Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

problema instalare fibra optica

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
ZecaR

ZecaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.01.2011

View PostKyKyKyKy, on 09 mai 2018 - 00:06, said:

Poți monta o etajeră lângă ușă sau pe unde intră firele actuale și tragi o priză de undeva, iar efortul și stricăciunile sunt minime.

stricaciunile si efortul nu sunt minime deoarece peretele pe care ar trebui sa pun etajera este din beton.. plus, am alte planuri pentru spatiul acela

View Posteasy90rider, on 09 mai 2018 - 06:01, said:

Unii recomanda UPC, pe un topic DIGI, si postarea ramane, altii recomanda instalarea echipamentelor Digi langa/deasupra usii si postarea se sterge... Au fost sterse si posatrile lui OP...

@OP, NIMENI nu da gaura in mijlocul peretelui, fibra vine in casa exact pe unde venea si cablul UTP. Echipamentul ONT se incalzeste, daca totusi il pui in acel spatiu ascuns, verifica dupa cateva zile, sa nu fie prea cald!

si ce fac daca cablul UTP venea prin mijlocul peretelui?.. structura blocului nu permite o gaura intr-o margine a peretelui si pe jos nu prea merge

Am sa verific oricum la cateva zile.. dar este spatiu de aerisire si nu ar trebui sa fie probleme

View Postexceswater, on 09 mai 2018 - 07:12, said:

Op pune și tu o poză cu holul și schițează pe poză ce vrei să faci.
Nu e chiar așa ceva extrem de greu să rezolvi cu chestia asta.
Sunt convins că poți rezolva și să nu iasă ceva nașpa în apartament.

REPET cu acordul celorlalți locatari poți pune echipamentul lor în afara ușii într-o cutie securizată. La care duci curent.
Sau pe hol la tine discret așezate.
Nu aș băga fibra aia printre pereți pentru că pot apărea probleme ulterioare și accesul la ea trebuie să fie facil.

Nu renunța la fibră că nu e cazul.
Nu e RDS-ul lui tata să fac bani că recomand, dar e OK. Replica aia cu pune UPC că au cablu este epică.

best i can do: https://i.imgur.com/IOO2U5D.jpg
panoul de care ziceam in poza: https://i.imgur.com/Js82yul.jpg . si gura ar veni jos deasupra plintei cam unde e usa aceea sprijinita de perete

in cazul in care trebuie actionat asupra fibrei aceasta se poate trage si inlocui fara prea mari batai de cap, o sa ma asigur de chestia asta

intr-adevar, m-am panicat putin deoarece initial credeam ca am tras firele de net si cablu degeaba, asta insemna ca am 2 prize puse pe perete degeaba si ca ar fi trebuit sa stau cu fire intinse prin apartament... ceea ce nu-mi doream, urasc firele atarnate.. am plasat prizele de curent si de internet / cablu tocmai pentru a fi aproape de aparate si unde am nevoie de ele.... nu vad rostul baghetelor prinse pe perete.. mai ales ca apartamentul a fost "chelit" pana au ramas doar peretii goi si podelele goale inauntru

dar acum am gasit, cred eu, solutia cea mai buna


View Postoxygenlios, on 09 mai 2018 - 07:18, said:

Dacă ar fi după părerea unora, ar trebui să ne punem toți UPC...că vin toate serviciile printr-un singur cablu; cu puțin noroc, vin și sarmale calde.

vodafone tocmai a cumparat UPC, bun pentru ei. Doar ca Vodafone nu trateaza clientii business (care sunt eu) cu prea mare importanta in momentul de fata, dar pai daca devine si mai mare pe piata

Edited by ZecaR, 09 May 2018 - 10:06.


#20
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Deci la tine intra cablul UTP prin perete? Ce ciudat, la mine intra deasupra usii, pe unde vine si conducta de gaz, dar de obicei tot in zona aia se pune.

Cablul UTP e ascuns in perete? La mine au taiat cablul UTP pe casa scarii, au lipit cu banda adeziva fibra optica de el si l-au tras in casa...

#21
ZecaR

ZecaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.01.2011

View Posteasy90rider, on 09 mai 2018 - 12:59, said:

Deci la tine intra cablul UTP prin perete? Ce ciudat, la mine intra deasupra usii, pe unde vine si conducta de gaz, dar de obicei tot in zona aia se pune.

Cablul UTP e ascuns in perete? La mine au taiat cablul UTP pe casa scarii, au lipit cu banda adeziva fibra optica de el si l-au tras in casa...

da, intra prin perete.. oricum e bagat de mult timp internet pentru ca a fost inchiriat apartamentul.. probabil de lene sa mai dea o gaura prin peretele blocului ca sa ajunga la usa mea, l-au pus pe unde au apucat..

la renovare am pus furtun + teava.. nu e pur si simplu lasat in perete.. doar ca nefiind intr-o margine a trebuit sa fac unghi de 90 de grade si sa ingrop teava in perete ca sa il duc intr-un colt, mai exact in spatele peretelui fals, deci nu pot baga fibra pe acolo

ca sa intelegi pe unde erau firele vechi, si unde le-am pastrat si pe cele noi -> https://i.imgur.com/QqvZeXz.png . dreapta cablu tv, stanga cablu net

Edited by ZecaR, 09 May 2018 - 13:10.


#22
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Daca acele tuburi sunt la fel si acum, ai putea incerca sa tragi fibra optica prin el, prin cel de net, arata-le poza si celor care vin sa instaleze.
Nu unghiul conteaza, ci raza unghiului. La mine, pana ajunge la ONT, fibra optica face 6 curbe de 90 grade, dar nu au raze foarte stramte.

#23
ZecaR

ZecaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.01.2011

View Posteasy90rider, on 10 mai 2018 - 07:40, said:

Daca acele tuburi sunt la fel si acum, ai putea incerca sa tragi fibra optica prin el, prin cel de net, arata-le poza si celor care vin sa instaleze.
Nu unghiul conteaza, ci raza unghiului. La mine, pana ajunge la ONT, fibra optica face 6 curbe de 90 grade, dar nu au raze foarte stramte.

este un furtun ingust indoit la 90 de grade.. e facut colt.. nu se poate prin el

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate