Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

4G la metrou

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Am testat 4G-ul de la Vodafone și de la Orange: am fost complet dezamăgit de acoperirea oferita de "granzi". Telefonul trece în 3G+, în tuneluri, la Orange iar la Vodafone sunt zone fără niciun semnal. Cel puțin la Vodafone (pe Orange încă nu am testat), convorbirile telefonice se întrerup în tuneluri dar overall sunt mai multe zone din tuneluri cu 4G decât la Orange unde "prind" doar 3G+.

Mi se pare inacceptabil semnalul oferit de așa-zișii "granzi", ca să nu zic jenant, penibil, bătaie de joc, etc. Oare când or să catadicsească să ofere și ei o acoperire 4G "full"?

Singurul operator care s-a ținut serios de treabă și care are o acoperire 4G excelentă, care nu întrerupe convorbirile, este Digi.

De Telekom nu știu ce să zic, nu folosesc!

Voi ce experiențe ați avut?

Edited by DieselCRDI, 08 May 2018 - 22:11.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003

 DieselCRDI, on 08 mai 2018 - 21:49, said:

Voi ce experiențe ați avut?
4G pe tuneluri fara probleme... schimba telefonul.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Experienta mea e ca Orange- voce este praf in metrou. In urma cu 20 de ani era mai bine.
Nici nu ma intereseaza ca e gprs, 2 g, 3 g.....

#4
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 andreic, on 08 mai 2018 - 22:11, said:


4G pe tuneluri fara probleme... schimba telefonul.
Ce operator? Cu același telefon, nu am nicio problemă ,în tuneluri, cu SIM Digi.

#5
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Dar voi locuiti in tunel? Unde? Sub metrou? O calatorie cu metroul dureaza in medie 10-15 min. Depinde unde cobori. Dar trebuie sa ai si telefon cu toate fregventele. Orange voda si digi au semnal. Telepom nu folosesc.

#6
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
De multe ori aud: "Sunt la metrou, o să se întrerupă"

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003

 DieselCRDI, on 08 mai 2018 - 22:13, said:

Ce operator? Cu același telefon, nu am nicio problemă ,în tuneluri, cu SIM Digi.
Orange, peste minim -90dB LTE pe tuneluri (adica foarte bine). Verifica sa suporte toate benzile. Vocea deasemenea merge HD ep tuneluri insa 3G caci nu am volte.

 DieselCRDI, on 08 mai 2018 - 22:14, said:

De multe ori aud: "Sunt la metrou, o să se întrerupă"
E normal, nu toata lumea se pricepe. Surpriza e ca merge fara probleme desi trenul pleaca din statie... o gramada vorbesc in tunel si ocacional sunt enervanti ca te gandesti la una si alta si ii auzi vorbind. Practic de anul trecut nu am mai gasit statie sau tunel unde sa nu fie semnal decent... anul trecut am facut un gsm signal info pe metrou si am vazut cum face hoppingul in mers pe 3G dar si pe lte ca asta e mai nou e drept.. testat cu Lenovo k5 plus all bands.

Edited by andreic, 08 May 2018 - 22:19.


#8
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 I_am_RunninG, on 08 mai 2018 - 22:14, said:

Dar voi locuiti in tunel? Unde? Sub metrou? O calatorie cu metroul dureaza in medie 10-15 min. Depinde unde cobori. Dar trebuie sa ai si telefon cu toate fregventele. Orange voda si digi au semnal. Telepom nu folosesc.
15 minute or fi la tine. Eu fac zilnic vreo 1.5-2 ore.

#9
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Ai construit linii noi de metrou in bucuresti? Unde faci 2 ore cu metroul? In singapore poate :)

#10
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Pe Orange, exemplu concret, nu pot face browsing în Instagram, în tuneluri, deși este semnal 3G+ ( și telefonul are și VoLTE și VoWiFi )

 I_am_RunninG, on 08 mai 2018 - 22:19, said:

Ai construit linii noi de metrou in bucuresti? Unde faci 2 ore cu metroul? In singapore poate :)
Refuz sa cred că nu înțelegi că vorbesc de timpul însumat zilnic.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003
Pai incearca alt telefon... eu zic nu ca faci browsing dar download cu vreo 20mbit tot faci Posted Image Cum ziceam semnalul e foarte bun nu cade sub limite de -90 hai -100 in conditii grele si aglomeratie in vagon (mai absoarbe din semnal) si oricum in 4g semnalul minim decent este  -120dB ca e rsrp, nu rssi.
Pune si tu o aplicatie de monitorizare retea si vezi ce se intampla, urmareste ce face telefonul poate e firmware-ul sau basebandul praf si nu se intelege cu sistemul.

ps si voda merge oki in metrou.

Edited by andreic, 08 May 2018 - 22:22.


#12
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 pasilla, on 08 mai 2018 - 22:11, said:

Experienta mea e ca Orange- voce este praf in metrou. In urma cu 20 de ani era mai bine.
Nici nu ma intereseaza ca e gprs, 2 g, 3 g.....
Eu n-am apucat să testez dar mă aștept la asta.

 andreic, on 08 mai 2018 - 22:20, said:

Pai incearca alt telefon... eu zic nu ca faci browsing dar download cu vreo 20mbit tot faci Posted Image Cum ziceam semnalul e foarte bun nu cade sub limite de -90 hai -100 in conditii grele si aglomeratie in vagon (mai absoarbe din semnal) si oricum in 4g semnalul minicm decent este  -120dB ca e rsrp, nu rssi.
Pune si tu o aplicatie de monitorizare retea si vezi ce se intampla.
Atunci cum îți explici că același telefon funcționează perfect, în același condiții, cu SIM Digi?
Cât privește aplicațiile de monitorizare....varianta asta pică (iOS și Windows Mobile)

Edited by DieselCRDI, 08 May 2018 - 22:24.


#13
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018

 DieselCRDI, on 08 mai 2018 - 22:19, said:

Pe Orange, exemplu concret, nu pot face browsing în Instagram, în tuneluri, deși este semnal 3G+ ( și telefonul are și VoLTE și VoWiFi )


Refuz sa cred că nu înțelegi că vorbesc de timpul însumat zilnic.
inteleg doar daca lucrezi la metrorex :)

#14
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Ok. Poți să te abții de la răspunsuri inutile. Mulțumesc!

#15
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
La Crangasi am problema asta pe Vodafone, in rest merge ok..

#16
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Pai pe digi nu e nimeni si poti sa te dai pe net. Pe orange e congestie.

#17
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 diahim, on 08 mai 2018 - 22:25, said:

La Crangasi am problema asta pe Vodafone, in rest merge ok..
Și în apropiere de Victoriei, venind dinspre Pipera.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003

 DieselCRDI, on 08 mai 2018 - 22:23, said:

Atunci cum îți explici că același telefon funcționează perfect, în același condiții, cu SIM Digi?
Cât privește aplicațiile de monitorizare....varianta asta pică (iOS și Windows Mobile)
Are alte benzi, cum ziceam probabil incompatibil cu sistemele normale de la Org/Voda si nu are toaste benzile...

Uite aici 2 monitorizari istorice, primele 2 vara 2015, LTE ! Telefonul era unul mai slab cu android 4 si cpu mediatek. O sa incerc luna asta daca circul cu metroul sa fac o scanare cu Lenovo si qualcomm + rf360.

Attached File  chart_strength-2015-07-19 10-21.png   8.05K   24 downloadsAttached File  chart_strength-2015-07-19 10-23.png   10.33K   22 downloads

Observi cum variaza in mers in functie de locul radiantilor... semnalul este rsrp.

Iata ceva mai vechi, 3G in metrou, in 2014, semnal rssi.

Attached File  chart-2014-08-07 16-11.png   12.33K   12 downloadsAttached File  chart-2014-08-07 16-12.png   11.45K   11 downloads

Se comporta altfel 3G-ul. In statii e -60/-55dB pe tuneluri se mentine decent si schimba celule destul de des ceea ce in LTE nu face ca acolo e o celula extinsa cu ghid.
In LTE schimba ocazional pe la jumatea distantei depinde cum sunt instalate ghidurile de unda.

Edited by andreic, 08 May 2018 - 22:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate