Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare console

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Clar PS4, are cea mai mare si variata librarie de jocuri, la Xbox le numeri pe degete. Ar trebui sa gandesti pe termen lung si sa iei PS4 Pro, poate schimbi televizorul cu unul 4K desi ai avantaje si pe Full HD cu Pro iar pretul e foarte bun la 1.650 lei! Eu am luat-o la precomanda cu 1800 de lei si nu imi pare rau.

Edited by Papillon_, 09 May 2018 - 22:21.


#20
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Se poate gasi si mai jos la pret ps4 pro, dar trebuie pandite oferte.

 Papillon_, on 09 mai 2018 - 22:09, said:

Clar PS4 are cea mai mare si variata librarie de jocuri la Xbox le numeri pe degete. Ar trebui sa gandesti pe termen lung si sa iei PS4 Pro, poate schimbi televizorul cu unul 4K  desi ai avantaje si pe Full HD cu Pro iar pretul e foarte bun la 1.650 lei! Eu am luat-o la precomanda cu 1800 de lei si nu imi pare rau.


#21
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
........poate schimbi televizorul cu unul 4K ......... - De ce sa il schimbe sa scris destul de clar aici ca doar Xbox One X e singura consola care stie nativ 4K
Celelalte fac doar upscaling la 4K , deci e un 4K fortat si nu stiu in ce masura le reuseste acest lucru
Oricum fiecare consola are -/+ ei , depinde acum de doleantele fiecaruia
Nici una dintre ele nu ii va multumi pe toti useri , de acea exista tabere pro/contra xbox/ps4
In functie de doleantele care primordiaza la fiecare , iti alegi si consola/tabara , altfel discutam/scriem sute de pagini pe aceasta tema - PS4 sau Xbox ?
Greu de dat un raspuns clar

#22
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Degeaba e One x mai puternica daca nu ai jocuri, fie ca vorbim de IP-uri originale, jocuri Japoneze AAA sau de nisa. Pe 1080p, cu PS4 Pro ai super-sampling si framerate imbunatatit iar pe 4K ai checkerboard rendering sau rulezi la 1440p/1800p cu echivalentul la high pe PC.

Am atat PS4 Pro cat si Xbox One S, in afara de Gears of War, Halo, Forza, Quantum Break si Recore nu am ce ma juca pe ea, noroc ca are player 4k si VLC si o mai pot folosi la filme. Chiar si pe Wii U sau PS3 am mai multe jocuri faine decat pe Xbox One, de PC numai vorbesc care e nr.1!

Din punctul meu de vedere PS4 e cea mai buna consola iar ca alternativa mai bine iei Switch. Cea mai faina combinatie daca esti gamer serios e PC + PS4.

Edited by Papillon_, 09 May 2018 - 22:55.


#23
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Vad ca tot vorbiti ca ps4 are mai multe jocuri ca xbox . Vreau si eu sa stiu care is jocurile alea ? Si indie-urile nu se pun. Iar cum zice, papilion, wii u are jocuri mai faine, pai aici iti dau dreptate, dar cate ? Daca e tot vorba aia ca xboxul are jocuri putine. Nintendo e cea mai buna consola, dupa parerea mea, nu am avut ocazia sa probez switch, dar am avut wii u, intradevar e super, dar pt 10 jocuri ? in schimb am jucat mai mult pe wii decat pe ps si xbox la un loc. Inca ma mai joc :)

#24
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
PS4:
The Last Of Us, Drive Club, Ni no Kuni II, God of War, Horizon Zero Dawn, Journey, Neptunia VII, Nier Automata
Persona 5, Ratchet & Clank, Star Ocean Integrity and Faithlessness, The King of Fighters XIV

Toukiden Kiwami + 2, Uncharted 4, Yakuza Kiwami  0, 6, Uncharted: The Nathan Drake Collection
The Last Guardian, Tales of Zestiria, Tales of Berseria, Sword art online re hollow fragment
Star Ocean The Last Hope Remaster, Shadow of the Colossus , Infamous Second Son

Gravity Rush 1 si 2 ,Fairy Fencer F Advent Dark Force, Cyberdimenstion Neptunia 4, BloodBorne, Heavy Rain
Beyond: Two Souls, Detroit: Become Human, Nioh, Nights of Azure 1 & 2, SENRAN KAGURA Peach Beach Splash

KILLZONE SHADOW FALL, Amplitude, Caladariuz blaze, Resogun, Little BigPlanet3, Knack 1 si 2
BlazBlue: Continuum Shift Extend, BlazBlue: Chronophantasma Extend , GUILTY GEAR Xrd -SIGN

Gran Turismo Sport, Everybody's Gone to the Rapture, Akiba's Trip: Undead & Undressed, mai continui?

Wii U:
Zelda The WindMaker HD, Donkey Kong Country Tropical Freeze, Super Mario Bros U + Super Luigi U
Splatoon, Yoshis Woolly World, Captain Toad Treasure Tracker, Mario Kart 8, Monster Hunter 3 Ultimate

Xenoblade Chronicles X, Legend Of Zelda Twilight Princess Hd, Bayonetta 2, Super Mario 3D World
Tokyo Mirage Sessions Fe, Zelda Breath of The Wild, Project Zero Maiden of Black Water, The Legend of Zelda a Link to the Past

Ocarina of time, Yoshi's Island: Super Mario Advance 3, Kirby Super Star, Super Mario World, Super Mario Bros

Edited by Papillon_, 10 May 2018 - 00:45.


#25
softistulroman

softistulroman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2018

 wather, on 09 mai 2018 - 22:31, said:

........poate schimbi televizorul cu unul 4K ......... - De ce sa il schimbe sa scris destul de clar aici ca doar Xbox One X e singura consola care stie nativ 4K
Celelalte fac doar upscaling la 4K , deci e un 4K fortat si nu stiu in ce masura le reuseste acest lucru
Oricum fiecare consola are -/+ ei , depinde acum de doleantele fiecaruia
Nici una dintre ele nu ii va multumi pe toti useri , de acea exista tabere pro/contra xbox/ps4
In functie de doleantele care primordiaza la fiecare , iti alegi si consola/tabara , altfel discutam/scriem sute de pagini pe aceasta tema - PS4 sau Xbox ?
Greu de dat un raspuns clar

 Papillon_, on 09 mai 2018 - 22:09, said:

Clar PS4, are cea mai mare si variata librarie de jocuri, la Xbox le numeri pe degete. Ar trebui sa gandesti pe termen lung si sa iei PS4 Pro, poate schimbi televizorul cu unul 4K desi ai avantaje si pe Full HD cu Pro iar pretul e foarte bun la 1.650 lei! Eu am luat-o la precomanda cu 1800 de lei si nu imi pare rau.


Si eu sunt interesat de un PS 4 . Nu am avut pana acum. Care este feedbackul?

#26
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Sincer , fiecare isi exprima parerea in functie de doleante
Personal detin tv 4K si sunt interesat de o consola 4K true , ceilalti scriu/au pareri diferite ca asa e normal
Insa nu exista CONSOLA NUMBER ONE care sa multumeasca toti userii
Ca sunt mai multi detinatori de PS4 , iarasi personal nu ma intereseaza
Eu nu cumpar o consola in functie de numarul de utilizatori , ci in functie de performante si de jocuri
Altfel puteam sa ramanem la primele variante de console si gata
Dar oare de ce cumparam majoritatea console de ultma generatie ?
Nu din cauza performantelor si apoi a jocurilor , fiecare consola are -/+ lor
Doleantele fiecaruia dintre noi ne facem sa decidem care dintre cele doua console o alegem/cumparam

#27
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Daca vrei performanta cumperi un PC nu o consola. In ceea ce priveste "true 4k" aka Xbox One X care nu e in stare sa mentina nici 30 fps-uri in jocuri pana sa o lanseze acum 7 luni ei au avut tot timpul consola mai slaba, nu ca asta ar conta cu adevarat pentru majoritatea persoanelor.

Pe langa lansarea dezastruoasa prin care te forta sa dai 500$ pe consola si iti baga pe "gat" Kinect, Always-on DRM si interzicerea schimbului de jocuri care le-au reparat dupa cativa ani, cea mai mare problema e lipsa de jocuri exclusive si Japoneze. 90% cumpara consola pentru jocuri nu pentru a se lauda ca au cea mai puternica consola.Posted Image

De suport numai vorbesc care e zero in Romania, trebuie sa o tin pe Irlanda ca sa am euro si engleza pe cand pe PS4 am limba romana, preturi in lei si suport oficial.

#28
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
E hai sa cautam nod in papura acum
Ce sa zic de Sony , care la fiecare varianta esti limitat doar la anumite jocuri , vezi doamne exclusivitate
Vrei alt joc , iti trebuie alta varianta de consola
De fapt d.p lor de vedre e foarte bine , orice varianta de consola vanduta inseamna castig
Nu ca la "prostii" de la xbox ca daca ai xbox one sau xbox one s/x poti sa joci si jocuri pt xbox 360
Ma repet fiecare are -/+ , insa conteaza ce va intereseaza mai mult personal nu per general
Cat despre suportul din RO nu numai ei sunt de vina , ci si ai nostri
Ce scandal a fost in RO legat de Microsoft , e si normal sa faca ce au facut
Nu ca ar fi si ei "usa de biserica" , dar ai nostri........
Personal am de peste 10 cont de UK si nici nu imi trecea prin minte atunci ca il voi folosi in prezent pt xbox
Ce va retine sa faceti la fel ,  insa cu noi rom e de cont , ci ca prbromaniiilegalitati obisnuiti in continuare sa fitati cat mai multe
De aici apar si prbplang , pe net sunt destui carplang ca li sa inchis conturile
- Oare de ce , daca nu ai comis nicio ilegalitate
Totul tine de mentalitate si din pacate nu se va schimba foarte repede/usor
Pana la urma fiecare deci sa isi cumpere ce ii place si nu ca are mai multe sau mai multe jocuri
Mai ales ca multe nu le poti juca daca nu ai varianta X sau Y de consola , fiindca jocul in cauza e exclusi pt.......

Edited by wather, 10 May 2018 - 16:26.


#29
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Andrei-90, on 08 mai 2018 - 16:55, said:

Salutare!

Doresc sa achizitionez o consola si nu stiu pe care sa o aleg. As vrea sa stiu ce consola e mai potrivita pentru mine. Prefer jocurile gen shooter ( Call of Duty, Battlefied ), driving ( NFS ), GTA si ca sport FIFA. As vrea o consola cu o capacitate de stocare de 1 TB si nu stiu pe care sa o aleg: Xbox one s ori Playstation 4 slim avand in vedere bugetu ( 1000 - 1300 RON ) Stiu ca exista o diferenta de pret intre cele doua xbox fiind mai ieftina cu aprox 200 ron. Ce ma intereseaza cel mai mult la consola e performanta acesteia. As vreau sa stiu care e mai performanta.. unii spun ca xbox one s altii playstation 4 slim. Precizez ca detin un tv Samsung Full HD UE32J5100 si nu am de gand sa trec prea curand la un 4k.

Multumesc!

Ce inseamna performanta? Calitatea video in jocuri? Asta gasesti pe google.
Eu am PS4 si nu ma pot pronunta asupra Xbox. Totusi la performante sunt cam la fel, iar la TV-ul tau nu cred ca vei observa diferente notabile.

Eu zic sa iei in calcul si daca ai un grup de prieteni cu console, poate vreti sa va jucati online, co-op etc ceva....

+PS4  suport pe Romania, poate anumite exclusivitati

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand zic performanta ma refer ca jocul sa se miste cat mai fluent iar la grafica sa se vada cat mai detaliat atat cat poate si tv meu.
As vrea sa stiu indiferent de console xbox ori ps ma pot juca doar de pe dvd? Sau trebuie neaparat sa instalez jocu pe console?
Iar daca trebuie neaparat sa instalez jocurile pe console si raman fara spatiu liber pot sa-i pun un hdd extern si sa instalez jocurile pe hdd extern?

Edited by MembruAnonim, 10 May 2018 - 18:26.


#31
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Pe o consola de jocuri poti avea jocuri fie in format digital pe hdd-u consolei descarcate din magazinul online de jocuri dedicat al producatorului consolei fie pe suport fizic disc fara a necesita descarcarea in hdd consola.
La ps4 (pro) se poate atasa un hdd, in afara de cel intern.

Edited by MMike, 10 May 2018 - 18:55.


#32
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
1. Xbox one si ps4 nu au dvd. Jocurile sunt pe bluray.
2. Chiar daca ai jocurile in format fizic, ele se joaca cu discul in unitate dar se copiaza integral pe hdd. Poti pune hdd extern.
3. Sunt alti factori mai importanti decat "care e mai performanta". De exemplu: jocuri exclusive, prieteni care au console, preferinta controller.

#33
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016


 Paranoir, on 10 mai 2018 - 19:00, said:

se copiaza integral pe hdd
????


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Paranoir, on 10 mai 2018 - 19:00, said:

1. Xbox one si ps4 nu au dvd. Jocurile sunt pe bluray.
2. Chiar daca ai jocurile in format fizic, ele se joaca cu discul in unitate dar se copiaza integral pe hdd. Poti pune hdd extern.
3. Sunt alti factori mai importanti decat "care e mai performanta". De exemplu: jocuri exclusive, prieteni care au console, preferinta controller.

Acum am inteles.. daca raman fara spatiu pe consola pot sa i pun un hdd extern si sa ma folosesc de acesta. Merge si pe varianta ps 4 slim? Tind spre ps 4 slim.. in primu rand pt cobtroller..

#35
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Jocurile in format fizic pe disc NU se pot copia in consola! Dreptul de copyright ! Se joaca cu jocul in consola, atat. Doar cele din magazinul online al producatorului se pot descarca free sau contra cost pe baza contului cu care te loghezi.

Edited by MMike, 10 May 2018 - 19:13.


#36
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Imi explici , atunci, de unde am multitudinea de zeci de giga/joc pe HDD, desi majoritatea jocurilor le am pe disc?
In afara de Odd World, toate jocurile is pe discuri.
Attached File  20180510_203751.jpg   357.69K   18 downloads Attached File  20180510_203813.jpg   327.53K   12 downloads
Attached File  20180510_203833.jpg   233.31K   10 downloads Attached File  20180510_203848.jpg   229.58K   13 downloads
Attached File  20180510_203859.jpg   210.51K   12 downloads

Edited by cristip20, 10 May 2018 - 19:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate