Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Honda Civic Sport Plus - 1.5 VTC Turbo MT

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1277 replies to this topic

#1
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Cu vreo 2-3 saptamani mai devreme decat termenul dat de reprezentanta, astazi a fost ziua cea mare in care am ridicat Civicul de la Honda Nord. Jos palaria pentru dealer pe partea de servicii comerciale, nu am nimic sa le reprosez, s-au miscat repede si bine.
Masina a sosit la dealer in curte aseara, astazi dimineata s-a facut plata iar spre seara am fost sa o ridic. Ieri dimineata am aflat ca masina a ajuns in weekend la Pitesti si ca urma sa plece ieri / azi spre Bucuresti. Neputand sa rezist tentatiei aseara in drum spre casa am trecut pe la dealer si am vazut-o in curte, ajunsese la inchiderea programului Posted Image. Paznicul a fost dragut si m-a lasat sa petrec vreo 5 minute pe langa ea si sa-i fac o poza, singura pe care o am la acest moment.

Deci, Honda Civic Sport Plus, motor 1.5 VTC Turbo, echipare Sport Plus (gramezi de dotari), transmisie manuala 6 trepte (un deliciu, desi e inca prea noua), culoare White Orchid Pearl (si doamne cat de alba e!), 7km la bord la momentul plecarii din curtea dealerului, 2 litri de benzina in rezervor (nu exagerez, atata era), 23.000 Eur pret final.

Despre cum e la acest moment nu pot spune decat ca e BESTIALA, desi nu am reusit sa fac decat 3km cu ea in traficul absolut maro de seara (am plecat pe poarta dealerului la 17:40). Mi se pare foarte lata fata de Avensis, stau foarte jos in ea (YEEEY), este super silentioasa in interior (la 2500 rpm nu prea aud motorul, trebuie sa ma uit in turometru) si imi place ideea cu trapa / plafon panoramic, se vede foarte misto in masina (mai ales ca e neagra la interior).
Ce-am mai observat...pai marsalierul pare sa aiba un pic de nevoie de rodaj (ce ziceam mai sus cu cutia foarte noua), intra un pic greut (maneta "scapa" greu) si..dupa 3km de bara la bara (3 km in 40 min) s-a incalzit saracuta si a inceput sa miroasa a diverse chestii incalzite.

De alte chestii nu prea am ce zice, nu am avut timp sa stau sa ma uit in jur, eram un pic stresat de aglomeratia din jurul meu vs gabaritul marit al masinii. Am apucat sa ma uit un pic la ea la dealer si acum, vazand in sfarsit un Civic alb (am ales culoarea din poze de pe net si ca un facut de atunci pana acum am vazut orice culoare mai putin alba) pot spune ca ma felicit pentru alegerea facuta, mi se pare ca arata super-bine in culoarea asta, in contrast cu diverse elemente negre de pe masina (si sunt cateva!). In schimb, este la fel de "low profile" ca un elefant in mall si tocmai contrastul asta o face sa sara in ochi de la departare.

Astept sa se mai duca un pic traficul si o luam usurel spre casa..momentan e full prin zona.

Atasez mai jos singura poza pe care o am momentan, cea facuta aseara.

Attached File  07219004-693D-4098-8F8C-43D3ADBD950B.jpeg   197.08K   677 downloads

Edited by closchkutza, 08 May 2018 - 18:13.


#2
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Felicitari!!

O sa-ti placa la culme, sunt sigur. Si e una dintre putinele masini care arat super bine pe alb (acum ca ma gandesc bine, arata foarte misto cam pe orice culoare :) ).

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Super alegere! Să fii mulțumit de ea și să ai parte de drumuri frumoase și cu folos!

#4
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Felicitari! Meleoane de kilometri fără probleme.

#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,989
  • Înscris: 09.05.2009
Foarte frumoasa! Felicitari!

#6
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Postcloschkutza, on 08 mai 2018 - 18:09, said:

transmisie manuala 6 trepte (un deliciu, desi e inca prea noua)

Superb! :D

Probabil ca in traficul din Bucuresti nu o sa te bucure enorm de tare, dar in rest sunt convins ca va fi o placere in combinatie cu asa masina!

Sa o folosesti sanatos multi kilometri!

#7
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Bravo,sa o stapaniti sanatosi,multi,multi kilometrii.Mai vrem poze :-)
P.S.-modifica titlul daca mai poti e VTEC Turbo,desi in realitate nu mai e VTEC.

Edited by dantt, 08 May 2018 - 18:56.


#8
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Multumesc tuturor pentru urari. Pentru ca a trebuit sa fac o oprire sa iau soata..sa mai punem niste poze :) !
Attached File  A250D64A-972E-4E4B-9135-5273D105E8E9.jpeg   478.63K   515 downloads
Attached File  F6D81CDA-2D81-4186-BD69-EB10985D571E.jpeg   490.15K   531 downloads
Attached File  91B08FF9-4834-499D-B105-D09C0586851E.jpeg   350.83K   600 downloads
Attached File  56D258E2-6581-405B-AC7A-C006465BA408.jpeg   364.42K   617 downloads

#9
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Arata foarte fain. Muuuuuuult mai bine decât versiunile anterioare.

Chiar îmi place mai mult decât Mazda 3.

#10
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
chiar da bine contrastul alb-negru! sa o strici sanatos ... dupa 5 milioane de km!

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View PostQuoriah, on 08 mai 2018 - 18:27, said:

Felicitari! Meleoane de kilometri fără probleme.
de mile.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_UabC1gSj_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008
Superba masina, si ti-a venit repede de tot, ce mi-ar fi placut de o asemenea stire buna sa vina cu 3 saptamani mai repede ( la mine au lungit-o cu 2 jumate).
Sa te poarte pe niste drumuri frumoase multe sute de mii de km fara evenimente neplacute. Este un Joyride masina cu acest motor si setup. Un pic ciudat ca ai evidentiat de mai multe ori marimea masinii desi vii de pe o masina cumva mai mare ( OK poate ca feelingul in interior era la cea veche ca era mai ingusta) ... in fine, desi nu prea ma omor dupa culoarea alba pe masini, cu acele elemente negre in contrast chiar arata bine de tot. Imi este frica sa testez un civic din acesta ca o sa am dureri de inima dupa acea... Si daca ma gandesc bine ce poate motorul... un pret foarte OK .
Toate cele bune!!!

Edited by andrew1980, 08 May 2018 - 20:01.


#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Felicitari maestre! Cat mai multi km si zambete sa aveti impreuna. Ai ales o masina pe cinste, chiar in seara asta admiram una alba, cu numere rosii.

#14
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Multumesc de urari, domnilor! Toate cele bune si voua!
@connector: esti sigur ca nu eram chiar eu?:) Pe unde se intampla faza?:)
@Andrew: masina chiar e mai lata decat Avensisul! In plus, pozitia la volan, felul in care este desenat interiorul accentueaza si mai tare senzatia.

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 06.07.2005

View Postcloschkutza, on 08 mai 2018 - 18:09, said:

2 litri de benzina in rezervor (nu exagerez, atata era)
Nu stiu cum sa reactionez, asa se practica de obicei la masinile noi? Te rogi sa ajungi pana la prima benzinarie cu ele?

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ce facusi closhkutza? Ai luat Honda cu dealer-ul Toyota in background? Cred ca plange Avensis-ul cu lacrimi amare.
S-o stapanesti sanatos. Cat fu halatu?

#17
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008

View Postvimann, on 08 mai 2018 - 20:57, said:


Nu stiu cum sa reactionez, asa se practica de obicei la masinile noi? Te rogi sa ajungi pana la prima benzinarie cu ele?
Da,indiferent de marca.Si cand ii auzi pe unii ca motoarele vin rodate pe banc...

#18
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Felicitări! Sper sa te mulțumească chiar mai mult ca Avensis-ul. După părerea mea e cea mai frumoasă mașină din clasa compactă. Singurele masini care arată mai bine (IMHO nu dati cu pietre😁) sunt Mazda 6 2018 si Giulia.
Mulți km fara probleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate