m.d
Fiecare in familia lui.
Opozitia crestinului fata de ce ai expus dumneata se manifesta prin nepracticare.

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:18, said:



Nu stiu ce vezi tu in piata politica, dar eu vad o multime de politicieni care se folosesc de "calitatile" alea ca sa ii manipuleze pe posesorii lor (care mai au o alta "calitate": cred orice).
Da, dar aici e vorba despre altceva

Edited by richelieu, 09 May 2018 - 11:37.


#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAMDG, on 09 mai 2018 - 09:41, said:

Matei 6:24 Nimeni nu poate sluji la doi stăpâni: căci ori îl va urî pe unul şi-l va iubi pe celălalt, ori îi va fi devotat unuia şi-l va dispreţui pe celălalt. Nu puteţi sluji şi lui Dumnezeu, şi lui Mamona
N-are legatura ce scrii tu cu subiectul.
Ca politican trebuie sa lucrezi in interesul societatii, al cetatenilor, pt ca tara sa mearga intr-o directie buna.

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:34, said:



Biblia e scrisa in urma cu +2000 de ani. Acolo scrie si ca e pacat si sa faci sex inainte de casatorie, sa folosesti metode contraceptive, samd.

Pai și ce? Chestiile alea sunt păcate in continuare.

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:34, said:

e pacat .... sa folosesti metode contraceptive, samd.
:lol:
Spune repede la ce pagina.

#28
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:34, said:

Si cum face asta? Cum il desparte pe pacatos de pacatul lui? Ce face in privinta pacatului altuia?
Teoretic ar trebui sa-l ajute sa-si constientizeze pacatul
Practic, nu poate sa faca nimic in privinta pacatelor altuia, decat sa se roage pentru ca respectivului sa i se ierte.
Si ne iarta noua Doamne greselile noastre la fel cum si noi iertam greselile gresitilor nostri.
Drept este ca nu stiu in ce masura greseala se asimilieaza pacatului.

Edited by Signed_on_ice, 09 May 2018 - 11:40.


#29
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:34, said:

Biblia e scrisa in urma cu +2000 de ani. Acolo scrie si ca e pacat si sa faci sex inainte de casatorie, sa folosesti metode contraceptive, samd.
Prietene, legile lui Dumnezeu, nu s-au schimbat. Indiferent ca e scrisa acum 2000 de ani sau 4000. Doar voi credeti ca s-au schimbat. E pacat sa faci sex inainte de casatorie, si sa folosesti metode contraceptive si acum. Daca voi nu m-ai respectati chestiile astea (sa fiu sincer nici eu) asta nu inseamna ca ele nu sunt acolo.

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 11:39, said:

Drept este ca nu stiu in ce masura greseala se asimilieaza pacatului.

Corect. Pacatu il faci cu buna voie stii ca ai pacatuit. O greseala e cand ai cazut si ti-ai rupt piciorul. Cum zicea Bordea la iUmor. "Nu ai cum sa faci sex dintr-o greseala sa inseli dintr-o greseala.  A fost o greseala doamne. Uite doamne pasarica asta aici m-am impiedicat si am cazut de mai multe ori in ea." Nu merge asa.

Edited by alex14dlk, 09 May 2018 - 11:42.


#30
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:34, said:

Si cum face asta? Cum il desparte pe pacatos de pacatul lui? Ce face in privinta pacatului altuia?
Pai ,poate un exemplu, sunt parintii tai. Tanar fiind poate ai mai gresit. Chiar daca te-au certat si apoi indemnat sa faci "altceva"...mai bun, au facut-o din dragoste pt tine si pt binele tau.

Un alt exemplu- poate un prieten de-al tau face ceva iar tu ii dai un sfat sau o povatza motivandu-l sa "depaseasca" starea in care se afla...

Alt exemplu.....eu..te vad ca gresesti, raportat la valorile mele morale, nu iti dau niciun sfat pentru ca nu te(ne) cunosc(cunoastem). Atunci nu sunt intolerant sunt doar indiferent.

#31
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postrichelieu, on 09 mai 2018 - 11:35, said:

You wish

Dimpotriva, mi-as fi dorit contrariul.

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 11:35, said:

Hai sa lamurim termenii.
Crestinii nu practica avortul, homosexualitatea si au o atitudine decenta in ceea ce priveste monogamia s.a.m.d
Fiecare in familia lui.
Opozitia crestinului fata de ce ai expus dumneata se manifesta prin nepracticare.

Foarte frumos. Atunci sa faca politica doar in familia lor. Sa nu promoveze legi care se aplica tuturor. Pentru ca asta fac in general politicienii, legi/politici.

View Postrichelieu, on 09 mai 2018 - 11:38, said:

Pai și ce? Chestiile alea sunt păcate in continuare.

Esti liber sa nu le practici, ina familia ra, cum spunea cineva mai sus. Daca eu vreau sa le practic nu e problema ta.

#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdark, on 09 mai 2018 - 09:30, said:

Acest topic este cu dedicație pentru colegul SILIKA.
Pe acest topic se pot purta discuții legate de 2 (două) chestiuni, după cum urmează:

1. Se pot implica creștinii în politică?

2. Care sunt modalitățile de raportare la oficialități? Avem poruncă biblică să ascultăm de oficialități, dar până unde merge această ascultare, în condițiile în care majoritatea politicienilor din toate timpurile nu au aderat la normele creștine?


1.da
2. prin predica:).. merge destul de departe...misterioase sunt caile Domnului..cel putin in acest caz:)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n9ShpXzmIro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jimi91, 09 May 2018 - 11:44.


#33
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:41, said:


Foarte frumos. Atunci sa faca politica doar in familia lor. Sa nu promoveze legi care se aplica tuturor. Pentru ca asta fac in general politicienii, legi/politici.
Crestinii care nu sunt crestini doar cu numele asa si fac.
Restul, care imbraca ipocrizia in crestinism, la fel ca si restul care-si camufleaza interesele in diverse chestii fac ceea ce spui dumneata.

#34
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostKarhu, on 09 mai 2018 - 11:39, said:

:lol: Spune repede la ce pagina.

Geneza 38

9. Onan, stiind ca samanta aceasta n-are sa fie a lui, varsa samanta pe pamant ori de cate ori se culca cu nevasta fratelui sau, ca sa nu dea samanta fratelui sau.
10. Ce facea el n-a placut Domnului, care l-a omorat si pe el.

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 11:39, said:

Teoretic ar trebui sa-l ajute sa-si constientizeze pacatul.

Ba teoretic ar trebui sa isi vada de treaba lui atata timp cat nu i se solicita ajutorul. Cum ti-ar place sa vina un musulman la tine si sa te ajute sa constintizezi ca e pacat sa fi cresitn?!

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 11:44, said:

Crestinii care nu sunt crestini doar cu numele asa si fac.
Restul, care imbraca ipocrizia in crestinism, la fel ca si restul care-si camufleaza interesele in diverse chestii fac ceea ce spui dumneata.

Pai asta inseamna nu ca nu ar trebui sa se implice "crestinii adevarati" in politica, ci nu pot sa o faca. Pentru ca in momentul in care intra in politica actiunile lor nu ii mai afecteaza doar pe ei sau familia lor.

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:41, said:



Dimpotriva, mi-as fi dorit contrariul.



Foarte frumos. Atunci sa faca politica doar in familia lor. Sa nu promoveze legi care se aplica tuturor. Pentru ca asta fac in general politicienii, legi/politici.



Esti liber sa nu le practici, ina familia ra, cum spunea cineva mai sus. Daca eu vreau sa le practic nu e problema ta.
Și care e legătura cu implicarea creștinului in politica? Crezi ca le-ar transforma in lege? :)

#36
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:49, said:

Ba teoretic ar trebui sa isi vada de treaba lui atata timp cat nu i se solicita ajutorul. Cum ti-ar place sa vina un musulman la tine si sa te ajute sa constintizezi ca e pacat sa fi cresitn?!
Teoretic tu afirmi ca daca un om(nu conteaza orientarea religioasa) stie ca alt om vrea sa se arunce de pe o cladire de exemplu, trebuie sa-si vada de treaba si sa nu intervina.
Cam extremista abordarea dumitale.

Edited by Signed_on_ice, 09 May 2018 - 11:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate