Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Honda Civic Sport Plus - 1.5 VTC Turbo MT

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1277 replies to this topic

#361
G2ubogdan

G2ubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.01.2019
Dacă arată așa rău nu mă încântă, deși spațiu în portbagaj ar fi destul și cu podeaua mai sus(n am copii). Ce traseu ți-ai planificat? Trebuie să fac și eu rodajul când o veni și mi am pus în minte tot un 3-4000 km

#362
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Pai noua podea vine cu niste picioruse de spuma care se sprijina si ele pe unde prind (podeaua originala nu are picioruse, sta direct pe marginea oalei si pe partea superioara a tavitei care este in locul unde ar trebui sa fie o roata de rezerva). Ma gandesc ca la un moment dat picioarele alea din spuma vor incepe sa se lase.
Alta duda apoi, unde bagi roata pe care o dai jos de pe masina? Posted Image O roata 235/45/17 nu e chiar mica, iti papa jumate din portbagaj Posted Image .

Uite cum arata podeaua noua pe dedesupt:
Attached File  22222017_10214634185030728_6279277292904096658_n.jpg   59.18K   112 downloads


Ce-ti recomand sa-ti iei insa este tava de portbagaj (insa nu OEM ca aia nu acopera bucata din spatele scaunelor, ridicatura aia) si eventual protectii pentru praguri (minimizezi riscurile sa te oftici apoi, mai ales avand in vedere ca pragurile is late).

O sa ma duc in Salzburg si de acolo cateva excursii prin Germania (Munchen) si prin Austria (inclusiv Grossglockner daca e deschis). Bucuresti - Salzburg o sa-l fac dintr-o bucata, ca tot ziceam eu mai sus ca-mi doresc un grum intins de 1500km Posted Image.

Edited by closchkutza, 11 January 2019 - 14:41.


#363
G2ubogdan

G2ubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.01.2019
Da, ai dreptate cu roata...
Ceva de genul am și eu în minte, trebuie să ajung până la Freiburg. Plus prin Austria exact ce ai zis tu.

#364
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016

 closchkutza, on 11 ianuarie 2019 - 14:21, said:

O sa ma duc in Salzburg si de acolo cateva excursii prin Germania (Munchen) si prin Austria (inclusiv Grossglockner daca e deschis). Bucuresti - Salzburg o sa-l fac dintr-o bucata, ca tot ziceam eu mai sus ca-mi doresc un grum intins de 1500km Posted Image.
O baie nu ai planificat ? ;) Ceva Grecia etc. ?

#365
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

 G2ubogdan, on 11 ianuarie 2019 - 13:51, said:

Eu cred că o să încerc o adaptare cu o roată mică cumva pe o laterală a portbagajului sau ceva, mașina fiind 95% pentru drumuri lungi, și prin afara țării unde apar alte costuri de depanare. Nu știu cât poți să mergi cu spuma aceea în roată până să fie nevoie să ajungi la vulcanizare. Adică asta cred că e ideea kit-ului...
Spuma e f ok dar depinde ce pana ai facut. Daca e un cui il scoti, bagi spuma umfli roata la primul peco si nu ai treaba.
Daca e ceva mai grav gen cauciuc taiat nu mai faci nimic cu spuma.
Nici eu nu am mai avut pana de vreo 10 ani si fac spre 30k km pe an. Am avut insa si un record negativ, 3 penw in 2 luni.

#366
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Apropo de pana.
Poza este facuta la o luna dupa ce am luat masina (in parcarea din fata blocului).

Attached Files


Edited by igor06, 12 January 2019 - 00:14.


#367
G2ubogdan

G2ubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.01.2019
Closhkutza, cum ți se par protecțiile de praguri, stau bine la locul lor? Dacă poți pune și un link de unde le ai luat, ar fi perfect.

#368
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Mi se par ok, nici o problema cu ele pana acum, arata ca in ziua in care le-am pus, nu s-au miscat sau ceva.
Le-am luat de aici: https://www.amazon.c...0?ie=UTF8&psc=1

Edited by closchkutza, 23 January 2019 - 20:28.


#369
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Weekend-ul asta am scos Honda din hibernare, dupa ce timp de ~1 luna a mers vreo 60km, ieri si azi a mers vreo 200. Cu ocazia asta am spalat-o / dichisit-o, arata prezentabila din nou :).
Ne apropiem de 13.000km, fara vreo cateva zeci cred, zero probleme in continuare, doar buna dispozitie cand o conduc :).

Edited by closchkutza, 04 February 2019 - 00:26.


#370
G2ubogdan

G2ubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.01.2019
Cum ți se pare soluția asta pentru conectivitate? E un modem Huawei E5220. Eu vreau să folosesc waze ul în mare parte, alte aplicații de muzică sau altceva nu prea mă interesează. Are rost sau mă complic degeaba cu modemul?

#371
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 G2ubogdan, on 05 februarie 2019 - 09:40, said:

Cum ți se pare soluția asta pentru conectivitate? E un modem Huawei E5220. Eu vreau să folosesc waze ul în mare parte, alte aplicații de muzică sau altceva nu prea mă interesează. Are rost sau mă complic degeaba cu modemul?
waze-ul e mort si ingropat. e aplicatie sociala nu program de navigatie. S-a discutat si rediscutat. E blasfemie sa pui in aceeasi fraza "waze" si "honda".

#372
G2ubogdan

G2ubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.01.2019

 foxbat, on 05 februarie 2019 - 09:41, said:


waze-ul e mort si ingropat. e aplicatie sociala nu program de navigatie. S-a discutat si rediscutat. E blasfemie sa pui in aceeasi fraza "waze" si "honda".
Eu zic că e bunicel dacă mergi puțin peste limita legală, unde se poate. Plus gropi destule semnalizare. Pentru traseu nu zic că e cel mai reușit.

#373
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

 foxbat, on 05 februarie 2019 - 09:41, said:

waze-ul e mort si ingropat. e aplicatie sociala nu program de navigatie. S-a discutat si rediscutat. E blasfemie sa pui in aceeasi fraza "waze" si "honda".
Poti sa detalizei?

#374
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006

 G2ubogdan, on 05 februarie 2019 - 09:40, said:

Cum ți se pare soluția asta pentru conectivitate? E un modem Huawei E5220. Eu vreau să folosesc waze ul în mare parte, alte aplicații de muzică sau altceva nu prea mă interesează. Are rost sau mă complic degeaba cu modemul?
Eu am asa:
- HU cu HondaHack instalat (routed);
- Google Maps si Waze instalat pe HU; Prefer de departe sa folosesc Google Maps si il folosesc doar in situatii de trafic nasol pentru predictibilitate la nivel de cat de imputit e traficul. Nu am nevoie de cele 200.000 de alerte pe care mi le da Waze la fiecare pas, am si eu ochi sa vad gropi si alte alea, nu conduc cu ochii intrr-o tableta;
- pentru navigatie (de ajuns din A in B, nu ma intereseaza traficul) folosesc navi-ul masinii, merge ok si are integrare si cu display-ul din bord (chestie care mi se pare utila);
- muzica vine de pe telefon, prin BT (utilizator de apple music); la fel si partea de telefonie;
- netul vine din telefon, al meu sau al sotiei, cum se nimereste;

Cam asa am eu configurat.

Edited by closchkutza, 05 February 2019 - 18:11.


#375
G2ubogdan

G2ubogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.01.2019
Mersi mult.
Cum merge HU cu Honda Hack?
Că auzisem că merge foarte, foarte, greu.

#376
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 igor06, on 05 februarie 2019 - 14:15, said:

Poti sa detalizei?
sigur. Dar e topic dedicat ( si pe acolo mai apare cate un ametit care l-a gasit pe net).

L-am folosit personal si e o mizerie. O vreme a fost ceva de capul lui dar acum nu mai e nici macar demn de amintit.

daca imi spui ce vrei sa faci iti pot recomanda o solutie .

PS Doar sa nu mi spui ca ti-ai luat masina asta minuntat pentru mers in oras ca atunci iti bati joc de ea si de bani.

Edited by foxbat, 05 February 2019 - 21:27.


#377
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006

 G2ubogdan, on 05 februarie 2019 - 19:01, said:

Mersi mult.
Cum merge HU cu Honda Hack?
Că auzisem că merge foarte, foarte, greu.
Nu e nici o diferenta intre cum merge cu HondaHack si cum merge fara. Adica faptul ca e routed nu o face mai lenta sau mai rapida, doar permite instalarea de aplicatii pe ea, lucru imposibil in starea ei nativa (nu inteleg nici acum logica Honda de a folosi un Android dar sa blochezi instalarea de apps, adica tocmai avantajul folosirii unui Android in conditiile in care nimeni nu prea ofera aceasta posibilitate, deci ai si selling point aici).
Da, tableta aia nu e cel mai rapid lucru din lume indiferent daca este in stare nativa sau routed (nu se compara cu un telefon modern sau cu o tableta) si da, evident ca navigarea prin meniurile Google Maps / Waze vor merge mai lent fata de un telefon / tableta, avand in vedere ca HU-ul este nativ mai lent si avand in vedere ca acesta ruleaza (in background) restul de aplicatii standard care formeaza interfata Honda (inclusiv navigatia default).
Avantaj - se foloseste hardware-ul de navigatie al masinii, mai puternic & precis decat cel din telefon.
De mentionat ca lentoarea asta este resimtita doar la navigarea prin meniurile aplicatiilor mai sus mentionate si nu in navigarea propriu-zisa. Cu toate astea, mie mi se pare acceptabil cum se misca si nu m-a impiedicat sa le folosesc cand am avut nevoie.

Edited by closchkutza, 05 February 2019 - 22:05.


#378
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

 foxbat, on 05 februarie 2019 - 21:25, said:

sigur. Dar e topic dedicat ( si pe acolo mai apare cate un ametit care l-a gasit pe net).

L-am folosit personal si e o mizerie. O vreme a fost ceva de capul lui dar acum nu mai e nici macar demn de amintit.

daca imi spui ce vrei sa faci iti pot recomanda o solutie .

PS Doar sa nu mi spui ca ti-ai luat masina asta minuntat pentru mers in oras ca atunci iti bati joc de ea si de bani.
Eram curios de ce zici ca e mort si ingropat
Eu folosesc de 3 ani Waze pentru orice drum mai mare de 2 km si am fost mereu multumit.


@closchkutza
Notificarile din Waze se pot dezactiva.
Nu stiu cum e la tine, dar mie imi afiseaza si in bord informatiile din Waze.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate