Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Desenele copilariei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Am 26 de ani, dar consider ca generatia mea a avut parte de cele mai misto desene:)....

Avem desenele disney, pe  casete video "doamna si vagabondul", "101 dalmatieni" , "chip si dale" etc.

La televizor aveam posturile fox kids, cartoon network, care difuzau desene placute scooby doo,  familia jetson, familia flintsone, tom si jerry
Erau desenele din seria TAS spider-man, x-men, iron man

Printre cele mai populare au fost son goku , pokemon..se difuzau pe pro tv. desene cu dinozauri (nu mai stiu cum se numesc)..dar la ore foarte matinale:))..5-6:P

Desi am avut si noi parte de imbecilitati (vaca si puiul, nevastuica si babuinul etc.)...am avut desene frumoase:)

Ieseam afara si colectionam pokemoane:))..sa completam albumul..efectiv, tot cartierul meu incerca sa faca albumul ala:))

Consider ca desenele generatiei mele ar trebui sa fie etalonul desenelor de azi

Au copiii din ziua de azi desenele noastre? sau numai imbecilitati

PS. as posta desenele noi, dar nu stiu cum se numesc..si nu vreau sa scriu pe google "desene cu penisuri albastre/portocalii"

Edited by jimi91, 08 May 2018 - 13:50.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Deja te-a prins nostalgia? Stai sa vezi mai incolo! Le gasesti pe toate pe internet.

Apropo...pe vremea mea era la moda Ferdinand-taurasul lui Disney, de departe cel mai tare creator.

Sa nu mai zic de Pic si Poc si Mihaela si Heidi etc

Fiecare generatie cu ale ei.

Edited by arab, 08 May 2018 - 13:54.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
The Simpsons. Tom & Jerry. Și mare fiind mă distrau Powerpuff Girls cu Mojo Jojo, Dexter's Lab, Ed Edd & Eddy, Courage the Cowardly Dog, Cow and Chicken, I R Baboon, Johhny Bravo.

Edited by exceswater, 08 May 2018 - 13:53.


#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 jimi91, on 08 mai 2018 - 13:48, said:

Ieseam afara si colectionam pokemoane:))..sa completam albumul..efectiv, tot cartierul meu incerca sa faca albumul ala:))

Consider ca desenele generatiei mele ar trebui sa fie etalonul desenelor de azi
consideri gresit. eu am 30 si ceva de ani si pt mine pokemonii aia sunt niste mizerii sinistre, nu stiu cum au putut pacali atata copii sa urmareasca abominatiile alea. pentru mine desene adevarate sunt alea cu donald duck, goofy, chip&dale, foghorn leghorn, tweety, etc...

preferintele se schimba. mergi mai departe    :)

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Offf, inca unu!!!

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 exceswater, on 08 mai 2018 - 13:53, said:

The Simpsons. Și mare fiind mă distrau Powerpuff Girls cu Mojo Jojo, Dexter's Lab, Ed Edd & Eddy, Courage the Cowardly Dog, Cow and Chicken, I R Baboon, Johhny Bravo.

jhonny bravo chiar era misto:)))...si dexter cu omelete  du fromage:)))..am avut si noi parte de desene, mai idioate..dar, parca nu se compara cu ce e azi..nici scooby doo nu mai e ce-a fost:|..tom si jerry, mi se pare ca au facut desene noi, dar nu se compara cu cele vechi:|

 born2lose, on 08 mai 2018 - 13:53, said:

consideri gresit. eu am 30 si ceva de ani si pt mine pokemonii aia sunt niste mizerii sinistre, nu stiu cum au putut pacali atata copii sa urmareasca abominatiile alea. pentru mine desene adevarate sunt alea cu donald duck, goofy, chip&dale, foghorn leghorn, tweety, etc...

preferintele se schimba. mergi mai departe Posted Image

la noi, toata lumea colectiona pokemoane .. mancai ca prostul cornuri chippicao:))..parintilor nu le convenea sa dea bani doar pe abtibilduri, trebuia sa mananci si cornul:))..
stiu ca au lungit povestea.., eu vorbesc de seria originala..in jur de 100 de pokemoane..acum, cred ca sunt cateva mii de pokemoni..inca se difuzeaza, cred:))

trebuie sa fac un copil sa revad desenele:)).. si sa-i cumpar kindere:))

#7
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
pentru mine, cele mai smechere desene animate au fost, sunt si vor fi OLI SI BENJI / captain tsubasa
cand eram drac, imi placea si sailor moon
cred ca am ceva in general cu japonezii astia sau ce or fi, ca imi plac si filmele si jocurile lor

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Cow and Chicken mi-au placut cel mai mult, locul 2 Dexter's Lab si 3 Tom and Jerry vechi. I Am Weasel nu prea mi-a placut, parca era un Cow and Chicken nereusit.

#9
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 03.02.2010
Woody, Looney tunes, Droopy, Chilly Willy, Flinstones, Sindbad (versiunea japoneza din anii'70), Lolek si Bolek, cam tot ce era semnat Disney, ceva rusesti cu un lup si un iepure, nu retin numele etc, etc, etc...

#10
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 lely, on 08 mai 2018 - 14:13, said:

ceva rusesti cu un lup si un iepure, nu retin numele etc, etc, etc...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QDDJLq2rs5Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Singurele desene animate pentru copii care mi-au placut cu adevarat au fost The Flinstones. Desenele animate noi din seria Star Wars sunt excelente.

#12
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
NU zaieţ pagadi !!! :)

#13
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Captain Planet, Sandy Bell, MACRON , 1, Heidi, Fata din Alpi... Tin minte ca in functie de cum era mama acasa le vedeam color la un tv MARE de 63cm SABA, sau alb/negru la un Diamant pe lampi!

Edited by pustiu_22, 08 May 2018 - 14:27.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu zaietz nu pagadi !
Lolek și Bolek.
Norocoșilor.
Pe vremea lu Ceașcă vedeam desenele numai la sârbi.
La români erau numai duminica la 12 și ceva parcă.

Asta era logo la sârbi pentru desene - Crtani Film

Attached File  crtani-film.jpg   7.67K   5 downloads

#15
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
dică у, погоди! Все серии - Ну, погоди! - Выпуск :)

#16
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

 jimi91, on 08 mai 2018 - 13:48, said:

Am 26 de ani, dar consider ca generatia mea a avut parte de cele mai misto desene:)....

"Fiule", n-ai prins desene japo-chinezesti cu roboti si alte dracii. Da-i un gogu' dupa: Saber Rider, Macron 1, Galaxy Rangers, Dark star sau nu mai stiu cum.

alea desene "serioase", ce scuby doo?!

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Jonny Quest, The Real Adventures of Jonny Quest, Batman, Superman, Plasticman, Captain Caveman, Scooby Doo (cam toate seriile), Ed, Edd si Eddy (e un canal pe youtube care inca il mai da), Wacky Racers, Lolek si Bolek , Space Ghost, si ar mai fi...

Cele rusesti se numesc Zaiț (iepurasul) si Pagadi (lupul)

Edited by Pololica, 08 May 2018 - 14:29.


#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Pololica, on 08 mai 2018 - 14:28, said:

Jonny Quest, The Real Adventures of Jonny Quest, Batman, Superman, Plasticman, Captain Caveman, Scooby Doo (cam toate seriile), Ed, Edd si Eddy (e un canal pe youtube care inca il mai da), Wacky Racers, Lolek si Bolek , Space Ghost, si ar mai fi...

Cele rusesti se numesc Zaiț (iepurasul) si Pagadi (lupul)

jhonny quest da, superbe desenele..mai era si un desen cu pirati..au fost difuzate cam in acelasi timp..nu mai retin cum se numesc..

 un_dac, on 08 mai 2018 - 14:28, said:

"Fiule", n-ai prins desene japo-chinezesti cu roboti si alte dracii. Da-i un gogu' dupa: Saber Rider, Macron 1, Galaxy Rangers, Dark star sau nu mai stiu cum.

alea desene "serioase", ce scuby doo?!

aveam si noi un desen japonez...de pe clasa a 8-a, pana in facultate:)))..naruto:))





Mai erau desenle cu Louie..viata cu Louie..era un episod..nu mai retin cum se numeste episodul, era toata familia adunata la masa si nu mergea televizorul...tac-su incepe sa povesteasca despre cum era pe vremea lui, incepe sa rada isteric:)), isi aducea aminte de ce a vazut la tv Posted Image))  le recomanda si copiilor sa-si aduca aminte..ca nu au nevoie de televizor, doar de amintiri:))

Edited by jimi91, 08 May 2018 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate