Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

De ce nu se mai fac filme ca odinioara?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Hmm !
Primele aparitii ale filmului au fost "wow" la finalului secolului XIX [19] si aproape de mijlocul secolului XX [20] deoarece era prima data cand se vedea asa ceva.
Dupa jumatatea secolului XX, filmele au inceput sa aiba povesti din ce in ce mai complexe pt. a se mentine efectul "wow" sa atraga si mai multi oameni lacinematograf.
Apoi la finalul secolului XX si inceputul secolului XXI [21] oamenii nu mai erau impresionati de povestile din filme asa ca producatorii au fost nevoiti sa apeleze la efecte speciale pt. a face oamenii sa spuna "wow" cand vad filmul; lucru prezent si la ora actuala.

Apoi mai e si diferenta de generatii + educatie !
Copiii/adolescentii din secolul XXI nu sunt impresionati de "La Sortie de l'Usine Lumière à Lyon", "L'Arrivée d'un Train en Gare de La Ciotat" [1895], filme mute cu Charlie Chaplin etc.
Dar unii din ei ar putea sa li se para capodopere si sa devina nostalgici dupa o vreme pe care nu au cunoscut-o, trait-o; precum userul @djl, cei care il cunoasteti.

PLM ! mie mi se pare ca filmul "Pe aripile vantului" (1939) e prea fals datorita jocului actorilor teatral, pe cand filmul "Nopti albe in Seattle" (1993) e mai original datorita jocului actoricesc specific de film.

Oamenii "batrani" vor spune ca "Pe aripile vantului" (1939) e mai bun decat "Nopti albe in Seattle".
Opinia lor, da' opinia mea e ca este invers.

Iar asta se datoreaza diferentei de generatii Posted Image
Dupa explicatia de mai sus, cred ca are sens sa spun ca topicul prezent e o pierdere de timp + irosire de resurse ale Forumului Softpedia.

#74
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O capodopera poate fi o ca o reclama la Telekom: pur si simplu nereusita! Totul depinde de ochiul privitorului. Ca exemplu: The time machine (1960, Regia George Pal) a avut un remake (2002) si o adaptare (1978). Cel din 2002 mi se pare cel mai slab calitativ, desi efectele speciale ajuta filmul. N-as da vine pe generatii, cat pe ceea ce cauta fiecare. Mie imi plac SF-urile, dar nu mi-a placut niciodata Mad Max, Terminatorul si ar mai fi cateva. Prefer SF-urile mai "antice" (si nu ma leg de Star Trek TOS): The Last Dinosaur (1977), Forbidden Planet (1956) si alte cateva. :)

#75
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
toate decadele, generatiile, curentele din muzica, film, arta au 90% umplutura si poate 10% calitate. e divertisment.
Cum a spus Nae Caranfil, e mult nutreț Posted Image

Edited by andreim77, 08 May 2018 - 14:49.


#76
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
După ce am văzut "It's a wonderful life" (1946) am zis același lucru: nu se mai fac astfel de filme. Filmele au devenit prea comerciale, prea superficiale (ca oamenii, de altfel).

#77
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postexceswater, on 08 mai 2018 - 12:37, said:

Cel mai corect film care să descrie situația actuală.

idiocracy
Cel mai corect poate, dar nu cel mai exact.
Trebuia sa-i faca si colorati pe aia de se puiau.
Dar asta era prea mult...

#78
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil se ghidează şi după principiul "Today you're a star, next day you're gone". Adică dacă nu eşti sigur că vei mai avea parte de succesuri, de ce să te rişti cu ceva mai elevat? Plus că prostimea vrea circ. Circul poate să fie şi de calitate, dar şi din ăla ieftin. Dacă merge cu din ăla ieftin, atunci ca şi producător ieşi mai ieftin.
Cumva în legătură cu subiectul nostru: https://forum.softpe...6#entry22372623

#79
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Filmul in ziua de azi nu mai este un mediu artistic in mare parte...e pur si simplu o industrie cat se poate de profitabila, iar tot ce nu se vinde e taiat din start. Singurele exceptii sunt filme facute de oameni cu multi bani care vor sa "spuna" ceva. Au ramas f. putine care s-ar mai incadra aici, si chiar daca se mai fac, slabe sanse sa le vezi, ca in cinematografe se aduc doar astea ca se vand, cerc vicios.

Solutia: mergi la teatru, opera, etc. :D acolo a ramas in mare parte arta, pentru ca nu ai cum sa "monetizezi" la nivelul filmului (desi si acolo pe Broadway, West End, apar productii "monstruoase" care la fel merg ani in sir nu neaparat ca ar fi cele mai bune ci pentru ca tin salile pline).

#80
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Consumatorul de filme ( ala care da bani sa vada filme ) este tanar. Tinerii vor filme pentru ei , nu filme artistice . Sa nu uitam ca prin anii '90 cele mai vizionate filme erau cele cu karate. Crezi ca parintii nostri le urmareau ?

#81
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Apropos de Broadway. O reclama (la radio) reusita mi se pare cea de la ING. De fiecare data cand o ascult, ma gandesc la musical si la Broadway.

View PostJurasikMan, on 08 mai 2018 - 15:10, said:

Consumatorul de filme ( ala care da bani sa vada filme ) este tanar. Tinerii vor filme pentru ei , nu filme artistice . Sa nu uitam ca prin anii '90 cele mai vizionate filme erau cele cu karate. Crezi ca parintii nostri le urmareau ?


Depinde de trend. In SUA, in ani 70 si 80 au fost multe filme de (succes) cu arte martiale. In blocul estic greu ajungeau si si mai greu erau vizionate la tara (gresesc daca spun ca majoritatea parintilor nostri sunt de la tara?).

#82
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Un film anti-Hollywood  precum '' Dogville '' prinde sau nu ?
Doar  la un segment  mai  redus.
Cati dintre  voi l-au vazut ?

#83
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPololica, on 08 mai 2018 - 15:12, said:

Apropos de Broadway. O reclama (la radio) reusita mi se pare cea de la ING. De fiecare data cand o ascult, ma gandesc la musical si la Broadway.




Depinde de trend. In SUA, in ani 70 si 80 au fost multe filme de (succes) cu arte martiale. In blocul estic greu ajungeau si si mai greu erau vizionate la tara (gresesc daca spun ca majoritatea parintilor nostri sunt de la tara?).
1. Gresesti. Toata gama Elvis, Sarita Montiel, Cartagina, ti se par filme cu arte martiale?
2. Gresesti si aici in ceea ce  spui.

Edited by myshyk, 09 May 2018 - 12:32.


#84
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAdrexx, on 09 mai 2018 - 12:22, said:

Un film anti-Hollywood  precum '' Dogville '' prinde sau nu ?
Doar  la un segment  mai  redus.
Cati dintre  voi l-au vazut ?
Eu l-am vazut.
Poveste buna dar teatrul nu a putut sa redea emotia reala a realitatii.
Daca se facea film care sa expuna realitatea povestii, poate ar fi avut priza la public.

Eu am bagat de seama ca jocul in teatru difera de jocul in filme !
Cineva mentionat de Scaramouche (1952); l-am vizionat zilele trecute si abunda de multa "plasticitiate", teatralitate, falsitate, exagerare etc. specifica teatrului.
Ideea este buna dar prost exploatata de acest film.

Opinie pur personala  Posted Image

#85
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Dar un film  precum

'' I served the  king of  England ''  -2006  - Regia  Jiri  Menzel .

Comedie  dramatica , inteligenta.
Clasa  lui  Menzel.Posted Image

#86
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postmyshyk, on 09 mai 2018 - 12:29, said:

1. Gresesti. Toata gama Elvis, Sarita Montiel, Cartagina, ti se par filme cu arte martiale?
2. Gresesti si aici in ceea ce  spui.

1. Ofer gratuit o pereche de ochelari. Am zis ca sunt multe filme de succes sunt cu arte martiale, nu toate.
2. La ce tereferi?

#87
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
poate pentru că sunt color...

iată niște capodopere filmate după anii 2000

The Turin Horse (2011)

The Man Who Wasn't There (2001)

Control (2007)

#88
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View Postzyppster, on 10 mai 2018 - 11:17, said:

poate pentru că sunt color...

iată niște capodopere filmate după anii 2000

The Turin Horse (2011)

The Man Who Wasn't There (2001)   - de  mare  clasa, fratii  Coen  in mare  forma !

Control (2007)


#89
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Posibil să aibă şi de-aface cu faptul că mulţi se duc la mall la cinema. Şi mallul e alt tip de mediu social faţă de cinematograful clasic.
Cineva zicea că mă duc numai la cinematografe vechi care arată dezastru. Întreb persoana aia: de când nu a mai fost la cinema?

#90
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postzyppster, on 10 mai 2018 - 11:17, said:

poate pentru că sunt color...

iată niște capodopere filmate după anii 2000

The Turin Horse (2011)

The Man Who Wasn't There (2001)

Control (2007)

Capodopere pot fi facute oricand, dar timpul le va tria cel mai bine. O sa arunc un ochi pe trailere sa vad ce e de capul lor, desi am impresia ca va trebui sa ma uit la fiecare in parte ca sa imi pot da cu parerea. Nu o data mi s-a intamplat sa vad secvente din film care ma atrageau si filmul sa fie pe langa, sau invers (dar ma uitam dupa nu stiu cate luni, ca deh... trailerul nu ma atragea deloc si dadeam din greseala pe film).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate