Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

4G la metrou

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View PostI_am_RunninG, on 08 mai 2018 - 22:14, said:

Dar voi locuiti in tunel? Unde? Sub metrou? O calatorie cu metroul dureaza in medie 10-15 min. Depinde unde cobori. Dar trebuie sa ai si telefon cu toate frecventele. Orange voda si digi au semnal. Telepom nu folosesc.

Nu are nicio relevanță. Poți să ai doar 3, dar să fie cele bune.

Când eram pe Telekom, între Crângași și Basarab nu aveam semnal de niciun fel, ci intra pe RN cu Orange pe 4G.
Când am fost la DRPCIV, între Piața Unirii 2 și Aurel Vlaicu preferam să las strict telefonul pe 2G pntru că era stabil pentru voce, dar datele aveau ping-uri imense, asta în 2015.
Vodafone are și el problemele lui, dar ultimul vodafone testat a fost în 2016.
RDS are probleme cu sincronizarea dintre celulele pedestre și cele subterane. De multe ori mi s-a întâmplat să mi se deconecteze la intrarea în stații. Mai sunt unele probleme și cu sincronizarea celulelor în tunel și stații, convorbirea deconectându-se sau chiar auzindu-se „de sub apă”. Sunt zone și la ora actuală unde în tunel nu merg datele pe 3G. Pe 4G nu am încercat și oricum, temporar, nu mai am telefon cu 4G.

Și e puțin cam tras de păr titlul subiectului vând în vedere că majoritatea folosește 4G-ul pentru date și SMS-uri, puțini fiind ce folosesc VoIP și/sau VoLTE.

Edited by KyKyKyKy, 08 May 2018 - 23:42.


#38
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Am orange...e ok, decent, stau bine cu acoperirea. nu-i chiar in halul descris, dar tot ii bate Digi...

Vodafone e praf, sa nu va aud...daca pica in 2G e bine...dar pica de tot uneori. Nasol...aia e,
bine ca baga reclame cu tuta aia si glumetul neinteles. Telekom nu ma pasioneaza, dar nici
nu cred ca-s mult peste Vodafone.



#39
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Eu susțin in continuare că densificarea este necesară, măcar prin prisma numarului de clienți conectați la un site.

În Digi, de ani buni nu se întrerup convorbirile (chiar dinainte de a implementa VoLTE) pe când în Vodafone se întâmplă exact opusul.

@KyKyKyKy
Confirm și eu că la Digi singurele cazuri când se întrerup convorbirile sunt la intrarea/ieșirea din stațiile de metrou dar nu în tuneluri și stații.

Edited by DieselCRDI, 09 May 2018 - 05:35.


#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,915
  • Înscris: 18.12.2007

View PostDieselCRDI, on 08 mai 2018 - 22:53, said:

Sau poate că au făcut ceva ceea ce "granzii" nu catadicsesc să facă: densificare.

View PostDieselCRDI, on 08 mai 2018 - 22:45, said:

Ok, dacă ești fan-ul vreunui "grand", te înțeleg: adevărul doare!
Altfel, este o acuzație ridicolă!



Adevarul este ca granzii de care te plangi atat stiu ca exista oameni si in alta parte a tarii decat in Bucuresti, asa ca se ocupa cu acoperire nationala. Cat naiba stai in metrou intr-o repriza de mers? Si eu merg aproape toata magistrala Berceni Pipera si nu mi se intrerup datele. Inteleg sa te  plangi daca nu ai semnal deloc sau foarte prost pe tot drumul dar faptul ca sughita intre cateva statii iar golurile alea nu sunt consecutive, deci ai maxim 1-2 min de intrerupere, mi se pare stupid.
Tot ce ai facut tu pe topicul asta este sa ridici in slavi Digi-ul, deci tu esti fan Digi. Care e problema daca altii sunt fani granzi?

#41
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
De unde și până unde ai tras tu concluzia că sunt doar 1-2 minute de întrerupere?


Și chiar de ar fi numai 2 minute, când plătesc lunar 80 de Euro, am pretenții de calitate nu de scuze.

Foarte bine că extind acoperirea în țară dar asta este off-topic.

Și nu în ultimul rând, aș fi și fan al "granzilor" dacă ar oferi calitatea și acoperirea pe măsura prețurilor.

#42
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 22.03.2008
Nu am mai testat de ceva timp netul la Orange sau Vodafone la metrou, dar e suficient sa ma uit in jurul meu si vad cum așteaptă sa li se incarce instagram-ul intre statii atat la Orange cat si la Vodafone. Intre Costin Georgian si Republica si Republica si Pantelimon Orange are un gol imens si probabil la fel e si la Vodafone. Am mai observat asta si intre Stefam cel Mare si Obor sau Obor si Iancului. Poate au mai îmbunătățit pe aici fiind mai importante.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Telekom practic nu exista la metrou, nu au nici macar 2G continuu, doar statiile sunt acoperite. Digi are de departe cea mai buna retea, 4G peste tot si merge fara probleme si la ore de varf.

Orange si Vodafone impart antenele. Vodafone foloseste LTE800 la baza, cu CA 1800+800 in statiile mari, si are acoperire peste Orange datorita propagarii din 800. De cele mai multe ori 4G ramane si in tunel in tranzit dar sunt unele portiuni unde nu face trafic (depinde mult si de aglomeratia din tren - ai atat incarcare cat si atenuare a semnalului). Similar merge si 3G-ul. Orange, doar LTE 1800, nu acopera fara intreruperi tunelul.

Un top obiectiv ar fi Digi, Vodafone, Orange, ..., ..., ..., Telekom.

Edited by MembruAnonim, 09 May 2018 - 07:18.


#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,915
  • Înscris: 18.12.2007

View PostDieselCRDI, on 09 mai 2018 - 06:24, said:

De unde și până unde ai tras tu concluzia că sunt doar 1-2 minute de întrerupere?

Din experienta personala.
Inteleg ca ai abonament si la unul dintre granzi de vreme ce te plangi de ei? Daca da, de vreme ce e foarte buna acoperirea la metrou si se pare ca pentru tine este un factor important, de ce nu te muti la Digi?

#45
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View PostDieselCRDI, on 09 mai 2018 - 05:35, said:

Eu susțin in continuare că densificarea este necesară, măcar prin prisma numarului de clienți conectați la un site.

În Digi, de ani buni nu se întrerup convorbirile (chiar dinainte de a implementa VoLTE) pe când în Vodafone se întâmplă exact opusul.

@KyKyKyKy
Confirm și eu că la Digi singurele cazuri când se întrerup convorbirile sunt la intrarea/ieșirea din stațiile de metrou dar nu în tuneluri și stații.

Eu am mai avut probleme și cu tunelurile ce au viraj prelungit.

#46
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Așa arăta Instagram-ul între Obor și Ștefan cel Mare

Attached File  A3423C1F-A904-4DE2-BE4C-02E979C29705.png   218.59K   37 downloads

#47
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostAlexEn, on 09 mai 2018 - 08:09, said:



...
Inteleg ca ai abonament si la unul dintre granzi de vreme ce te plangi de ei? Daca da, de vreme ce e foarte buna acoperirea la metrou si se pare ca pentru tine este un factor important, de ce nu te muti la Digi?
Am deja! Numărul "principal" este în Digi.
Iar de la anul, o să închid toate abonamentele Vodafone.
O să rămân doar cu cartela Orange.
Mă rog, asta este off-topic.

View PostMembruAnonim, on 09 mai 2018 - 07:17, said:

Telekom practic nu exista la metrou, nu au nici macar 2G continuu, doar statiile sunt acoperite. Digi are de departe cea mai buna retea, 4G peste tot si merge fara probleme si la ore de varf.

Orange si Vodafone impart antenele. Vodafone foloseste LTE800 la baza, cu CA 1800+800 in statiile mari, si are acoperire peste Orange datorita propagarii din 800. De cele mai multe ori 4G ramane si in tunel in tranzit dar sunt unele portiuni unde nu face trafic (depinde mult si de aglomeratia din tren - ai atat incarcare cat si atenuare a semnalului). Similar merge si 3G-ul. Orange, doar LTE 1800, nu acopera fara intreruperi tunelul.

Un top obiectiv ar fi Digi, Vodafone, Orange, ..., ..., ..., Telekom.
Nu te contrazic dar eu nu am putut să zic, intre Vodafone și Orange, care este mai bun în tunelurile metroului.
Măcar Orange oferă VoLTE/VoWiFi!

Edited by DieselCRDI, 09 May 2018 - 13:06.


#48
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 30.08.2006

View PostKyKyKyKy, on 08 mai 2018 - 23:44, said:

RDS are probleme cu sincronizarea dintre celulele pedestre și cele subterane. De multe ori mi s-a întâmplat să mi se deconecteze la intrarea în stații. Mai sunt unele probleme și cu sincronizarea celulelor în tunel și stații, convorbirea deconectându-se sau chiar auzindu-se „de sub apă”. Sunt zone și la ora actuală unde în tunel nu merg datele pe 3G. Pe 4G nu am încercat și oricum, temporar, nu mai am telefon cu 4G.


Reteaua macro 3G a celor de la Digi din Bucuresti este Nokia (acum in curs de swap pe Ericsson). Reteaua de la metrou, tot a celor de la Digi, este Huawei. Asadar trebuie sa faca handover intre cei 2 constructori...mai complicat(nu imposibil).
Digi a avut si inca are probleme la trecerea de la un RNC la altul (cel mai probabil nu si-au batut capul sa le interconecteze prin Iur, asa ca acel castig dat de soft handover nu mai exista. Fara Iur, chiar si intrafrequency, trebuie sa faci hard handover). Daca mai punem la socoteala si imensitatea de zone tampon inter-RNC/inter-vendor....deja e jale/varza si inteleg de ce nu s-au mai chinuit. Focus doar pe acoperire/instalare de statii. Acum au inceput sa le curete (se fac actiuni de reparentaje inter RNC/unificare LAC-uri/swap insule de la un vendor la altul->am mai scris despre asta pe topicul de acoperire Digi).
Din ce am testat, cel mai prost mergea Nokia->Huawei, apoi Huawei->Nokia si in final cel mai bine Huawei->Huawei (testul era simplu:apel telefonic si o aplicatie care sa arate nivelul de semnal/ce masoara mobilul. Il vedeam adesea cum detecta vecinul la -75dBm/-80dBm si pac direct drop call.La acest nivel de RSCP in target nu ar avea de ce sa dea drop). Pentru Nokia->Nokia imi este greu sa zic cum a fost, intrucat am testat doar de 2 ori (dupa Chisineu Cris unde se trece de pe RNC 703 pe 705 si inainte de Bals unde se trece de pe 703 pe 701. Ambele au mers...asa ca...statistic nu e relevant). Toate cele 3 RNC-uri:701, 703 si 705 sunt Nokia.
Situatia s-a imbunatatit vizibil anul trecut, prin primavara-vara, cand lucrurile au inceput sa mearga mult mai bine (cineva a dat in clape).
Cea de-a doua posibilitate este sa nu exista relatiile de vecinatate intre macro si celula de la metrou....dintr-o eroare.Poti face o reclamatie!
Lucrurile trebuie sa se amelioreze dupa swap-ul pe Ericsson....ca nu cred ca vor lasa metroul pe Huawei!

Edited by yblu, 09 May 2018 - 14:17.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In ultimul timp am vazut ca nu se mai deconecteaza cand intrii/iesi de la metrou, deci probabil ceva ceva s-o fi facut...

#50
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,333
  • Înscris: 01.09.2012
La orange ati observat ca in statii este B3 20mhz iar intre statii este B3 15 mhz, cel putin cand aveam samsung asa imi arata

#51
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
O să testez și 4G-ul de la Orange deși nu mă aștept să fie mai bun decât Vodafone (care este sub orice critică, jenant de-a dreptul).

Toți care erau lângă mine și li se întrerupeau convorbirile erau de la "granzi"!

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Foloseam destu de des netul de la orange atunci cand digi nu avea 4g deloc sau avea doar in statii si mergea cat de cat acceptabil la orele de varf.

In afara orelor de varf netul are viteze foarte mari, insa acoperirea nu este continua peste tot,  ceea ce câteodată cam strica experiența.

#53
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Am testat "empiric" acoperirea 4G oferită de Orange: Chiar dacă este sub Digi, îmi permit să zic că este mult mai bună decât cea oferită de Vodafone.

Mai testez :)

#54
error357

error357

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 24.12.2006
Eu folosesc Orange, acoperirea de voce e mizerabila la metrou. Se intrerupe indata ce iesi din statie de la Unirii catre Universitate iar inspre Pipera mai sunt cateva puncte unde interlocutorul nu aude. Uneori se intrerupe si la intrarea sau iesirea catre suprafata. Alteori se aude "din apa". Asa pateam si pe Cosmote, cu ani in urma.
Pe date Orange functioneaza bine; e normal pentru ca tipurile de servicii pe care le folosesc (non real time) sunt mai rezistente la astfel de probleme, se face buffering.
In tuneluri banda LTE de la Orange e mai redusa pentru ca se emite cu o putere mai mare pe RB. Pe uplink nu rezulva nimic dar downlinkul nu se pierde iar telefoanele in idle nu mai pierd vremea cautand iar si iar reteaua.

Edited by error357, 15 May 2018 - 20:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate