Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Airbnb ca proprietar - merita ca investitie?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
mphhh

mphhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.02.2018
Va salut,

Sunt interesat de a cumpara o garsoniera sau apartament cu 2 camere, pentru a il da in chirie, pe termen scurt, pe site-uri ca Airbnb, in Bucuresti. Sunt sigur ca sunt oameni care fac asta dar nu am umblat in cercuri apropriate cu ei sa le pot cere mai multe detalii. Voi lua la un moment dat un weekend in Bucuresti poate doar pentru asta de vorba cu proprietarul.

Ma intereseaza daca este rentabil si cu cat este mai profitabil decat chiria pe termen lung, daca este cazul.

Eu calatoresc frecvent cu munca si as fi acasa 1 weekend la 2/3 saptamani, restul timpului dorind sa las apartamentul in chirie pe termen scurt. Drept vorbind, de aceea nu iau in considerare pe termen lung.

Ideea de baza ar fi ca daca achizitionez un imobil acum, pot sa il pun in chirie pe termen scurt cat timp il platesc in 4-5 ani, orice venit luat pe chirie este considerat profit. Si pe langa ce alte optiuni de economisire am gasit, venitul acesta il consider substantial mai mare.

Alt topic de interes, este partea legala. Am gasit cate ceva pe avocat.net sau pe google dar sunt frimituri si nu am reusit sa imi dau seama ce acte se semneaza sau ce articole din legislatia romana s-ar aplica aici, fara a sta sa citesc toate paginile din EULA la Airbnb sau din lege.

Datorita faptului ca sunt plecat mereu, am renuntat si la chiria la care stateam deoarece nu mai era rentabil. Acum ma interesez de credit si de imobil pentru aceasta idee de investie. Am intrebat chiar aici pe forum care ar fi creditul optim pentru asta si am primit ajutorul si sprijinul unor colegi la linkul de mai jos:

https://forum.softpe...-sau-30-de-ani/

Cat timp nu sunt in tara evident ca voi avea nevoie de cineva sa administreze locuinta, sa se intalneasca cu chiriasii, curatenia, intretinerea etc. Aici m-am gandit ca pot apela la prieteni pe care ii pot plati modest. Am avut dupa ceea revelatia sa imi dau seama ca sunt deja firme care se ocupa cu Property Management si rezolva toate aspectele necesare, inclusiv legale. Pretul lor insa este peste ceea ce as fi eu dispus as le dau, si anume 40% din profit pe luna la prima firma care mi-a raspuns la mail.
Voi lua legatura si cu celelalte cand ajung in tara si pot vorbi mai mult la tel, dar am vazut un trend in care toti cauta sa te intalneasca intai sa incerce sa iti vanda inainte de a iti spune efectiv vreun cost. Si eu nu am timp de pierdut cu ei si nici nu apreciez tactica asta previzibila.
Vorbesc in schimb cu un domn de la o alta companie care mi-a dat un scor mai ieftin, dar tot la fel insista sa ne vedem sau sa ne auzim la telefon. Ceea ce vom face. Va voi tine la curent.

Ce parere aveti?

Va multumesc pentru orice contributie ati avea, orice parere Pro sau Contra!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,044
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ai nevoie ca cineva sa se ocupe de apartament, prin asta se intelege si curatenie.
2. Trebuie sa intelegi faptul ca targetul turistului care vine in Bucuresti si foloseste AirBNB este: ieftin si cat mai aproape de centrul vechi.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Inchiriezi in stil gazda, explicandu-i chiriasului ca esti acolo doar doua weekend-uri pe luna poate iti permite o chirie mai mare decat cu o gazda permanent acasa.
Sau inchiriezi permanent si cand vii acasa stai tu cu airbnb altundeva. Posted Image

#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Ia-o ca un mic business de care trebuie să te ocupi. Implicare mai multă, șanse mai mari de câștig. Relaxare mai multă, șanse mai mici.

#5
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Inchirierea pe termen lung, daca este facuta cu contract, cu garantii
este de preferat ca siguranta.
Cu airbnb ai in cazurile bune 80% ocupare, dar cu mare paleta de persoane, familii, copii
Femeile care stau acasa, da pot sa se ocupe de curatenie, pregatirea locuintei si mici reparatii
Chiar si la 80% ocupare castigul anual este dublu daca socotim o chirie de 300 EU/luna.

Eu folosesc serviciile airbnb pentru ca jumatate an sunt intr-o parte lunatatea cealata in alta parte.
Platesc pe cineva sa aiba grija de curatenie la schimbarea turistilor.
nu am avut pagube, nu probleme, nu nepllati si gasesc ca pentru situatii ca a mea este ideal,
altfel jumatate de an apartamentul statea gol si mai si plateam diverse.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,730
  • Înscris: 03.12.2005
Alege ceva cu vedere la strada si inchiriaza unei prostituate discrete. Se va face tot atat sex acolo, dar macar nu le schimbi tu prosoapele.

#7
mphhh

mphhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.02.2018

 sebulbus, on 08 mai 2018 - 20:00, said:

Alege ceva cu vedere la strada si inchiriaza unei prostituate discrete. Se va face tot atat sex acolo, dar macar nu le schimbi tu prosoapele.

Buna asta, m-ai facut sa zambesc, mersi :)

 vio69a, on 08 mai 2018 - 19:58, said:

Platesc pe cineva sa aiba grija de curatenie la schimbarea turistilor.
nu am avut pagube, nu probleme, nu nepllati si gasesc ca pentru situatii ca a mea este ideal,

Suntem in situatii similare, si eu sunt plecat cam 80% din timp.
Pe cine folosesti pentru curatenie, administrare? Firma sau prieteni? Cat platesti pentru asta si cat scoti medium pe luna daca esti ok sa spui te rog? Suntem anonimi aici si orice informatie orientativ ajuta.

De aspectul legal ce imi poti spune? este necesara o contributie la ANAF sau vreun alt cost ce trebuie luat in considerare?

Multumesc pentru orice informatie ne poti da!

 SpeedDemon, on 08 mai 2018 - 19:50, said:

Inchiriezi in stil gazda, explicandu-i chiriasului ca esti acolo doar doua weekend-uri pe luna poate iti permite o chirie mai mare decat cu o gazda permanent acasa.
Sau inchiriezi permanent si cand vii acasa stai tu cu airbnb altundeva. Posted Image

Imi place ideea, multumesc. Problema e ca eu cand as veni acasa as vrea intimitate nu sa stau cu altcineva in casa.
Inchirierea pe terment lun si eu sa stau la airbnb sau la prieteni este o optiune la care m-am gandit dar momentan este pe planul 2. As vrea intai sa incerc inchiriere pe termen scurt.

 Adm, on 08 mai 2018 - 19:31, said:

2. Trebuie sa intelegi faptul ca targetul turistului care vine in Bucuresti si foloseste AirBNB este: ieftin si cat mai aproape de centrul vechi.

Sunt perfect de acord. De aceea chiar ma gandeam la o garsoniera ultra centrala, an de constructie pana in 1977, unde sunt preturile radical mai mici.
Bine inteles ca nu as vrea ceva cu risc seismic de nici un grad. Ce parere aveti?
De asemenea, intrebare de curiozitate, apartamentele in blocuri cu risc seismic pot fi bagate sub asigurare de locuinta impotriva cutremurului sau nu?

Va salut

#8
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 mphhh, on 09 mai 2018 - 11:21, said:

Suntem in situatii similare, si eu sunt plecat cam 80% din timp.
Pe cine folosesti pentru curatenie, administrare? Firma sau prieteni? Cat platesti pentru asta si cat scoti medium pe luna daca esti ok sa spui te rog? Suntem anonimi aici si orice informatie orientativ ajuta.


Este un aranjament personal.
Un fel de parteneriat cu cineva din bloc.Este o fata din Moldova ruseasca, care ingrijeste o familie de batrani.Dar ii ramane timp si il poate fructifica fara sa plece departe de cine ingrijeste.
Asa ca de exemplu la 20 EU/zi eu iau 15 ea 5.ii arat la inceputul lunii pe calculator care este ocuparea pe zile, ea da cheia si o primeste, face curatenie, spala calca asternuturi, eventual mici reparatii cu vopsea pe perete , ea supravegheaza mersul ca sa ma instiinteze daca e ceva deosebit
pot sa-ti spun ca la o incarcare de 60-80% castigi pe luna cu 40-60 % mai mult decat revine la o inchierere pe termen lung

Partea legala.?
In nici unul din orase nu se cere aprobare pentru inchiriere, pe termen scurt sau mediu, nici administratiile de bloc nu se opun,

fiscul ?
Fiecare cu constiinta

#9
mphhh

mphhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.02.2018

 vio69a, on 10 mai 2018 - 08:14, said:

Este un aranjament personal.

Multumesc pentru informatii. Ajuta.

 vio69a, on 10 mai 2018 - 08:14, said:

Partea legala.?
In nici unul din orase nu se cere aprobare pentru inchiriere, pe termen scurt sau mediu, nici administratiile de bloc nu se opun,

fiscul ?
Fiecare cu constiinta

Stiam ca statul cam incurajeaza sefii de scara sa dea in gat proprietarii care au oameni in chirie, daca nu ii declara pentru impozite. Pe cealalta parte, cat timp intretinerea se plateste la timp si nu sta nimeni cu ochiul pe usa mea, nu vad cum afla seful de scara ca am oameni in chirie. Oricum ar fi eu vreau doar sa ma interesez de tot ce pot inainte de a merge inainte.

 vio69a, on 10 mai 2018 - 08:14, said:

Asa ca de exemplu la 20 EU/zi eu iau 15 ea 5.ii arat la inceputul lunii pe calculator care este ocuparea pe zile, ea da cheia si o primeste, face curatenie, spala calca asternuturi, eventual mici reparatii cu vopsea pe perete , ea supravegheaza mersul ca sa ma instiinteze daca e ceva deosebit
pot sa-ti spun ca la o incarcare de 60-80% castigi pe luna cu 40-60 % mai mult decat revine la o inchierere pe termen lung

Luand exemplul tau ipotetic, daca ceri 20/zi si ai ocupat min 60% (din 30 de zile ar fi 18) ar fi un venit total de 360 din care tu pastrezi 270 si restul de 90 pe administrare, nu?
Deci, din nou, ipotetic, daca am avea aceeasi proprietate, si as gasi o firma sau pe cineva sa ma ajute, aproximativ 90 pe luna ar fi un pret corect.
Asta era altceva ce incercam sa aflu. E posibil sa fie firme care sa ceara mai putin de atat. Astept acum raspuns de la cineva si daca este intradevar asa iti pot lasa un mesaj cu o persoana de contact daca vrei.

Edited by mphhh, 10 May 2018 - 10:44.


#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Seful de scara , de bloc, de parcare, nu are nicio atributie concresta de a intra in intinitatea ta,
Daca respecti linistea la orele convenite, curatenia si ordinea, poti face ce vrei in proprietatea ta,.
Poti gadui toata orchestra filarmonica, cu conditia sa nu cante.

--------------

Multumesc pentru intentie.Daca raman descopeit am sa te contactez

----------------

Eu am insa o problema cu titlul topicului.
Acest AirBnb nu este proprietar de nimic.
El doar ofera ocazia legaturii intre proprietari de apartamente si doritorii de inchiriere.
Sigur, despagubeste in oarecare masura (mica) pagubele, dar ia si comision
Si nici investitie nu este
Este un serviciu si atat

Edited by vio69a, 11 May 2018 - 18:42.


#11
mphhh

mphhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.02.2018

 vio69a, on 11 mai 2018 - 18:34, said:

Eu am insa o problema cu titlul topicului.
Acest AirBnb nu este proprietar de nimic.

M-am referit la Airbnb ca si gazda, eu proprietar, folosind serviciul Airbnb ca gazda, daca este pretabil ca investie.

Multumesc

Edited by mphhh, 11 May 2018 - 21:10.


#12
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
ok, am inteles, multumesc si eu.

#13
mphhh

mphhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.02.2018

 mphhh, on 09 mai 2018 - 11:21, said:

ma gandeam la o garsoniera ultra centrala, an de constructie pana in 1977, unde sunt preturile radical mai mici.
Bine inteles ca nu as vrea ceva cu risc seismic de nici un grad. Ce parere aveti?
De asemenea, intrebare de curiozitate, apartamentele in blocuri cu risc seismic pot fi bagate sub asigurare de locuinta impotriva cutremurului sau nu?

Poate cineva sa imi dea o parere legata de intrebarile de mai sus?

Multumesc!

#14
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Din pacate, nu.



Dar in spiritul topicului, vreau sa-i incurajez pe cei ce cred ca inchirierea duce obligatoriula distrugerea locuintei.
Nu este asa.
Ultima pereche cu copii ce a fost in apartament, au lasat o curatenie exemplara, paturile facute, vasele spalate, iar pe masa din salon un buchet de flori si un bilet....
Emotionant cum nu se mai poate.....!!!!!

Attached File  airbnb.jpg   63.08K   240 downloadsAttached File  air-bnb.jpg   85.33K   223 downloads

#15
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Am dat un apartament în bloc nou la închiriat prin airbnb timp de de două luni, la un preț de vreo 40 eur/zi pt zonă ultracentrală, București, 10 min de la Romană. N-a venit nimeni, din câte văd airbnb se axează pe blocurile cele vechi de pe Magheru, acolo probabil merită să le dai cu 20 eur/zi.

Din punctul meu de vedere pentru apartamente noi nu merită, ies mai bine la închiriere și nici nu mă doare capul cu curățenia etc.

Edit: găsisem de cumpărat un spațiu perfect pt airbnb, cu puține investiții amenajam 2 apartamente de închiriat. Dar trebuia să mă ocup personal ca să merite.

Edited by yndy, 15 May 2018 - 17:01.


#16
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Slăbuț cu Airbnb și Booking in București.
Nu este Barcelona. Nici macar Budapesta.

#17
mphhh

mphhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.02.2018

 mihai!, on 27 mai 2018 - 09:15, said:

Slăbuț cu Airbnb și Booking in București.
Nu este Barcelona. Nici macar Budapesta.

Am gasit un site prin research care ar spune despre Bucuresti ca ar fi o medie de ocupare de 50-55% pe luna. Daca gasesti persoanele potrivite pentru curatenie, administrare, se poate sa merita, parerea mea.

#18
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Nu mi se pare slăbuț pe airbnb. Media e de 23 zile pe luna in Timisoara. Eu pe ce luam 170€/ luna acuma iau 2400 lei brut. Dacă e sa pun 700 lei impozit, cheltuieli întreținere plus cafea și apa rămân cu 1700 lei pe o garsoniera.
Impozitul e 10% din profit. Nu mai e obligatorie plata CNAS, doar dacă depășești 1900 lei x 12.
Ai doua opțiuni pt plata impozit. In sistem real sau au ei o lista cu o suma lunară pt fiecare județ.
In sistem real, ai nevoie de un registru unde ii scri pe toți care vin. Ai voie sa dai facturi și chitanțe pt plățile online fără pfa sau SRL etc. Dacă iei bani Cash musai casa de marcat.
Dacă ai patru sa zicem, eu zic ca e ok la cât timp pierzi sa te ocupi de ele.
E foarte important sa fie foarte curat.

Poți sa-l pui și pe booking și pe airbnb.

Blochezi din timp zilele in care ești acasă. Și booking și airbnb au aplicații foarte ușor de folosit

Pe mine ma bate gândul sa ma mut la Costinești. M-am uitat pe olx și nu înțeleg cum de ditamai casa in costinesti costa sub 100 mii euro. In anunț scria ca e aproape de plaja. Și erau și amenajate cât de cât ok.
Oare cum o fi turismul iarna in Costinești?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate