Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

De ce nu se mai fac filme ca odinioara?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Odata la ceva timp mai apar filme bune si astazi: LA Confidential, Shawshank, LOTR, Identity, primul Matrix, seria Bourne, Truman show...
Nu trebuie nici idealizate filmele vechi. Io de pilda detest SF-urile de ani 50-60, cu putine exceptii cum ar fi Forbidden Planet.

Ce suntem insa majoritatea aici de acord e ca mai nou e prea mult spectacol si CGI si batai care tin loc de scenariu si joc.
Si comedii/umor, pe bune, nu mai vedem mai deloc.

Edited by grrrrr, 29 May 2018 - 16:21.


#92
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
De ce nu se mai fac filme ca odinioara?

Simplu. Vremurile actuale nu mai sunt ca cele de odinioara. Societatea e in schimbare. Mergi pe strada si vezi soferi cu nasul in telefon la volan. La fel si pietoni. Chiar n-as vrea sa vad un film din societatea actuala.

Cei tineri care au vazut in anii 80 filme facute in anii 60-80 si le-au apreciat le vor vedea si acum cu placere. Poate si pe cele din 90.

Probabil ca cuiva nascut in anii 90 nu i-ar face placere sa vada un film din anii 70 pentru ca nu ar intelege nimic din acea perioada...

#93
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Sau o parte din cei născuţi în anii '80 care au văzut filme vechi în anii '90.
Cred că o parte din dragostea mea faţă de trecut se trage de la filmele şi serialele vechi pe care le vedeam (nepricepându-mă mult la istorie credeam că unele din anii '70-'80 sunt din anii '90).

Edited by djl, 24 September 2018 - 03:10.


#94
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In anii "90 majoritatea filmelor venite erau din 70-80 (vorbesc de cele rulate la tv imediat dupa revolutie). Cele noi (din anii respectivi) erau cam scumpe si nu se stia exact care va fi trendul.

Plus ca, daca stau sa ma gandesc, cam toti eram avizi de filme americane in care ne-am fi "ecranizat" si multe aveau deja vreo 10 ani de rulare in vest. M-am mai uitat pe youtube la filme noi, dar povestea (scenariul) mi se pare fara noima. Ma uitam pe Hallmark (actualul Diva) la filme pentru familie (Calatoria Inorogului, Alice in tara minunilor, Merlin, etc) aveau un cap si o coada. Acum parca se intra direct in actiune, fara intriga, fara nimic (sau cu o intriga de uiti ce vrea filmul de la tine).

#95
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Filme noi vedeai la cinema.
Mai rulau seriale tv noi sau recente.

Poate să fie de vină trecerea de la peliculă la digital?    :D

Edited by djl, 26 September 2018 - 12:21.


#96
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Cred ca ultimul film vazut la cinema a fost Inception (2010).

Sau gresesc cred ca a fost Mission imposible Ghost protocol (2011).

Desi locuiesc in Cluj n-am ajuns decat o singura data la un film proiectat la TIFF (prin 2008). In acea perioada din an sunt foarte ocupat.

#97
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 03.03.2016
Am dat pe Netflix sa vad ceva, top 10(porcarii)am dat play random ceva pana sa ajung sa vizionez tot în film de prin 2000(băieți de cartier _ Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood) o comedie bunicica pe care o revăd cu plăcere

Filme ca saw de exemplu nu se mai fac

Edited by Anonymous1986, 18 November 2021 - 21:45.


#98
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
Pentru ca acum nu se mai fac filme, se fac filme pentru propaganda, atat, a, si da, super eroi, multi, multi, multi, super eroi, sunt mai multi super eroi decat normali.
Odinioara se faceau filme pentru subiect, actiune, drama etc, sa iti inspire ceva, sa simti ceva acum conteaza doar daca te-au mai indoctrinat cu ceva.

#99
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Pentru lumea de astazi ar fi prea incete azi suntem obisnuiti cu filme de actiune fantazy ceea ce calitativ ii mai jos dar spre asta au fost modelate gusturile.

#100
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
1. se face ceea ce se vinde;
2. tot ce s-a facut pana in 1992, a fost superb, apoi au aparut remaik-uri, etc. Nu mai sunt idei...Posted Image

#101
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Re: Star Wars

View PostDeathRipple, on 09 ianuarie 2023 - 15:44, said:

eu nu inteleg ce tot ii da lumea inainte cu 'vechile filme'. [...] s-au facut niste mega sf-uri in perioada aia...alien, blade runner, terminator...
Apropo: nici eu nu înțeleg ce îi tot dă lumea cu BR1982, mi s-a părut o mizerie, n-am putut să mă uit până la capăt nici când mă pregăteam de BR2049. Posted Image

Celelalte da, dar mai mult Alien. Terminator a fost puțin SF și multă băiețeală cu roboți, mitraliere și camioane. Posted Image (Până la Genisys care a dat-o ceva mai serios cu SF-ul, să zicem.)

Edited by donjoe, 09 January 2023 - 17:55.


#102
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 12.03.2010
Pe mine nici nu ma intereseaza sa se faca filme ca "odinioara", ce, chiar ati vrea filme de categoria B si C scoase de studiouri (deci nu facute in garaj), imi vin in minte horror-urile alea siropoase (la propriu, cu sirop in loc de singe) si alea "cu karate"? Eu vreau filme cu miez (care sa spuna ceva important, sau macar interesant) sau care sa raspunda satisfacator la cele 3 intrebari (valabile pentru orice creatie):

1. De ce au meritat facute? (adica ce lucru nemaipomenit pina atunci -idee, scenariu- a facut sa merite punerea in miscare a masinariei necesare crearii unui film, de la finantare la realizare. Am vazut un film care a costat 15 milioane sa fie facut, si care a scos 8000 (opt mii) de dolari incasari.

2. De ce a meritat pastrat (poate a iesit prost, shit happens, macar nu te faci de ris, sau de penibil.

3. De ce a meritat sa fie aratat (din multimea de filme noi si vechi, cu ce e al tau mai breaz?)

Pe mine ma intereseaza strict povestea la un film, si ca povestitorul sa nu fie enervant (voce pitigaiata, bîlbîit, sa vorbeasca ca Cîțu). Nu ma intereseaza sa se plimbe actorii si echipa de productie pe 3 continente, azi se poate genera pe calculator orice decor (traim o perioada fasta din punctul asta de vedere), de ce nu iei o carte despre care stii deja ca e valoroasa sa o transpui in mediu vizual, cind practic nu mai exista obstacole tehnice? Se vine cu tot felul de scuze pentru care aia si ailalta au trebuit "adaptate", dude, fuck you, daca au putut fi posibile fazele din Transformers, nu poti veni si spune ca nu se poate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate